Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.04.2012, 23:36:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Bun, deci eu din asta inteleg unrmatoarele ca daca nu il respect pe Basescu si conducerea, nu il respect nici pe Dumnezeu, asta e concluzia fireasca, asta vreti sa spuneti?

Dar de unde stim ca conducerea este de la Dumnezeu, pe ce ne bazam in Scripturi, Noul Testament, pe Sa dam cezarului... si altceva?

Eu va intreb cum poate o conducere sa fie de la Dumnezeu cand face rau oamenilor? Pentru ca Dumnezeu nu face rau oamenilor, El este Iubire.
Atunci de unde este aceasta conducere daca face rau? Cine este tatal raului?
Da,diversele conduceri fac rau . Crede-ma ca il uram din toata inima pe iliescu,si totusi,pentrui mine a fost ca un balsam sufletesc ,rugaciunea de la sf Liturghie ,pentru conducatorii tarii,indiferent cum s-ar numi el.Atunci mi-am dat seama ca raul are un nume ,ca el nu se numeste iliescu sau basescu ,ci ca raul cel mare este in noi,si el se cheama : URA .
Eu sunt unu. Dar daca multiplicam ura cu 20 de milioane , vom avea o tara care isi uraste destinul,in loc mai degraba sa se pocaiasca,si sa aiba incredere in Dumnezeu
Daca noi ne vom ruga pentru cei care nu ii agream, atunci linistea va patrunde in sufletul nostru,lumina se va imprastia prin multimea credinciosilor , si Dumnezeu ii va lumina si pe acesti prea lumesti conducatori.
Prin incredere ,astfel miscam lucrurile
Aceasta e puterea lui Dumenzeu ,imprastiata prtin Biserica.

In alta ordine de idei,in VT , Dumnezeu face ca sortii sa cada pe David,si acesta sa fie ales imparat ,deci Dumnezeu nu e strain de conducatori.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.04.2012, 23:38:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Eu cred ca tunsdiana trebuie pusa prima,si apoi Basescu,nu-i asa?basescu sa fie pus ultimul..
Desi sunteti ironic, mi se pare absurd sa punem niste oameni care fac rau unei intregi populatii in fata, iar oamenii de rand, doar pentru ca sunt mai saraci material si mai neinvatati in spate..
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.04.2012, 23:40:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu consider ca avem conducatorii pe care ii meritam, si nici ca D-zeu se razbuna pe noi prin ei, eu nu il vad pe Dumnezeu razbunator, asa cum multi de aici il vedeti, este ca si cum as spune ca Dumnezeu imi doreste raul, ori eu nu pot accepta asta..
Perspectiva cu "Dumnezeu razbunator" este pentru unele capete mai seci care nu pot vedea lucrurile decat mai ..organic ca sa zic asa.

Realitatea este ca omul singur isi face rau prin alegerile sale, alegeri care au consecinte si se propaga in contextul social.

Daca am fi un popor corect, unii fata de altii si fata de Dumnezeu, cozile de topor n-ar conduce aceasta tara, pentru ca majoritatea ar fi oameni intelepti si cu discernamant.

Dar cum suntem un popor de ahtiati dupa televizor, barfa, gata sa ne tzepuim uniii pe altii pentru mai nimic, a carui dumnezeu este in principal stomacul, care isi ucid copii pe banda rulanta - nu putem fi decat o masa de manevra si sclavi pentru straini si slujitorii lor.

Nu altii ne-au condamnat la sclavie, nu Dumnezeu ne pedepseste, singuri ne-am osandit.

Citat:
Nu vad ce legatura ar fi intre dorinta mea de schimbare si dorinta lor de schimbare, adica si daca eu ma schimb sa zicem, ce va face sa credeti ca ei vor fura mai putin?
Un singur om daca se schimba societatea nu se va schimba peste noapte, asta e clar.
Dar este un inceput.
Daca vorbim de schimbari autentice.

Dar atata timp cat nu incetam sa privim la pacatele altora si la ale noastre prea putin sau deloc ca si cand noi nu am avea nici o vina sau vreun pacat, e putin probabil sa intelegem de fapt conceptul de schimbare.

Citat:
Atitudinea aceasta de nici un conducator nu e vinovat pentru nimic, noi suntem vinovati ,nu duce decat la pasivitate din partea noastra si la neasumarea raspunderii de catre ei.
Serios, faptul ca te stii vinovata asta te indeamna la pasivitate?
Ma intreb in cazul asta ce cauti pe un forum crestin ca nu cred ca de mers pe la biserica mai are rost sa pun problema..
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.04.2012, 23:40:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Am avut o exprimare total gresita si din aceasta cauza...
Păi atunci asumați-vă greșeala...îmi pare rău că v-am afectat printr-un răspuns direct și taios...încercați să vă detașați puțin și nu mai luați totul așa personal...suntem într-un cadru virtual.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.04.2012, 23:42:53
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Desi sunteti ironic, mi se pare absurd sa punem niste oameni care fac rau unei intregi populatii in fata, iar oamenii de rand, doar pentru ca sunt mai saraci material si mai neinvatati in spate..
Mie mi se pare absurd invers....
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.04.2012, 23:45:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Citesc si ma minunez, de unde le scoateti. Pai ce legatura sa fie intre faptul ca Ceausescu a daramat bisericile si starea de pacatosenie a unora? Daca Ceausescu era ateu si a daramat biserici, cu ce sunt de vina saracii crestini practicanti care mai fac si pacate, ca doar nimeni nu e sfint sa nu faca pacate, atunci in loc sa dam vina pe Ceausescu, dam vina pe oameni, ca sunt pacatosi? Pai oamenii vor fi tot timpul pacatosi ca nimeni nu e bun pe lumea asta in afara de Dumnezeu, deci dupa logica voastra cand nu vom mai fi pacatosi vom avea conducatori buni, asta nu se va intampla niciodata, fiindca oamenii vor fi vesnic pacatosi chiar si crestinii practicanti.
Oare cati crestini practicanti erau pe vremea lui Ceausescu din cei botezati?
Probabil sub 1% daca acum cu atata "libertate" si biserici noi nu putem vorbim de mai mult de 5%.

