Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.01.2009, 11:58:00
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru potolirea spiritelor rau incinse pe acest topic

Iata ce ne sfatuieste ca un parinte spiritual adevarat al neamului romanesc parintele arhimandrit Iustin Parvu in privinta pasapoartelor electronice pe care Romania s-a angajat sa le introduca de la 01.01.2009, MUCENICIE si iar MUCENICIE pentru a evita sa fim stantati precum turmele de oi si vite ce trebuie supravegheate sau duse la abatoare:

[COLOR=#ff0000]Este vremea muceniciei![/COLOR]

[COLOR=#ff0000]Luptați până la capăt! Nu vă temeți![/COLOR]

Iubiți fii ortodocși ai acestui neam
Cu multă durere și îngrijorare vin să vă adresez aceste cuvinte, pentru care mă simt dator în fața lui Dumnezeu și conștiința și inima nu mă lasă să trec nepăsător pe lângă acest val primejdios care s-a ridicat să înghită toată suflarea omenească, chiar și pe cei aleși, de este cu putință. Nu în calitatea mea de biet monah, ascuns într-un vârf de munte, era să vă aduc la cunoștință aceste pericole ce se ivesc asupra Bisericii lui Hristos, în primul rând, ci a arhipăstorilor, mai marii acestei Biserici. Dar dacă ei trec aceste lucruri sub tăcere, având preocupări mai de seamă decât are acest popor, eu nu pot să trec cu vederea glasul vostru, al celor care ați rămas credincioși cuvântului Evangheliei lui Hristos, ați așteptat și mi-ați cerut cuvântul în privința acestor realități dureroase în care ne aflăm.
De aceea, fiii mei, vin și vă spun că a sosit ceasul să-L preaslăvim pe Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, singurul Dumnezeu adevărat. Nu credeam că voi trăi să văd și eu începutul acestor vremuri de durere, apocaliptice - dar iată că mânia lui Dumnezeu a venit mai degrabă asupra noastră, pentru toate păcatele și fărădelegile pe care le-am săvârșit. Și văd cum bieții oameni nu sunt pregătiți să facă față acestor capcane ale vrăjmașului, a cărui nouă lucrare acum este să pecetluiască sufletele voastre cu semnul Fiarei - 666. Toți am citit Apocalipsa și înfricoșătoarea profeție - scrisă cu 2000 de ani în urmă: „Și ea(fiara) îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei“(Apoc. 13:16-17).
[COLOR=#000080]Vremea în care ne aflăm acum este premergătoare acestei profeții. Prin lege, prin ordonanță de guvern, românii sunt obligați să se încadreze într-un plan de urmărire și supraveghere la nivel național și mondial, proiect care le răpește de fapt oamenilor libertatea[/COLOR]. Românilor li se cere să-și pună pe pașapoartele și permisele auto acest cip biometric ce conține amprenta digitală și imaginea facială. Poate pentru mulți dintre dumneavoastră acest cip pare un lucru nesemnificativ, dar în spatele acestui sistem de însemnare a oamenilor, de codare și stocare a datelor de identificare se ascunde o întreagă dictatură, un întreg plan demonic, prin care de bună voie îți vinzi sufletul diavolului. Însemnarea oamenilor, ca pe vite, este primul pas al unor alte măsuri luate pentru controlul absolut al ființei umane. Dragii mei, după cum proorocesc Sfinții Părinți, primirea acestui semn este lepădarea noastră de credință. Să nu credeți că putem sluji și lui Dumnezeu și lui mamona. Nu, dragii mei, nu primiți acest însemn diavolesc care vă răpește ceea ce vă aparține prin moștenire de la Dumnezeu, dreptul la identitate, dreptul la unicitate și originalitate, al fiecărei ființe umane! Trebuie să vă apărați acest drept de la Dumnezeu, chiar de ar fi să plătiți cu prețul vieții voastre. În zadar câștigați cele ale lumii, dacă vă pierdeți sufletele voastre și ale copiilor voștri, pentru că Sfinții Apostoli ne spun clar „se cuvine să ascultăm de Dumnezeu mai mult decât de oameni”.
