Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2008, 16:03:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Cind Mintuitorul a dat aceasta porunca nu erau"acesti tortioari si activisti fara Dumnezeu de ieri...etc"asa cum plastic cuvintati caci sf.apostol Pavel daca nu ma insel a spus"pe cel ce vine la mine nu-l voi scoate afara" ,si inca, Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu.Inteleg ca acesti despre care vorbiti va sunt vrajmasi!Daca este asa de ce ii uriti? Societate in care train s-ar putea schimba daca am fi mai toleranti cu trecutul caci de fapt comunismul a fost o soc. care a pus omul in locul lui Dumnezeu si au fost pedepsiti. Daca acei oameni care vin din trecut cu aceasta greutate in spate s-au schimbat,au primit pe Hristos ca Mintuitor si traesc dupa morala crestina,sunt smeriti si iubesc sfinta biserica ortodoxa de ce sa nu fie acceptati? Oare Mintuitorul gindeste ca noi pacatosii?Eu cred ca nu,Sa ne iubim,sa iertam, sa incercam a indrepta strimbatatea acestor timpuri fiind noi drepti. Cineva inteba pe un intelept:"cum sa fac pe aproapele meu sa se schimbe? si raspunsul a fost"schimba-te tu!". Dumnezeu va judeca pe fiecare dupa faptele lui indiferent daca a fost comunist,legionar, desfrinat sau hot.De ce sa-ljudec eu cind sunt asemenea lui sau mai ticalos? Eu pot doar sa-l iert caci sunt om asemenea lui!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2008, 23:25:14
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Foarte greu lucru ni se cere nu numai prin această poruncă de iubire a vrăjmasilor (pe care eu mărturisesc: nu reusesc decît să-i ignor!), ci si prin întoarcerea obrazului atunci cînd ai fost lovit. Totusi, "dorinastoica14", dv. conditionati iubirea tortionarilor de ieri: "Daca acei oameni care vin din trecut cu aceasta greutate in spate s-au schimbat,au primit pe Hristos ca Mintuitor si traesc dupa morala crestina,sunt smeriti si iubesc sfinta biserica ortodoxa de ce sa nu fie acceptati?" Dar daca nu numai ca ei nu-si recunosc vina, ci în continuare sfideaza, pozînd în oameni politici?...
Ori altii chiar luptă deschis împotriva crestinilor - un exemplu recent ar fi cazul acelor sustinători decerebrati ai scoaterii religiei ca materie din scoli si ai eliminarii icoanelor din spatiile publice. Lor li se adauga nerusinatii gay ce ne fortează sa le vedem manifestările publice, multi dintre realizatorii emisiunilor tv. promovînd violenta si desfrînarea s.a.m.d.
Desigur, pentru oamenii care se fac vinovati de toate aceste mîrsăvii trebuie să avem întelegere, să-i pomenim în rugăciuni ca pe toti rătăcitii si bolnavii; dar pacatele lor trebuie înfierate curajos, fără istov, pentru ca numărul lor să nu ajungă să ne covîrsească!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2008, 23:56:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu cred, draga Mihai, ca numarul celor in grave rataciri, ne vor covarsi vreodata. Numarul lor a crescut , dar Bunul Dumnezeu nu-i va lasa sa ne carmuiasca raul, viata noastra. Cel ce a zidit urechea, aude , si ochiul, vede. Se-nsala firea omeneasca ca ziditorul tuturor celor vazute si nevazute, va lasa lumea de izbeliste. Sa avem nadejdie si rugaciune multa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2008, 16:48:22
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Citeste in Patericul atonit frinturi din viata Sfintului Agapie. sint exemple tulburatoare, pe care putini le-ar putea intelege, daramite sa le urmeze.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2008, 21:00:37
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Sfintul Agapie a fost prins de turci si dupa 12 ani de captivitate a fost eliberat printr-o minune a Maicii Domnului. S-a intors la Muntele Athos, la batrinul lui.

Batrinul l-a mustrat pentru fuga lui pe ascuns de la turci.
Sfintul l-a ascultat, s-a intors si, prin virtutile si sfintenia sa, l-a convins pe stapinul sau turc si pe cei 2 fii ai sai sa vina l;a Sfintul Munte Athos, unde au fost botezati si au devenit calugari.[/b]



asta inseamna iubirea, nu doar al aproapelui, ci chiar al dusmanului.
iubirea care te face sa doresti mintuirea tuturor, chiar si a celor care te-au asuprit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2008, 21:01:39
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Sfintul Agapie a fost prins de turci si dupa 12 ani de captivitate a fost eliberat printr-o minune a Maicii Domnului. S-a intors la Muntele Athos, la batrinul lui.

