Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.09.2008, 15:02:30
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Ada, daca mai ai ceva in comun cu baiatul asta si esti hotarata sa te cununi cu el si sa traiti asa cum se cuvine, lupta, impacati-va, mergeti si va spovediti si faceti canon. Daca nu-l mai iubesti si stii ca nu se pune problema de casatorie sau de vietuire crestineasca in casnicie atunci desparte-te de el! Mergi si te spovedeste, nu lipsi la Sfanta Liturghie si sub nici o forma nu mai intra in pacat trupesc cu alt baiat! Decat sa ajungi cu prietenul tau sa traiesti in afara bisericii si departe de Dumnezeu mai bine sa ramai singura! Desi stii si tu ca baieti sunt multi si poate daca te straduiesti sa lupti cu ispitele, te spovedesti curat si te rogi, Domnul iti va ingadui o casatorie binecuvantata in care sa fiti fericiti si sa va mantuiti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.09.2008, 15:59:59
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de ada03
traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...



Bine Ada, sa ne rugam dara impreuna!

Doamne iti multumesc ca nu te mai bagi in viata "mea".
Nu mai am nevoie de binecuvantarea ta, nici de mila ta.
Ca eu mi le fac singura pe toate dupa bunul meu plac.
Aici pe pamant e viata mea, ce mai atata mantuire.
Nu mai vreau sa ma comande nimeni.
Impunandu-mi morale peste morale cand mie imi place sa desfranez.
Degeaba te-ai rastignit pt mine.
Degeaba mi-am pierdut si vremea pe site-ul asta ortodox
Ca eu nu vreau sa traiesc ortodox. AMIN:(
constantine, nu mai fa pe crestinul, aruncand ironii de genul asta! daca nu ai ce sa spui, las-o pe fata in pace!ii vine ei mintea la loc!:D
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.09.2008, 16:13:56
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Dar el ce zice de ideea de a va desparti?
Am niste curiozitati: de ce ati hotarat sa fiti impreuna? L-ai iubit, sau te-a iubit el la inceput? Sau poate ai simtit ca vrei sa fii cu cineva, vazand in jurul tau cupluri? Dupa cata vreme ai simtit ca nu-l mai vrei in viata ta?
Decizia este pana la urma a ta. Crestineste mi se pare ori sa va despartiti, ori sa va casatoriti, in ciuda tuturor greutatilor.
Pana la urma, noi de pe forum nu putem sti de ce va certati mereu, care e motivul adevarat, sau multe altele.
el nu e de acord cu despartirea, dar spune ca daca nu ne mai intelegem nu are rost sa mai continuam si sunt de acord cu el...daca in tot acest timp nici unul din noi nu s-a schimbat si nu a facut nimic sa ne fie bine, nu mai credem ca se va schimba ceva in viitor...in plus nu imi place ca nu face nimic ca sa ne fie bine, de fiecare data raspunsul lui e cum vreau eu, cum cred eu indiferent de situatie.
de ce am hotarat sa fim impreuna?
la inceput nu m-a atras nimic la el, in afara ca era un baiat linistit si timid si il vedeam ca pe un amic si atat insa el s-a tinut cateva luni bune sa fie impreuna cu mine si am prins drag de el si am acceptat sa fim impreuna...
El m-a iubit la inceput, eu in timp..
Dupa cata vreme ai simtit ca nu-l mai vrei in viata ta?
hmm...cam in ultimele luni...bine de fiecare data cand ne certam imi spuneam ca nu vom mai fi impreuna...pt ca el pleca si eu plangeam ca nu am cu cine sa discut nu este prea comunicativ.
De ce ne certam: nepotrivire de caracter, lucru care l-am observat in timp, eu ambitioasa el calm, eu energica el nu,puncte de vedere diferite...
:(
Ba dimpotriva, daca sunteti diferiti ar trebui sa va potriviti: tu energica, el calm...polii opusi se atrag. Trebuie sa inveti sa-l accepti asa cum e, sa-l indragesti asa cum e el! Pana la urma, nimeni nu e perfect, trebuie sa gasesti pe cineva potrivit pt tine, nu perfect! Se spune ca o pesoana este pregatita pt casatorie atunci cand este gata sa accepte si defectele si calitatile celuilalt! Numai tu stii ce e bine pt voi...sau vei afla cu timpul. Roaga-te la Dumnezeu si el iti va arata calea cea drepta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.09.2008, 16:35:24
