Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.10.2021, 16:20:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Frumoase citate, frumoase si bune doar ca nu le crede si nu le urmeaza nici unul din voi.

Unul apara noii farisei si ipocriti ai lumii sustinand ca nu sunt farisei ci sfinti ai bisericii ortodoxe si ca celalat s-a luat dupa eretici si neoprotestanti si loveste in biserica. Celalalt ne arata cuvintele Mantuitorului si ne spune ca aia ar trebui sa ascultam si sa facem intocmai caci chiar Petru si Pavel ne marturisesc ca nu in numele lor au facut minuni ci in numele lui Iisus si ca nu in numele lui Pavel i-a nascut si ca nu Pavel s-a rastignit pentru ei ci Domnul Iisus, ca nu in numele lor i-a botezat ci in numele sfintei Treimi si ca Pavel n-a botezat pe nimeni ca sa nu zica cineva ca face dezbinare.

Frumoasa e deci polemica si dialogul dus cu duhul blandetii insa credinta ramane departe, foarte departe.

E careva care vrea sa se angajeze la firma cereasca a Domnului Hristoc-Cuvantul? E careva care vrea sa-si stranga comoara in Cer?

Vad doar oameni care oricat ortodox vorbesc, tot la lume muncesc si aici pe pamant isi strang comori sau crezandu-se unii mai intelepti nu-si strang aiaici nicio comoara dar nici in Cer fiind pusi numa pe cerseala stand la miloaga.

Ambii ajung saraci lipiti dincolo crezandu-se foarte importanti si insemnati.
Mai sunt unii pentru care au strans parintii si fratii si Biserica si se caznesc osandind sa risipeasca tot pana acolo.

”Voi insa iubiti pe vrajmasii vostrii si faceti bine celor ce va fac rau si binecuvantati pe cei ce va blesteama si lepadati lumea, pe scurt, iubiti satanistii si lepadati satanismul dupa porunca Domnului si veti primi rasplata in ceruri!”

Acum s-au ridicat multi mesii mincinoase si toti promit rasplata in ceruri numai sa-i ascultati pe ei.

Nimeni nu s-a suit la Cer decat cel ce s-a Coborat din Cewr, Fiul Omului care este in Cer.... Hristos-Cuvantul Duhovnicesc!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.10.2021 at 16:24:14.
  #22  
Vechi 04.10.2021, 18:52:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Frumoase citate, frumoase si bune doar ca nu le crede si nu le urmeaza nici unul din voi.
De unde știi matale ce credem sau facem noi, dă-ne pace.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Unul apara noii farisei si ipocriti ai lumii sustinand ca nu sunt farisei ci sfinti ai bisericii ortodoxe
De unde ai dedus că apăr noii farisei și ipocriți, am scos în evidență că mereu va fi un șir de arhierei până la Parusie, indiferent cum le spunem, că e Preafericit, Preasfințit, astea sunt mai mult atribute de politețe și limbaj specific protocolar în scrisorile, cererile depuse către episcop, plus se subliniează ierarhia la slujire când sunt preoți și episcopi care slujesc împreună.
În cererile către mitropolie/patriarhie doar nu poți să-i spui dragă Daniel, sau dragă Teofan vă rog să-mi aprobați...

Indiferent cât de antipatic îi e cuiva un arhiereu, mereu pe scaunul episcopului va sta cineva și acum și peste 50 de ani și peste 100..

În epistola Apostolului Pavel către evrei apare o mică descriere a arhiereilor, care cred că se regăsește ca note de subsol la statutul episcopului și la canoanele de la Sinoade Ecumenice și Locale care prevăd cele despre episcopi

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5
1. Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate;
2. El poate să fie îngăduitor cu cei neștiutori și rătăciți, de vreme ce și el este cuprins de slăbiciune.
3. Din această pricină dator este, precum pentru popor, așa și pentru sine să jertfească pentru păcate.
4. Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Celalalt ne arata cuvintele Mantuitorului si ne spune ca aia ar trebui sa ascultam si sa facem intocmai caci chiar Petru si Pavel ne marturisesc ca nu in numele lor au facut minuni ci in numele lui Iisus si ca nu in numele lui Pavel i-a nascut si ca nu Pavel s-a rastignit pentru ei ci Domnul Iisus, ca nu in numele lor i-a botezat ci in numele sfintei Treimi si ca Pavel n-a botezat pe nimeni ca sa nu zica cineva ca face dezbinare.
Păi nu în numele lui Pavel a făcut a spus clar și eu am subliniat că i-a născut prin Evanghelie în Iisus, deci e clar le-a adus Evanghelia, le-a explicat-o, le-a dat îndemnuri organizatorice, a mediat conflicte chiar dacă n-a botezat.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.
16. Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos.

