Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2007, 19:48:55
fratia fratia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

Am auzit despre filmul Binecuvantata fii, inchisoare!
Stie cineva de unde pot sa-i dau download?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2008, 11:03:07
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Despre Binecuvantata fii, inchisoare:
O tanara intelectuala, Nicole, este arestata in anii stalinismului pentru singura vina ca facea parte activa dintr-un partid din opozitie. In primele trei luni de ancheta si de izolare ea traieste o experienta spirituala deosebita. Supusa la interminabile interogatorii, presata de acuzatii false, cerandu-i-se declaratii mincinoase care ar fi putut pune in primejdie libertatea altora, batuta, torturata pana la limita extrema a puterii sale, ea ramane neclintita in fata calailor sai. Rugaciunile, refugiul in lumea ei interioara o ajuta. Urmeaza experienta dureroasa a canalului Dunarea-Marea Neagra, denumit "Canalul mortii", cu munci epuizante, cu baracile mizere si cu umilintele zilnice. Aici se poate vedea, prin prezenta miilor de detinuti, care executa corvezile de sclavi, amploarea concentrationara a regimului comunist din Romania?Dupa patru ani Nicole este eliberata, din lipsa de dovezi. Fara proces. Nicole iese intarita din aceasta experienta: anii de inchisoare s-au dovedit mai folositori decat cei din libertate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2008, 11:48:29
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

pe tvr international a fost mai demult!
-daca o mai exista inregistrarea pe internet!?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2008, 17:12:28
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Fragment din cartea "Binecuvântata fii, închisoare" :
""Nu gasesc cuvinte, care sa poata exprima usurarea pe care mi-a adus-o murmurul rugaciunii mele. Ma simtii deodata atat de libera! Da, pacii si bucuriei care ma coplesisera, se adauga si senzatia libertatii interioare, cea pe care o resimti cand te-ai impacat cu Dumnezeu. Cel care se ofera lui Iisus, prin convertire, paseste peste diferitele etape ale incercarii, pe masura trairii sale in conformitate cu adevarata invatatura. Treceam prin momente de extaz si murmuram: -Doamne cum as putea sa impartasesc aceasta cu alte detinute?- Imi dadeam seama, din ce in ce mai mult, ca inchisoarea era o favoare pe care Dumnezeu mi-o acorda ca sa ma pot reabilita, pentru ca suferintele care vor urma, sa ma gaseasca in pace cu mine insumi si cu El. Arestarea mea, nu era de fapt, decat o intalnire, la care Iisus ma invita pentru a ma ridica in culmea fericirii..."[/b]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2008, 20:21:45
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Din pacate torturile au fost mult mai aspre viata din inchisoare mult mai grea.

In film este foarte putin prezentat din tot ce s-a intamplat atunci.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06