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
imi doresc sa fim impreuna, per total e un baiat bun...insa avem caractere diferite nu stiu daca reusim sa facem si sa respectam compromisurile...pentru ca de la diferente de caracter ne-am mai certat...
...mai rau e ca ne-am certat si de la faptul ca el nu prea crede in Dumnezeu, cand il intreb de ce? sau in ce crede spune ca in nimic...si nu imi place felul asta de a gandi...
...dar ma incapatanez sa ramanem impreuna desi nu pot spune ca imi e foarte bine ... nu mai stiu ce sa fac sunt total confuza..
C-tin, siu ca am gresit ca am avut relatii intime cu el, dar asta nu e neaparat motivul neintelegerii noastre, traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...nu neg ca am gresit...
dar dragii mei sunt constienta ca nu merge relatia asta, nu mai merge, si totusi imi poate spune cineva de ce ma incapatanez sa raman?...de ce nu vreau sa renunt?...
Poate dintr-o ambitie prea mare nu renunti...vrei sa faci relatia sa mearga, in vreun fel...nu stiu exact situatia, relatia voastra, nu stiu daca se poate remedia ceva... Dar stiu ca de cele mai multe ori parintii au dreptate... Eu am stat 2 ani cu un baiat, parintii nu au fost de acord, dar am zis k il iubesc si voi lupta oricat pt iubirea noastra. M-am certat de multe ori cu ai mei pt el, am zis k plec de acasa, dar cand el a calcat stramb, am ajuns la vorba parintilor. Trebuie sa te cercetezi bine, sa-ti dai seama ce vrei de fapt...daca acum esti nefericita, e posibil ca cu trecerea anilor sa fii si mai nefericita...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.09.2008, 16:37:34
cris13 cris13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2008
Locație: Pitesti
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
imi doresc sa fim impreuna, per total e un baiat bun...insa avem caractere diferite nu stiu daca reusim sa facem si sa respectam compromisurile...pentru ca de la diferente de caracter ne-am mai certat...
...mai rau e ca ne-am certat si de la faptul ca el nu prea crede in Dumnezeu, cand il intreb de ce? sau in ce crede spune ca in nimic...si nu imi place felul asta de a gandi...
...dar ma incapatanez sa ramanem impreuna desi nu pot spune ca imi e foarte bine ... nu mai stiu ce sa fac sunt total confuza..
C-tin, siu ca am gresit ca am avut relatii intime cu el, dar asta nu e neaparat motivul neintelegerii noastre, traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...nu neg ca am gresit...
dar dragii mei sunt constienta ca nu merge relatia asta, nu mai merge, si totusi imi poate spune cineva de ce ma incapatanez sa raman?...de ce nu vreau sa renunt?...
trebuie sa fii puternica si sa stii k vei supravietui si fara el! Daca vrei sa te desparti de el, tre sa ai vointa!!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.09.2008, 18:17:37
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu
constantine, nu mai fa pe crestinul, aruncand ironii de genul asta! daca nu ai ce sa spui, las-o pe fata in pace! Ii vine ei mintea la loc!:D
sa dea Dumnezeu sa fie dupa cum spui!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.09.2008, 17:52:56
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
Buna!
Sunt noua pe aici, bine v-am gasit!
am o nelamurire...nu stiu ce sa fac...am o relatie care nu mai functioneaza, ne certam tot mai des, sunt lucruri care nu imi mai plac in comportamentul lui, am nevoie de un sfat sa renunt sau nu la relatia asta?...ce nu ma lasa sa renunt? am pacatuit cu el, este primul barbat din viata mea stiu ca e pacat ce am facut si nu imi doresc din motivul asta sa inchei relatia ca vreau sa ramana sigurul barbat sfauiti-ma ce ar trebui sa fac?
sa raman intr-o relatie nefericita pt ca am gresit sau sa ne despartim si sa imi vad de viata mea ...nu stiu ce sa fac.
vai de mine, soro, nu mai este saracul barbat conform dorintelor tale, nu?

mergi soro la duhovnic si cu rusine ori nerusinare, spune-i ca nu mai suporti sa traiesti linga acest barbat.
si urmeaza spusele duhovnicului.