Batrinul l-a mustrat pentru fuga lui pe ascuns de la turci.
Sfintul l-a ascultat, s-a intors si, prin virtutile si sfintenia sa, l-a convins pe stapinul sau turc si pe cei 2 fii ai sai sa vina l;a Sfintul Munte Athos, unde au fost botezati si au devenit calugari.[/b]



asta inseamna iubirea, nu doar al aproapelui, ci chiar al dusmanului.
iubirea care te face sa doresti mintuirea tuturor, chiar si a celor care te-au asuprit.
din Patericul Atonit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2008, 22:56:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Foarte greu lucru ni se cere nu numai prin această poruncă de iubire a vrăjmasilor (pe care eu mărturisesc: nu reusesc decît să-i ignor!), ci si prin întoarcerea obrazului atunci cînd ai fost lovit. Totusi, "dorinastoica14", dv. conditionati iubirea tortionarilor de ieri: "Daca acei oameni care vin din trecut cu aceasta greutate in spate s-au schimbat,au primit pe Hristos ca Mintuitor si traesc dupa morala crestina,sunt smeriti si iubesc sfinta biserica ortodoxa de ce sa nu fie acceptati?" Dar daca nu numai ca ei nu-si recunosc vina, ci în continuare sfideaza, pozînd în oameni politici?...
Ori altii chiar luptă deschis împotriva crestinilor - un exemplu recent ar fi cazul acelor sustinători decerebrati ai scoaterii religiei ca materie din scoli si ai eliminarii icoanelor din spatiile publice. Lor li se adauga nerusinatii gay ce ne fortează sa le vedem manifestările publice, multi dintre realizatorii emisiunilor tv. promovînd violenta si desfrînarea s.a.m.d.
Desigur, pentru oamenii care se fac vinovati de toate aceste mîrsăvii trebuie să avem întelegere, să-i pomenim în rugăciuni ca pe toti rătăcitii si bolnavii; dar pacatele lor trebuie înfierate curajos, fără istov, pentru ca numărul lor să nu ajungă să ne covîrsească!
Ma iertati dar nu am vrut sa conditionez nimic am prezentat doar o situatie(poate reala si dureroasa) a unui crestin care nu este acceptat de alti crestini pentru vina de a fi fost sa zicem comunist iar acum este un crestin traitor.un om absolut normal ca si dv. si ca multi altii din tara aceasta,nu este vorba de acei care desi murdariti in vechiul regim s-au cocotat in virfuri(caci numai acolo le place )si care din mari aparatori ai reg.de trista amintire au devenit mari democrati!Nici de acei care nu stiu nimic despre adevarata credinta dar se etaleaza pe la ev. religioase in scopuri electorale.Eu cred(dar este numai o parere personala)ca omul religios,omul smerit si care traieste dupa rinduiala crestina ,acela poate schimba soc.corupta si vulgara in care sufletele curate mor."Daca cel credincios e nebun/cel bun cum e oare?/Traim intr-olume in care/a fi ticalos e-o onoare/iar cinstea e-o masca de bal/Se minte,se fura se-inseala/din zorii de zi pina-n seara/iar cinstea e viciu suprem./La Tine-i nadejdea,speranta/ridic ochii mei catre cer/Maica Curata si Sfinta/nu ma lasa sa pier.!"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2008, 22:37:18
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Multă rugăciune îmi mai trebuie, constat, ca să înteleg si mai ales să aplic toate cele reiesind din Pateric si din sfaturile dv., stimati postatori! Consider însă că doar în împărătia cerurilor se pot realmente trăi asemenea sentimente de netulburare la rău, de seninătate dinaintea nedreptătilor...
Eu, de pildă, ca profesor, sînt grav tulburat de cele ce se întîmplă în învătămîntul românesc. În timp ce la clasă, eu îmi expun si-mi argumentez cum pot mai bine punctul de vedere că trebuie să fii cinstit, să te multumesti cu nota pe care o poti dobîndi prin fortele proprii, la examenele de anul acesta elevii mei care nu au copiat au gustat din amărăciunea devansării lor de către hoti! Cum să mă rog pentru hotii acesita si altii ca ei, pe care-i consider cei mai mari vrajmasi ai celor ce vrem astăzi să schimbăm ceva în bine în această tară?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2008, 23:47:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te poti ruga asa: Doamne, lumineaza-i pe elevii, care copiaza, ca sa inteleaga si ei ca nu e bine ceea ce fac. Amin!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2008, 09:50:40
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Unii postatori cu ambitii de pe acest forum invocă doar cînd le convine acest îndemn tulburător al Mîntuitorului. Propun să medităm la ceea ce se poate face, concret, pentru vrăsmasii de astăzi ai crestinilor. De pildă, îi iertăm sau îi uităm pe tortionarii si activistii fărăr Dumnezeu de ieri, care trăiesc astăzi si se bucură de viată cu pensii grase... pentru crimele comise în numele bolsevismului?
Virtutea virtutilor! Nu exista nevointa mai mare decat ati iubi vrasmasul. Numai sa ne uitam putin in vietile sfintilor. Sa citim viata Arh.Stefan: Nu socoti lor pacatul acesta! Cum ar fi lumea daca nu ne-am mai ura atat de mult? Cum ar fi lumea fara atatea razboaie, crime, violuri, furturi? ce ne costa domnule Mihai Floarea sa incercam macar sa nu uram daca nu putem sa iubim?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 21:51:24
Iubirea vrajmasilor costel Generalitati 13 14.10.2011 08:28:13
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor proaspeti Intrebari utilizatori 0 03.10.2010 17:10:21