Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2011, 19:40:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
de ce? in ce conditii casatoria poate fi absurda? (de fapt, ideea ca casatoria e absurda, e o idee absurda !)

Casatoria nu este absurda! Se sublinia faptul ca odata primita hirotonia nu se mai poate primi cununia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2011, 21:45:32
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Regret ca s-a ajuns la ironizarea celui care a pus intrebarea.
Eu vad totul ca pe o dorinta de a se ajunge la o explicatie coerenta din punct de vedere tehnic.

Nu cred ca din Noul Testament se impune clericului sa se casatoreasca, ci doar i se permite.
Apostolul Pavel recomanda fecioria (in speta, celibatul), dar numai pentru cei care il pot duce pana la capat. Dar nu obliga nici la celibat, nici la casatorie.
El a stabilit niste norme morale si sociale privitoare la cleric, fara insa a impune casatoria, ci considerand-o ca pe ceva firesc cu conditia ca , daca exista casatorie a clericului, aceasta sa fie unica.
Ulterior, Biserica a stabilit canonic care treapta aclerului se alege dintre cei necasatoriti. Cine doreste episcopat, bun lucru doreste, dar pentru aceasta, iata, trebuie sa faca o jertfa: celibatul, mai bine zis castitatea.

In legatura cu clerul romano-catolic, eu stiam ca in nici o treapta nu este permisa casatoria, inclusiv diacon, ba chiar si la treapta inferioara de hipo-diacon, care nu este obtinuta prin hirotonie, ci prin hirotesie, fiind o treapta administrativa, iar nu una harica.
Daca s-ar casatori numai diaconii, ei nu ar mai putea sa devina preoti, nici episcopi, fiindca daca preotul trebuie sa fie necasatorit, atunci diaconul casatorit ramane diacon toata viata.

Acum, oarecum in gluma, preotii ortodocsi pot sa-i "invidieze" pe cei catolici fiindca orice preot catolic poate deveni episcop, iar preotii catolici pot sa-i "invidieze" pe cei ortodocsi pentru ca acestia se casatoresc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2011, 22:13:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Întrebare: de ce avem episcopi necăsătoriți, în condițiile în care în Timotei 1 cap. 3 Sf. Paul ne spune că episcopul trebuie să fie "bărbat al unei singure femei" și să aibă "copii ascultători" ?

Nu fac propagandă protestantă, sunt doar curios. Dacă puteți da un link către o poziție oficială a BO în interpretarea acestui text, aș fi recunoscător.
Aici scrie ca nu trebuie sa aiba mai multe sotii, nu ca se impune casatoria.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 22:34:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
In legatura cu clerul romano-catolic, eu stiam ca in nici o treapta nu este permisa casatoria, inclusiv diacon, ba chiar si la treapta inferioara de hipo-diacon, care nu este obtinuta prin hirotonie, ci prin hirotesie, fiind o treapta administrativa, iar nu una harica.
Daca s-ar casatori numai diaconii, ei nu ar mai putea sa devina preoti, nici episcopi, fiindca daca preotul trebuie sa fie necasatorit, atunci diaconul casatorit ramane diacon toata viata.
Sunt diaconi permanenți. Diaconatul este nu numai treaptă clericală, ci misiune în sine, deosebită de cea a presbiteratului sau episcopatului. Diaconul nu este un "preot care poate face numai anumite lucruri", un "preot mai mic", ci este minister deosebit în Biserica Romano-Catolică. Așa cum, dacă vreți, o asistentă medicală nu este (numai) "cineva pe lângă doctor", ci are un minister al ei.
Sunt fericite parohiile care au diac, și încă și mai fericite cele care au un diacon care a optat pentru diaconia permanentă. Din păcate, în zilele noastre, în care toți vor să fie episcopi și papi, dacă s-ar putea, nu întâlnim la tot pasul oameni care au vocație de a fi mereu "alături de cei slabi, alături de cei bolnavi, alături de marginalizați".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2011, 17:06:51
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Doamne ajuta!