"""si vezi-ti de viata ta"""...
mda, e greu intr-o relatie nefericita. de cele mai multe ori, dupa coltul blocului, te asteapta relatia fericita. doar ca voi nu puteti sa o vedeti.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.09.2008, 18:44:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
imi doresc sa fim impreuna, per total e un baiat bun...insa avem caractere diferite nu stiu daca reusim sa facem si sa respectam compromisurile...pentru ca de la diferente de caracter ne-am mai certat...
...mai rau e ca ne-am certat si de la faptul ca el nu prea crede in Dumnezeu, cand il intreb de ce? sau in ce crede spune ca in nimic...si nu imi place felul asta de a gandi...
...dar ma incapatanez sa ramanem impreuna desi nu pot spune ca imi e foarte bine ... nu mai stiu ce sa fac sunt total confuza..
C-tin, siu ca am gresit ca am avut relatii intime cu el, dar asta nu e neaparat motivul neintelegerii noastre, traim intr-o societate in care multe cupluri traiesc fara cununii ba mai mult au chiar si copii si se inteleg...nu neg ca am gresit...
dar dragii mei sunt constienta ca nu merge relatia asta, nu mai merge, si totusi imi poate spune cineva de ce ma incapatanez sa raman?...de ce nu vreau sa renunt?...
Am trecut si eu prin aceasta situatie. Este obisnuinta. Te-ai obisnuit cu el si te temi de singuratate si de faptul ca-ti va fi mai greu sa-ti gasesti un prieten. Dar asta e raul cel mai mic Cunosc cateva familii ajunse la divort din cauza acestor diferente de caracter. Ca o regula generala iti spun ca sunt sanse sa te intelegi cu un om cand acesta are bunavointa in a-si recunoaste greselile si a dori sa si-le indrepte. Sf. Antonie cel Mare spune :,,Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat, acela e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor.,,
Spune-mi, te injura, e violent, nervos? Daca te-a injurat fie si o singura data sau mai rau te-a palmuit, da-i papucii, ca acesta dupa ce ai sa te mariti cu el o sa te si bata.
Dumnezeu, prin aceste fapte ale lui ti-l pune pe tava sa vezi ce fel de om e ca pomul rau nu poate face poame bune. Daca nu e deloc interesat sa mearga la biserica, la preot sa va spovediti impreuna, e un alt motiv de a-l lasa, pentru ca el iti va strica si tie bunele tale obiceiuri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2009, 01:58:17
ada03 ada03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Mesaje: 11
Thumbs up :(

Fratilor, stiu ca am gresit si recunosc si nu vreau sa mai repet aceasta greseala...dar va spun ca modul in care voi ii abordati pe cei pacatosi, asa ca mine ii poate face sa creada: "am gresit nu mai am nici o sansa de scapare, toti ma vad ca pe o oaie neagra" ...si atunci continua sa mearga pe calea cea gresita sau poate din rau in mai rau...
Consider ca cei cazuti trebuie priviti cu mila si intelegere si ajutati in incercarea lor de a se indepta, nu trebuie sa aruncati cu pietre in ei ...oameni suntem cu totii si fiecare dintre noi avem greslile noastre mai mici sau mai mari.
Am primit aici si raspunsuri care m-au ajutat sa inteleg unele lucruri,dar unele au fost spuse cu rautate si in batjocora ceea ce nu mi se pare deloc crestineste.
Va multumesc tuturor!
Domnul sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2009, 04:35:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ada, draga, am recitit tot topicul si fiecare ti-a dat sfatul pe care l-a considerat cel mai bun. Aici se scrie pe scurt, nu facem romane.
Ai de ales: ori te impaci cu baiatul, mergeti la duhovnic, va spovedti si va cununati;
ori te desparti, mergi la duhovnic si te spovedesti si-ti faci canonul. Pe scurt cam asta este.
De ce sa-ti plangem de mila, devreme ce esti tanara, sanatoasa. La tinerete toti sufera din cauza dragostei, la batranete de boli; asta e regula. Tu nu iesi cu nimic din tipar. Nu-ti mai plange de mila, ci mai degraba fugi la duhovnic si vezi ce te sfatuieste dupa spovedanie.
Mai ales pentru ca stii ca ai gresit.
Cand ai probleme trebuie sa le rezolvi repede: boala lunga, moarte sigura.
Dupa cununie apar copii; apar alte probleme, care va vor aduce mai aproape unul de altul; asta in cazul in care veti ramane impreuna.
Multe femei si-ar dori un barbat calm, ca al tau... sunt zeci de fete care chiar in clipa asta se roaga la Dumnezeu sa gaseasca un barbat bun...de pus la rana. Da-i drumul si cat ai clipi din ochi ti-l ia alta, care abia il asteapta.
Asa sunt fetele: apreciaza ce au dupa ce l-au pierdut!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35
Relatia dintre fotografie si iconografie cod_gabriel Generalitati 15 12.02.2009 12:17:19
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39