Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 12.10.2010, 13:39:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Admin !

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Multumesc din suflet pentru "inalta" ta evolutie...spirituala...si daca afirm un adevar cand ma ataci inseamna ca sunt obraznica , de acord ...Cert este ca cine are ochi de vazut vede si cine are urechi de auzit aude...Cat despre cat de coapta sunt.....cine este absolut convins ca are dreptul sa judece mereu el fiind fara vina, sa "ridice doua degete"....
ps.la vremea culesului doar Domnul va decide ....
pps. si pentru acest casus belli...errare humanum est, perseverare diabolicum...
Sper că Adrian va avea ochi să vadă și urechi ca să audă ! Ție, doar atât =SĂ-ȚI FIE RUȘINE ! ! ! Scuze inițiatorului acestui Topic, Daniel777 , pentru ieșirea nedorită din subiectul dezbătut aici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #242  
Vechi 12.10.2010, 13:46:13
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit PENTRU ADMIN si pentru tine cristi boss

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sper că Adrian va avea ochi să vadă și urechi ca să audă ! Ție, doar atât =SĂ-ȚI FIE RUȘINE ! ! ! Scuze inițiatorului acestui Topic, Daniel777 , pentru ieșirea nedorită din subiectul dezbătut aici !

Sper ca ADMIN sa te citeasca...deoarece ma ataci permanent, ori eu vorbesc civilizat , conform replicilor pe care mi le dai....N-am abordat subiecte indecente, n-am avut un asemenea limbaj asa ca...Sau deoarece nu-ti impartasesc opiniile sunt "caine" cum m-ai numit tu sau "obraznica"? Afla draga frate ca nu sunt nici "necoapta" cum m-ai numit....am destui ani si destule studii...dar daca ma mai ataci ireverentios am dreptul la replica....
  #243  
Vechi 27.11.2010, 10:30:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit De ce sunt ortodox

Autor (i): Klaus Kenneth
Pret: 15,00 LEI
Editura: Agnos
An aparitie: 2010

De ce sunt ortodox e, înainte de toate, o carte „românească”, o mărturie de credință pe care Klaus Kenneth - autorul acestei noi apariții - a dat-o, de fiecare dată, cu fiecare conferință, apariție media, discuție sau împreună-ședere cu cei pe care i-a întâlnit în cele două călătorii ale sale în România.

Am inserat, în paginile acestui volum, două conferințe (susținute la Sibiu și Deva), o serie de convorbiri provocate de Romeo Petrașciuc și Raluca Toderel, emisiuni radio, interviuri apărute în presa scrisă, precum și o selecție de întrebări și răspunsuri din cadrul diverselor conferințe susținute de Klaus în diferite orașe ale țării.

Și în paginile pe care le veți parcurge, veți descoperi un Klaus Kenneth extrem de viu, mereu gata de a se face inimă de gând pentru a ieși în întâmpinarea celorlalți, chemându-i la Hristos și dăruindu-le bucurie, curaj măturisitor.

Mulțumim, pe această cale, tuturor celor care au făcut posibile aceste întâlniri de suflet. Cu fiecare loc în parte, s-au trasat noi și frumoase prietenii, s-a prelungit împărăția dragostei lui Dumnezeu printre oameni.

De asemenea, mulțumim colegilor din media, care ne-au permis, cu generozitate, reproducerea materialelor difuzate / publicate în segmentele în care își desfășoară activitatea.

Și, mai ales, îi mulțumim lui Dumnezeu că își face încă lucrarea Sa minunată prin oamenii pe care doar El știe cum să îi covârșească și convertească, prin dragostea și pronia Sa, dezarmant de seducătoare.

(Editura, Cuvânt de întâmpinare)



Venit în România să mărturisească pe Hristos, Klaus Kenneth a făcut-o într-un mod cu totul dezlegat de ifosele noastre misionare, sfidându-ne încrunțelile și adaosurile cinice. A deschis răni și vinovății, a închis dureri și a făcut să freamete sălile. A convenit unora. Altora, nu. Ca întotdeauna în România post-decembristă, cârtitorii lui au vădit că unei construcții constante de cultură creștină, mărturisitoare, preferăm cultura instinctuală, aceea care oferă rezultate soft, manevrabile. Klaus Kenneth nu știe să mărturisească altfel decât l-a învățat Părintele Sofronie de la Essex, decât l-a crescut spre mărturie duhul Părintelui Zaharia Zaharou. Direct, smintitor, pe alocuri, dar bucuros de o minune așa mare, cum a fost întoarcerea sa la Hristos, reînnoadă pentru publicul român stilul apologetic al timpurilor de demult, în care nu eram creștini doar pentru că mormintele strămoșilor ne erau creștine, ci pentru că Mormântul Mântuitorului s-a aflat gol, în zorii dintâi ai învierii.