De aceea vă spun: este vremea muceniciei! După părerea mea ne aflăm în vremurile în care singura cale de mântuire este mucenicia. De-abia acuma este momentul să mărturisim cu propria noastră viață, până acum ar fi fost o risipă de energie. Din păcate noi nu avem un tineret ortodox la fel de riguros ca cel al grecilor, al nostru este mai evlavios, ce-i drept, dar și mai lipsit de vlagă și de reacție. Se știe foarte bine cât de curajos au reacționat grecii dar și sârbii, când au protestat împotriva acestor cipuri și a sistemului însemnării și controlului total al identității. Tinerii lor au fost formați de mici în duhul acesta patristic, atât în familiile cât și în școlile lor - ei au noțiuni de Vechiul Testament, de Noul Testament; din tată-n fiu s-a predat această tradiție patristică. De pe timpul comunismului încoace noi am dovedit că rămânem constanți slugi altora, uitând de curajul și demnitatea românilor de altădată. Toate popoarele vecine au încercat să scape de comunism, să-și impună cumva neatârnarea - și au reușit într-o măsură oarecare. Dar România, care a fostcel mai crunt lovită de fiara comunistă, al cărei popor a îndurat cele mai cumplite crime și decimări în lagăre și deportări, a ajuns astăzi putregai. La noi în biserică situația este destul de anevoioasă deoarece credincioșii nu sunt destul de informați cu privire la aceste provocări ale lumii de azi. [COLOR=#000080]La noi, bietul român, dacă îl măgulești un pic, nu mai ține cont de nici o normă evanghelică.[/COLOR] El este vinovat numai prin neștiință deoarece dacă el n-are câtuși de puține cunoștințe de la biserică, de la școală, din familie, din societate - ignoranța e cuceritoare. [COLOR=#000080]Pentru că el are un text în capul lui: „supuneți-vă mai marilor voștri”; la el trebuie să meargă textul. Păi, pe noi nu ne acuzau în pușcărie, folosindu-se cu viclenie de textul scripturistic, așa cum fac și sectarii?- „Voi ați fost încăpățânați măi, voi ați fost răzvrătiți, n-ați ascultat de cuvântul Evangheliei - păi, ce creștini mai sunteți voi? Voi vă pierdeți viața zadarnic”. Așa încercau să ne reeduce comuniștii roșii de atunci, si tot astfel fac acum cu poporul nostru comuniștii de azi îmbrăcați cu haine albe.[/COLOR]
Se vrea și se încearcă o desființare a sacrului prin relativizarea valorilor fundamentale, a adevărului de credință prin ecumenicitate, se vrea înregimentarea și uniformizarea pe model ateist a copiilor noștri. Dacă îi spui acum unui cetățean care are cinci copii în casă - „Măi, nu mai lua buletinul sau pașaportul” - păi el nu înțelege. „Păi, părinte, eu ce le mai dau de mâncare”? Și-l pui în fața acestei situații grele. Suntem noi dispuși ca Brâncoveanu de altădată să facem sfinți din copiii noștri? Nu suntem pregătiți. Și atunci cine poartă toată această vină? Nu noi, biserica? Nu noi, mănăstirile, care suntem în fața altarului avem datoria să spunem oamenilor adevărul și să-i prevenim la ceea ce-i așteaptă pe mâine? [COLOR=#000080]Dar în protopopiate nici vorbă să se pună o astfel de problemă, ești respins, ești catalogat naiv și depășit - ba chiar mai face și glume pe seama ta. [/COLOR]Deci dacă preotul nu are habar de lucrurile acestea, atunci ce să mai spui de bietul credincios care săracu’ de-abia deschide Biblia de două trei ori pe an, sau doar o dată-n viață? Vina este de partea tuturor celor ce răspund de educația și formarea acestui popor - de la învățători, profesori până la preoți și miniștri.
Vă cer, așadar, în numele Mîntuitorului Hristos, Care a spus „Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.” (Matei 11: 32-33),[COLOR=#ff0000] să cereți autorităților române să abroge legile care permit îndosarierea și urmărirea electronică a creștinilor, renunțarea la libertatea cu care ne-am născut. [/COLOR]
Dar o să primim plata păcatelor noastre, moartea, osânda noastră, care să nu fie, ferească Dumnezeu, de răscumpărat. Pentru că Hristos Și-a vărsat sângele o dată pentru tine.[COLOR=#000080]Ei bine, poporul acesta, prin fruntașii săi, s-a ticăloșit până la culme, prin trădarea tradițiilor și credinței strămoșești. [/COLOR]Iar noi am refuzat această răscumpărare prin neprezentarea acestor adevăruri scripturistice; am fost deseori absenți din fruntea micii oștiri a Adevărului.
Să rezidim neamul acesta! Dar nu vom putea izbândi lucrul acesta dacă nu ne vom rezidi fiecare în parte sufletele noastre. Să ne pocăim și să ne punem cenușă în cap, ca să ne dea Domnul harul și puterea de a primi mucenicia. Va trebui să creăm mici fortărețe, mici cetățui de supraviețuire, la sate, acolo unde mai sunt încă oameni care pricep și își amintesc Rânduiala, unde să avem pământul nostru, școala noastră - în care să ne creștem copiii în duhul aceasta ortodox, să avem spitalele și moașele noastre. Copiii încă de la naștere trebuie protejați - pentru că, după cum vedeți, vor să implanteze acest cip pruncului la naștere.

