Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2009, 02:42:32
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Ce fel de carti?Spune mai multe amanunte.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2009, 02:55:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Ce fel de carti?Spune mai multe amanunte.Doamne ajuta!
Ce am postat este un mesaj pe care l-am primit si eu pe mail, fara alte detalii. Din context am inteles ca este vorba despre carti utile copiilor din clasele I - VIII in bibliotecile scolilor: beletristica, culegeri de exercitii (gramatica, matematica, fizica, chimie), dictionare, atlase, pliante pentru biologie etc... Viziteaza si site-ul afisat pentru mai multe detalii in ceea ce priveste modul de organizare a actiunii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.12.2009, 17:04:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb a ars o casa (mesaj primit pe mail)

Bunii mei colegi si prieteni, buna ziua,
Viata noastra curge cu bune ,cu rele, cu bucurii cu necazuri. Din pacate adineauri am aflat si eu ca pe la ora 10 astazi, 8dec.2009., i-a ars casa in intregime distinsei noastre profesoare, directoare la Palatul Copiilor, Mirela Nistoroschi.Nu a mai ramas nici macar un pai. Eu am intrat in actiune la noi la Colegiul Economic"Anghel Rugina" si incercam s-o ajutam fiecare cu cat poate.E singura, creste un copil infiat care are in fata examenul de admitere la liceu, are o mama batrana de peste 80 de ani pe care tot ea o ingrijeste.Va rog sa nu va suparati , dar vreau sa va rog sa fiti alaturi de noi si poate mai sar si alti oameni. Este iarna, trebuie sa umblam repede pentru a incropi macar ceva.
Adresa ei: Prof. Mirela Nistoroaschi, Palatul Copiilor, Str. Stefan cel Mare, Nr. 62- Vaslui,Romania
Cu recunostinta,
Prof. Anusca-Doglan Elena

Last edited by LapetiteMoc; 08.12.2009 at 17:07:30.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2010, 22:14:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit primit pe mail

Recent o batranica de 98 de ani pe nume Irene a murit...dar

dincolo de banalitatea acestei morti.....Irene, in timpul celui de al doilea razboi mondial, fiind de etnie germana, a cerut permisiunea sa lucreze in Lagarul de concentrare pt evrei din Varsovia ca si croitoreasa sau femeie de serviciu. Mai tarziu s-a dovedit a avea un motiv bine intemeiat: aflase ce intentii marsave aveau nazistii cu copiii evreilor. Asa ca, zilnic, ea scotea copiii supusi pieirii intr-o cutie de unelte sau un sac de panza groasa (pt copii mai mari) pe care le cara cu ea intr-un carucior! De asemenea, mai avea un caine dresat sa latre ori de cate ori era nevoie sa intre si sa iese din lagar, dar mai ales pt a latra ca sa acopere scancetele copiilor ascunsi in carucior! Soldatii nu banuiau nimic pt ca era germanca si nu aveau nimic importriva cainelului! In tot acest timp ea a reusit sa smulga din gheara mortii 2500 de copii sau bebelusi. Totusi ea a fost prinsa si a fost batuta cu bestialitate de compatriotii sai, fiindu-i rupte in bataie si bratele si picioarele. Irene a tinut o evidenta a tuturor copiilor salvati de ea, carora le scrisese numele intr-un jurnal inchis intr-un borcan si igropat in spatele casei ei. Cu ajutorul acestuia ea a incercat sa localizeze parintii copiilor care au supravietuit la sfarstiul razboiului si sa le reuneasca familiile, dar majoritatea fusesera ucisi in camerele de gazare naziste. Astfel ca toti copiii care au fost salvati de ea au fost plasati in familii adoptive sau case de copii.Anul trecut, Irena a fost nominalizata pt Premiul Nobel pt Pace pt anul 2007....dar.....nu a fost aleasa ca si caastigatoare....in schimb a castigat un anume domn...pt un banal slide show legat de Incalzirea Globala ....ce mai pacifist, domnule, nu gluma...e greu sa faci un slide show...nu??? Cu atat mai greu sa salvezi 2500 de suflete nevinovate...lumea e cu susul in jos!!! Adevarata valoare nu se mai recunoaste! Acest mesaj este un semnal de alarma si un omagiu adus celor care au murit fara a avea vreo vina, pt cai care considera Holocaustul un "mit" care nu a existat vreodata, dar care pare a se repeta! Scopul acestui mesaj este de a ajunge la peste 40 de milioane din intreaga lume!!! Alaturati-va si pastrati acest lant comemorial, pentru ca niciodata sa nu se mai intample ce s-a intamplat !!! Asa ca ..nu il stergeti, cel putin cititi-l...
Attached Images
File Type: jpg securedownload.jpg (21,1 KB, 16 views)