Dar în versetele acestea despre altceva era vorba, era răspuns la o primă întrebare a colegului că de ce se folosește Părinte și implicit formularea Fiule (Timotei) în Biserică.

Și mai era vorba că e diferență învățător-Părinte duhovnicesc, părintele te formează prin ascultare, îndemnuri, povețe, epistole, sfaturi, învățătorul poate fi și unul mincinos la aceștia se referea Hristos, în Biblie se vorbește și despre învățători mincinoși încă din timpul apostolilor:

A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 2
1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;

Există chiar și apostoli mincinoși de care vorbește Apostolul Pavel

Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel Capitolul 11

13.Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.

Deci Apostolul Pavel deși folosește despre sine titulatura de apostol și învățător, totuși face diferența între Părinte și învățători (la grămadă) un părinte(duhovnicesc) te naște prin Evanghelie întru Iisus Hristos.

Titulatura de propovăduitor, învățător și apostol se folosește în Biblie și alăturată de oameni falși, mincinoși, înșelători, pe când cea de Părinte nu, apare pe undeva formularea Părinți mincinoși în epistolele Pauline sau Faptele Apostolilor ?
Nu!
Deci apostolii,propovăduitorii,proorocii, învățătorii pot fi mincinoși conform celor lăsate de Apostolul Pavel în Epistole, Părinte (duhovnicesc) nu, fiindcă îi formează pe alții în lumina Scripturii care-l vestește pe Iisus, nu în numele lui
.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vad doar oameni care oricat ortodox vorbesc, tot la lume muncesc si aici pe pamant isi strang comori sau crezandu-se unii mai intelepti nu-si strang aiaici nicio comoara dar nici in Cer fiind pusi numa pe cerseala stand la miloaga.
Ai confundat personajele, pe alt thread se cereau donații, de către alt user.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 19:06:53.
  #23  
Vechi 04.10.2021, 19:39:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Iorest, dacă îmi permiți iarăși sa subliniez același aspect în care îți spuneam ca trebuie sa înțelegem textul biblic în contextul în care a fost adresat...

În epistola către evrei a lui Pavel, mai exact capitolul 5,Pavel se adresează evreilor...

Deci le spune că :
"1.Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate;
2.El poate să fie îngăduitor cu cei neștiutori și rătăciți, de vreme ce și el este cuprins de slăbiciune.
3.Din această pricină dator este, precum pentru popor, așa și pentru sine să jertfească pentru păcate.
4.Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron."

Acesta fiind textul invocat de tine pentru a descrie cum vede Pavel calitățile unui arhiereu. Dar dacă citim până finalul textului, se precizează," dupa cum și Aaron ", și este evident ca adresându-se evreilor, el descrie de fapt preoția vechi-testamentara, Arhiereu referindu-se la Mare Preot, cum este și tradus în alte variante ale Bibliei.

Tot Pavel continua:

"5.Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6.În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".
7.El, în zilele trupului Său, a adus, cu strigăt și cu lacrimi, cereri și rugăciuni către Cel ce putea să-L mântuiască din moarte și auzit a fost pentru evlavia Sa,
8.Și deși era Fiu, a învățat ascultarea din cele ce a pătimit,
9.Și desăvârșindu-Se, S-a făcut tuturor celor ce-L ascultă pricină de mântuire veșnică.
10.Iar de Dumnezeu a fost numit: Arhiereu după rânduiala lui Melchisedec."

