Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2011, 23:43:22
cristian4raul25 cristian4raul25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 1
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.

Dupa cum spune sf ap Pavel femeia care se casatoreste se ingrijeste de cum sa placa barbatului,iar odata cu casatoria vin o multime de grijii care te despart de dragostea lui Hristos!Eu cred ca daca ai aj sa ai 42 de ani si ti ai biruit pofta in trup cred ca mai fericit este prntru tine sa nu mai doresti casatoria pt ca , casatoria dupa cum spune sf Ioan Gura de Aur este pt cei cu suflet mic pt cei care nu se pot infrana si astfel pacatuiesc!Eu cred ca tu esti mai mare la suflet si poti mai mult decat casatoria!Ap pavelne spune ca , nu gresesc cei ce se casatoresc dar ii fericeste pe cei ce raman precum ei!Prin urmare celibatul sau fecioria este superioara casatoriei!Si mantuitorul indeamna la aceasta stare at cand vb cu apostolii ei exclama:”daca asta e pricina barbatului cu femeia mai bine este pt el sa nu se casatoreasca!la care Mantuitorul spune:”nu toti pot sa inteleaga cuvantul acesta!”sau ”sunt fameni care se fac pe ei fameni pentru Împaratia Cerurilor!
Dar eu vreau ca voi să fiți fără de grijă. Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului. --- Izvorul Fericirii este insusi Dumnezeirea---iar tu poti sa te ingrijesti mai mult decat o mama, de cele ale domnului,iar cei ce sunt impreuna cu dumnezeu sunt si fericiti si mostenirea lor este mare!tu poti deveni o maica duhovniceasca pt multi pe cand daca erai mama erai doar pt cativa copii!
versetul 40 fericeste pe cei ce aleg aceastacale si urmeaza sfatul apostolului care este si el un instrument al Duhului Sfant!
Multa sanatate Duhovniceasca si multe impliniri!
Sa te rogi si pentru mine!Cristian
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2011, 10:11:40
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Bun venit in club ! Ce bine se pricep cei care nu sunt in aceasta situatie la a da sfaturi !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2011, 13:21:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Deci, concluzia este că nu faci păcat dacă te căsătorești, dar și mai bine e să te păstrezi cast. În ceea ce mă privește, nu știu ce drum o să urmez.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2011, 14:04:38
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Pentru o viata monahala avem nevoie de chemare, vocatie pentru ca majoritatea nu am rezista. Zicea maica Siluana ca cei care au nelamuriri in a alege casatoria sau calugaria, nu sunt ptr calugarit.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2011, 14:15:03
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci, concluzia este că nu faci păcat dacă te căsătorești, dar și mai bine e să te păstrezi cast. În ceea ce mă privește, nu știu ce drum o să urmez.
Dumnezeu sa te ajute sa te dumiresti!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2011, 14:15:39
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

caut nevasta tanara ,frumoasa si desteapta.
eventual cu bani, vila pe malu' marii.
una care sa ma aprecieze pentru caracterul meu deosebit :))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2011, 14:29:47
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
caut nevasta tanara ,frumoasa si desteapta.
eventual cu bani, vila pe malu' marii.
una care sa ma aprecieze pentru caracterul meu deosebit :))
haha.. mi-ai amintit de un banc..cica a batrana la o agentie matrimoniala: " as dori un sot tanar, frumos, cu bani si chior".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2011, 14:40:35
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
haha.. mi-ai amintit de un banc..cica a batrana la o agentie matrimoniala: " as dori un sot tanar, frumos, cu bani si chior".
pai d c chior?? mai degraba orb
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2011, 14:44:24
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
pai d c chior?? mai degraba orb
"chior" in sensul ca nu vede bine :D nu-i musai sa fie orb
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2011, 19:15:31
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Nu te-ai ganditi niciodata ca ai putea avea chemare spre monahism?
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru cei care doresc să înțeleagă ce înseamnă aia matematică myself00 Generalitati 4 24.07.2012 20:51:00
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Atentie: XXX pentru copii pe canalul Minimax! Florin-Ionut Generalitati 22 19.01.2010 21:50:44
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14