Last edited by LapetiteMoc; 25.05.2010 at 22:17:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2010, 22:45:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Impresionant!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2010, 23:40:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Impresionant!
Da, întradevăr un semnal de alarmă și un omagiu, ce nu va rămâne prea mult în atenția și mai ales în memoria unora ce au alte priorități în astă lume trecătoare . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2010, 17:33:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Primit prin e-mail

Mama mea cea minunata


Când tu aveai 1 an ea te hrănea și te îmbăia.
I-ai mulțumit plângând toată noaptea.
Când tu aveai 2 ani ea te-a învățat să mergi.
I-ai mulțumit fugind când ea te chema.
Când tu aveai 3 ani ea îți pregătea toată mâncarea cu dragoste.
I-ai mulțumit aruncând farfuria pe jos.
Când tu aveai 4 ani ți-a dat creioane colorate.
I-ai mulțumit colorând masa din sufragerie.
Când tu aveai 5 ani te-a îmbrăcat pentru vacanță.
I-ai mulțumit sărind în prima baltă.
Când tu aveai 6 ani te-a dus la școală.
I-ai mulțumit strigând nu merg.
Când tu aveai 7 ani ți-a cumpărat o minge.
I-ai mulțumit aruncând-o în fereastra vecinilor.
Cînd tu aveai 8 ani ți-a dat o înghețată.
I-ai mulțumit scăpând-o în poală.
Când tu aveai 9 ani ți-a plătit lecții de pian.
I-ai mulțumit că nici măcar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodată.
Când tu aveai 10 ani te ducea toată ziua cu mașina de la fotbal la gimnastică de la o zi de naștere la alta.
I-ai mulțumit că săreai din mașină și nu te uitai niciodată înapoi.
Când tu aveai 11 ani te-a dus pe tine și pe prietenii tăi la cinema.
I-ai mulțumit cerându-i să stea în alt rând.
Cînd tu aveai 12 ani te-a avertizat să nu te uiți la anumite programe la TV.
I-ai mulțumit așteptând să iasă din casă.
Când tu aveai 13 ani ți-a sugerat cum să te tunzi.
I-ai mulțumit spunându-i că nu are gusturi.
Când tu aveai 14 ani ți-a plătit o tabără de vară de o lună.
I-ai mulțumit uitând să-i scrii măcar o scrisoare.
Când tu aveai 15 ani venea de la lucru și-și dorea o îmbrățișare,
I-ai mulțumit stând în camera ta cu ușa încuiată.
Cînd tu aveai 16 ani te-a învățat să-i conduci mașina.
I-ai mulțumit luându-i-o de câte ori puteai.
Când tu aveai 17 ani ea aștepta un telefon important.
I-ai mulțumit stând la telefon toată noaptea.
Când tu aveai 18 ani ea plângea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
I-ai mulțumit stând la petrecere pâna în zori.
Când tu aveai 19 ani ți-a plătit facultatea, te-a dus în campus și ți-a cărat bagajele.
I-ai mulțumit salutând-o în afara camerei ca să nu te simți jenat în fața prietenilor.
Când tu aveai 20 de ani te-a întrebat dacă te întâlnești cu vreo fată.
I-ai mulțumit spunând-i "Nu-i treaba ta!"
Când tu aveai 21 de ani ți-a sugerat anumite cariere pentru viitorul tău.
I-ai mulțumit spunând-i "Nu vreau să fiu ca tine!"
Când tu aveai 22 de ani te îmbrățișa la absolvirea facultății.
I-ai mulțumit întrebând-o dacă poate să-ți plătească o excursie prin Europa.
Când tu aveai 23 de ani ți-a dat mobila pentru primul tău apartament.
I-ai mulțumit spunându-le prietenilor că era urâtă.
Când tu aveai 24 de ani ți-a cunoscut logodnica și te-a întrebat de planurile de viitor.
I-ai mulțumit spunându-i printre dinți: "Maaaaami, te rog"!
Când tu aveai 25 de ani te-a ajutat să-ți plătești nunta și a plâns și ți-a spus cât de mult te iubea..
I-ai mulțumit mutându-te în cealaltă parte a țării.
Când tu aveai 30 de ani te-a sunat să-ți dea un sfat pentru copil.
I-ai mulțumit spunând-i "Lucrurile sunt diferite acum"
Când tu aveai 40 de ani te-a sunat să-ți amintească de aniversarea unei rude.
I-ai mulțumit spunându-i că erai foarte ocupat chiar atunci.
Când tu aveai 50 de ani ea era bolnavă și avea nevoie să ai grijă de ea.
I-ai mulțumit citind despre povara care devin părinții pentru copiii lor.
Și apoi, într-o zi, ea a murit în tăcere.
Și tot ce nu ai făcut vreodată s-a întors lovind ca trăznetul în INIMA ta.
Dacă ea mai este pe aproape, nu uita să o iubești mai mult ca niciodată.
Dacă ea nu mai este, amintește-ți dragostea ei necondiționată și dă-o mai departe. Amintește-ți mereu să o iubești pe mama ta.
Pentru că nu ai decât o singură mamă în toată viața ta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2010, 23:49:19
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

