Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2012, 08:16:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Avortul selectiv

Până acum, cazuri de avort selectiv, adică situații în care părinții au ales uciderea copilului după determinarea genului, au fost semnalate în țări predominant păgâne, precum India. Iată că, pentru a doua oară în decurs de numai o săptămână, asemenea cazuri sunt semnalate în SUA: http://www.catholicculture.org/news/...?storyid=14482

Rămâne întrebarea: pentru ce adeptele "liberei alegeri a femeii" de a-și avorta copilul, care în general sunt campioni ai feminismului și apologeți ai emancipării femeii, aleg totuși să își ucidă copilul, dacă este fetiță ? Au ceva cu fetele ? Mie, unuia, mi se pare gândire schizoidă. Cât despre medicii care, din slujitori ai vieții, ajung slujitori ai morții, devenind instrumentele crimei la comandă în funcție de genul copilului, s-auzim numai de bine la Judecata de pe Urmă!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2012, 16:20:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Până acum, cazuri de avort selectiv, adică situații în care părinții au ales uciderea copilului după determinarea genului, au fost semnalate în țări predominant păgâne, precum India. Iată că, pentru a doua oară în decurs de numai o săptămână, asemenea cazuri sunt semnalate în SUA: http://www.catholicculture.org/news/...?storyid=14482

Rămâne întrebarea: pentru ce adeptele "liberei alegeri a femeii" de a-și avorta copilul, care în general sunt campioni ai feminismului și apologeți ai emancipării femeii, aleg totuși să își ucidă copilul, dacă este fetiță ? Au ceva cu fetele ? Mie, unuia, mi se pare gândire schizoidă. Cât despre medicii care, din slujitori ai vieții, ajung slujitori ai morții, devenind instrumentele crimei la comandă în funcție de genul copilului, s-auzim numai de bine la Judecata de pe Urmă!
ce se intampla in India ... il face de ras pe Hitler.
citram ca medicii arunca avortonii la cani...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2012, 20:46:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Exista asa o metoda strasnica prin care se poate determina fara gres sexul copilului?

2. Acum depinde ce fel sunt parintii care recurg la asa ceva si ce motive au.
In general, din cate am citit, ele sunt de natura religioasa si de traditie populara. E vorba aici de cei care prefera baietii.

Si sa nu uitam un lucru Mihnea (si altii): sa ne uitam mai intai in credintele noastre cum este considerata femeia.

3. Tot in general, tentatia mare este la parintii care mai au copii si numai de un sex si isi doresc sa aibe si macar unul din celalalt sex.

4. Aceste situatii sunt mult in detrimentul avortului din motive de boli genetice si ereditare.
Folosirea avortului si altor tratamente medicale in astfel de scopuri arunca pe nedrept o umbra asupra metodelor folosite in scopuri umanitare, de sanatate.
Pentru ca unii isi bat joc de stiinta si medicina in special, li se interzice altora si acestia trebuie sa sufere.

5. Oh, cati ar fi amatori sa le ia tocmai pe fetite! Solutia exista: sa se dea copiii nedoriti altora care ii vor.

Medicii nu sunt chiar vinovati: ei presteaza niste servicii in slujba oamenilor. Din asta traiesc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 01.06.2012 at 20:53:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2012, 20:59:19
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Din punct de vedere crestin nu exista nici o scuza pentru medicii care fac astfel de avorturi. Nici una. Asta ca din din banii aia traiasc e penibila- ar putea trai si din banii de furat, vandut droguri sau din banii de ucigasi platiti si ar fi acelasi lucru. Iar daca nu privim din acest punct de vedere- discutam degeaba; introducerea relativismului in viata noastra face orice posibil, chiar justifica crima!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2012, 21:17:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Doi buni prieteni din ardeal, prieteni din copilarie se casatoresc fiecare cu ardelence frumoase, gospodine. Aveau prietenii multe puncte comun, dar unul ii diferentia: unui ii erau foarte dragi baietii, iar altuia fetitele.
Inainte ca nevestele sa ramana insarcinate, barbatii discutau: Primuleu o sa am baiat.Iar al doilea ziceEu o sa am feitta.
Voia Domnului a fost insa alta. Fiecare a primit exact contrariul a ceea ce dorea. Rezultatul? Ardelenii nostri s-au ambitionat si au zis. Primulma, io o sa fac la copii pana imi iasa baiat. Al doilea o zis la felsi io o sa fac ataia copii pana o sa-mi iasa fata.
Si ardelenii nostri s-au tinut de cuvant. Doar ca primul o facut 12 fete iar al treisprezecelea a fost baiat. A doilea a avut de asteptat mai putin: el a facut 9 baieti, iar al zecelea a fost fata.
Probabil cei care suntei de prin maramu ati mai auzit povestea.