[continuare in postul urmator]
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.01.2009, 11:59:58
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[continuarea postului precedent]

continuarea scrisorii publice a parintelui arhimandrit Iustin Parvu:

Fiecare este dator să-și mântuiască sufletul. [COLOR=#000080]Fiecare să se intereseze și să vadă că ne aflăm în fața unui moment de cumpănă în care ai de ales: să-ți pierzi sufletul sau să-ți salvezi sufletul. Cel care nu s-a interesat până acum, nu e târziu încă să afle și să se dumirească.[/COLOR]
Acum e timpul jertfei, prin vorbărie și prin conferințe nu mai facem nimic.
Să te duci, române drag, fără frică, direct spre vârful sabiei, ca străbunii noștri cei viteji, să te duci ca o torpilă japoneză, să mori în brațe cu vrăjmașul!Acum suntem exact ca în arena romană cu fiare sălbatice - stai aici în mijlocul arenei și aștepți, ca și creștinii de odinioară, să dea drumul la lei. [COLOR=#000080]Așteptați să fiți sfâșiați, rupți, altă scăpare nu mai e! Lupta este deschisă. Luptați până la capăt! Nu vă temeți! Așa cum a început creștinismul, așa va și sfârși - în dureri și în suferință. [/COLOR]Pecetluiți creștinismul cu mucenicia voastră!
Iubiți frați întru cinul îngeresc și întru slujirea preoției, fac un apel către frățiile voastre să întăriți acest text cu semnătura proprie, în numele mănăstirii și parohiei pe care o păstoriți.
Mănăstirea Petru Vodă, 14 Ianuarie 2009
Cuvioșii Mucenici uciși în Sinai și Raith
Arhimandritul Justin Pârvu


Deci, nu trebuie sa ne fie indiferenta introducerea acestui pasaport sub motive puerile de genul "eu n-am facut nimic rau si deci n-am nimic de ascuns supravegherii prin cipurile incluse in noile pasapoarte. Trebuie sa ducem o lupta pe viata si pe moarte impotriva acestor abuzuri impotriva libertatii cu care ne-a inzestrat Dumnezeu inca de la nasterea noastra, abuzuri care inseamna unul dintre primii pasi spre supravegherea cu ajutorul chipurilor [cipurilor]implantate in frunte sau in mana dreapta.
Atentie, deci, celor care nu le acordati o importanta deosebita: sarbii si grecii, prin ajutorul Bisericilor lor Ortodoxe au evitat introducerea acesui tip de pasapoarte in tarile lor, asadar...se poate sa evitam si noi, romanii, cei atat de dezbinati, aceste pasapoarte cu rol de supraveghere permanenta a noastra, in felul in care sunt supravegheate doar dobitoacele. Astfel ne trateaza pe noi, oamenii, stapanii masoni ai acestei lumi f. rau indobitocite.

