Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2011, 17:07:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Da, e ok sa continuam postul dupa ce ne-am cerut iertare ca l-am incalcat, insa degeaba aceasta , daca nu tinem cont ca nici nu este asa mare pacat vizavi de ce intra pe gura...cat ceea ce iese pe gura....Postul trebuie materializat primordial prin infranarea de la anumite lucruri si ganduri si gesturi, si apoi in materie de alimente...Iar vegetarienii de ce sa nu-i fie placuti Domnului? Pt nu se alimenteaza cu carnea animalelor ucise? Nu cred ca pacatuiesc...Si nici ovo-lacto-vegetarienii nu gresesc!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2011, 17:25:01
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Înețelege că nu e vorba de slăbit, ci doar de nutriție!
Adica? Fii te rog putin mai explicita,probabil nu am inteles eu ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca nu cred ca esti (sau ai fi) slaba din cauza ca postesti doua zile pe saptamana. Refuz sa cred asta,si trebuie sa inteleaga si mama ta,duhovnicul etc.

Si legat de carne... cum doamne-iarta-ma sa nu manance unii asa ceva? Am si eu un var chipurile "vegetarian". O prostie,manancare de oameni bolnavi... Eu numai in gratare as tine-o,as fi cel mai fericit cred. Cred ca as muri fara carne. Ca sa nu mai zic ca nu prea ai alternative multe a surselor de proteine! La mine in familie de exemplu bunicamiu daca nu-i dai carne la masa te injura. Deci e de neconceput o ciorba sau mancare fara carne!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2011, 17:39:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Adica? Fii te rog putin mai explicita,probabil nu am inteles eu ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca nu cred ca esti (sau ai fi) slaba din cauza ca postesti doua zile pe saptamana. Refuz sa cred asta,si trebuie sa inteleaga si mama ta,duhovnicul etc.

Si legat de carne... cum doamne-iarta-ma sa nu manance unii asa ceva? Am si eu un var chipurile "vegetarian". O prostie,manancare de oameni bolnavi... Eu numai in gratare as tine-o,as fi cel mai fericit cred. Cred ca as muri fara carne. Ca sa nu mai zic ca nu prea ai alternative multe a surselor de proteine! La mine in familie de exemplu bunicamiu daca nu-i dai carne la masa te injura. Deci e de neconceput o ciorba sau mancare fara carne!
unii nutritionisti spun ca pana in 40 de ani nici nu trebuie sa ne gandim la o dieta strict vegetariana.
dar in ce spui tu gresesti.
am vazut ca esti mandru de muschii tai.
nu stiu daca ai luat vreodata suplimente. atentie, nu ma refer la steroizi.
probabil stii despre ce este vorba.
ma refer in primul rand la suplimentele cu proteine. cele pentru culturisti.
ce contin ele? in nici un caz proteina extrasa din carne.
cea mai buna proteina pentru sportivi este cea extrasa din lactate. iar pelocul 2 cea din soia. uneori le gasesti combinate.
in concluzie, nu exista proteina fara carne?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.02.2011, 17:59:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.02.2011, 18:00:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!
Nu mai lua otrăvuri dinalea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.02.2011, 18:05:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ce otravuri mai? Nu stiti ce vorbiti... Asa spun toti care nu au luat contact cu asa ceva.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.02.2011, 18:06:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce otravuri mai? Nu stiti ce vorbiti... Asa spun toti care nu au luat contact cu asa ceva.
Niște substanțe chimice care-ți măresc mușchii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.02.2011, 18:08:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Raoul dragule...dar fetili te plac oricum....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2011, 18:13:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am luat suplimente destule,stai linistit. Nu am spus ca nu exista surse de proteine in afara de carne,dar carnea este cea mai bogata in asa ceva (proteine). Proteine lactate,probabil te referi la cele din zer? Da,sunt ok,dar din alimentatie normala nu iei tu nici la sfantu'-asteapta proteine din lapte. Laptele e aproape nul,trebuie sa bei peste 2 litri ca sa echivaleze cat un ou! Si soia... scuza-ma,cati mananca asa ceva? E buna,nu zic,mai ales in zilele de post e o alternativa minunata,dar nu e la fel de "populara" ca (,) carnea. Plus ca e mai ieftina carnea,organele au preturi destul de mici (limba,rinichi,inima,ficat de porc etc.). Sunt adevarate surse de proteine!
da, carnea e cea mai populare la noi.
poate si din cauza ca nu se gasea in comunism
am vrut sa subliniez ca nu este singura proteina eficienta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2011, 18:13:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Niște substanțe chimice care-ți măresc mușchii.
Hello.... Sunt suplimente,nu steroizi! Sunt lucruri complet diferite pe care din pacate foarte multi le confunda sau le asociaza! Ce e rau sa iei proteine? Pai stii macar ce e proteina? E esenta vietii! E dureros ca sunt si oameni de 70 de ani care habar n-au asta... Gandeste-te ca un sportiv NU are cum sa ia din alimentatia sa de zi cu zi tot ce are nevoie organismul. Plus ca dupa antrenament trebuie ceva cu absorbtie rapida,altfel iti distrugi organismul nedandu-i posibilitatea sa se refaca dupa un supra-antrenament. Pai daca iau atunci si mananc branza sau care,pana se digera,pana se asimileaza... organismul meu se "bucura" de ele dupa vreo cateva zeci de ore. Ce am facut atunci?? Nimic! Plus ca ia zi-mi tu mie de unde iau glutamina de exemplu? Stii ce este? E un aminoacit... ce se gaseste in proportie de peste 60% in structura celulelor musculare si care NU se gaseste in alimente! Pai cand ajungi la o anumita masa de muschi poti ignora acest lucru? Nu cred.

Si nu le mai cataloga drept substante chimice. Pana la urma ce e natural? Ciocolata pe care ai mancat-o azi sau pernitele Viva? Ma indoiesc ca alea fac mai mult bine organismului. Intelege ca toate sunt chimicale,inclusiv vitaminele care le ei din farmacii,calciu din pastile,algocalminu,aspirina si multe altele. Sau astea sunt naturale? Deci nu va mai grabiti in a face afirmatii nefondate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 20.02.2011 00:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 16:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 17:30:23