Asta legat de selectia naturala.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2012, 21:19:17
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Medicii nu sunt chiar vinovati: ei presteaza niste servicii in slujba oamenilor. Din asta traiesc.
Gresit, sunt doctori care nu fac avortori, sunt fff putini din pacate asta pt ca sunt mai multe avorturi decat nasteri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2012, 21:50:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
5. Oh, cati ar fi amatori sa le ia tocmai pe fetite! Solutia exista: sa se dea copiii nedoriti altora care ii vor.
vorbim de India.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2012, 22:21:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ba nu vorbim de India.
Mihnea a dat un exemplu din SUA. Se discuta la general aici.

Medicii nu sunt angajatii bisericii. Ei trebuie sa-si faca profesia si trebuie sa respecte cerintele spitalului sau clinicii. De la ei primesc bani ca sa traiasca.
Nu pot sa refuze tratamente pe motivul ca acestea contravin credintei lor.

Si cand isi alege profesia stie precis ce i se cere.
Un ginecolog stie ca avortul intra in gama tratamentelor unui ginecolog, la fel cum intra si tratamente pentru a ajuta procreerea, sau fibroame, nasteri etc.
Nu poate sa spuna: pardon, ma fac ginecolog, dar eu asta si asta si asta nu fac.

Asta este realitatea.

lore86 - n-am inteles care este morala povestii tale. Adica ba da, tu zici sa nasca prunci la nesfarsit pana apare si celalalt sex. Si daca nu apare totusi?

Eu din cate stiu barbatul este cel care determina genetic sexul copiilor. Dar atunci cum de se pot face copii de ambele sexuri de la acelasi barbat?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2012, 23:24:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ba nu vorbim de India.
Mihnea a dat un exemplu din SUA. Se discuta la general aici.

Medicii nu sunt angajatii bisericii. Ei trebuie sa-si faca profesia si trebuie sa respecte cerintele spitalului sau clinicii. De la ei primesc bani ca sa traiasca.
Nu pot sa refuze tratamente pe motivul ca acestea contravin credintei lor.

Si cand isi alege profesia stie precis ce i se cere.
Un ginecolog stie ca avortul intra in gama tratamentelor unui ginecolog, la fel cum intra si tratamente pentru a ajuta procreerea, sau fibroame, nasteri etc.
Nu poate sa spuna: pardon, ma fac ginecolog, dar eu asta si asta si asta nu fac.

Asta este realitatea.

lore86 - n-am inteles care este morala povestii tale. Adica ba da, tu zici sa nasca prunci la nesfarsit pana apare si celalalt sex. Si daca nu apare totusi?

Eu din cate stiu barbatul este cel care determina genetic sexul copiilor. Dar atunci cum de se pot face copii de ambele sexuri de la acelasi barbat?

Sunt si ginecologi crestini care nu fac avorturi;ce poate fi anormal in asta?
Mi-a povestit cineva care s-a dus sa faca avort ca doctorul a avut o lunga conversatie cu ea,ca un duhovnic,de ce nu vrea sa-l tina?are prea multi copiii?ah,nu are deloc?pai atunci ar fi bine sa-l tina,poate nu va intalni inca o data cu aceasta sansa de a fi mama,i-a vb despre multe exemple ale mamelor care-si cresc singure copiii...Doctorul a incercat s-o determine sa renunte,a chemat-o la consultatie peste cateva zile sa vada daca si-a schimbat opinia,si pt ca decizia ei a fost nestramutata a trimis-o altui doctor sa-i faca avortul.
Pe mine una,m-a impresionat profilul moral al acestui doctor :)

Spermatozoidul determina sexul viitorului copil,in momentul fecundarii,in sensul ca depinde care spermatozoid se va intalni cu ovulul,cel purtator de cromozom Y sau cel cu cromozom X ??
Cele doua tipuri de spermatozoizi, cei care poarta cromozomul X si cei care poarta cromozomul Y, au proprietati diferite. Spermatozoidul cu cromozomul Y (cel care da sexul baietilor) este mai mic, cu capul rotund, mai rapid, mai fragil si cu o durata mai mica de viata. Spermatozoidul cu cromozomul X (cel care da sexul fetitelor) este mai mare, cu capul oval, mai lent, mai elastic si cu o durata mai mare de viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2012, 23:27:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
vorbim de India.
Nu vad care este impedimentul?Ce nu pot fi infiati si acesti copii?Indieni,somalezi,filipinezi?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46