Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 10.10.2010, 13:30:32
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti admir perseverenta ta in a-ti sustine o idee , in a sustine pe cineva , indiferent cine este acela ! Perseverenta e de admirat , dar tonul tau este de discutat , dar asta e alta poveste . Informatile pe care le-ai dat privind conferintele lui Klaus Kenneth sunt venite mult prea tarziu , dupa terminarea evenimentului in sine , neajutand cu nimic pe cei interesati de conferintele acestuia . Deci o mai atenta redactare a anunturilor tale se impune . Sincer , datorita thread-ului deschis de tine , m-ai facut curios sa aflu cat mai multe despre acest Klaus Kenneth , si am inceput cautarile , mai intai pe net , si daca am timp saptamana viitoare voi cauta si cartea , iar de n-o gasesc voi lua legatura cu cei de la Lumea Credintei , care a realizat un interviu cu acesta , si sper sa pot rezolva problema . Adevarat spui , ca nu poti vorbi de cineva daca nu-l cunosti bine , nu-i cunosti ideile , gandirea in general . Cred ca o detaliere a ta se impune , fara a intra in polemici fara rost chiar daca nu toti vor fi deacord cu tine . Terbuie sa te obisnuiesti cu dialogul , si mai ales cu cei ce nu sunt pe lungimea ta de unda .Pentru inceput iti pun un link "incomod" la adresa Klaus Kenneth pentru a-ti vedea parerea cat mai obiectiv posibil , de se poate ,sa nu interpretezi si aceasta ca o polemica , sau un atac la adresa ta :http://roncea.ro/2010/05/15/klaus-ke...i-new-age-iste
Cristian, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! mi-a mers la inima! eu cand i-am vazut prima oara o conferinta a acestui clovn, m-am cutremurat, m-am rascolit, zic, nu se poate! de ce lumea il asculta? helo? apoi mi-am adus aminte ca astazi crestinii habar nu au ce e aia ortodoxie, sau asa cum spunea cineva majoritatea celor care vin la biserica nu sunt siguri si nu stiu daca Dumnezeu e Treime sau nu.. merg cu gandul tot la bani, tot la patimi, tot la glume, la trup, la aceasta viata nenorocita, tot sa sporeaca in nivelul de trai, adica cer lui Dumnezeu insusi sa le dea mai multe motive sa se indeparteze de El.. Exact asta face acest om nenorocit si blestemat ,plin de diavoli din cei mai rai si mai parsivi.. le ofera circarilor ceea ce un circar isi doreste? dupa ce inseteaza omul nostru, care nu vrea si nu vrea sa citeasca un Sfant adevarat dar se imbulzesc la acest clovn care mai de care.. inseteaza dupa ras, dupa gume, dupa siropuri, cum bine s-a zis in acel articol, new age, spiritism, ba am auzit eu si yoga, ecumenism, toate, ce sa mai,care se vand astazi in revistele acelea cu multe pagini colorate.. asta ofera satana astazi prin klaus kent, puric si danion, trei crai apostati care polueaza biata noastra Biserica si asa slabanogita de vremurile in care traim..iertare..
  #222  
Vechi 10.10.2010, 16:42:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Klaus Kenneth a fost pe la Sfanta Manastire Lainici si nimeni pe acolo nu i-a zis mascarici sau mai stiu eu cum.
http://www.agnos.ro/blog/2010/05/20/...nici-mai-2010/
Ba ca a mai fost lasat sa si predice acolo.
Acum fiecare cu parerea lui.
Mie Klaus Kenneth imi place pentru ca a demascat catolicismul.
Vedeti ce zice Klaus Kenneth undeva:
"În acel grup, erau și preoți catolici, pe care i-aș numi „teologi” pentru că studiau sau studiaseră teologia. Erau, într-adevăr, preoți, dar erau așa niște fețe de bebeluși desăvârșite, încât nu le-aș da nici pisica mea să aibă grijă de ea!… Sunt oameni fără niciun pic de experiență, care sunt trimiși să aibă grijă de sufletele credincioșilor."
