Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 22.04.2015, 21:45:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mariane, preoții, nu pot spune involuntar erezii? Dacă este cine să ăi ajute, să îi sprijine, este greșit?
Acel preot, din câte am văzut, chiar a spus aberații, ca să nu le numesc erezii.
Raportat la prostiile care le ai tu in cap? In cazul asta, opusul lor ar fi chiar standardul de normalitate.

Citat:
Calitatea de preot îți dă infailibilitate?
Dar tie calitatea de botos-remus-emilian, singura de altfel, iti da infaibilitate? :)
Ai garantii pentru ea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #812  
Vechi 22.04.2015, 21:48:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Judecata va fi cu totul altfel ,spune la Matei ,cap.25.
Eu ma feresc sa fac astfel de afirmatii ,te incarci cu pacatul judecarii aproapelui in mod inutil.
Cum am mai repetat, doar protestantii talcuiesc singuri Biblia. Noi cautam ce spun invatatura si sfintii, in niciun caz nu talcuim dupa capul lor. Pentru ca cel mai mare teolog este ingerul cazut care abia asteapta sa dea talcuiri cui nu stie sau nu vrea sa stie invatatura adevarata.
In primul rand, era ce spunea alt user, eu am scris care e invatatura Bisericii in alte mesaje.
In al doilea rand am mai dat talcuirea acestui pasaj, de exemplu ce spunea Par. Cleopa, ca sunt doar o parte din faptele morale, altele apar in alte pasaje. Acolo e vorba doar de milostenie, dar stim ca preotul nu spune doar de milostenie. In alte pasaje ni se spune ca inchinatorii la idoli nu se vor mantui, sau ca cei ce spun lucruri diferite de revelatie vor fi pedepsiti. Inchinarea la idoli e cel mai mare pacat, pentru ca este o inchinare la ingerii cazuti. La fel, erezia este pacat impotriva Duhului Sfant.
Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca faptele bune facute fara Hristos sunt nefolositoare. E vorba de fapte de credinta. La fel spune si sf. Ignatie si toti sfintii. Manturiea inseamna restabilirea comuniunii cu Dumnezeu. Prin har de face aceasta. Ai aici scrisoarea sfantului, care a mai fost data: http://blog.pustniculdigital.info/articole/54/
Iata si o alta predica despre Judecata de la sf. Matei, 25: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...arei-judecati/
Citez: "Hristos nu a întrebat de credință; nu a întrebat de nădejde; nu a întrebat de post; nu a întrebat de rugăciune și de nimic altceva, decât numai de milostenie. Ce vrea să spună evanghelia de astăzi? Că de niciuna din acelea nu avem nevoie? Nicidecum!
Putea Hristos să desconsidere credința, despre care a spus, lăudând-o: “Dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia ridică-te și te aruncă în mare“! (Mc. 11, 23) Putea să ignore, apoi, cealaltă virtu*te cardinală — nădejdea — la fel de importantă pentru mântuirea noastră, când cu aceasta biruim necazurile și supărările de tot felul și aceasta rămâne unica noastră cale atunci când nu mai este de aflat cale? Putea Hristos să uite rugăciunea? Arma aceasta cu care biruim pe vrăjmașul diavol și prin care ne facem zilnic ascultate dorințele și problemele noastre? Putea să disprețuiască postul? Nu. Nu, dragii mei!"
  #813  
Vechi 22.04.2015, 21:52:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Acel preot de pe teologia vad ca repeta ce spune si Par. Pruteanu. Contesta viata sf. Maria Egipteanca. Spune ca impartasirea rara e erezie, dar sinodul din timpul sf. Nicodim (pe sfantul Nicodim bazandu-si paritnele afirmatia) a spus ca nu e o greseala nici impartasirea rara, nici deasa.
  #814  
Vechi 22.04.2015, 22:03:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Ieri la o conferinta Ieroschimonahul Agapie Corbu a fost intrebat daca exista mantuire in afara Bisericii. Sfintia Sa a raspuns ca Biserica duce la mantuire, dar nu mantuieste pentru ca doar Dumnezeu mantuieste. Si ne-a sfatuit sa ne vedem de mantuirea noastra si sa-i lasam in pace pe restul sa-si vada de ale lor. Cu alte cuvinte Biserica te duce la poarta Raiului, dar Dumnezeu hotareste daca intri sau nu in Rai, in functie de judecata Sa.
Acum hai sa-l socotim eretic pe Ieroschimonah Agapie Corbu pentru afirmatia sa. Dar cine suntem noi ca sa-l socotim eretic? Oare am fost noi hirotoniti si calugariti in Muntele Athos? Oare am stat noi langa Pr. Teoclit Dionisiatul sau langa Pr. Efrem Vatopedinul?
Nu e nimic gresit din ce a spus Parintele Agapie. Spune ca nu toti ortoodcsii se mantuiesc, ceea ce stiam si noi (pentur ca pentru mantuire e nevoie de har, faptele credintei si dreapta credinta, nu doa rde harul din Sfintele Taine).
Apoi spune sa ne vedem mai bine de mantuirea noastra, ca nici noi nu stim daca ne mantuim. Cei ce se intreaba tot timpul daca se mantuiesc cei din afara Bisericii, cum se mantuiesc, etc. sunt cei cu gandirea modernista. Unii din ei cred ca deja au ajuns apropae de sfintenie si sunt ca si mantuiti, mai ramane sa ii aranjeze si pe ceilalti.
  #815  
Vechi 22.04.2015, 22:06:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am mai repetat, doar protestantii talcuiesc singuri Biblia. Noi cautam ce spun invatatura si sfintii, in niciun caz nu talcuim dupa capul lor.
Doar protestantii talcuiesc singuri Biblia.
Ortodocsi adevarati talcuiesc singuri Sfintii.

