Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.10.2010, 21:51:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sti , Rodica draga ce mi se intampla tot mai des de cand am reusit sa recuperez marile restante in ale credintei ? Mai toate mi se par , aici nimicuri si fara sens pana la urma ! Mai clar , mai nimic nu prea ma mai incanta , din cele ce odat imi dadeau bucurii , nici banii , nici achizitionarea unui obiect , nici ziua de salariu , nici frumusetile cotidiene , caci realizez ca toate sunt ca un simplu vis , si atat . Ce-i nou si minunat astazi , maine e demodat si dat uitarii ! Incredibil cat de "copii" suntem , ca sa nu spun altfel , ne bucuram ca trece ziua de munca , ne bucuram ca vine sfarsitul saptamanii , ne bucuram ca vine iar concediul , ne bucuram ca vine ziua noastra de nastere , ne bucuram ca vine sfarsitul anului , ne bucuram ca am devenit parinti , bunici , si pana la urma pensionari , ca de , asta ne dorim cu totii , dar vai noua , ca de fapt ne bucuram ca totul s-a sfarsit atat si atat de repede . . . totul ! ! ! Dar pana la urma cu ce ramanem ? Cu o singura speranta : a vietii vesnice si a iertarii noastre !
La aceste lucruri ma trezesc si eu meditand. Totusi, este un semn de progres duhovnicesc- cautam cele ale sufletului si ne ramane Credinta in Domnul Dumnezeul nostru.Frumoase cuvinte. Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.10.2010, 12:02:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu unul m-as spovedi si impartasi pentru ultima oara si as incerca sa-I multumesc, pentru toate cele bune din viata mea ,sa ma rog intruna,sa continui milosteniile si nu in ultimul rand stau cu cele mai dragi fiinte din lumea aceasta trecatoare.Nu trebuie o pregatire anume,fiindca pregatiti trebuie sa fim mereu.Dar sa nu ne gandim la astfel de scenarii negre care fac rau mintii si sufletului ci sa ne gandim la lumina,la Hristos!
Ma bucur ory ca vestea a fost buna!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.10.2010, 13:09:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Aici este intelepciunea- sa nu asteptam sa vina momentul si sa ne gaseasca nepregatiti- fiecare clipa sa fie acea stare de a produce binele.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.10.2010, 14:45:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa ne ajute ca si in acele momente sa facem voia Sa. Este stiut ca necuratul incearca pana in ultima clipa sa ne atraga in curse. De aceea ne rugam impreuna cu preotii din timp la fiecare Sfanta Liturghie pentru sfarsit crestinesc. Nu e putin lucru ca in acele momente sa reusim sa facem voia Sa.

Sa avem tarie, sa ne luam ramas bun de la cei din jur, sa ne cerem iertare, sa iertam, sa le adresam un cuvant de folos de bun ramas, sa ne spovedim si sa ne impartasim, sa oranduim totul astfel incat urmasii sa nu se certe pentru mostenire, sa oranduim cele pentru inmormantare, sa ne rugam... In functie de puterile pe care le mai avem si de discernamant, putem face mai multe sau mai putine dintre acestea.

Depinde cand si cum voi muri. Depinde in ce stare duhovniceasca m-as afla cand as primi o asemenea veste. Deocamdata eu sunt datoare sa am inainte pomenirea mortii tot timpul, ca sa nu fiu stresata atunci si ca sa pot lupta mai bine cu pacatul.

Last edited by antoniap; 26.10.2010 at 14:48:40.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2011, 14:48:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din moment ce nu cunoastem momentul in care vom trece la cele vesnice, nu stiu de ce ramanem doar la nivel declarativ - mi-ar placea sa ... as face ... etc si nu ajungem chiar la implinirea lor.

Un alt aspect care imi retine atentia e ca multe din dorinte scot la iveala lucruri minunate. Si atunci ma intreb: de ce sa nu le dam viata?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2011, 16:47:23
Andrei87's Avatar
Andrei87 Andrei87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Spovedanie generala si credinta maxima in Dumnezeu!
__________________
Oamenii se distrează,
Dar uită că sufletul contează
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2011, 16:49:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca s-ar milostivi Dumnezeu si m-ar lumina cu un astfel de dar as incerca sa fiu cat mai natural fata de El, sa-L rog sa ma ajute sa-L iubesc dezinteresat si sa ma fereasca de formalism, sa-mi dea si mie pocainta talharului sau a femeii pacatoase.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2011, 16:49:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Intr-una din zilele acestea mi-am facut programare la doctor pentru o ecografie la sin,dat fiind faptul ca simt de mult timp(7ani)o durere aproape permanenta localizata intr-o parte a sinului.In toto acest timp mi-a fost teama sa ma duc la doctor,tocmai pebntru a nu-mi da o veste f.rea,si anume legata de un eventual cancer.Cam paradoxal,sa astept atata timp,avand in vedere faptul ca,cancerul este vindecabil descoperit in faza incipienta.Paradoxal spun,pentru ca teama si asteptarea mea nu facea decat sa dea timp bolii ca sa evolueze.Unde am vrut sa ajung pana la urma,la faptul ca atunci cand mi-am luat inima-n dinti si am hotarat sa merg la doctor m-am gandit si la ideea unei posibile vesti dezastruoase(stiind ca a trecut atata timp),si mai precis m-am gandit si la posibilitatea sa mai am putin de trait....ma rog,depindea de stadiul bolii.Astfel m-am intrbat,cum as putea sa-mi traiesc viata,asteptandu-ma la un astfel de final,ce-as schimba in ea ????!!!!!Sigur,moartea poate pandi oricand,si nimeni nu stie ceasul cand vine...,noi trebuie sa fim pregatiti cu "candela aprinsa"
Dacă aș ști că mai am puțin de trăit m-aș spuvedi, împărtăși, ruga, aș face pelerinaje.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2011, 20:26:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Cat traim?

Indiferent cati ani avem in fata, cred ca o intrebare esentiala este :cat traim din timpul pe care-l avem?

Studii recente indica faptul ca un om petrece in medie 8 ore/zi in fata unui ecran (tv - cam 5 ore, computer, editand pe telefon mobil etc).
Timpul petrecut in fata tv creste cu varsta (cel mai mulot timp petrec cei care au peste 65 ani!).
In acelasi timp, studiile indica faptul ca omul subestimeaza serios timpul petrecut in fata tv (adica isi imagineaza ca petrec mult mai putin timp vizionand programe tv).

Cred ca ne putem "prelungi" viata mult folosind timpul mai bine.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2011, 20:50:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Indiferent cati ani avem in fata, cred ca o intrebare esentiala este :cat traim din timpul pe care-l avem?

Cred ca ne putem "prelungi" viata mult folosind timpul mai bine.
Am vazut ca cei ce realizeaza ca moartea le este aproape, ajung sa pretuiasca foarte mult timpul. Fiecare clipa e importanta. Si noi tindem sa nesocotim zilele pe care ni le daruieste Dumnezeu.

Parintele Staniloae spunea ca timpul e intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului.

Daca as realiza ca sfarsitul imi e aproape, m-as stradui mai mult sa raspund chemarii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Daca aveti copii..... zack Generalitati 10 23.06.2011 15:05:20
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08