Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2010, 23:09:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Klaus Keneth - Doua milioane de kilometri in cautarea adevarului

Epilog: Nevoința de a deveni un creștin adevărat

Ce s-a petrecut între 2004 și 2008? Prin rugăciunile și dragostea părintelui meu duhovnicesc,Arhimandritul Zaharia,următorul Părintelui Sofronie,m-am simțit atras așa de mult de manăstirea din Maldon,Essex,încât am ajuns să merg acolo și de cinci ori pe an,împreună cu soția mea.,Nikica.Ce ne atrăgea într-atât acolo?Ei bine,acolo am învățat să adâncesc rugăciunea; nu doar Rugăciunea lui Iisus,pe care o începusem cu mulți ani în urmă,ci o întreagă viață de rugăciune,care mi-a preschimbat treptat toată viața de zi cu zi într-o pomenire neîncetată a lui Hristos prin cugetarea la Numele Său și chiar la moarte.Am descoperit că Rugăciunea lui Iisus e un fel de " bombă cu ceas",adică o dată ce ai început sa o lucrezi în chip nemincinos,la vremea socotită de Dumnezeu a fi potrivită se vor arăta roadele.Dar care îi sunt roadele?Ce s-a schimbat cu adevărat în viața mea?
Ascultarea,curăția trupească,rezolvarea problemelor bănești,nejudecarea altora,postirea și multe altele...toate acestea izbutisem deja să le "fac", și păreau atât de ușoare.Am aflat însă acum că toate aceste experiențe mi se dăruiseră doar din harul lui Dumnezeu,și nu veniseră "de la sine",după voia mea.În cele din urmă,m-am încredințat că Dumnezeu îi încearcă pe cei născuți din nou și pe cei convertițiierdem după o vreme harul(undeva dupa doi sau patru ani) și El vrea să vedem dacă Îl iubim cu adevărat,fără pretenții,nu pentru darurile pe care ni le dă.Vă amintiți capitolul despre "post"?Atunci îmi era așa de ușor să-l țin fiindca El -în chip cumva prorocesc-a dorit să-mi arate de pe atunci ce va mai fi apoi,după mulți ani.Când am ajuns ortodox și a trebuit să postesc în fiecare miercuri și vineri,precum și în patruzeci de zile înainte de Crăciun și de Paști,și încă în alte posturi din timpul anului-am făcut o socoteală și a ieșit că,cu totul,posteam mai bine de jumatate de an- am rămas șocat.Nu,nu se putea aștepta așa ceva de la mine!Acum a început o luptă adevărată împotriva voii mele și pentru a asculta de Hristos și de Biserica Sa.Să-mi lepăd voia,după ce mă obișnuisem să o ascult vreme de 60 de ani,nu e ceva ușor pentru nimeni.Dar întrebarea era:Îl iubeam cu adevărat pe Dumnezeu?Îmi puteam dovedi acum dragostea prin înfrânarea de la ascultarea voii mele?Da,puteam.Puteam face la fel cu celelalte lucruri,pe care le voi numi pe numele lor- "patimi" ?În chip vădit,puteam;aveam putința de a-mi urma voia proprie-așa cum a făcut Adam înainte de cădere-sau să o lepăd.Dar pâna și gandul la cele ce vor urma nu era unul foarte plăcut : abia atunci când vrei să scapi de o patimă sau de vre-un nărav(gurmanderia în acest caz),îți poți da seama în ce măsură ești "legat" de acesta.Ce descoperire cumplită!Să luam ,de pildă,televiziunea:mă obișnuisem și socoteam ceva firesc și de la sine înțeles să mă uit la știri,la sport(ce captivant!),la documentare sau la o grămadă de alte lucruri cu adevărat interesante.Dacă cineva mi-ar fi spus că într-o bună zi va trebui să le lepăd ,să le jertfesc pentru Dumnezeu,că întreaga lume a televiziunii este(așa cum zice Evanghelia) "din lumea aceasta" și că creștinii-deși ,e adevărat ,trăiesc în lume-nu trăiesc după lume,n-aș fi putut primi.Acum,prin rugăciune zilnică și regulată,am aflat că cuvintele rugăciunii m-au hrănit duhovnicește și m-au călăuzit,aducându-mă mai aproape de Mântuitorul meu-pe când televiziunea ,radioul și presa sunt o hrană neduhovnicească,care mă înstrăinează de Dumnezeu.