( :)) )
Fara pacat si slabiciuni nu e niciun om.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #223  
Vechi 10.10.2010, 21:31:54
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
imi cer iertare fata de fratii ortodocsi adevarati ,care iubec invatatura si ravnesc sa o apere, ma refer la invatatura aceea curata pura a Sfintilor Parinti.. pentru ravna acelora ca am incercat si eu sa vad cum e sa postesti si alte lucruri si nu am putut, iar acesti oameni care s-au lepadat si s-au straduit inj decursul a doua mii de ani sa ne dea noua o invatatura neratacita asa cum e ea venita de la Duhul Sfant.. ma apuca groaza spaima, si ura ,recunosc ca e ura pura, cand vad cate un mucos ca omul asta ca vine si face publicitate peste tot,ca l-am mai vazut, stie el, face publicitate acestui dusman al bisericii.. desigur ca nu o poti face pe fata ca nu se uita nimeni in gura ta.. dar mai nou diavolul ia chip de oita ratacita si de mielusel "bland" si "nevinovat" ca sa ne improste microbul razvratirii al necuratiei si al neascultarii lui! de asta am aceasta atitudine caci tiu cat chin au tras sfintii si stiu multumesc lui Dumnezeu sa diferentiez duhurile.. e cel mai de pret dar al meu..si ca sa invete si acest Daniel ca dreapta socoteala inseamna sa pui sub semnul intrebarii nu sa sustii fara urma de echivoc o invatatura.. cum poate un pusti sa se autoproclame ca el stie ce e bun? dreapta socoteala este sa te increzi in sfinti nu in ce-ti place.. iar asta se contrazice cu sfintii si ca un satan se mai si foloseste de numele lor, ca altfel pe cine ar prosti? sper ca ma veti ierta si ca m-am facut inteles.. iar celor care poate sunt mai nestiutori, nu prea stiu ce spun Sfintii Parinti sa citeasca mai intai pe acestia chiar daca au un gust mai amarui la inceput dara acesta se va preface in miere, dupa cum mierea acestui clovn se va preface in fiere care va va otravi sufletele.. ascultati de un biet suflet catranit care nu va vrea raul fratilor.. sunt ortodox si apar aceasta sfanta podoaba de parazitii din launtrul ei.atat., Doamne ajuta!Dumnezeu stie ca va iubesc!
Frumos mai aperi tu ortodoxia,cu atata zel si ravna incat lovesti in fratii tai.Stii,si Arie din prea mult zel si ravna a deviat de la dreapta credinta.Frate,daca iubesti isihasmul mai de folos iti este sa taci si sa te rogi,aici pe forum sunt multe ispite precum ti-am mai zis.Cat despre Klauss Kenet,pot sa-ti zic ca a venit si la mine in Botosani,da in Botosani,nu special ppentru mine.Si, pot sa-ti spun ca nu este un sfant(nu i-mi este mie dat si nici altora sa proclame sfiintenia cuiva)dar nici macar un impostor.Pur si simplu acest om a cautat o viata Adevarul si in cele din urma la gasit in Biserica ortodoxa.In carte este descrisa viata sa ,perindarile prin mai toate religiile acestei lumi,in descoperirea adevarului.O rana urata i-a ramas din biserica catolica,unde cand era copil a fost violat de mai multe ori tocmai de pastorul la care a fost lasat spre ingrijire de catre mama sa.Mai multe nu-ti spun,iti recomand sa citesti fara frica aceasta carte.A,si inca o corectie, nicidecum nu a zis ca in discoteca poti merge ca acolo il gasesti pe Dumnezeu.Din contra el fiind si cantaret de muzica frecventa aceste locuri ,si a recomandat tinerilor sa se fereasca de discoteca zicand ca este locul cel mai periculos pentru un tanar in zilele noastre.Acolo diavolul este ca acasa la el,cam asa s-a exprimat.Traducerea a facut-o foarte bine domnisoara care il insoteste in conferinte.Desigur ca nu se compara cu cartile sfintilor parinti care te zidesc duhovniceste,dar este o carte care merita citita deoarece are legatura cu trairea ortodoxiei.Tie iti mai recomand sa citesti pe Fericitul Augustin(confesiunile),Sf.Ambrozie de la Optina,Parintele Serafim Rose,Sf.Siluan Athonitul(Parintele Sofronie a fost ucenicul Sf.Siluan,si este de luat in seama acest aspect).Apoi parintele Serafim Rose spune in una din cartile sale,cel ce se converteste foarte usor cade in "boala corectitudinii"aproape ca nu scapa nimeni din cei convertiti de aceasta boala(si eu am avut-o,nu stiu daca m-am vindecat complet).Dar este vindecabila.Iar roada Duhului este dragostea,bucuria,PACEA,INDELUNGA-RABDARE,BUNATATEA, facerea de bine,credinta,BLANDETEA,INFRANAREA,curatia.(Gal.ca p.5/22-23). Iertare si Doamne ajuta!
