Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 10.10.2013, 18:59:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Frumos va sta! Atitudine de om matur! Imi pare rau de acei copii!
Sa nu-ti para rau,copiii sunt bine.
Pastreaza-ti sentimentele pt alte cazuri!
Oricum este de plans ca s-a ajuns cu discutia aici si a fost si banat intre timp...
Sunt convinsa ca si-ar fi cerut scuze,poate era intr-o pasa proasta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 10.10.2013, 19:03:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cristos insusi a spus,daca nu ma insel intr-un fragment din biblie : "Nu omul e facut pentru Sabbat,ci Sabbatul e facut pentru om "
Daca as putea parafraza,incercand sa redau interpretarea acestui dicton, as spune ;"-Nu omul e facut pentru religie, ci religia este facuta pentru om !"
Deci toate doctrinele sunt bune, pana cand,pana in clipa in care aduc rod rau,fata de semenul nostru, fie si musulman !
Religia e facuta sa-l inalte pe om, sa-l faca mai bun, mai generos, mai tolerant cu tot ce insemana trire spirituala si religiozitate,si nu sa-l faca mai ingust la minte, mai rau si mai fanatic !
Atatia sfinti au suferit pentru credinta ortodoxa. Au sfinte moaste. Iti doresc sa ai si tu sfinte moaste la vremea potrivita. Avem multa nevoie sa fim povatuiti de cineva care a trait Ortodoxia. Altminteri orb pe orb se calauzeste si vom ajunge cu totii in groapa.

Ortodoxia nu e partid politic. Luptam sa fim placuti lui Dumnezeu si totodata buni ortodocsi. Atunci cand incepem sa consideram ca spusele noastre sunt mai importante decat ale marilor sfinti, suntem in inselare si in minciuna. Dumnezeu sa ne ajuta sa ne vedem intunericul.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 10.10.2013, 20:12:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca faci un fel de prozelirism ecumenist care nu-ti face cinste. O, cata mandrie ai adunat! Daca acesta ti-e crezul, reciteste denumirea forumului!
De ce nu am putea lasa fiecare religie, de la fiecare cate cava ??? Ca sa ajungem la o unitate !!!
Si protestantii ar putea adopta multe aspecte pozitive de la religia ortodoxa,cum ar fi sfintele taine,taina preotiei...etc...
De ce sa nu facm un schimb,astfel incat sa ne impacam toti odata, toate cultele crestine ???
Fiecare sa ia ceva si sa si dea de la el altuia !

Nu acesta e adevaratul spirit crestin ?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 10.10.2013, 20:15:46
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atatia sfinti au suferit pentru credinta ortodoxa. Au sfinte moaste. Iti doresc sa ai si tu sfinte moaste la vremea potrivita. Avem multa nevoie sa fim povatuiti de cineva care a trait Ortodoxia. Altminteri orb pe orb se calauzeste si vom ajunge cu totii in groapa.

Ortodoxia nu e partid politic. Luptam sa fim placuti lui Dumnezeu si totodata buni ortodocsi. Atunci cand incepem sa consideram ca spusele noastre sunt mai importante decat ale marilor sfinti, suntem in inselare si in minciuna. Dumnezeu sa ne ajuta sa ne vedem intunericul.
Si in celelalte culte crestine sunt oameni care au suferit si au fost persecutati pentru religia lor,sa ne gandim numai la cei 12 episcopi martiri ai bisericii Greco-Catolice, de pastorul Wurmbrand,si multe alte personalitati care au suferit pentru credinta crestina !!!
Cu ei cum ramane ?
Sau eventual,nu vor fi mantuiti ???
Reply With Quote
  #165  
Vechi 10.10.2013, 20:30:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu cred ca, cele trei culte crestine (catolicismul,ortodoxismul si protestantismul) ar trebui sa se uneasca ,spre a forma si a reveni la biserica originara a lui Cristos,pentru care toti oamenii sunt egali si toate religiile una !!!

Diavolul,i-a indemnat pe oameni sa interpreteze ,fiecare in modul lor, scrierile sacre,ajungandu-se astfel la dihonie religioasa,scindare si dezbinare !

Oare Dumnezeu ,vrea sa-i vada dezbinati pe oameni sau uniti intr-o singura religie, trans-cultica??? !!!
-in primul rand Singura Biserica este cea Ortodoxa restul (papistasii si protestantii) sunt adunari eretice
-nu trebuie sa se uneasca pt ca nu ai cum sa unesti lumina cu intunericul,ci trebuie ca adunarile eretice sa renunte la ereziile lor si sa se boteze in ortodoxie
-exact diavolul i-a indemnat pe papistasi si protestanti si restul sa interpreteze cum au vrut ei si astfel au deviat de la dogmele ortodoxe ,adica de la adevar
-Dumnezeu vrea sa-i vada uniti pe oameni in adevar nu in minciuna,inselare si erezie
-si masonii vor o religie unica

Pr. Matei Vulcănescu – Predica la Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca (2013)

Predica la Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca (2013)
Pr. Matei Vulcănescu, parohia Sf Paraskevi, Veria, Grecia
http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/

Despre falsa teorie evolutionista,despre erezia papistasa (romano-catolicism),despre deasa impartasanie,despre catehumeni,despre casatoriile mixte(ortodocsi-catolici..) care nu sunt valabile,despre dogma dreapta (adevarul de credinta) mantuitoare

http://carteromaneasca.wordpress.com...ipteanca-2013/
Reply With Quote
  #166  
Vechi 10.10.2013, 20:33:54
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Frumos va sta! Atitudine de om matur! Imi pare rau de acei copii!
E o lege a firii pe aici pe undeva: când vezi ursoaica printre crengi și-n spatele ei vreo trei puiendri zbânțuindu-se, te lași biiiiinișor pe vine și te faci una cu pământul, străduindu-te să nu te simtă, nu te duci la ea să-i spui:"Bună ziua, tanti Martin! Hă, hă! Da' ce moace au copiii dumitale! Unu-i mucos, altu-i bubos și celălalt îi chelbos! Cu cine i-ai făcut, cumătră? Cu sconcsul?", că viu nu mai ieși dintre labele ei.