Îndreptățirea mea,că trebuie să știu ce se întâmplă în lume,nu mai putea sta în picioare în fața rugăciunii.După cum am zis,televiziunea și mass-media sunt "interesante" - cuvânt care vine din latinescul "inter essere",adica "a fi parte dintr-un întreg".Și mi-am pus întrebarea:Sunt eu creștin și trăiesc în lume,dar nu mai fac parte din lumea aceasta sau fac parte din lume,hrănindu-mă cu scandaluri,crime,știri de senzație și tragedia întregii lumi?Nu era atunci mai bine să mă rog pentru întreaga lume,să mijlocesc pentru victimile sale de zi cu zi,așa cum făceau Sfântul Siluan și Cuviosul Sofronie,și așa cum se face în rugăciunile Sfintei Liturghii?Așa ceva ar arăta o adevărată dragoste pentru Dumnezeu și pentru aproapele meu,căci Dumnezeu este cu adevărat în fratele meu și sora mea.Așa mi-aș putea dovedi dragostea către Dânsul.Dar ,din fericire,toate acestea-televiziunea,mâncarea ,voia proprie ș.a.-n-au trebuit să fie rupte cu sila de la mine,ci-o minune!-au căzut de la sine.Ca o încălțăminte care,atunci când crești,nu ți se mai potrivește și o arunci,la fel și aceste lucruri lumești s-au îndepărtat de la mine ca ceva nefolositor.Și mai uimitor lucru:chiar și muzica,walkman-ul,CD-player-ul șo compunerea de cântece s-au "înecat" în rugăciune.Muzica a fost dintotdeauna viața mea și- îndrăznesc să mă asemăn Părintelui Sofronie,ca pictor - era ultima redută a lumii în mine.Nicicând nu mi-aș fi închipuit că muzica ar putea să "cadă" de la mine într-o bună zi,și încă așa de lesne.Dar ,credeți-mă: pacea lăuntrică dobândită prin înfrânarea de la "hrana lumii" a însemnat pentru mine o mare surpriză;înfânarea a fost urmată de pace și a făcut loc rugăciunii pentru lume,chiar dacă este doar o mică,o foarte mică contribuție la restaurarea fostului Adam ipostatic.
Așa că ,pentru rugăciunile părintelui meu duhovnicesc și prin strădaniile mele de a mă ruga zi de zi cu rugăciunile ortodoxe,dar și cu rugaciuni "libere",pe care le-am învățat de la "bisericile independente" și de la protestanții din Apus( care nu trebuie osândiți când urmează aceluiași Stăpân),ca și prin rugăciunea lui Iisus ,citirea și traducerea unor scrieri duhovnicești de mare însemnătate,prin luarea adesea parte la Liturghie și împărtășirea cu Sfintele Taine,prin multele convorbiri și conferințe de-a lungul întregii Europe,m-am "legat" de bunăvoie de Hristos.
Mă așteaptă încă un drum lung.Uneori mă gândesc că nici n-am început încă să fiu creștin.Calea creștină dreptslăvitoare îmi pare ceva cu neputință,dar nu este nici o alternativă,așa cum am dovedit în întreaga carte.Mesajul lui Hristos este atât de contrar ideilor lumii,atât de ciudat,încât nici o ființă omenească n-ar putea fi vreodată în stare să plăsmuiască asemenea idei.Pentru mine reprezintă dovada cea mai sigură că Iisus trebuie să fie Fiul lui Dumnezeu,cineva ce nu este din lumea aceasta!Să-I urmăm așadar lui Hristos pe calea Sa pogorâtoare,în blândețe și smerenie-atat de inacceptabile pentru lume-pentru a ne înalța cu El la veșnica slavă.Însă aceasta o vom cunoaște doar în cea din urmă clipă a vieții noastre pământești.
Cred cititorul poate înțelege cu ușurință că toate acestea stârnesc ura Satanei,care mă atacă mult mai mult decât în trecut.Diavolul Îl pizmuiește pe Hristos și vrea să mă aducă înapoi la el.Adesea,dărâmă ceea ce încerc eu să clădesc.Chiar și atunci,cred că Dumnezeu îngăduie acestea- Dânsul fiind Stăpânul-pentru a mă încerca, a-mi vădi credința,ascultarea și a-I arăta dragostea mea(cea puțină).Să înveți deosebirea gândurilor Satanei și a urzelilor sale,precum și felul în care ne înrâurește gândurile,se dovedește a fi o lucrare anevoioasă,în care nu poți izbândi fără harul lui Dumnezeu.