Romeo
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.01.2009, 12:15:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le pasaportul zis biometric are de fapt un cip care e citit cu unde radio unde sunt trecute datele personale ale purtatorului.
Este ceva similar cu cardurile de acces in institutii publice.
Nu vad nicio problema.
Este adevarat ca parintele Justin Parvu a zis asa ceva dar alti parinti nu au zis.
Ia duceti-va si intrebati pe parintele Arsenie Papacioc sau pe parintele Mina Dobzeu sau pe parintele Adrian Fageteanu sa vedeti ce zic si ei.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.01.2009, 12:45:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, NU INTELEGI ca, cu AJUTORUL CIPULUI, anumite persoane care stau in fata unui monitor pot sti oricand locul in care te afli. Oare de ce le-ar trebui sa stie asa ceva? De ce niste "destepti" sa aiba dreptul sa ne supravegheze pe noi? Gandeste-te la asa ceva.
DE CE SA FII SUPRAVEGHEAT CA ORICARE ANIMAL avand cipul implantat?
Dupa cip vor urma si altele, care te apropie din ce in ce de momentul culminant al apostaziei, implantarea cipului in frunte sau mana dreapta, cip fara de care nu vei putea sa cumperi si sa vinzi nimic. Iar daca acel cip va avea doar un mic defect si va inceta sa functioneze, va determina scurgeri purulente pentru cel implantat.
Fa cum crezi si cum te duce mintea la o adica, dar nu mai corupe si pe altii... Caci aceasta corupere e la randul ei indemn spre un pacat de moarte pecetluirea.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.01.2009, 13:51:52
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Frate, NU INTELEGI ca, cu AJUTORUL CIPULUI, anumite persoane care stau in fata unui monitor pot sti oricand locul in care te afli.
Posibil doar daca este un aparat cu dispozitiv de transmitere. Chipul biometric nu face asa ceva, trebuie sa fie in fata unui aparat de citit ca sa fie accesat, ca un card bancar.

Paranoia nejustificata!

In rest, nici mie nu-mi place ideea, din principiu. Pare foarte securist...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.01.2009, 15:28:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Chiar nu vad cu ce ar putea sa fie lezat cineva daca pasaportul contine si amprentele, ca poza oricum o continea. Daca esti om cinstit si nu te tii de cine stie ce rautati nu ai de ce sa te temi. Din partea mea, poate sa ma urmareasca oricine, nu am nimic de ascuns.
Pai hai sa spunem ca cineva iti pune un bilet pe spate pe care scrie "prostituata" (e un exemplu) toti il vad il citesc isi dau coate.... inafara de tine. Te-ar deranja? Cam asa si cu cipul nu stie doar cel cu aparatul ce-i inmagazinat pe el, tu insuti porti doar informatia pentru altul. Nu-i vorba ca ai sau nu de ascuns ceva. Este cu totul altceva decit o fotografie pe care o vezi direct si pe care o poti chiar tu verifica daca-i a ta sau nu!
Prin inmagazinarea amprentei digitale se presupune deja ca voi devenii un infractor. Mi se face deja un dosar inainte sa fi facut ceva. Tie ti se pare corect? Apoi urmarirea devine si mai stricta decit este, oricare miner de use putind avea un scaner de citire a amprentei. De ce trebuie statul sa stie in fiecare secunda unde sint eu?
Terorismul nu o sa-l opreasca nimeni cu amprentele din buletin, pasaport!
Terorismul il poti oprii doar cind opresti motivele care-l genereaza.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.01.2009, 17:52:55
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Posibil doar daca este un aparat cu dispozitiv de transmitere. Chipul biometric nu face asa ceva, trebuie sa fie in fata unui aparat de citit ca sa fie accesat, ca un card bancar.

Paranoia nejustificata!

In rest, nici mie nu-mi place ideea, din principiu. Pare foarte securist...
Frate Askeladd,

Dupa cum s-a spus cipul biometric e prevazut cu antena RFID, si datele sunt preluate de un satelit care receptioneaza ceea ce cipul biometric stocheaza in format electronic si transmite in eter. Prin intermediul satelitului asemeni unui sistem de receptie TV datele ajung la un centru de comanda si de acolo, transformate in semnale binare, sunt colectate intr-un computer central, cum este cel supranumit "Fiara" deja existent la Bruxelles si care supravegheaza miscarile tuturor cetatenilor europeni. Foarte simplu: semnalul radio transmis in eter prin antena RFID a cipului nu ajunge direct sa fie transformat in semnal binar si colectat de un supercomputer gigant.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.01.2009, 22:51:29
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Si bancnotele euro contin cipuri biometrice

[COLOR=black]Sub pretextul luptei impotriva spalarii banilor, Banca Centrala Europeana, avandu-si sediul in Frankfurt Am Main [Germania] a introdus cipuri RFID in bancnotele euro incepand din anul 2005.[/COLOR]

Mai multe amanunte: http://www.roaim.com/tehnologie/banc...-uri-rfid.html

R.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.01.2009, 05:46:36
mihairapcea mihairapcea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2009
Mesaje: 6
Implicit Coalitia "Refuz Implantul !!!"