  #224  
Vechi 10.10.2010, 21:38:25
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheroniosifisihastul Vezi mesajul
frate daniel, te-am mai vazut cred ca pe inca vreo alte 10 bloguri si forumuri, ai o mare problema sti nu? Ai facut o obsesie din klauus kent asta, un superman, nu alta! Pomul se cunoaste dupa fructe, iar asta se comporta si vorbetse ca un indracit.. Se afirma pe sine si se foloseste de nume ale unor mari parinti ca sa pacaleasca i sa atraga prostimea.. Deci orice om cu putina trezvie, vede, numai prostimea aia de l-a votat si pe iliescu in 90 ,astia de habar nu aveti ce e postul si rugaciunea si va-ti gasit un idol care va incuviinteaza si va indreptateste patimile.. Mai acum cateva zile am auzit o conferinta a parinelui rafail in care a ras de nu se mai oprea cand a fost intrebat de acest clovn, idolul prostimii care iubeste patimile i ar vrea sa gaseasca o metoda sa nu se lepede de ele.. Eu daca ma intalnesc cu acest clovn crede-ma ca nu scapa din mainile mele pentru ceea ce face.. Eu s-asa ma duc in iad ca sunt plin de spurcaciune.. Pai trimite lumea la discoteca mah? Pai stii mah dumneata ce mi-a facut mie discoteca? Apoi acolo trimite eloamenii? Unde sunt cei mai multi si mai mari si mai periculosi draci? Si iti mai spun ceva si timpul o va dovedi.. De nu te dezici asa scuipand in urma de acest indracit, o vei pati si marfere aici la pierderea mantuirii omule.. Ca ai prins in tine samanata lui antihrist si nu mai te opresti dina o imprastia.. Auzi, tu ii faci reclama.. Da ce ai facut doamne iarta-ma e mai breaz ca isaac sirul? De ce nu-i faci mai lui isaac sirul ca merita mah ,reclama? De ce mah? Ca nu te trimite la dicsteca ci in pustie sa scapi de draci, nu? Mah, vezi mah ca te poarta vrajmasul si stiu ca deja nu cu tine ci mai mult cu el vorbesc..si asta deobicei cand ii vorbesti in fata se enerveaza.. Vrei sa te convingi? Priveste si citeste fraza asta: Domnul si dumnezeul nostru iisus hristo a murit pe cruce pentru noi, ca sa ne rastignim si noi impreuna cu el nu ca sa mergem la discoteca precum cei manati de satana si de slugile lui fidele! Sa plesneasca si sa piara cum piere fumul toti slujitorii lui satan !amin!
Sa nu te mai prind pe aici ca inseli lumea ca ai incurcat-o impielitat nerusinat!
si inceteaza a mai judeca pe cineva! Este spre folosul tau duhovnicesc.si esential pentru mantuire.nu judeca, si nu vei fi judecat! Doamne ajuta!
  #225  
Vechi 10.10.2010, 22:26:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ultima lui carte lansata este De ce sunt ortodox?....Recomand o lectura a acestei carti si comentarii pe marginea ei..
