Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.06.2012, 17:25:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În niciun caz. Nici cel mai mare. Nici cel mai bogat. Ba dimpotrivă, putem spune că, dintre toate popoarele din jur, era cel mai amărât. 12 găști de ciobani semi-nomazi, speriați de toți vecinii lor, pe care îi apuca tremuratul de spaimă când filistenii se scărpinau la arme. Ciuca bătăilor, pe care egiptenii nici nu se străduiesc să-i menționeze anterior luării lor în robie. Dintre popoarele Asiei Mici, evreii erau la "și altele". Trăiau pe bază de capre, vite mari avea protipendada. Pentru un blid de linte, adică o mâncare pe care nici câinii asirienilor nu o mânca, erau în stare să-și bage picioarele în binecuvântarea paternă. Și astăzi, prăjiturile lor tradiționale, care erau deliciul străbunilor lor, sunt de nemâncat. Humântaș-ul este o plăcintă nereușită, pasca evreiască este o lipie libaneză ratată, făcută de oameni care nu au avut în viața lor vreme, dispoziție și îndestulare ca să gătească cum se cuvine. Fasolea este mâncarea lor mai de lux și, stând prost cu carnea, îi bagă usturoi la greu. Nemții, care au probleme cu dampful de usturoi, le spun, în derâdere, "mâncătorii de usturoi".

Și totuși, acest popor puțin numeros și carent sub toate aspectele beneficiază de ajutorul lui Dumnezeu. Citim în Carte că Lui i-a plăcut de multe ori să își arate măreția strălucind în cei slabi. Când omul lui Dumnezeu vine să-l caute pe cel ales de Dumnezeu dintre frați, Iosif nici nu este pomenit, nefiind socotit vrednic de tatăl lor. Drept care, așteptându-se tatăl lor la o vizită simandicoasă, fusese trimis să păzească porcii, fiindcă îi era și rușine cu el. Era și cel mai mic (Benjamin nu se născuse), cine oare ar fi văzut în acea oaie neagră a familiei pe viitorul prim-ministru al lui Faraon ? Mai departe, vedem că cel care îi conduce pe evrei pe drumul eliberării este ciobanul Moise. Unul adus cu pluta pe ape, un neam prost căruia nici nu-i trece prin cap să se descalțe când vorbește cu Dumnezeu. Și exact în Moise va străluci Dumnezeu, făcând din el un profet mai mare decât toți profeții. Alt cioban a fost și David, magnificul rege de mai târziu. Aceștia sunt oamenii pe care i-a ales Domnul, așa sunt și aleșii Lui de azi. Cine ar fi bănuit că într-o călugăriță albaneză urâtă de 1 metru cincizeci, ca cea care va fi mai târziu Maica Tereza, zace o sfântă capabilă de atâtea miracole și care va face o operă mondială îngrijindu-L pe Cristos în "cei mai săraci dintre săraci"?

Ceea ce frapează la evrei, de-a lungul timpului, este exact acest contrast între puținătatea mijloacelor lor de toate felurile, începând cu cele demografice, și poziția eminentă pe care au avut-o și o au în lume. Acest contrast, susțin eu, are în el ceva supranatural.
daca vom cauta, cu siguranta vom gasi si alte popoare cel putin la fel frapante.
ca a fost ales de Dumnezeu inteleg.
dar care e virtutea lui?
tot VT este plin de cartire si razvratire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.06.2012, 17:41:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca vom cauta, cu siguranta vom gasi si alte popoare cel putin la fel frapante.
ca a fost ales de Dumnezeu inteleg.
dar care e virtutea lui?
tot VT este plin de cartire si razvratire.
Dumnezeu a ales “luminatori” si in alte neamuri, "profeti" din afara. De ce credeti ca avem noi filosofi greci pictati pe peretii exteriori ai bisericilor? Evreii au avut de jucat in lume un rol unic (s-au curatat timp de mii de ani ca din mijlocul lor sa se nasca Mantuitorul, pentru asta au fost alesi) dar si ceilalti oameni au avut rolul lor si au in continuare.

