Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2011, 16:55:45
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit Nasi de cununie necasatoriti

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Urmeaza sa ma casatoresc si am dori din toata inima sa ne fie nasi un cuplu necasatorit, dar stiu ca nu este conform datinilor bisericesti. exista vre-o modalitate ca acestia sa ne cunune si sa fie conform datinilor? Am inteles ca preotul poate citi ceva inainte de a oficia slujba noastra de cununie si atunci "dezleaga" cuplul respectiv ca sa ne poata fi nasi. Nu stiu cat de adevarat este. Am mai auzit si ca se poate obtine o derogare de la Mitropolie, dar iar nu stiu daca este adevarat. Mentionez ca nu au nici cununia la starea civila oficiata, deci nu este vorba doar de cununia relogioasa. Avem vre-o solutie sau trebuie sa ne cautam alta pereche de nasi ?

Cunosc cupluri care au dorit sa le fie nasi un alt cuplu necasatorit si au ascuns preotului faptul ca viitorii nasi nu sunt cununati, dar nu mi se pare a fi in ordine, chiar daca preotul nu intreaba ......

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2011, 17:18:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Anca, in acest caz cred ca trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt, nu sa cautam "dispensa". Iar randuiala prevede ca nasii la cununie sa constituie ei insisi o familie. Deci, sfatul meu este sa cautati alti nasi.

Legat de cuplul necasatorit, de care sunteti apropiati, daca Dumnezeu randuieste ca ei sa ramana impreuna, si sa se uneasca prin Taina Nuntii, atunci le veti putea deveni chiar voi nasi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2011, 20:29:54
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Trebuie să fie căsătoriți ! nici nu se pune problema să vă fie nași fără ca ei să fie uniți în fața Lui Dumnezeu.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2011, 23:26:47
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

nasii sunt:Parintii spirituali si neaparat trebuie sa fie casatoriti[cununati la biserica] cu o oarecare experienta de cuplu si o viata spirituala adecvata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2011, 11:38:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anca_ank_love Vezi mesajul
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Urmeaza sa ma casatoresc si am dori din toata inima sa ne fie nasi un cuplu necasatorit, dar stiu ca nu este conform datinilor bisericesti. exista vre-o modalitate ca acestia sa ne cunune si sa fie conform datinilor? Am inteles ca preotul poate citi ceva inainte de a oficia slujba noastra de cununie si atunci "dezleaga" cuplul respectiv ca sa ne poata fi nasi. Nu stiu cat de adevarat este. Am mai auzit si ca se poate obtine o derogare de la Mitropolie, dar iar nu stiu daca este adevarat. Mentionez ca nu au nici cununia la starea civila oficiata, deci nu este vorba doar de cununia relogioasa. Avem vre-o solutie sau trebuie sa ne cautam alta pereche de nasi ?

Cunosc cupluri care au dorit sa le fie nasi un alt cuplu necasatorit si au ascuns preotului faptul ca viitorii nasi nu sunt cununati, dar nu mi se pare a fi in ordine, chiar daca preotul nu intreaba ......

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Exista o posibilitatate. In cazuri anumitelor etnii, de exemplu slavii se practica.(cazurile in care tinerii sunt frati sau rude)
Dar ceea ce este cel mai important, odata ce va cununa cei doi nu se mai pot casatori.Se inrudesc spiritual.Iar acesta constituie un impediment major la casatoria lor.Plus ca nu se poate sa fie nasi 2 tineri care traiesc in pacat.sub nici o forma. Am cunoscut cazuri in care s-au prezentat la nunta cu nasi care traiau in concubinaj iar preotul a intrebat:sunteti cununati?ei au zis nu:atunci preotul a zis:ok, cununam intai nasii.Apoi a intrebat parintii:sunteti cununati?si ei au zis nu.Si i-a cununat si pe parinti.In ziua aceea, ceea ce trebuia sa fie o sigura cununie s-a transformat in 4.IAr ultimii care s-au cununat au fost mirii, cu nasi cununati religios.E , daca vrei, o conditie sineqanon.

In cazul vostru, variante sunt 2:
a) se cununa repede nasii si civil si religios
b) va cautati alti nasi
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2011, 11:52:18
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Nu este vorba despre un cuplu de tineri care traiesc in pacat, este vorba despre un cuplu la aproape 65 de ani, dar el din pacate, prin natura meseriei ii este interzis sa se casatoreasca, drept urmare nu pot face repede cununie civila si religioasa. In ceea ce priveste alta pereche de nasi , asta va fi solutia numai ca cu siguranta indiferent cine ne va cununa ne vor fi nasi doar in acea zi .....nu vor reprezenta nimic din ceea ce biserica spune ca trebuie sa reprezinte nasii....asta este....prin respectarea credintei, se pare ca uneori ajungi de fapt sa nu o respecti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2011, 11:54:38
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Noi nu locuim in romania, ci in Marea Britanie si ei erau singurul cuplu cu noi acolo, oricine ne va cununa de aici ne vom mai intalni cu ei peste 1,2,3 ani sau poate niciodata, drept urmare se pot numi nasi numai pentru ca au fost ultima solutie si pentru ca ne-au tinut lumanarile, in rest.......
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2011, 11:57:58
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Lore 86 ai spus ca exista o posibilitate, dar asta i-ar impiedica sa se casatoreasca. Tinand cont de faptul ca ei oricum nu se vor casatori niciodata, care este acea posibilitate? Pot ei sa ne fie nasi respectand cutumele religioase ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2011, 12:47:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, daca intre ei apoi nu va exista alta legatura decat frateasca.in caz contrar, relatia dintre ei va fi de 2 ori pacat.
dar e obligatoriu sa fie ortodocsi amandoi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2011, 13:57:44
anca_ank_love anca_ank_love is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, daca intre ei apoi nu va exista alta legatura decat frateasca.in caz contrar, relatia dintre ei va fi de 2 ori pacat.
dar e obligatoriu sa fie ortodocsi amandoi.
Sunt amandoi ortodocsi iar intre ei relatia este de stransa prietenie (se sprijina si se sustin, el iesit la pensie, ea bolnava de cancer), doar acum ani buni au avut mai mult decat atat.

Cum trebuie sa procedam ? Vorbim cu preotul ? Ce trebuie facut ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii necasatoriti contrazic cuvantul Scripturii ? Erethorn Preotul 19 27.09.2011 17:20:43
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
nasi de cununie cris13 Nunta 3 12.09.2008 20:49:10
obligatoriu ca nasi de cununie sa boteaza copilul? ccristianos Botezul 2 28.01.2008 20:28:49
Putem fi nasi de cununie? Geani Nunta 12 17.04.2006 13:37:58