  #226  
Vechi 10.10.2010, 22:40:51
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
si inceteaza a mai judeca pe cineva! Este spre folosul tau duhovnicesc.si esential pentru mantuire.nu judeca, si nu vei fi judecat! Doamne ajuta!
se putea.. ? eram sigur ca esti eretic si tu.. te-ai suparat pentru klaus kent-supereticman?:)) si asa ca chestie.. eu iljudec pe el ca e eretic si tu pe mine ca sunt ortodox..si mai imi si spui sa nu judec ca e ESENTIAL PENTRU MANTUIRE!! da cum ai apasat enter si ai reusit in acelasi timp sa nu te mustre constiinta cand m-ai judecat? a cata oara fara sa te provoc? eu vorbesc cu sau despre altcineva si tu te vari cu morala ieftina, rece ,lipsita de dragoste,crede-ma, daca as fi crezut ca toti crestinii sunt ca tine, m-as fi sinucis, dar multumesc lui Dumnezeu ortodoxia nu esti nici tu nici klausupereticman-kent ,mai showman ca frediie mercury care incedia wembleyul.. te rog si eu ceva.. evita sa ma mai judeci pe mine, nu de alta dar nu e recomandat pentru mantuirea ta:) ..
ai canon sa te rogi pentru mine timp de o luna doua ore in fiecare seara ,daca ai dragoste si d-aia ma mustri, ca sa-ti revii.. de cate ori te vei ruga sa-ti aduci aminte ca m-ai suparat si ca nu ti-ai cerut iertare(lasa darul tau in fata altarului si mergi de te impaca cu parasul tau)..asa ca ar fi cazul sa-ti ceri iertare.. nu de alta dar e buna pentru mantuire.. si poate imi voi cere si eu iertare ,dar dupa tine, ca sa te eliberezi de dracusor si sa nu ramai asa, desi am gresit ca te-am avizat inainte ca fac pogoramant, ca acum nu mai ai nicio virtute si s-ar putea sa nu te eliberezi si sa crezi ca m-ai pus la punct, asa ca ai grija la formulare..asta daca vrei sa te vindeci.. si ca sa-ti complic la loc situatia, sa fie scrisa cu litere mari de-o schioapa sa se vada si sa atraga atentia, sa stie toti ca ghemestrice e ostas cinstit care are lepadare de sine! Dumnezeu sa te lumineze sa-ti alegi vrajmasii mai cu dreapta socoteala.. apropo, nu sunt niciun isihast.. poate o sa fiu in viitor, fie mila Domnului, dar acum sunt cazut si mai mi-ai tras si tu una asa ..tu stii de ce..hai ca m-am ocupat prea mult de tine si iar te vei mandri.. (observi ca ti-am raspuns cu aceiasi moneda, asa ca .. ce tie nu-ti place.. pe viitor) acum fii pe pace.. Doamne ajuta!
  #227  
Vechi 10.10.2010, 22:53:43
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Tie iti mai recomand sa citesti pe Fericitul Augustin(confesiunile),Sf.Ambrozie de la Optina,Parintele Serafim Rose,Sf.Siluan Athonitul(Parintele Sofronie a fost ucenicul Sf.Siluan,si este de luat in seama acest aspect).Apoi parintele Serafim Rose spune in una din cartile sale,cel ce se converteste foarte usor cade in "boala corectitudinii"aproape ca nu scapa nimeni din cei convertiti de aceasta boala(si eu am avut-o,nu stiu daca m-am vindecat complet).Dar este vindecabila.Iar roada Duhului este dragostea,bucuria,PACEA,INDELUNGA-RABDARE,BUNATATEA, facerea de bine,credinta,BLANDETEA,INFRANAREA,curatia.(Gal.ca p.5/22-23). Iertare si Doamne ajuta!
parintele Sofronie a fost ucenicul Sf Siluan si este de luat in seama acest aspect.. da? boala corectitudinii? mah, imi amintesti de unul cand golaneam si eu prin viata asta pe la munte prin tren fara bilet.. tovarasul meu de drum cand am vrut sa-mi iau bilet mi-a spus"ce faci frate, vrei s-o arzi normal?" asa si tu... mah.. convertitii nu sunt bolnavi.. bolnavi sunt astialalti ,astia de se cred crestini vechi, care le taie aripile si alora, ca nici ei nu vor sa intre nici pe altii nu-i lasa.. cat despre vindecarea ta de patimi, alea de care banuiesti ca poate te-ai vindecat, alea sunt cele mai vii si alea de care esti sigur ca nu vei scapa niciodata ,de alea poate ca te vei vindeca..ai uitat sa-l pui pe parintele Rafail.. da nu-i nimic ca oricum vreau sa-i fac o vizita zilele astea.. sa-i transmit ceva de la tine, sau de la kk? sau de la altcineva care are roadele Duhului? hai ca nici eu nu am minte.. ma ciondanesc cu un sfant ca tine.. uuuf, iarta-ma ghemestrice si roaga-te ptr mine !