Last edited by ioanna; 06.06.2012 at 17:47:57.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.06.2012, 18:06:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu a ales “luminatori” si in alte neamuri, "profeti" din afara. De ce credeti ca avem noi filosofi greci pictati pe peretii exteriori ai bisericilor? Evreii au avut de jucat in lume un rol unic (s-au curatat timp de mii de ani ca din mijlocul lor sa se nasca Mantuitorul, pentru asta au fost alesi) dar si ceilalti oameni au avut rolul lor si au in continuare.
Biserica ii recunoaste oficial pe acesti luminatori, profeti?
si care era acest rol?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.06.2012, 18:28:31
AmIsraelJai AmIsraelJai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2012
Mesaje: 1
Implicit salut!

Israel a fost si va fi poporul ales al Bunul Dumnezeu,dar si noi crestinii sunt poporul Sau ales dupa Legea cea Noua cei care urmam invatatrile Mantuitorului nostru Iisus Hristos iar cine crede in Mantuitorul Iisus Hristos face parte din poporul ales si din Legea cea Noua,Legea Desavarsirii,Legea Harului.Unii dispretuiesc pe Israel poporul Bunului Dumnezeu spre pieirea lor,dar mai cu seama fiin vorba de Israel poporul ales care multe neamuri au incercat sa.l distruga dar nu au reusit pentru ca Bunul Dumnezeu si Fiul Sau Iisus Hristos is Duhul Sfant era cu ei.Iti dau cateva pasaje din Sfanta Biblie din Vechiul Testament care ne arata clar ca Bunul Dumnezeueste cu poporul Sau de la inceput si pana in veac.Amin.,,Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi se atinge de lumina ochiului Lui!,,(Zaharia2:12).

,,Așa zice Domnul despre toți vecinii mei cei răi, care năpădesc asupra părții pe care El a dat-o de moștenire poporului Său Israel: "Iată, îi voi smulge din țara lor și casa lui Iuda o voi înlătura din mijlocul lor.
15. Dar după ce îi voi smulge, iarăși ,i voi întoarce și-i voi milui și voi aduce pe fiecare la țarina sa și la ogorul său. ,,(Ieremia 12:14-15).

Reintoarcerea poporului evreu in Israel inca din 1800 dupa ce au fost imprastiati prin toate popoarele este unua din profetiile implinite.

..Și voi fi găsit de voi, zice Domnul, și vă voi întoarce din robie și vă voi strânge din toate popoarele și din toate locurile, de pe unde v-am izgonit, zice Domnul, și vă voi întoarce din locul de unde v-am dus.,,(Ieremeia 29-14).

,,După aceea zi: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Vă voi aduna de prin popoare și vă voi întoarce de prin țările unde sunteți risipiți și vă voi da pământul lui Israel.,,(Iezechiel 11:17).

,,Iată, ii voi aduce din țara cea de la miazănoapte și-i voi aduna de la marginile pământului. Orbul și șchiopul, cea însărcinată și cea care naște vor fi împreună cu ei; se va întoarce aici mare mulțime.,,(Ieremia 31:8).Amin.

Uita.te si la videoul acesta dupa canalul meu si la altele.


http://www.youtube.com/watch?v=hLQL4...7&feature=plcp

Amin.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.06.2012, 19:34:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Biserica ii recunoaste oficial pe acesti luminatori, profeti?
si care era acest rol?
Am scris profeti folosind ghilimele. In programul iconografic postbizantin apar filosofi antici si intelepti alaturi de prooroci. Chiar daca poporul evreu a primit legea scrisa, ceilalti aveau natura (creatia) si mintea drept indreptar de citire a ei, aveau legea firii. Dumnezeu comunica prin creatie si prin dezvoltarea ei intelesuri si norme. Astfel, ganditorii antici au ajuns la ideea unui unic Dumnezeu, a unui Creator si la prezenta sa in lume prin ratiunile seminale (chiar daca la nivel de concept filosofic si nu era venerat) si au dezvoltat o morala bazata pe ratiune. Viata crestinului e o stradanie continua de a redobandi chipul si asemanarea celui care ne-a zidit. Prin operele lor filosofii antici au predicat cunoasterea "mantuitoare”, adica cunoasterea de sine in vederea modelarii de sine, a perfectionarii, a aromniei eului. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,(Romani 2:14-15)Bineinteles cunoasterea lor a fost intregita de Iisus Hristos cu iubirea aproapelui, insa desavarsirea crestina a fost la ceea ce s-a prefigurat inainte de El. Faptul ca-s inclusi in iconografie inseamna o recunoastere a meritelor lor.