Apropo, ai auzit de sportul brusc si masiv de de natalitate produs de interzicerea avortului?
Oare unde ar fi sfarsit acei copii daca avortul nu era interzis?
Ca sa nu mai vorbim de cati au sfarsit totusi prin avorturi ilegale.
Eram oare chiar atat de credinciosi?
Mai gandeste-te.

Citat:
De ce vreti sa stergeti responsabilitatea conducatorilor si sa dati vina pe saracii crestini pacatosi, unde scrie in Noul Testament ca vom avea conducatori rai din cauza pacatelor noastre, unde a zis domnul Iisus asta? e mai important ce a spus parintele Boca decat Hristos, trebuie sa luam ad-litteram tot ce au zis preotii fara sa gandim putin?
Citeste Vechiul Testament si vezi prin ce au trecut evreii pentru pacatele lor.
Cu toate ca a noastre nu sunt cu mult mai presus in greselile noastre fata de greselile lor, putem spune ca inca boierim pe langa ei la capitolul pedeapsa meritata.

Last edited by AlinB; 08.04.2012 at 02:14:17.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.04.2012, 23:46:40
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da,diversele conduceri fac rau . Crede-ma ca il uram din toata inima pe iliescu,si totusi,pentrui mine a fost ca un balsam sufletesc ,rugaciunea de la sf Liturghie ,pentru conducatorii tarii,indiferent cum s-ar numi el.Atunci mi-am dat seama ca raul are un nume ,ca el nu se numeste iliescu sau basescu ,ci ca raul cel mare este in noi,si el se cheama : URA .
Eu sunt unu. Dar daca multiplicam ura cu 20 de milioane , vom avea o tara care isi uraste destinul,in loc mai degraba sa se pocaiasca,si sa aiba incredere in Dumnezeu
Daca noi ne vom ruga pentru cei care nu ii agream, atunci linistea va patrunde in sufletul nostru,lumina se va imprastia prin multimea credinciosilor , si Dumnezeu ii va lumina si pe acesti prea lumesti conducatori.
Prin incredere ,astfel miscam lucrurile
Aceasta e puterea lui Dumenzeu ,imprastiata prtin Biserica.

In alta ordine de idei,in VT , Dumnezeu face ca sortii sa cada pe David,si acesta sa fie ales imparat ,deci Dumnezeu nu e strain de conducatori.
Foarte frumos raspuns, va multumesc, numai un om care a urat si apoi s-a pocait poate raspunde cum ati raspuns d-voastra, probabil ca altii nu au urat in viata lor, si din aceasta cauza nu ii pot intelege pe ceilalti, doar un pacatos care s-a intors la Hristos poate lamuri pe unul care este inca intr-o stare de nepocainta cum sunt eu, se vede trairea adevarata si din felul cum ati raspuns si din lamuriri, si din lipsa de ironie si de jignire, in fine, eu ies

Va multumesc pentru raspunsuri, ies ca e tarziu si deranjez.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.04.2012, 23:48:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Eu ma refeream ca nu inteleg de ce conducatorii sunt pusi in fata de tot la rugaciune dupa preoti, ne rugam intai pentru ei si apoi pentru credinciosii din orase, de ce, doar pentru ca sunt conducatori?
Ar trebuie credinciosii din orase si apoi conducatorii la urma de tot.....
Nu conducătorii ar trebui să fie cei care să ne conducă și pe noi spre Dumnezeu...și nu spre pierzare...nu pentru ei ar trebui să ne rugăm în primul rând?

Last edited by ovidiu b.; 06.04.2012 at 23:52:30.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.04.2012, 00:02:42
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu conducătorii ar trebui să fie cei care să ne conducă și pe noi spre Dumnezeu...și nu spre pierzare...nu pentru ei ar trebui să ne rugăm în primul rând?
Va multumesc, noapte buna!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.04.2012, 00:07:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Va multumesc, noapte buna!
Cu multă plăcere. Noapte bună! Să nu vă puneți la somn cu supărarea în suflet...eliminați-o cu puțină rugăciune.

Last edited by ovidiu b.; 07.04.2012 at 00:11:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea naturii ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 02.09.2011 10:02:48
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 19:46:46
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 21.08.2008 23:02:06
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43