Știu un singur lucru: deși sunt cel mai rău dintre oameni,voi tânji necontenit după harul și ființarea Sa.
  #12  
Vechi 11.05.2010, 23:36:57
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu am inceput sa citesc cartea dar am renuntat.Mi s-a parut a fi mai mult o carte ''comerciala'' decat plina de invataminte crestine.
Imi cer iertare celor care au perceput-o in alt mod decat mine, poate judecata mea e nu e cea buna.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #13  
Vechi 11.05.2010, 23:42:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Eu am inceput sa citesc cartea dar am renuntat.Mi s-a parut a fi mai mult o carte ''comerciala'' decat plina de invataminte crestine.
Imi cer iertare celor care au perceput-o in alt mod decat mine, poate judecata mea e nu e cea buna.
Cartea nu prezinta invataminte crestine,ci o traire autentica fata de Hristos,pe care noi nu o avem.Nu e deloc o carte comerciala,CI E O MARE CARTE.Te invata cum sa stai in relatie fata de Iisus ,cum sa Il cauti....Nu e o carte obisnuita,dar e ceea ce trebuie pentru aceste vremuri grele.Ai citit epilogul postat mai sus? Arata-mi ce nu este acolo invatatura crestina.....
  #14  
Vechi 11.05.2010, 23:45:10
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cartea nu prezinta invataminte crestine,ci o traire autentica fata de Hristos,pe care noi nu o avem.Nu e deloc o carte comerciala,CI E O MARE CARTE.Te invata cum sa stai in relatie fata de Iisus ,cum sa Il cauti....Nu e o carte obisnuita,dar e ceea ce trebuie pentru aceste vremuri grele.Ai citit epilogul postat mai sus? Arata-mi ce nu este acolo invatatura crestina.....
Prefer '' Jurnalul convertirii'' al lui Danion Vasile - aceasta nu mi se pare a fi scrisa in stil protestant.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #15  
Vechi 11.05.2010, 23:52:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Prefer '' Jurnalul convertirii'' al lui Danion Vasile - aceasta nu mi se pare a fi scrisa in stil protestant.
Vezi ca Danion Vasile traieste mari ispite in momentul de fata,e diferenta mare de traire de al Danion la Klaus Kenneth.Eu le-am citit pe amandoua,si Kenneth este net superior.
  #16  
Vechi 11.05.2010, 23:55:36
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Vezi ca Danion Vasile traieste mari ispite in momentul de fata,e diferenta mare de traire de al Danion la Klaus Kenneth.Eu le-am citit pe amandoua,si Kenneth este net superior.
Bine spus, in momentul de fata. Oricum, unele pasaje din carte mi s-au parut de-a dreptul exagerate si n-am avut rabdare sa mai citesc cartea pana la final. Poate alta data.
Raman la Siluan Athonitul:)
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #17  
Vechi 11.05.2010, 23:57:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Bine spus, in momentul de fata. Oricum, unele pasaje din carte mi s-au parut de-a dreptul exagerate si n-am avut rabdare sa mai citesc cartea pana la final. Poate alta data.
Raman la Siluan Athonitul:)
Bine spui,numai ca nu scapi de Klaus kenneth! A fost botezat de parintele Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan atonitul! Ei ce spui,exista o rudenie spirituala....
  #18  
Vechi 11.05.2010, 23:59:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si e prieten duhovnicesc cu Rafail Noica,fiu duhovnicesc al parintelui Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan Atonitul
  #19  
Vechi 12.05.2010, 00:01:00
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Bine spui,numai ca nu scapi de Klaus kenneth! A fost botezat de parintele Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan atonitul! Ei ce spui,exista o rudenie spirituala....
Exista dar diferenta e de la cer la pamant....
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #20  
Vechi 12.05.2010, 00:03:28
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si e prieten duhovnicesc cu Rafail Noica,fiu duhovnicesc al parintelui Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan Atonitul
In felul asta nu sunt convinsa sa apreciez pe cineva. Voi incerca sa termin alta data cartea. Pana atunci, raman la lecturile mele.Si am atatea....
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06