Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2010, 23:39:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Preoti cu har sant cam unul din cinci.
Ideea este ca efectiv nu exista preot fara har, daca nu are har inseamna ca nu e preot...adica nu i s-a facut taina hirotoniei.
Ceea ce spui tu e adevarat dar nu are legatura cu harul ci cu vocatia...din pacate sunt si preoti care au har prin hirotonie dar nu au vocatie, si astia sunt cei mai multi...dar asta nu-i problema noastra ca nu dam noi socoteala pt ei saracii....noi dam socoteala pt saracii de noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.06.2010, 21:14:50
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu cred ca toti cei hirotoniti au har si ar fi bine sa ne cercetam pe noi si nu pe preoti, ei vor da seama in fata lui Dumnezeu, ca si noi, pentru gresalele lor. M-am saturat sa aud cum toata lumea ii judeca pe preoti de parca ei n-ar fi tot oameni, supusi greselii. Ar trebui sa ne vedem barna din ochiul nostru...
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2010, 18:53:05
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
[b]"Nu stiu daca ne dam seama, insa atunci cand spunem "acela are har, iar acela nu are", ne vedem cam prea buni si in stare sa simtim noi prezenta harului intr'un om, ori absenta lui. Oare sa fie corecta aceasta vedere "imbunatatita" a noastra insine ?!"[b]


Nu știu cât de corectă e vederea îmbunătățită despre noi înșine, dar știu că preoții sunt prea ușor hirotoniți. Din nefericire, am ajuns să vă și eu jocurile astea sprea sminteala mea. Doamne, iartă-mă! Tind, totuși, să cred că majoritatea preoților își au harul și darurile lor.

Citat:
De multe ori judecam priprit, precum, din pacate, si eu fac. Imi plac preotii cu barba, drept pentru care atunci cand vad un preot cu cioc (ori alte bazaconii decupate pe barba) mintea imi fuge la o prejudecata, cum ca nu ii duce mintea sa fie cum trebuie, apeland la tot felul de prostii ale lumii de astazi. Desi am intalnit preoti fara barba, ori chiar cu cioc, extrem de deosebiti.
Ce gogomănie drăcească sunt și cu ciocurile astea "(ori alte bazaconii decupate pe barba)"? Acei preoți sunt prea preocupați de ei înșiși și de ale lumii ca să mai aibă vreme de biserică și de ale bisericii, enoriași etc. Nu există "preoti fara barba, ori chiar cu cioc, extrem de deosebiti". Aceia sunt lupi în piei de oi. În care canoane au citit ei de cioc și păr tăiat artistic pe fețe?

Vai de voi, inconștienților! Cât timp pierdeți zilnic cu "înfrumusețarea voastră"? Mai bine ați prelungi ceasul rugăciunii, pentru că aceasta vă este menirea pe pământ, nu meseria!

Oameni aleși ai Biserici stau în umbră, viețuiesc fără să pună întrebări, oameni de o duhovnicie aleasă și nu sunt preoți? Iar aceștia își bat joc și de ei, și de noi, și de Scripturi și canoanele Bisericii.

N-am să înțeleg niciodată cum de Preafericitul Daniel permite așa ceva în Biserică.
Ba mai mult, un preot de mir cu barbă - ca cea din icoanele sfinților - a primit recomandarea de la un ierarh superior să se radă ca să nu fie confundat cu călugării. Și bietul preot a făcut ascultare: a tuns-o doar, să-l îmăpace pe ierarh, dar să ramână și cu conștiința împăcată. Aceasta se întâmplă cu preoții de astăzi.
Zău că-mi vine uneori să mă întreb: cu ce am păcătuit așa mult încât să trăiesc aceste vremuri desacralizate, când Biserica se autodistruge. Acum chiar că m-am smintit. Doamne iartă-mă.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 12.07.2010 at 19:04:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2010, 11:50:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu suntem noi in masura sa afirmam care preot are har si care nu, deoarece nu noi il oferim. Altfel, doar emitand opinii, ne vom afla vorbind in necunostinta de cauza. De aceea, se cade sa vorbim despre ceea ce cunoastem, adica despre faptul ca Dumnezeu este Cel care lucreaza atat prin preotul vrednic, cat si prin cel nevrednic.

Dumnezeu lucreaza prin cel care Il marturiseste cu fapta dar si prin cel care Il tagaduieste prin ea. Asta pentru ca nu pentru faptele sale sau pentru dreptatea sa, primeste el harul sfintitor al preotiei, ci pentru nevoia de a sfinti credinciosii. Dumnezeu va tine sema la Judecata de pacatele preotului, dar in lume cauta mai mult spre nevoia poporului pastorit de el.