^ Mi-a adus aminte de un mic afis pe care il am, "Despre mamici"(parerea copiilor). E oarecum asemenator, avand caracter moralizator. L-am transcris:

la 4 ani: Mamica mea poate sa faca orice.
la 8 ani: Mamica stie multe, foarte multe.
la 12 ani: Mamica nu stie totul bine.
la 15 ani: Aceasta femeie nici asta nu stie.
la 18 ani: Mama ii de moda veche.
la 25 ani: Poate ca stie ceva.
la 35 ani: Inainte sa hotarasc sa o intrebam pe mama.
la 45 ani: Sunt curios ce ar zice mama.
la 65 ani: Daca doar as putea vorbi cu ea...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.06.2010, 00:27:22
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Priviti cu atentie ambele fotografii si cititi mesajul de sub ele. Trimiteti acest mesaj catre cat mai multi oameni cu putinta. Acest gest nu va va indeplini nici o dorinta, si nici daca il stergeti nu veti pati un necaz. Este insa datoria noastra morala sa ne pese de oameni... asta e! La revedere si aveti grija de voi.
Fotografia a castigat premiul Pulitzer in anul 1994, si a fost facuta in timpul foametei din Sudan . In ea poate fi vazut un baietel care se taraste spre o tabara cu alimente a Natiunilor Unite, plasata la un kilometru distanta.

Vulturul asteapta ca baietelul sa moara, ca sa-l manance. Aceasta poza a socat o lume intreaga. Nimeni nu stie ce s-a intamplat cu baietelul, nici macar Kevin Carter, fotograful, care a plecat de indata ce a facut poza. Trei luni mai tarziu s-a sinucis in urma unei depresii.

Kevin Carter

Iata ce s-a gasit in jurnalul sau ,

Draga Dumnezeule, iti promit ca nu voi risipi mancarea, oricat de rau i-ar fi gustul si oricat de satul as fi. Te rog, Doamne, sa protejezi acest baietel, sa-l indrumi si sa-l scoti din nefericire. Te rog sa ne faci mai sensibili fata de lumea din jurul nostru si sa ne ajuti sa nu mai fim orbiti de egoismul si de interesele noastre.

Sper ca aceasta fotografie sa serveasca intotdeauna ca un memento care sa ne spuna cat suntem de norocosi si ca nu trebuie sa consideram niciodata ca totul ni se cuvine de drept.

Va rog sa trimiteti forografia prietenilor vostri. Sa ne rugam pentru indepartarea suferintei care se gaseste oriunde, in orice loc de pe glob si sa le trimitem si altora asemenea memento-uri pline de prietenie. Ganditi-va si priviti forografia, ori de cate ori va plangeti in legatura cu mancarea pe care o aveti, sau cand vedeti cata mancare se iroseste zilnic.


PROMITETI ASTAZI:
"NICIODATA NU VOI MAI RISIPI MANCAREA "

Aceasta este lumea reala in care traim. M-am gandit sa o impart cu voi.
Da sa-i promitem la Dumnezeu ca suntem mai buni si mai induratori ca nu mai risipim mincarea,ca o sa dam si celor flaminzi ,ca nu ne mai huzurim in bunatati ,dar daca promitem sa si ducem la indeplinire aceste promisiuni -
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adresa de mail kotom9 Generalitati 0 02.08.2010 17:50:50
Ati primit asa ceva? Langu Stiri, actualitati, anunturi 3 07.05.2010 01:10:38
am primit urmatorul raspuns alessya Generalitati 0 24.09.2009 12:35:26
Primit mesaj pe mess OvidiuO Umanitare 7 30.01.2009 00:54:00
Primit mass pe mess pentru donat sange mihailt Generalitati 1 23.01.2009 09:18:10