Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2013, 20:45:38
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Amvon

Am observat in toate bisericile mari ca, asemenea celor catolice, au adesea amvoane, cu o scarita de acces spre ele; eu nu am vazut niciodata, chiar atunci cand in biserica oficia si un ierarh, ca predica sa fie rostita din amvon; ce rost au atunci? si daca sunt pentru predici, de ce nu se mai predica astazi de la "inaltime"? In bisericile catolice se foloseste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2013, 20:59:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Doamne ajuta !

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Am observat in toate bisericile mari ca, asemenea celor catolice, au adesea amvoane, cu o scarita de acces spre ele; eu nu am vazut niciodata, chiar atunci cand in biserica oficia si un ierarh, ca predica sa fie rostita din amvon; ce rost au atunci? si daca sunt pentru predici, de ce nu se mai predica astazi de la "inaltime"? In bisericile catolice se foloseste?
El si-a cam pierdut rolul ( intrebuintarea ), totusi la Manastiri el este utilizat , nu in toate Manastirile ce-i drept .
Iata ceva de pe siteul acesta :http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ul-119869.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2013, 21:04:24
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Multumesc!
Totusi, macar aclo unde exista, ar fi impresionant de folosit la Sf. Liturghie....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2013, 21:32:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Multumesc!
Totusi, macar aclo unde exista, ar fi impresionant de folosit la Sf. Liturghie....
Da ,este ceva aparte ! La Manastirea Cernica si parca si la Pasarea am asistat la utilizarea lui , si a fost cu adevarat ceva deosebit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2013, 00:02:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De cand cu aparitia microfoanelor nu se prea mai foloseste din pacate nici in bisericile catolice. Am vazut doar de doua ori cand a fost folosit amvonul.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2013, 00:37:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista in Bucuresti o foarte frumoasa biserica, „Adormirea Maicii Domnului“ a Parohiei „Sfânta Maria“, situata in apropierea Podului lui Oprescu:
http://ziarullumina.ro/viata-parohii...rh-al-romaniei
Aici se gaseste si un amvon, pe care urca diaconul - cu o smerenie aidoma celei a Pr. Sofian Boghiu, Dumnezeu sa-l odihneasca - pentru a citi Apostolul. Auzindu-l, ne simtitm ridicati pana la cer!
Reply With Quote
Răspunde