Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2016, 14:00:11
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Post Femeia in cadrul casatoriei ortodoxe, mai mult decat criteriul frumusetii fizice?

Stim ca femeii i s-a dat blesemul : "atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni ..." .
Credeti ca este ridicat acest blestem prin imbratisarea unei vieti crestine autentice in care „nu mai este parte bărbătească și parte femeiasca pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus” (Galateni 3, 28) ? Adica ma refer daca in casatorie se mai fac simtite efectele blestemului astuia sau ele se estompeaza pe masura ce femeia traieste crestineste?

Ma intristeaza cand observ mentalitati de genul "femeia trebuie sa se marite cand e tanara ca altfel ii trece timpul".Adica da, e evaluata de cele mai mutle ori prin prisma calitatilor fizice, la urma urmei si femeile o fac. Insa, mult mai putin decat barbatii. Cam asta mi se pare blestemul la femeie cu barbatul care o 'va stapani' - e aleasa mai mult pe criteriul calitatilor fizice, unde nu ii sta in putere sa modifice nimic (ma refer la femei normale, nu cele dependente de operatii estetice) si aici mi se pare nedreptatea si deci blestemul. Oare gresesc?

Totusi mi se pare f stupid, adica casatoria nu e un leac impotriva degradarii fizice. Poate e bine cat e tanara dar apoi tot imbatraneste si atunci la fel de bine poate fi parasita sau chiar inselata. Trebuie sa existe si alte criterii decat cele ale frumusetii fizice, nu? (Si nu ma refer la cele materiale :D ). Cel putin asa imi place sa cred. Poate sunt idealista.

Mi-ar placea sa stiu din experienta ortodocsilor casatoriti ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2016, 14:03:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ascultarea nu are legatura cu o chestie de ordin fizic.
Despre ascultarea datorata de femeie barbatului gasesti si in Noul Testament, daca nu te poti impaca cu asta e cam nasol.
Si in calugarie tot de ascultare dai.

Dar ai dreptate, pe masura ce femeia traieste crestineste, nu mai face o problema din asta.

In ceea ce priveste presiunea sociala cu maritisul, se intampla asta pentru ca tineretea femeii e strans legata de capacitatea ei reproductiva, nu neaparat de frumusete.
Frumusetea e ceva relativ si subiectiv.

Si in general, cele care amana data casatoriei, se casatoresc tot mai greu, din mai multe motive si varsta nu ar fi singurul sau cel mai important.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.08.2016 at 14:07:53.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2016, 14:11:43
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ascultarea nu are legatura cu o chestie de ordin fizic.
Despre ascultarea datorata de femeie barbatului gasesti si in Noul Testament, daca nu te poti impaca cu asta e cam nasol.
Si in calugarie tot de ascultare dai.

Dar ai dreptate, pe masura ce femeia traieste crestineste, nu mai face o problema din asta.

In ceea ce priveste presiunea sociala cu maritisul, se intampla asta pentru ca tineretea femeii e strans legata de capacitatea ei reproductiva, nu neaparat de frumusete.
Frumusetea e ceva relativ si subiectiv.

Si in general, cele care amana data casatoriei, se casatoresc tot mai greu, din mai multe motive si varsta nu ar fi singurul sau cel mai important.
Eu nu vorbeam aici de ascultare in aceea nu mi se pare ca este vreun blestem. Femeia e datoare sa se supuna celui care isi da viata pt ea. Adica fiecare isi face partea lui si gata suntem in echilibru.

Insa femeile pot face copii pana la 45 de ani. Cu toate astea nu stiu daca se inghiesuie barbatii la cele 30+, nu? Eu una asa vad.

Si deci tu incerci sa zici ca e vina celor care amana casatoria? Pai daca nu sunt atractive nu sunt nici invitate in oras etc.. Pe langa asta poate au fost bolnave o vreme si n-au avut dispozitie de casatorie. Ce sa faca in acest caz?

Last edited by Roxia85; 30.08.2016 at 14:17:26.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2016, 14:17:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deja de la 40 cam scartie treaba cu fertilitatea.
Si acum nu stiu care e treaba, mancarea, poluarea, anticonceptionalele, etc. dar au inceput sa apara probleme de fertilitate si inainte de 30 ani.

Pentru toata lumea exista cineva, problema e aceeasi la toate varstele, se gasesti persoana potrivita, exista oameni ok de ambele parti dar nu ajung sa se intalneasca.

Intr-adevar, aspectul fizic in unele cazuri grabeste lucrurile dar e si sursa de "imperecheri" nefericite, omul nu se mai uita si la caracter cu atentie si de aici ..dezastru.

Solutii pe doua planuri: rugaciunea si socializarea.

Si binenteles, sa aiba un caracter frumos si nu fie prea mofturoasa cu chestii de suprafata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.08.2016 at 14:21:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2016, 14:19:17
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Sunt si care n-au luat anticonceptionale. Dar oricum nu scrie pe ele ca au luat ori n-au luat. Tot ce se vede e frumusetea daca e sau nu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2016, 14:22:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca nu se simt din cale afara de aratoase dar aspira la randul lor sa ia cine stie ce barbat fotomodel - esecul e garantat.

Fiecare om are o anumita imagine de sine si cei care stiu sa-si limiteze asteptarile in privinta asta, o scot la capat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2016, 14:24:39
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Multumesc pt raspunsuri. E interesant de vazut si cum se vede acest aspect dupa ani multi de casatorie mai ales din perspectiva unui barbat. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2016, 14:26:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
. Cu toate astea nu stiu daca se inghiesuie barbatii la cele 30+, nu? Eu una asa vad.
De obicei un barbat care doreste femeie pana in 30 de ani, o doreste in primul rand ca pe obiect sexual, in special pentru perversiuni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2016, 15:06:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De obicei un barbat care doreste femeie pana in 30 de ani, o doreste in primul rand ca pe obiect sexual, in special pentru perversiuni.
Copacele, tu cand te-ai cautat ultima data?
Nu e toata lumea ca tine, sa stii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2016, 15:09:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Copacele, tu cand te-ai cautat ultima data?
Nu e toata lumea ca tine, sa stii.
Corect, insa patimile sunt acelasi daca nu sunt tratate.Eu m-am cautat anul asta, problema este ca ceilalti 90% nu se cauta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare