Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.05.2010, 18:07:43
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un calugar care este in contact cu lumea nu mai are putere duhovniceasca,devine ca noi toti,nu ne poate da sfaturi duhovnicesti.
eronat,despartit de lume inseamna despartit de poftele si dulcetile lumii.Parintele Cleopa si alti mari Parinti aveau in jurul lor sute de credinciosi
  #72  
Vechi 16.05.2010, 18:11:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
eronat,despartit de lume inseamna despartit de poftele si dulcetile lumii.Parintele Cleopa si alti mari Parinti aveau in jurul lor sute de credinciosi
eronat,au primit credinciosi, de la o anumita varsta ,pana atunci au stat singuri.Si in mod cert parintele Cleopa nu ar fi avut computer....
  #73  
Vechi 16.05.2010, 20:07:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un calugar care este in contact cu lumea nu mai are putere duhovniceasca,devine ca noi toti,nu ne poate da sfaturi duhovnicesti.
Greșit, complet greșit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #74  
Vechi 16.05.2010, 20:46:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

http://www.lumeacredintei.com/sct_6/...ac-monahii.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #75  
Vechi 16.05.2010, 21:37:32
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Sunt oameni imobilizati la pat, cu nevoi speciale sau cu banuti mai putini care nu pot ajunge la o manastire...si deschid calculatorul si gasesc pe un parinte,calugar,maicuta care le vorbeste atat de frumos inregistrat pe un filmulet sau blog,si te poti folosi sa iesi dintr-un impas sau necaz sau sa intelegi ceea ce nu ai putut pana atunci sa intelegi, avem nevoie de comunicare,comunicarea trebuie facuta cu multa smerenie, caci nu intra nimeni in casele acestor oameni sarmani, dar e posibil ca noi aceasta generatie care am reusit sa ne adaptam cu calculatorul sa devenim mai neputinciosi,imbatranim ... si asa reusim sa stim unul de altul pana la sfarsit si sa ne ajutam macar sufleteste... pe un sait sau blog se vorbeste tuturor despre Hristos despre vietile Sfintilor...de o vorba buna spusa unui om se pot folosi mai multi ,tot ce e scris ramane scris ptr toti ....saitul maicutei Siluana e foarte frumos si mai sunt,fiecare sa culeaga ceea ce simte ca ii ajuta.
nici un calugar nu trebuie sa fie lipsit de libertate de a face ce simte si de a se simti util ptr oameni, fiecare calugar eu cred ca are menirea lui si ca simte nevoia si de rugaciune si de singurtate si de liniste ,gradinarit, etc, ca orice om... are nevoie si de o bucurie de a simti ca traieste frumos in saracia ,curatia si putinta lui, calugarul nu este supranatural...
si mai cred ca calugarii se roaga ptr oamenii din toata inima si din tot sufletul si rugaciunea ajunge acolo Sus, abia atunci cand au mila de oameni,cand ii cunoaste ...
doar de doua ori am fost la manastire...nu stiu prea mult, dar m-am trezit si eu ca vorbesc, ptr ca mie mila de calugari care vor sa ne transmita ceva ... si mie mila de cei care nu pot ajunge la manastire.

...Dumnezeu sa aibe mila de toti.
__________________
Doamne ai mila de noi...

Last edited by speranta; 16.05.2010 at 22:21:53.
  #76  
Vechi 17.05.2010, 01:25:55
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un calugar care este in contact cu lumea nu mai are putere duhovniceasca,devine ca noi toti,nu ne poate da sfaturi duhovnicesti.
ai vrea tu sa fi numai putin ca un calugar despre care vorbesti ai fost printre ei? sau vorbesti doar asa gratuit eu zic sa mai lucrezi putin la induhovnicirea ta si singur iti vei vedea sumedenia de lipsuri oare sa vorbesti asa ca tine ar trebuii sa fi mai bun decit ei.oare asta nu e mindrie fi mai umil si mai mult cistigi.
  #77  
Vechi 17.05.2010, 07:53:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tare simpatici sinteti!