  #228  
Vechi 11.10.2010, 00:59:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie nu mi se pare Klaus Kenneth ca e eretic.

Ar fi interesant sa fim super corecti vis-a-vis de propria vietuire si nu cand facem aprecieri asupra altora,asta asa ca teorie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #229  
Vechi 11.10.2010, 02:56:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Klaus Kenneth a fost pe la Sfanta Manastire Lainici si nimeni pe acolo nu i-a zis mascarici sau mai stiu eu cum.
http://www.agnos.ro/blog/2010/05/20/...nici-mai-2010/
Ba ca a mai fost lasat sa si predice acolo.
Stiu ca a fost lasat sa predice,insa nu am inteles de ce. Preferam atunci de mii de ori sa-l aud mai bine pe parintele staret. De indraznit nu indraznesc sa-l intreb pe parintele de ce l-a lasat pe Klaus sa-i ia locul in fata altarului,le stie Dumnezeu pe toate...

Totusi,n-am inteles prima parte a mesajului tau. De unde stii ca nimeni nu i-a zis mascarici sau altfel? Intr-adevar,nu a fost numit asa,acei monahi nu pot folosi asemenea apelative,insa iti spun eu ca nu prea au fost incantati de el (cel putin nu toti) si ma indoiesc ca e vreun monah sau frate la Lainici care sa-i citeasca cartile. Sunteti prea siguri de ceea ce cred adavaratii preoti despre el.

Atat am avut de spus. Doamne-ajuta!
  #230  
Vechi 11.10.2010, 10:05:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stiu ca a fost lasat sa predice,insa nu am inteles de ce. Preferam atunci de mii de ori sa-l aud mai bine pe parintele staret. De indraznit nu indraznesc sa-l intreb pe parintele de ce l-a lasat pe Klaus sa-i ia locul in fata altarului,le stie Dumnezeu pe toate...

Totusi,n-am inteles prima parte a mesajului tau. De unde stii ca nimeni nu i-a zis mascarici sau altfel? Intr-adevar,nu a fost numit asa,acei monahi nu pot folosi asemenea apelative,insa iti spun eu ca nu prea au fost incantati de el (cel putin nu toti) si ma indoiesc ca e vreun monah sau frate la Lainici care sa-i citeasca cartile. Sunteti prea siguri de ceea ce cred adavaratii preoti despre el.

Atat am avut de spus. Doamne-ajuta!
Cred ca logica elementara iti lipseste! A fost lasat sa predice dintr-un motiv simplu: era invitat,sau musafir.Tu cand primesti un musafir in casa,nu ii dai cinstea cuvenita? Iar in privinta calitatii predicii,a avut binecuvantare de la duhovnicul sau de la manastirea Essex.
Si sa mai lamurim un lucru:
Si eu citesc pe Sfintii Parinti si le acord toata cinstea ,pe care o merita.As putea spune ca citesc zilnic din Sfintii Parinti si nu din Klaus Kenneth.
Insa acesta aduce o marturie din zilele noastre a unei trairi autentic ortodoxe crestine.
Asta nu inseamna ca inlocuieste predicile Sfintilor Parinti,si nici nu inseamna ca este la nivelul de traire al Sfintilor Parinti,nici nu inseamna sa inlocuim lecturile din Sfintii Parinti.

Dar nici sa trecem cu vederea un om care a trait experiente importante duhovnicesti,care are aprecierea unor oameni fara pata,care este primit la toate manastirile romanesti pe unde se duce,care a facut un interviu difuzat de mai multe ori la Trinitas Tv,care se impartaseste in fiecare Duminica in Biserica Ortodoxa etc.
Sa nu trecem cu vederea ,nici sa facem aprecieri gresite si sa aruncam cu noroi asa cum s-a intamplat pana acum.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06