Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2011, 20:54:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Postarea informatiilor de aici pe Orthodox Wiki si oriunde altundeva e Ok.
Multumim pentru postari, chiar sunt de folos! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.11.2011, 15:45:12
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Caut un documentar despre creationism

Este vorba despre un ziarist american care era ateu si credea in evolutionism mai ales dupa ce la scoala a vazut un experiment de laborator care ,,dovedea'' aparitia vietii. Stiu ca acest documentar e pe un site evanghelist sau adventist cu subtitrare in limba romana. va rog sa ma ajutati sa-l gasesc! Am cativa elevi aproape atei.
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.11.2011, 18:50:34
gagarin16 gagarin16 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Aici e tot articolul:Acele imagini sunt molecule de apa lichida SFINTITA. De aceea se numeste miracol ca e ceva diferit de uzual.
Ce misto sunt atomii de hidrogen (sunt doi) dar nici cu ala de oxigen nu mi-e rusine.

Sunteti praf bre, nu stiu ce scoala ati facut, dar nu se prea vede... Auzi, moleule de apa la microscop. Toate "minunile" sunt adevarate numa in capetele voastre si pe site-uri cu "oameni de stiinta rusi" de care nu a auzit nimeni. Sunteti mai usor de prostit decat minerii in '90.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.11.2011, 21:54:52
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gagarin16 Vezi mesajul
Ce misto sunt atomii de hidrogen (sunt doi) dar nici cu ala de oxigen nu mi-e rusine.

Sunteti praf bre, nu stiu ce scoala ati facut, dar nu se prea vede... Auzi, moleule de apa la microscop. Toate "minunile" sunt adevarate numa in capetele voastre si pe site-uri cu "oameni de stiinta rusi" de care nu a auzit nimeni. Sunteti mai usor de prostit decat minerii in '90.
Iarta-l frate, nu a inteles ca e vorba de cristale de gheata din apa sfintina!
Daca poti ajuta-ma sa gasesc documentarul de mai sus!
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.11.2011, 13:50:54
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Am facut suficienta scoala ca sa nu cred ca bolovanul s-a facut print prin puterile lui. La inceput a fost bolovanul. Singur si cu puterile lui. Asa incepe religia evolutiei. Basme.

Pentru copiii ateisti rugaciunile catre Dumnezeu fac cele mai mari miracole.

Rugaciune ce poate fi spusa de profesorul de religie in numele copiilor ateisti sau a tuturor copiilor din clasa;

Bunule Dumnezeu. Forteaza-ma spre mantuire impreuna cu cat de multi oameni posibil. Fa-ma sa inteleg adevarul despre toate religiile asa cum este in ochii lui DUmnezeu. Arata-mi unde este religia si denominatiunea cea mai buna in ochii tai si muta-ma acolo fara durere si greutati ci cu fericire. Arata bunule Dumnezeu , in toate eternitatile, la cat de multi oameni posibil adevarul despre toate religiile asa cum il vezi tu si fa-i sa inteleaga acest adevar si muta-i in cea mai bune religie si denominatiune in ochii tai fara durere si greutati ci cu bucurie si iubire. De asemenea fa ca fiecare om sa aiva ceea ce ii trebuie in toate eternitatile. Fa ca fiecare om din orice timp sa aiva pentru toate eternitatile ceea ce stii ca are nevoie in toate eternitatile. La fel da doamne la fiecare din orice creatie , in toate eternitatile, ceea ce are nevoie. Amin

Last edited by spre_rasarit; 11.11.2011 at 14:47:24.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.11.2011, 14:50:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Minunea Ortodoxiei pentru ora de religie este sa-L aduci pe Dumnezeu in clasa, in inima elevilor. Sa faci in asa fel incat El sa nu le mai fie strain. Din pacate ne place sa memoram cateva texte si sa le expunem. Sunt convins ca de am avea cu adevarat viata in noi, multi elevi ar ajunge sa-L traiasca. Dar in conditiile in care noi cei ce-L vestim nu-L traim, e foarte greu sa-i faci pe ei sa creada.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2011, 23:59:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Bine ar fi ca sa se faca actiuni cu scoala sa se aduca haine vechi, mancare sa fie ajutati saracii.

Last edited by spre_rasarit; 25.11.2011 at 08:41:23.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.11.2011, 18:54:03
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Este vorba despre un ziarist american care era ateu si credea in evolutionism mai ales dupa ce la scoala a vazut un experiment de laborator care ,,dovedea'' aparitia vietii. Stiu ca acest documentar e pe un site evanghelist sau adventist cu subtitrare in limba romana. va rog sa ma ajutati sa-l gasesc! Am cativa elevi aproape atei.
Cred ca asta cautati:
http://www.revelatia.ro/docs/pledoar...u_Creator.html

Pe acel site (la sectiunea video) mai gasiti si alte documentare interesante, care pot fi urmarite de orice crestin, indiferent de confesiune.

P.S. In sprijinul dvs. poate veni si documentarul "Creaturi incredibile care sfideaza evolutia" (un documentar interesant si chiar amuzant): http://www.revelatia.ro/docs/actde.html

Last edited by grasu77; 25.11.2011 at 19:34:27.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2012, 00:59:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sfantul Spiridon, sfantul care isi paraseste racla: http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...la-127690.html

Eu am pus articolul acesta si pe Orthodoxwiki. http://ro.orthodoxwiki.org/Minune

Last edited by spre_rasarit; 20.01.2012 at 04:54:18.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2012, 14:58:15
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Mracole ortodoxe in engleza: http://www.johnsanidopoulos.com/search/label/Miracles
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 22:55:33
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42
Anunt pentru profesorii de religie!!! fllorina Stiri, actualitati, anunturi 0 06.09.2008 12:19:42