Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.03.2007, 15:57:16
iriniava iriniava is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 2
Implicit 1 martie - ziua martisorului

1 martie ziua martisorului -ce folos duhovnicesc, pentru un crestin, poate avea o astfel de zi, cind vezi la tot pasul oameni care alearga parca vrajiti pe la tot felul de comercianti, de la florarese, la mici producatori,care mai de care mai speculant.
cat a mai ramas un obicei de primavara si cat s-a transformat in ceva de genul profit mare pentru unii si jegmaneala pentru unii.
sensul acestei zile se rezuma doar la 1-8 martie? nu putem darui in fiecare zi si cu folos duhovnicesc celor dargi si nu numai lor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2007, 16:05:29
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Martisorul este o chestie pur comerciala, in rest nimic.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2007, 00:53:56
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Eu va intreb de ce mai sarbatorim si Pastele sau Craciunul, pentru ca oricum pentru multi aceste Sfinte sarbatori au devenit o ocazie de imbuibare si betie, ca sa nu mai spun de partea comerciala, nu?
Sunt de acord ca multe din aceste sarbatori au degenerat in alte mari tampenii si magarii, dar daca vom vedea numai partea negativa a lucrurilor inseamna ca nu ne-a mai ramas nimic.
De Pasti tot ce auzim e ca a venit iepurasul, dar va spun ca am vazut copii intristati cand au aflat despre Patimile Mantuitorului si care odata ajunsi acasa au povestit si parintilor despre ele.
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2011, 17:10:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iriniava Vezi mesajul
1 martie ziua martisorului -ce folos duhovnicesc, pentru un crestin, poate avea o astfel de zi
Bucuria darului. Nu cred in puterea martisorului, asa cum se credea odinioara, dar cunosc bucuria pe care o aduce cand e daruit. Am mers la Muzeul Satului sa cumpar cateva. Erau tarabe unde martisoarele erau unicat, pentru ca erau facute manual. Se poate vedea in orice martisor cumparat de aici truda. Asa ca pentru efortul pe care il depun acesti mesteri si pentru bucuria pe care o aduce cand e daruit, eu voi da si anul acesta martisoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2011, 17:16:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bucuria darului. Nu cred in puterea martisorului, asa cum se credea odinioara, dar cunosc bucuria pe care o aduce cand e daruit. Am mers la Muzeul Satului sa cumpar cateva. Erau tarabe unde martisoarele erau unicat, pentru ca erau facute manual. Se poate vedea in orice martisor cumparat de aici truda. Asa ca pentru efortul pe care il depun acesti mesteri si pentru bucuria pe care o aduce cand e daruit, eu voi da si anul acesta martisoare.
Asa, Costel, foarte bine.

Mi-aduc aminte de un profesor de-al meu, Dumnezeu sa ierte, care, de Martisor, le-a zis baietilor din clasa, aproximativ asa: ce bucurie pentru noi, barbatii, sa oferim astazi daruri domnisoarelor si ele sa ne rasplateasca cu un zambet!

O floare, oricat de mica si neinsemnata ar fi ea, reprezinta foarte mult pentru o femeie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2011, 17:19:12
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Mărțișor și ăsta un soi de băbism dar ... păgân, dar asta nu mai contează din moment ce nu-l onorează babele!

Oricum, !
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2011, 17:21:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa, Costel, foarte bine.

Mi-aduc aminte de un profesor de-al meu, Dumnezeu sa ierte, care, de Martisor, le-a zis baietilor din clasa, aproximativ asa: ce bucurie pentru noi, barbatii, sa oferim astazi daruri domnisoarelor si ele sa ne rasplateasca cu un zambet!

O floare, oricat de mica si neinsemnata ar fi ea, reprezinta foarte mult pentru o femeie.
Hm. In Moldova, Bucovina cel putin, baietii nu dau martisoare la fete aproape niciodata. Fetele dau martisoare la baieti. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2011, 17:27:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mărțișor și ăsta un soi de băbism dar ... păgân, dar asta nu mai contează din moment ce nu-l onorează babele!

Oricum, !

Ei, nu? Stii cate babe am vazut cu martisor? Mult mai multe decat tinerele, care doar isi leaga snurul alb si rosu la mana (fireste, si asta o superstitie...). Bunica nu purta martisor, spunea ca sunt pentru copile. Eu una am primit astazi un martisor cu niste floricele si, desi nu prea obisnuiesc sa port, o sa mi-l agat in piept, de 1 martie, din consideratie pentru persoana respectiva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2011, 17:49:25
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
o sa mi-l agat in piept, de 1 martie, din consideratie pentru persoana respectiva.
E uman ce faci tu... și nu din superstiție, ci din față de cei de lângă tine. Din păcate, nu vei putea purta asta: !

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2011, 17:58:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Din păcate, nu vei putea purta asta: !

Doamne ajută!
Nu pot purta, dar ma pot bucura si iti pot multumi pentru darul tau .

Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47