Oricine se leagă de copiii cuiva, să se aștepte la scărmăneli ulterioare, iar tu ai făcut-o, da' nu ți-ai asumat sfârtecușu' ce avea să vină asupră-ți.

Acu' geaba tot șonticăiești și umbli bandajată, ursoaica a făcut ce știe mai bine - grrrrr! hrrrrrrr! mrrrrrrrr! - pentru a-și apăra puii, și-n grizzly ne transformăm toți când copiii devin argumente de scandal.

Realitatea ațâțătorului e mai înclinată spre rele decât a celui ațâțat, așa că, din partea-mi, ești singura vinovată. Nu c-ar conta, no.

Last edited by stireana; 10.10.2013 at 20:41:40.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 10.10.2013, 20:52:17
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-in primul rand Singura Biserica este cea Ortodoxa restul (papistasii si protestantii) sunt adunari eretice
-nu trebuie sa se uneasca pt ca nu ai cum sa unesti lumina cu intunericul,ci trebuie ca adunarile eretice sa renunte la ereziile lor si sa se boteze in ortodoxie
-exact diavolul i-a indemnat pe papistasi si protestanti si restul sa interpreteze cum au vrut ei si astfel au deviat de la dogmele ortodoxe ,adica de la adevar
-Dumnezeu vrea sa-i vada uniti pe oameni in adevar nu in minciuna,inselare si erezie
-si masonii vor o religie unica

Pr. Matei Vulcănescu – Predica la Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca (2013)

Predica la Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca (2013)
Pr. Matei Vulcănescu, parohia Sf Paraskevi, Veria, Grecia
http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/

Despre falsa teorie evolutionista,despre erezia papistasa (romano-catolicism),despre deasa impartasanie,despre catehumeni,despre casatoriile mixte(ortodocsi-catolici..) care nu sunt valabile,despre dogma dreapta (adevarul de credinta) mantuitoare

http://carteromaneasca.wordpress.com...ipteanca-2013/
Da, si atunci haideti sa facem ruguri mari pentru a purifica sufletele acestor 1,196 de miliarde de "papistasi", si a inca 900 milioane de "pocaiti" !
Sau poate gasim alta metoda ,sa "scapam" de ei ???
Vreun razboi sfant, vreo cruciada ,ceva ???
Reply With Quote
  #168  
Vechi 10.10.2013, 20:55:14
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit nu cred ca sunt numai simple numere !

O intrebare pentru toti crestinii ortodocsi de bine :

Ce se intampla, cu sufletele celor 1,196 miliarde de crestini catolici, dar cu cele 900 de milioane de crestini protestanti ???

Oare Dumnezeu, a putut destina aceste cifre impresionante de suflete umane ,pieirii totale si aneantizarii iadului ???
Reply With Quote
  #169  
Vechi 10.10.2013, 21:08:37
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Wink

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
In privinta ortodoxiei, dincolo de multele aspecte pozitive, inchinatul la icoane, pe langa ca e neigenic, poate fi foarte usor vazut ca idolatrie !!!
Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu cred ca, cele trei culte crestine (catolicismul,ortodoxismul si protestantismul) ar trebui sa se uneasca
Cum să nu? Și numai ortodoxul trebuie să renunțe la câte ceva din sufletul său - icoană, Maica Domnului, sfinți - pentru "folosul" unirii, că toți ceilalți îs perfecți așa cum sunt, așa-i?

Last edited by stireana; 10.10.2013 at 21:16:55.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 10.10.2013, 22:48:51
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
E o lege a firii pe aici pe undeva: când vezi ursoaica printre crengi și-n spatele ei vreo trei puiendri zbânțuindu-se, te lași biiiiinișor pe vine și te faci una cu pământul, străduindu-te să nu te simtă, nu te duci la ea să-i spui:"Bună ziua, tanti Martin! Hă, hă! Da' ce moace au copiii dumitale! Unu-i mucos, altu-i bubos și celălalt îi chelbos! Cu cine i-ai făcut, cumătră? Cu sconcsul?", că viu nu mai ieși dintre labele ei.

Oricine se leagă de copiii cuiva, să se aștepte la scărmăneli ulterioare, iar tu ai făcut-o, da' nu ți-ai asumat sfârtecușu' ce avea să vină asupră-ți.

Acu' geaba tot șonticăiești și umbli bandajată, ursoaica a făcut ce știe mai bine - grrrrr! hrrrrrrr! mrrrrrrrr! - pentru a-și apăra puii, și-n grizzly ne transformăm toți când copiii devin argumente de scandal.

Realitatea ațâțătorului e mai înclinată spre rele decât a celui ațâțat, așa că, din partea-mi, ești singura vinovată. Nu c-ar conta, no.
Poate nu ati vazut cum era insultata colega aubergine de preopinent...uneori ma intreb daca sunt pe un forum religios sau unul de obscenitati si insulte. Si eu am fost insultat si atacat public pe chestiuni personale de altii, si eu am insultat, la rindul meu, assentior. Insa totusi...pina la doua lucruri: doamnele si credinta, corect?
Reply With Quote
Răspunde