Cam cum va inchipuiti voi ca ajung Acatistele sau Psalmii sau cartile duhovnicesti scrise sau traduse de acesti calugari in miinile voastre?
Cinta si sunetele sint adunate in mantie, carate pe spatele unui magar pina intr-un studio si acolo devarsate intr-o pilnie a aparatelor de inregistrare? Cartile sint scrise cu pene pe scoarta de copaci si aduse la tipografie?
Daca Sf. Apostol Pavel n-ar fi folosit cel mai nou mijloc de comunicare de atunci SCRISORILE, astazi aratam destul de sifonati! Sint convins ca daca ar fi trait acum ar fi avut internet. Nu lucru este rau ci felul in care sau pentru care este folosit.
Una-i sa scrii un mail si sa primesti raspunsul imediat sau a doua, treia zi si cu totul alta este sa comunici prin posta. Si daca exista calugari care raspund prin Skype sau Messenger fiti siguri ca o fac tot pentru noi. Cunosc astfel de calugari, imbunatatiti de care nu sintem vrednici.
Acolo in fata unor laptopuri competitive stau 18 ore pe zi si pe linga comunicarea cu unii sau altii se nasc carti, traduceri, inregistrari care iau drumul tipografiilor sau a studiourilor prin internet si ajung tot prininternet la noi. Cel mai ades furate si cel mai ades fara un rind de multumire pentru cei care le-au creat.
Poate sint si oi negre, nu stiu dar e pacat sa-i bagam pe toti intr-o oala!
Si mai pacat, este sa ne ocupam de viata lor, in loc sa ne ocupam de a noastra.
  #78  
Vechi 17.05.2010, 07:56:53
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Calugărul și-a dedicat viața lui Dumnezeu,nu trebuie să stea de vorbă pe net cu credinciosii.
Doar calugarii bătrâni care au reușit să ajungă la o anumită stare duhovnicească pot fi căutați de mireni,pentru povățuire,la manăstire.
Așa că,un călugăr cu laptop și net,anulează statutul de călugăr.
Cred ca vorbiti in necunostinta de cauza !
Intrati pe www.sfintiiarhangheli.ro si vedeti ce misiune face maica Siluana intre tinerii si copiii nostri, ce probleme existentiale si morale discuta. S-au tiparit mai multe volume cu intrebarile si raspunsurile acestora.
Vedeti ce inseamna seminarul" Vindecare prin iertare" si faceti-l! O sa va videcati de dat verdicte si sa emiteti 'condamnari'
  #79  
Vechi 17.05.2010, 09:01:49
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Un calugar care este in contact cu lumea nu mai are putere duhovniceasca,devine ca noi toti,nu ne poate da sfaturi duhovnicesti.
Citat:
În prealabil postat de costin_byby Vezi mesajul
eronat,despartit de lume inseamna despartit de poftele si dulcetile lumii.Parintele Cleopa si alti mari Parinti aveau in jurul lor sute de credinciosi
Patericul egiptean: ,,Se spunea pentru un frate care a venit la schit, ca sa vada pe avva Arsenie, ca venind la Biserica, se ruga clericilor, ca sa se intalneasca cu avva Arsenie. Deci i-au zis lui: odihneste-te putintel, frate, si-l vei vedea. Iar el a zis: nu gust nimic de nu ma voi intalni cu el. Au trimis dar un frate ca sa-i duca, ca era departe chilia lui. Si batand in usa, au intrat amandoi si inchinandu-se batranului, au sezut tacand. Deci a zis fratele cel de la schit: eu ma duc, rugati-va pentru mine ! Iar fratele cel strain neafland indrazneala catre batranul, a zis fratelui: vin si eu cu tine. Si au iesit impreuna. L-a rugat insa fratele cel strain zicand: ia-ma si la avva Moise cel din talhari. Si venind ei la acela, i-a primit cu bucurie si gazduindu-i, i-a slobozit. Si i-a zis fratele cel ce-i ducea: iata, te-am dus la cel strain si la egiptean; care dintr-amandoi ti-a placut ? Iar el raspunzand, a zis: mie, astadata, egipteanul mi-a placut. Si auzind unul din parinti acestea, s-a rugat lui Dumnezeu, zicand : Doamne, arata-mi lucrul acesta, ca unul fuge pentru numele Tau, iar altul imbratisaza pentru numele Tau. Si iata i s-au aratat doua corabii mari pe rau si a vazut pe avva Arsenie si pe Duhul lui Dumnezeu plutind cu liniste intr-una; iar avva Moise si ingerii lui Dumnezeu plutind in alta, si il hraneau pe el cu faguri de miere."
  #80  
Vechi 17.05.2010, 10:36:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

A merge la chilie e un lucru ,si a vorbi pe mess,altceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25