Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2006, 13:20:04
vama9 vama9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2006
Mesaje: 6
Implicit

Ma voi casatori pe 23 septembrie si as vrea sa inteleg cat mai multe despre Taina Casatoriei, sa stiu ce se va intampla in Casa Domnului in acele clipe cand ne vom uni destinele pe veci!
Spre exemplu, exista un canon (Parintele Cleopa vorbea de asta) in care mirii tb sa se spovedeasca si impartaseasca cu 4 zile inainte..???
Ma puteti ajuta? Poate exista undeva descris pe larg ce e de facut de la A la Z.
Multumesc frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2006, 23:36:19
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Inainte de-a face nunta, cu cel putin o saptamana inainte, trebuie sa mearga la duhovnic pentru spovedanie parintii mirelui si ai miresei si cu feciorii lor, mirele si mireasa, sa fie pregatiti pentru impartasanie. Dar sa faca o spovedanie asa cum trebuie, spunand tot ce-ai facut, de cand erai mic copil si pana a venit vremea sa te insori sau sa te mariti.

Dar cel mai bine este sa ceri sfatul unui duhovnic, el fiind cel mai avizat in privinta aceasta, pentru ca este vorba de Taina Casatoriei, o cale spre mantuire si care te va influenta pentru restul vietii tale. Daca nu ai un duhovnic (banuiesc asta pentru ca ceri sfaturi pe forum) ar fi timpul sa iti gasesti unul, cu rugaciune, pentru ca acusi vine data limita si trebuie sa fii pregatit sufleteste.
Iti doresc ca Dumnezeu Sa-ti binecuvanteze familia pe care o vei intemeia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2006, 12:20:59
vama9 vama9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2006
Mesaje: 6
Implicit

Multumesc, theodor!
Si uite, am gasit ceva ce parca se bate cap in cap.

10. A zecea randuiala a nuntii canonice. Daca mirele si mireasa n-au avut impedimente si le-a dat voie sa se impartaseasca cu Sfintele si Preacuratele Taine, carnea lor si sangele lor s-au amestecat cu Carnea si Sangele lui Iisus Hristos, ca preacuratele taine sunt cu adevarat Trupul si Sangele Domnului; si fiindca au primit,in ziua nuntii doua taine, si Cununia si Sfanta Impartasanie, n-au voie sa se impreuneze unul cu altul trei zile si trei nopti dupa nunta, daca vor sa le mearga bine toata viata lor si sa fie adevarati crestini.

iar apoi:

11. Daca cei doi tineri s-au impartasit, se cuvine sa fie in curatenie pana in seara zilei urmatoare, pentru cinstea Sfintelor Taine.

Acuma, eu ce sa mai cred? :|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2006, 22:57:59
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Am mai citit undeva ca cei casatoriti trebuie sa se abtina cu 7 zile inainte si 3 zile dupa Impartasanie, iar pentru cei tineri, de curand casatoriti perioada este de 3 zile inainte si una dupa Impartasanie. Dupa cum ti-am zis, nu e de gluma cu asa ceva, cel mai bine e sa ceri sfatul unui duhovnic si in privinta asta. Cred totusi ca nu esti chiar asa de nerabdator ;) si vei urma prima varianta "si fiindca au primit,in ziua nuntii doua taine, si Cununia si Sfanta Impartasanie, n-au voie sa se impreuneze unul cu altul trei zile si trei nopti dupa nunta, daca vor sa le mearga bine toata viata lor si sa fie adevarati crestini. "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2006, 13:36:10
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
aiurea... daca ar fi asa, de ce ar mai exista conceptul de "noaptea nuntii"? :D

mie mi s-a spus ca trebuie sa mergi la preot cu citeva zile inainte de cununie, pentru "dezlegare". e o mica slujba la care participa cei doi care sunt apoi spovediti de preot. nu e complicat deloc.
Depinde de fiecare, de conceptiile pe care le are. Poti sa nu ai acest concept de "noaptea nuntii" si sa dai alt sens acelei nopti. Eu unul nu ma conduc dupa conceptii universale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.10.2007, 18:57:24
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Notiunea de noaptea nuntii vine cred tot de la occidentali.Dupa cum stim acolo nuntile tin cam de la amiaza pana seara si apoi gata nunta.Dar la noi la romani cum nunta tine pana la 7 8 dimineata nu mai este noaptea nuntii.Plus ca oboseala nu e numai din noaptea in care a fost petrecerea sin din acest motiv cred ca iti vine sa dormi vreo 2 zile nu-ti mai vine imediat dupa petrecere de noaptea nuntii.Si daca ar fi ca la occidentali cu nunta putina,ce nu se poate astepta o zi ,sau 3?E un sacrificiu asa de mare?Pt o viata intreaga?...???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2010, 15:19:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru cei care sunt in aceeasi situatie ca vama9, recomad aceste link-uri:
http://www.crestinortodox.ro/nunta/taina-casatoriei-semnificatia-68934.html

http://www.crestinortodox.ro/nunta/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2010, 15:34:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vama9 Vezi mesajul
Multumesc, theodor!
Si uite, am gasit ceva ce parca se bate cap in cap.

10. A zecea randuiala a nuntii canonice. Daca mirele si mireasa n-au avut impedimente si le-a dat voie sa se impartaseasca cu Sfintele si Preacuratele Taine, carnea lor si sangele lor s-au amestecat cu Carnea si Sangele lui Iisus Hristos, ca preacuratele taine sunt cu adevarat Trupul si Sangele Domnului; si fiindca au primit,in ziua nuntii doua taine, si Cununia si Sfanta Impartasanie, n-au voie sa se impreuneze unul cu altul trei zile si trei nopti dupa nunta, daca vor sa le mearga bine toata viata lor si sa fie adevarati crestini.

iar apoi:

11. Daca cei doi tineri s-au impartasit, se cuvine sa fie in curatenie pana in seara zilei urmatoare, pentru cinstea Sfintelor Taine.

Acuma, eu ce sa mai cred? :|

Asa e corect! Daca poti respecta aceasta randuiala,iti va merge bine in casnicie.Asa ne indeamna si parintele Cleopa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel de-al 3-lea razboi mondial: foarte curand?! adelin Generalitati 67 03.02.2013 09:29:47
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 16:59:31
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Graba spre a primi Taina Hirotoniei costel Intrebari utilizatori 1 21.03.2011 20:04:03