Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 14:54:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dorin, sa nu uitam ca este singurul dar leganat. Ceea ce indica viata si nu moarte. Asa cum nici in lume, nu leganam pe cineva mort, ci pe cineva viu. Prin coliva are loc tainic, o comunicare cu cei trecuti in lumea vesniciei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 15:12:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un preot a s-a spus ca simbolizeaza Invierea, mai precis clatinarea pietrelor de pe mormant, care o precede.

A facut parca si cateva trimiteri dar nu le mai retin, pentru mine personal aspectul respectiv nu m-a pus pe ganduri cine stie ce.
Altcineva a intrebat si eu eram de fata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 17:47:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un preot a s-a spus ca simbolizeaza Invierea, mai precis clatinarea pietrelor de pe mormant, care o precede.
Interesanta aceasta privire asupra gestului cu pricina. Imi pare bun cuvantul.

Cat despre viata si moarte (costel), cred caomul nu poate muri. Ai dreptate, coliva se leagana pentru ca cel adormit este ramas viu. Nici macar moartea vesnica nu este moarte, ci un fel de "viata golita de viu". Cand zic moarte, mintea mea se gandeste la o oprire, la o disparitie, la un neant. Moartea vesnica este insa o continuare a celei de aici. Cel ce a trait pacatul pana in ultima secunda a vietii lui, pacatul il va trai mai apoi pe el, in veci.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 22:21:18
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

hmm..asta mo facut si pe mine curios:))
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.09.2009, 16:42:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Stie careva de ce se leagana coliva in timpul cantarii "Vesnica pomenire" ?

Am observat aceasta la toate bisericile si la toate parastasele la care am participat. Preotul si cei care ajuta la tinerea sus a farfuriei cu coliva o leagana in sus si in jos, strana cantand cantarea de pomenire.

Sa fie aceasta un obicei lipsit de rost sau o randuiala al carei rost s'a uitat ?
Se pare ca acest obicei are la baza practica prin care se inaltau ofrandele la templul iudaic. In acest sens, in Vechiul Testament se spune: „Sa mai iei o paine, din cele cu undelemn, o turta cu undelemn si o azima din panerul care este pus inaintea Domnului; sa le pui toate pe bratele lui Aaron si pe bratele fiilor lui, ca sa le aduca, leganandu-le, inaintea Domnului” (Iesire 29, 23-24, compl. si Levitic 7, 30)

Last edited by Marius22; 04.09.2009 at 16:46:05.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2011, 22:53:23
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un preot a s-a spus ca simbolizeaza Invierea, mai precis clatinarea pietrelor de pe mormant, care o precede.

A facut parca si cateva trimiteri dar nu le mai retin, pentru mine personal aspectul respectiv nu m-a pus pe ganduri cine stie ce.
Altcineva a intrebat si eu eram de fata.
Nu m-am gandit pana acum la simbolistica "leganatului" colivei din cadrul slujbei parastasului. Intr-adevar, gestul trebuie sa aiba legatura cu nadejdea invierii celor morti.

Citim in Evanghelia lui Matei:
După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
Și iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer și venind, a prăvălit piatra și ședea deasupra ei. Și înfățișarea lui era ca fulgerul și îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.


Ne mai putem gandi la cutremurul ce a avut loc in momentul mortii Mantuitorului, cand multi "drepti" au inviat (o marturie a invierii de obste):

Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul. Și iată, catapeteasma templului s-a sfâșiat în două de sus până jos, și pământul s-a cutremurat și pietrele s-au despicat;
Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2011, 11:08:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uitati un articol pe aceasta tema - http://www.romanialibera.ro/actualit...tas-46439.html

Ganditi-va ca si preotii leagana, la Sfanta Liturghie, epitaful, atunci cand rostesc Crezul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2011, 18:56:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Stie careva de ce se leagana coliva in timpul cantarii "Vesnica pomenire" ?

Am observat aceasta la toate bisericile si la toate parastasele la care am participat. Preotul si cei care ajuta la tinerea sus a farfuriei cu coliva o leagana in sus si in jos, strana cantand cantarea de pomenire.

Sa fie aceasta un obicei lipsit de rost sau o randuiala al carei rost s'a uitat ?
Eu stiu ca in acest moment sunt prezente sufletele celor raposati si prin aceste miscari suntem in legatura cu ele...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2011, 19:44:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am privit asta ca pe o ridicare la cer a colivei catre sufletul celui plecat pentru a fi primita de acela.Acum nu stiu daca gresesc,insa asa ma gandesc eu...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2011, 20:00:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Stie careva de ce se leagana coliva in timpul cantarii "Vesnica pomenire" ?

Am observat aceasta la toate bisericile si la toate parastasele la care am participat. Preotul si cei care ajuta la tinerea sus a farfuriei cu coliva o leagana in sus si in jos, strana cantand cantarea de pomenire.

Sa fie aceasta un obicei lipsit de rost sau o randuiala al carei rost s'a uitat ?
Cred ca la Parintele Teofil Paraian am auzit intr-o cuvantare ca ar simboliza rugaciunile noastre care ridica pe cei adormiti treapta cu treapta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
coliva, moartea, mortilor, parastasul, pomenirea

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 09:42:08
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 14:30:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 15:43:45
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 10:49:48
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 14:49:56