Din cate stiu eu, episcopii, majoritatea sunt alesi la o varsta mai inaintata si sunt de doua tipuri-calugari sau vaduvi, doar in aceste doua stari civile putand fi ales episcop.
In concluzie, un episcop poate avea familie->copii(IPS Laurentiu Streza, PF Justinian), dar nu poate avea inca sotie. Pe wikipedia, in biografia IPS Laurentiu Streza este urmatoarea formulare "În 1992 soția trece în lumea drepților, preotul prefesor Liviu Streza rămânând văduv. În urma acestui tragic eveniment, preotul Liviu Streza devine episcopabil și începe deja să figureze pe listele unor posibili episcopi."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2011, 20:09:40
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

da contrazic scriptura
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2011, 02:16:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Masura administrativa

Celibatul impus episcopilor este o masura administrativa. Plecand de la realitatea ca un episcop se ingrijeste de o eparhie care se intinde pe o suprafata mare, 2-3 judete, s-a impus o data cu sporirea comunitatilor crestine ca episcopul sa fie celib ca sa se poate ocupa exclusiv de problemele eparhiei sale. Mai apoi episcopii au fost alesi cu preponderenta din randul calugarilor, o traditie care s-a increstat in constiinta si practica ortodoxa si a ramas vie pana astazi.

E greu de inchipuit ca un episcop, care trebuie sa se ingrijeasca de zeci de parohii, plus alte responsabilitati in afara eparhiei, sa poate fi alaturi si de o familie care necesita un suport complex.
__________________
www.iosifcristian.blog.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2011, 13:12:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Motivul acesta ca un episcop este mult prea ocupat cu eparhii si preoti si mireni care vin la mei si alte cele, nu cred ca este corect.
In acelasi fel manageri de mari concerne, regi, imparati, presedinti de state, care au atata raspundere si lume in grija lor, ar trebui sa nu fie casatoriti.
Da, familia acestora are f.mult de suferit.

Motivul in cazul episcopilor cred ca este altul, de natura strict religioasa si poate ca nu-l stim noi.

De ce totusi diferenta intre ei si preotii care au voie si chiar trebuie sa se casatoreasca, ma intreb si eu.

Interesante sunt exemplele date. Deci au existat episcopi ortodocsi cu familie!
Bun, sotia a murit inainte sa fie ei episcopi, dar au ramas copii si mai ales, chiar vaduvi, ei au avut femeie (in toate sensurile).

Din cate stiu eu, preotii ortodocsi trebuie mai intai sa se casatoreasca, apoi sunt hirotoniti si nu invers.
Am inteles mai de curand (tot aici pe forum se discuta), ca acele exceptii de la regula, sunt tot mai mult desconsiderate. Nu stiu de ce.

Preotii ortodoxi celibi (deci care nu se casatoresc niciodata) provin din calugari si pot lucra numai la manastiri. Eu asa stiu.
La restul bisericilor, preotii sunt de mir, deci casatoriti.

La catolici nu ma pricep. La ei insa celibatul este ales si impus pentru alte motive, si nu pentru ca ar fi prea ocupati. Este vorba la ei de ideea ca o femeie ii impiedica in preotie, ii ispiteste la greseli si pacate.

Si cred de altfel ca acelasi ar fi motivul si la episcopii ortodocsi. Ei trebuie sa fie un model pentru toti, inclusivpentru preotii din subordine si daca au probleme in familie, cum ar sta in fata oamenilor.

Iar legat de copiii de preot, majoritatea cam sunt educati in spirit religios si multi devin ei insisi preoti (baietii).
La fel ca si in alte familii cu situatii si reguli deosebite (persoane publice), unii copii de preot pot sa se simta nefericiti, constransi in alegerile lor de viata, incepand cu stiu eu mancarea de post, prieteni, profesie, hobby-uri si ajungand pana la casatorie.
Preotul este totusi o persoana publica si familia lui este si ea in vizorul lumii in permanenta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2011, 14:37:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Este vorba de ceea ce tocmai discutam pe alt topic, la un sinod ecumenic s-a hotarat ca episcopii sa fie necasatoriti, desi pana atunci se puteau casatori.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2011, 18:20:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este vorba de ceea ce tocmai discutam pe alt topic, la un sinod ecumenic s-a hotarat ca episcopii sa fie necasatoriti, desi pana atunci se puteau casatori.
O decizie care a venit inspirata de la catolici....desi uram catolicii si-i consideram necanonici.
In mod normal Episcopia nu se pupa cu calugaria, din multe puncte de vedere, ar fi putut sa lase Episcopul celibatar, pur si simplu, nu sa-l si calugareasca .
Nu mai conteaza, suntem prea mici pentru astfel de " cugetari ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.09.2011 at 18:23:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 09:14:07
Episcopii nostri georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 23 11.02.2012 13:49:35
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 16:33:47
Nasi de cununie necasatoriti anca_ank_love Intrebari utilizatori 18 02.10.2011 07:24:27
Noi Episcopii ale BOR PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 1 29.05.2008 02:40:39