Altfel, nu ne-am putea explica paradoxol, ca preotul chiar daca nu este sfant - care nu duce o viata de sfintenie - cum de poate sfinti lumea prin Sfintele Taine si ierurgii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2010, 12:10:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Costel, lumea se leaga de ce VAD SI AUD din comportament si FAPTE, si de aceea percep vocea ca fiind HAR :)), altfel de unde sa vezi daca preotul are har? cind asa ceva este invizibil. Da daca se producea o minune si omul prindea glas de privighetoare dupa hirotonie, atunci era sa zicem har, altfel...
Asa este, daca omul dupa ce s-a impartasit spune ca a luat paine si vin, caci asa erau la gust si nu Trupul si Sangele Domnului, este evident ca altfel sta in mintea lui notiunea de har.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.09.2010, 17:09:58
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit preoti fara har?

da eu unul am intalnit preot fara har ci e preot doar pt bani si nevoile zilnice.sa va spun o scurta povestire intamplata din viata mea si e real nu baliverne.exista un preot in care nu are acel har de a fi preot mai degraba are harul baniilor si a avutiilor.eu din cate stiu un preot este asemenea apostolilor si a ucenicilor care au cautat sa invete poporul si sa fie ascultat cuvantul domnului din gura si buzele lor,pe cand acest proet nu are acel dar aceavoce care sa intre la inimile oamenilor invataturile sfintilor parinti transmise prin cuvintele si vorbele lui.poate ca judec pe cineva dar nu judec pt a nu fi si eu judecat la randul meu de cel de sus.eu vorbesc de ceva timp cu fata lui si nu e de acord cu aceasta relatie deoarece nu am o facultate terminata ci doar intrerupta dupa al 2 lea an de studiu si nu accepota asa ceva,deoarece ii cauta fiicei lui un baiat in care fata lui sa nu munceasca niciodata ci doar sa aibe tot ce ii trebe.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.09.2010, 17:21:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefanbogdan17 Vezi mesajul
da eu unul am intalnit preot fara har ci e preot doar pt bani si nevoile zilnice.sa va spun o scurta povestire intamplata din viata mea si e real nu baliverne.exista un preot in care nu are acel har de a fi preot mai degraba are harul baniilor si a avutiilor.eu din cate stiu un preot este asemenea apostolilor si a ucenicilor care au cautat sa invete poporul si sa fie ascultat cuvantul domnului din gura si buzele lor,pe cand acest proet nu are acel dar aceavoce care sa intre la inimile oamenilor invataturile sfintilor parinti transmise prin cuvintele si vorbele lui.poate ca judec pe cineva dar nu judec pt a nu fi si eu judecat la randul meu de cel de sus.eu vorbesc de ceva timp cu fata lui si nu e de acord cu aceasta relatie deoarece nu am o facultate terminata ci doar intrerupta dupa al 2 lea an de studiu si nu accepota asa ceva,deoarece ii cauta fiicei lui un baiat in care fata lui sa nu munceasca niciodata ci doar sa aibe tot ce ii trebe.
1. Nu vă puteți pronunța cu obiectivitate asupra acelui preot, fiind "parte în proces".
2. Asigurarea resurselor necesare traiului întregii familii este în primul rând un minister al bărbaților căsătoriți. Dacă nu acceptați această idee, probabil că pregătirea dv pentru căsătorie este, deocamdată, insuficientă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.09.2011, 18:00:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu exista preoti (hirotoniti canonic), fara har. Exista insa preoti care conlucreaza, intr-un mod mai vadit, simtit, constient, cu harul dat lor, si altii, care, mai alipiti de cele ale lumii, parca ascund darul primit.

Dumnezeu lucreaza insa haric si prin unii si prin altii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.09.2011, 02:57:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca intrebarea la care merita sa ma opresc
nu este daca preotul cutare are sau nu are har (!???)
cat mai ales: cum sunt eu si ce fac eu in relatia mea cu preotul pe care mi l-a harazit Hristos.

Nu vi se pare o grosolanie izbitoare sa ne intrebam daca un preot al lui Hristos are sau nu are har? Mie asa imi pare: o grosolanie si o garantie clara privind apa in care se scalda fiecare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2011, 09:51:41
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Toti preotii au har.Sa avem incredere in preoti!
E evident ca
1. nu ai fost fie la vreo facultate de teologie, sa vezi cine se face preot, ce stie despre ortodoxie. Te-ai minuna

2. nu ai fost la intalnirile preotilor, si vezi cine este preot.

A avea incredere in preot presupune ca ai incredere ca stie ce zice, si in foarte multe situatii nu stiu ce zic. Ba mai mult, foarte multi sunt eretici.

Si daca imi spuneti: cum sa fie eretici, Domnul vorbeste prin ei, amintesc cateva persoane:

Arie -> preot - a inventat erezia ariana
Eusebiu de Cezareea -> episcop - era arian
Nestorie -> episcop - a inventat nestorianismul
Eutihie -> calugar - a inventat monofizismul
Dioscor -> episcop (patriarh al Alexandriei) - monofizit, a convocat sinodul talharesc
Macedonie-> patriarh al Constantinopolului - a inventat macedonianismul
Apolinarie -> episcop - a inventat apolinarianismul

Si astia sun doar unii din muultii oameni in care lumea a avut incredere.

Nu aveti incredere in preoti, de fapt nu. Nu aveti incredere in orice preot.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 11:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 12:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42