Lupta impotriva cipurilor poate si trebuie sa fie castigata de noi. Singura conditie pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic. Am dovedit ca putem invinge. Sa nu disperam. Amintiti-va de hotararea CNCD privind scoaterea icoanelor din scoli. Ne-am mobilizat si am reusit sa trimitem bestia inapoi in intunericul din care iesise. Curtea suprema a anulat decizia CNCD iar icoanele au ramas pe peretii claselor copiilor nostri. Putem face acest lucru si cu legea privind cipurile din acte. Propun sa infiintam Coalitia “Refuz Implantul !”, in care sa aducem cat mai multe organizatii, cat mai multi oameni. Sa atacam la Curtea Constitutionala legea. Cand exista vointa, exista si mijloace. Sub presiunea strazii, nu vor indrazni sa ne infurnte. Sunt mai slabi si mai tematori, pe fondul crizei, acum este momentul sa spunem NU cipurilor !
Vom face ceea ce au facut si grecii. Proteste de strada. Cei care doresc sa facem ceva concret, sa ma contacteze pe adresa mea de mail: rapcea@gmail.com Suntem foarte multi cei care refuza cipurile. Trebuie sa fim si uniti. Inclusiv in actiuni. Cred ca impreuna putem invinge, ii putem forta sa dea inapoi, cel putin in chestiunea cipurilor. Hai sa facem sa iasa ceva bun din Romania. Sa facem ca zicala “Ti-e frica de sfarsitul lumii ?! Atunci vino in Romania, ca aici suntem cu 100 de ani in urma…. :)” sa fie adevarata in sensul bun al cuvantului…
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.01.2009, 13:41:34
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Frate razvan,

am cautat si eu si am gasit urmatoarele:

Citat:
În prealabil postat de Softpedia
Etichetele RFID pasive nu au o sursa de energie proprie si dimensiunile lor sunt de 0,4 x 0,4 la o grosime mai mica decat cea a unei foi de hartie. In momentul in care sunt strabatute de semnalul emis de antena cititorului RFID, aceste etichete se activeaza si transmit ca raspuns informatiile stocate in prealabil. Acest raspuns este de obicei un numar de identificare, pe care receptorul RFID il decodeaza si il interpreteaza. Raza de actiune in care etichetele pot interactiona cu cititorul este variabila de la 10 mm la 5 metri.
Cele active sunt dotate cu o sursa de energie, pentru a stoca in memorie datele cu care au fost inregistrate si pot fi citite si scrise si de la distante mai mari. O astfel de eticheta RFID activa are dimensiunea unei monede, o raza de actiune de cativa zeci de metri si o durata de viata a bateriei de cativa ani.
Nu par sa fie asa de performante cum ai descris tu.


Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Frate Askeladd,

Dupa cum s-a spus cipul biometric e prevazut cu antena RFID, si datele sunt preluate de un satelit care receptioneaza ceea ce cipul biometric stocheaza in format electronic si transmite in eter. Prin intermediul satelitului asemeni unui sistem de receptie TV datele ajung la un centru de comanda si de acolo, transformate in semnale binare, sunt colectate intr-un computer central, cum este cel supranumit "Fiara" deja existent la Bruxelles si care supravegheaza miscarile tuturor cetatenilor europeni. Foarte simplu: semnalul radio transmis in eter prin antena RFID a cipului nu ajunge direct sa fie transformat in semnal binar si colectat de un supercomputer gigant.
Te rog sa-mi dai o sursa pentru cele mentionate mai sus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 02:35:02
Semneaza petitia impotriva documentelor electronice ce contin microcip tot-Laurentiu Generalitati 61 13.08.2010 09:36:23
Calendar Electronic DaniUK Generalitati 0 17.08.2009 13:25:29
Pentru a calatori in UE nu e nevoie de pasaport biometric! mihailt Generalitati 3 26.02.2009 17:54:39