Last edited by ioanna; 06.06.2012 at 19:42:28.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.06.2012, 20:13:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Există o temă a patristicii târzii, reluată apoi de scolastică dar în alt mod, legată de preparatio evanghelica, adică un fel de chivernisire îndepărtată a Duhului Sfânt prin care oikumena nonevreiască a fost pregătită pentru primirea revelației depline în Hristos.
Practic, în primul mileniu n-a existat comentariu dogmatic care să nu se fi folosit de limbajul și conceptele filosofiei grecești, pentru a face distincții fundamentale în doctrina creștinismului (de exemplu, disticția între ființă și ipostas în teologia trinitară). Biserica a recunoscut întotdeauna, dar discret, contribuția elenismului, în primul rând prin limba greacă și mai apoi prin instrumentarul conceptual necesar pentru elaborarea metafizicii creștine, toate însă transfigurate, adică orientate ferm spre adevărul revelat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 06.06.2012 at 20:17:50.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.06.2012, 20:44:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
transfigurate, adică orientate ferm spre adevărul revelat.
As face o mica distinctie aici, Mihail. Orientarea ferma si, practic, nelimitata catre Adevarul revelat este doar o conditie a transfigurarii, sau mai bine zis un demers insotitor al transfigurarii. Transfigurarea eu o vad prin har, tainic, de necuprins cu mintea, in vreme ce orientarea pe care inspirat o pomenesti imi pare procesul vazut, inteligibil, descriptibil si comunicabil al unei intregi culturi a duhului.
Nu stiu de am zis tocmai ce am vrut, nadajduiesc insa ca intuiesti ce vreau sa zic; oare are sens si pentru tine?

In fond, e un raport asemanator intre filosofia si psihologia culturii (inclusiv teologice), pe de o parte / si miezul trairii duhovnicesti, exprimate in continutul sfintelor slujbe si al iconografiei, pe de alta parte.

Last edited by ioan cezar; 06.06.2012 at 20:47:56.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.06.2012, 20:52:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
As face o mica distinctie aici, Mihail. Orientarea ferma si, practic, nelimitata catre Adevarul revelat este doar o conditie a transfigurarii, sau mai bine zis un demers insotitor al transfigurarii. Transfigurarea eu o vad prin har, tainic, de necuprins cu mintea, in vreme ce orientarea pe care inspirat o pomenesti imi pare procesul vazut, inteligibil, descriptibil si comunicabil al unei intregi culturi a duhului.
Nu stiu de am zis tocmai ce am vrut, nadajduiesc insa ca intuiesti ce vreau sa zic; oare are sens si pentru tine?
E bună precizarea și foarte valabilă mai ales pentru transfigurarea persoanei și a comunităților umane. Eu m-am referit doar la felul cum a fost preluată moștenirea elenismului în Biserică, în cele două componente, limbă și limbaj filozofic.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.06.2012, 23:24:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
E bună precizarea și foarte valabilă mai ales pentru transfigurarea persoanei și a comunităților umane. Eu m-am referit doar la felul cum a fost preluată moștenirea elenismului în Biserică, în cele două componente, limbă și limbaj filozofic.
Da, am sesizat delimitarea si am salutat-o, numind-o inspirata.
M-am bucurat, apoi, ca mi-ai oferit prilejul de a adauga un scurt comentariu.
Iti multumesc, Mihail! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.06.2012, 09:24:59
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AmIsraelJai Vezi mesajul

Reintoarcerea poporului evreu in Israel inca din 1800 dupa ce au fost imprastiati prin toate popoarele este unua din profetiile implinite.

..Și voi fi găsit de voi, zice Domnul, și vă voi întoarce din robie și vă voi strânge din toate popoarele și din toate locurile, de pe unde v-am izgonit, zice Domnul, și vă voi întoarce din locul de unde v-am dus.,,(Ieremeia 29-14).

,,După aceea zi: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Vă voi aduna de prin popoare și vă voi întoarce de prin țările unde sunteți risipiți și vă voi da pământul lui Israel.,,(Iezechiel 11:17).
nu este deloc asa, nici macar toti evreii nu considera ca infiintarea statului Israel este expresia profetiilor din Vechiul testament, si asta deoarece evreii, cand s-au intors in spatiul desemnat lor de catre organizatiile internationale, nu au fost intr-o stare de pocainta si nici nu au fost condusi de profeti inspirati de Dumnezeu, aia a fost o decizie pur politica, iar astazi Israelul este un stat secular ca toate celelalte, fiind o democratie si nu o teocratie ca pe vremurile vechi-testamentare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40