Noi cautam sa talcuim dupa capul nostru ce spun invataturai si sfintii, in nici un caz nu talcuim dupa capul lor.

Citat:
Pentru ca cel mai mare teolog este ingerul cazut care abia asteapta sa dea talcuiri cui nu stie sau nu vrea sa stie invatatura adevarata.
Esti invatacel la el?

Citat:
In primul rand, era ce spunea alt user, eu am scris care e invatatura Bisericii in alte mesaje.
90%. 10% un mic adaos personal
Stii tu, combinatia aia, un butoi de miere o lingurita de...

Citat:
In al doilea rand am mai dat talcuirea acestui pasaj, de exemplu ce spunea Par. Cleopa, ca sunt doar o parte din faptele morale, altele apar in alte pasaje. Acolo e vorba doar de milostenie, dar stim ca preotul nu spune doar de milostenie. In alte pasaje ni se spune ca inchinatorii la idoli nu se vor mantui, sau ca cei ce spun lucruri diferite de revelatie vor fi pedepsiti. Inchinarea la idoli e cel mai mare pacat, pentru ca este o inchinare la ingerii cazuti.
Dumnezeul necunoscut la care se inchinau unii atenieni era idol sau nu? De ce?

Citat:
La fel, erezia este pacat impotriva Duhului Sfant.
Cu conditia sa stii ca este erezie.

Citat:
Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca faptele bune facute fara Hristos sunt nefolositoare.
Pentru crestini.
Pentru altii, chiar tu ai spus ca ii ajuta la judecata.

Citat:
Manturiea inseamna restabilirea comuniunii cu Dumnezeu. Prin har de face aceasta.
Si de aceea e necesar ca Dumnezeu sa puna omului la indemana acest mijloc.
Daca nu ar face-o face, ar insemna ca il osandeste aprioric pe om, ajungel la predestinare.

Citat:
Ai aici scrisoarea sfantului, care a mai fost data: http://blog.pustniculdigital.info/articole/54/
In care se arata clar ca:
1. ereticii sunt cei care se impotrivesc adevarului revelat, intarit de Biserica, adica il cunosc dar ii stau impotriva, nu cei care fara o vina personala nu au avut acces la el sau au avut dar la un mod incomplet.

2. credintele ne-ortodoxe nu sunt mantuitoare (nu conduc pe om spre mantuire), dar nicaieri nu spune ca Dumnezeu nu ii poate mantui pe cei care din nestiinta au trait in ele.

Citat:
Iata si o alta predica despre Judecata de la sf. Matei, 25: http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...arei-judecati/
Citez: "Hristos nu a întrebat de credință; nu a întrebat de nădejde; nu a întrebat de post; nu a întrebat de rugăciune și de nimic altceva, decât numai de milostenie. Ce vrea să spună evanghelia de astăzi? Că de niciuna din acelea nu avem nevoie? Nicidecum!
Putea Hristos să desconsidere credința, despre care a spus, lăudând-o: “Dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia ridică-te și te aruncă în mare“! (Mc. 11, 23) Putea să ignore, apoi, cealaltă virtu*te cardinală — nădejdea — la fel de importantă pentru mântuirea noastră, când cu aceasta biruim necazurile și supărările de tot felul și aceasta rămâne unica noastră cale atunci când nu mai este de aflat cale? Putea Hristos să uite rugăciunea? Arma aceasta cu care biruim pe vrăjmașul diavol și prin care ne facem zilnic ascultate dorințele și problemele noastre? Putea să disprețuiască postul? Nu. Nu, dragii mei!"
Iarasi, discurs pentru cei botezati, cunoscatori ai adevarului.
Din care nu putem deriva concluzii pentru cei straini de acestea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #816  
Vechi 22.04.2015, 22:12:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apoi spune sa ne vedem mai bine de mantuirea noastra, ca nici noi nu stim daca ne mantuim.
Si de ce nu urmezi recomandarea?