Totdeauna m-am bucurat când diavolul pierde câte un om din mrejele sale. Dar când pierde un astfel de om, ca fratele Klaus, îl văd tăvălindu-se prin praful obidei drăcești, orbit de lumina pe care pierdutul de el o transmite în Numele Celui care L-a câștigat.

Binecuvântat fie Dumnezeul nostru, Care ne vrea mântuiți!

(Coperta IV, Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula)
  #244  
Vechi 27.11.2010, 12:13:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Of, n-am răbdare să citesc atâtea pagini de postări. Aș fi și eu curioasă dacă e Klaus Kenneth e profet mincinos, sau nu. Cea mai potrivită persoană care ne-ar putea spune e Rafail Noica, pe el nu l-am putea contesta. Am citit undeva pe net că ar fi zis că tot ce zice KK e adevărat, dar așa aș putea scrie și eu pe net că am văzut un cal zburător. Motivul pentru care îmi vine greu să zic că KK e un mincinos este poza lui cu Rafail Noica din "Călător pe Pământ românesc". Numai că mă întreb cum ar fi putut o protestantă să vadă îngerii în momentul convertirii lui KK (și cică era cunoscută pt. viziunile ei), protestanții fiind niște puturoși, iar călugării (și chiar ortodocșii simplii) care postesc și se roagă mult nu pot să vadă, decât foarte puțini. Și de ce l-a făcut Dumnezeu pe un profesor să se sinucidă numai ca să aibă KK o slujbă. E o dilemă din care nu pot ieși. Chestia e că dacă aș nega adevărul celor spuse de KK ar trebui să neg și sfințenia lui Rafail Noica, iar asta n-o pot face.
  #245  
Vechi 27.11.2010, 12:34:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu trebuie sa iti confirme Rafail Noica....Daca citesti cartile lui,te poti convinge singura.Eu l-am descoperit pe Kenneth acum sapte ani,singur,si nu stiam ca are si "aprobarea" lui Noica.
  #246  
Vechi 27.11.2010, 12:42:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu trebuie sa iti confirme Rafail Noica....Daca citesti cartile lui,te poti convinge singura.Eu l-am descoperit pe Kenneth acum sapte ani,singur,si nu stiam ca are si "aprobarea" lui Noica.
Am citit cărțile lui și vezi că am și 2 nelămuriri legate de ele, poate mă lămurești tu.

Oricum are și el un merit, m-a făcut să înțeleg cât de dăunătoare este yoga, până atunci credeam că e bună.
  #247  
Vechi 27.11.2010, 12:49:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Inainte de a te "lamuri" asupra celor doua probleme ridicate,as avea o intrebare....Nu ai gasit si multe lucruri bune in cele doua carti,care sa covarseasca cele doua nedumeriri?
  #248  
Vechi 27.11.2010, 12:54:57
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ba da, chiar am zis unul. Acum lămurește-mă! :D
  #249  
Vechi 27.11.2010, 13:00:00
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Te roooooooog!
  #250  
Vechi 27.11.2010, 13:07:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

1.Cand vborbesti de protestanti,a-i cataloga puturosi,este cel putin o eroare.Faptul ca au erori dogmatice si au parasit Biserica,nu inseamna ca sunt de condamnat in bloc,si locul lor nu poate sa fie decat in iad.Toti suntem creatia lui Dumnezeu,fiii lui Adam....
Cand a terminat Klaus Kenneth cei doua milioane de km prin religiile lumii,l-a regasit pe Hristos la protestanti,unde a gasit intelegere si terenul de a-l primi pe Hristos.

Sa nu uitam ca desi prietenii lui erau toti protestanti,el a continuat sa caute Adevarul si dupa putini ani a descoperit ortodoxia si pe parintele Sofronie.

Daca un protestant a vazut ingeri,aceasta este o discutie delicata,nu poti sa dai cu toporul...
Viziunile nu sunt dupa nu stiu ce merite,ci mai mult sunt date de anumite situatii.
Nu e imposibil ca doamna sa fi avut o viziune,tocmai pentru ca Dumnezeu stia ca Klaus avea nevoie de aceasta marturie de la ea,si o va povesti lumii intregi.

2.Nu cred ca Klaus a facut asocierea ca ce bine este ca s-a sinucis acela,ca uite poate fi el titular pe post.Ci probabil,sinuciderea,dar parca era vorba de o disparitie,nu o sinucidere,nu mai tin minte exact,a coincis cu eliberarea acelui post de care el avea nevoie.
Si intr-adevar cred ca i-a folosit,pentru ca acel post cred ca i-a oferit linistea necesara cautarii mai departe a Adevarului.


E un efort pentru mine de a pune accent pe aceste largumentatii,dar poate ti-a folosit cu ceva.Eu de alte lucruri am fost impresionat atunci,si de aceea mi-a ramas in inima modelul lui.Cine le sesizeaza ,mi-ar produce o bucurie....
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06