Citat:
Cei ce se intreaba tot timpul daca se mantuiesc cei din afara Bisericii, cum se mantuiesc, etc. sunt cei cu gandirea modernista.
Si aia care au deja certitudinea ca nimeni din cei care nu sunt ca ei nu se mantuiesc sunt din gandirea satanista?

Citat:
Unii din ei cred ca deja au ajuns apropae de sfintenie si sunt ca si mantuiti, mai ramane sa ii aranjeze si pe ceilalti.
Unii cred ca deja au ajuns aproape de Iad si sunt ca si prinsi acolo, mai ramane sa ii aranjeze si pe ceilalti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #817  
Vechi 22.04.2015, 22:13:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acel preot de pe teologia vad ca repeta ce spune si Par. Pruteanu. Contesta viata sf. Maria Egipteanca. Spune ca impartasirea rara e erezie, dar sinodul din timpul sf. Nicodim (pe sfantul Nicodim bazandu-si paritnele afirmatia) a spus ca nu e o greseala nici impartasirea rara, nici deasa.
Nu contesta nimic, minciunila.

Uite ce zice parintele:

"5. Autenticitatea vieții Sf. Mariei Egipteanca, în baza unor studii critice, este contestată de unul din cei mai învățați monahi din Sfântul Munte. Pr Macarie Simonopetritul, în Triodul Explicat. Eu nu o contest, deși tind să-i dau crezare părintelui. Subiectul a mai fost reluat aici pe forum, unde eu chiar m-am împotrivit acestei noi descoperiri la acea vreme."

Afirmatia cu erezia a facut-o inainte sa spuna Botos-Igor-Emilian-Daniel ce intelege el prin "impartasanie rara" adica o data la 2 saptamani cel mult.
Asta da raritate

Probabil s-o fi gandit la unii care sustin ca trebuie maxim de 2-3 ori pe ani, ceea ce e putin probabil ca ar intra sub incidenta declaratiei ca "nici rar nu e rau".
Desi cine stie ce s-a spus atunci de fapt si ce a ajuns scris aici prin degetele tale..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2015 at 22:19:22.
  #818  
Vechi 22.04.2015, 22:17:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cătălin, frățior preaiubit, FELICITĂRI.

Ai gândirea cea mai limpede, din întregul forum.

Nu te mai obosi să-i răspunzi ereticului ecumenist Alin B., decât când e maximă nevoie, când amenință cu învățăturile lui otrăvite, antihristice, turma lui Hristos. Să ne rugăm pentru el, și pentru toți cei care necăjesc turma lui Hristos, să-i liniștească și să-i vindece Dumnezeu sau să-i îndepărteze.

Dumnezeu să-ți dea sănătate, să poți duce lupta cea bună până la sfârșitul rândui ție de Domnul.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #819  
Vechi 22.04.2015, 22:18:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
"Si alte oi am care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie sa le aduc; și glasul Mi-l vor auzi, si va fi o turma si un pastor." Ioan, 10, 16.
"Pentru ca nu cei ce aud legea sunt drepti inaintea lui Dumnezeu, ci cei care implinesc legea, aceia se vor indreptati. Caci cand paganii, care nu au lege din fire fac ale legii, ei fara sa aibe lege isi sunt lorusi lege." Romani, 2, 13-14.
"Caci graieste catre Moise: "Voi milui pe cine vreau sa-l miluiesc si Ma voi indura de cine vreau sa Ma indur." Romani, 9, 15.
1. Primul pasaj se refera la cei care nu sunt din neamul iudeilor, adica si noi.
2. a) Legea este decalogul, deci zece porunci, nu doar ultimele cinci, cum vad ca inteleg unii. Iar inchinarea la idoli este pacat mai mare decat orice. Vedem in Vechiul Testament oameni care nu erau din neamul iudeu ce erau credinciosi si faceau si fapte bune (Iov, Melchisedec, etc.)
b) Cum scrie si in Noul Testament faptele legii nu au mantuit pe cineva. Chiar si dreptii au ajuns in Iad, pana la venirea Mantuitorului. Suntem mantuiti prin har, nu prin faptele legii.
3. Nu are legatura cu subiectul.
  #820  
Vechi 22.04.2015, 22:44:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si dupa capul tau, cei ca Iov, Melchisedec nu s-ar mantui. Ca doar nu erau ortodocsi.
Sau Dumnezeu doar pe astia putea sa-i scoata din Iad.
Pe urma s-au ridicat iarasi usile Iadului la loc si s-au zavorat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.04.2015 at 22:52:14.
Subiect închis