Deci in noul testament nu mai avem alt Arhiereu sau Mare Preot decât pe Hristos. Hristos este singurul Arhiereu și noi suntem :

Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată,"(1Petru, 2,9)

Deci Hristos e singurul Mare Preot și cei ce îl urmează sunt singura preoție....

Restul sunt rânduieli umane.... Despre slujirile in cadrul Bisericii am dat texte. Desigur se pomenește despre resbiter, diacon, episcop, aici referindu-ne stric la aspectul administrativ, în care presbiter însemnă bătrân, diacon (slujitor) și episcop (supraveghetor). Iar despre slujirile și darurile spirituale (prooroci, predicatori, vorbiri în limbi, tămăduire etc)...

Dar sa nu confundăm asta cu preluarea Bisericilor Tradiționale a elementelor de slujire, ritual, arhitectura etc din iudaism și cultura greaca, romana și orice alt substrat pe care s-a dezvoltat creștinismul ca și instituție umană...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #24  
Vechi 04.10.2021, 19:51:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De unde știi matale ce credem sau facem noi, dă-ne pace.
Nu stiu, poate stiu, nu-s egoist, va dau, deci pace voua... nu de la mine sau de la lume ca n-are ci de la Hristos.


Citat:
De unde ai dedus că apăr noii farisei și ipocriți,...
Pai daca Seraphim7 vorbea de ipocriti si tu l-ai contrazis, ce era sa inteleg?


Citat:
Păi nu în numele lui Pavel a făcut ...
Asta zicea si Seraphim7.

Citat:
16. Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos.
Acest precum face diferenta... multi fac ce fac fariseii crezand ca e ascultare de mai mare.

Citat:
Dar în versetele acestea despre altceva era vorba, era răspuns la o primă întrebare a colegului că de ce se folosește Părinte și implicit formularea Fiule (Timotei) în Biserică.
Parinte e numai Tatal Ceresc Duhovnicesc, restul sunt preoti. Asa au preluat toti raspopitii si s-au facut tatuci comunisti si vor sa-i asculti si sa li te supui orbeste. E o forma de manipulare si de linguseala a pacatosului ca sa scape mai usor. Un Parinte adevarat sau un Pastor adevarat nu fuge cand vin lupii travestiti si nici nu vinde turma si se da cu lupii lumii ca sa ramana la putere. Mai nou s-au unit toti in amestecatura si toti sunt parinti si asteapta sa le spui parinti desi te duc spre lepadarea de Credinta.

Citat:
Și mai era vorba că e diferență învățător-Părinte duhovnicesc, părintele te formează prin ascultare, îndemnuri, povețe, epistole, sfaturi, învățătorul poate fi și unul mincinos la aceștia se referea Hristos, în Biblie se vorbește și despre învățători mincinoși încă din timpul apostolilor...
Deci Apostolul Pavel face diferența între Părinte și învățători (la grămadă) un părinte(duhovnicesc) te naște prin Evanghelie întru Iisus Hristos.
Nu te poate naste nimeni decat intru Tatal te naste daca te naste. Toti ceilalti parinti sunt parinti mincinosi.

Citat:
Titulatura de propovăduitor, învățător și apostol se folosește în Biblie și alăturată de oameni falși, mincinoși, înșelători, pe când cea de Părinte nu, [b]apare pe undeva formularea Părinți mincinoși în epistolele Pauline sau Faptele Apostolilor ?
Nu!
Cum sa nu: ”Voi nu sunteti fii lui Avraam caci Avraam a vazut Ziua Mea si s-a bucurat pe cand voi vreti sa Ma omorati deci voi sunteti fii celui rau, fii lui satana.”

Citat:
Deci apostolii,propovăduitorii,proorocii, învățătorii pot fi mincinoși conform celor lăsate de Apostolul Pavel în Epistole, Părinte (duhovnicesc) nu, fiindcă îi formează pe alții în lumina Scripturii care-l vestește pe Iisus, nu în numele lui.
Parintele duhovnicesc poate sa fie mai mincinos decat oricine. Ma mir ca nu-ti dai seama. Crezi ca daca e staret sau parinte Duhovnicesc nu poate fi un mincinos ipocrit? Pai asta zice Domnul Hristos, ca inconjura marea si pamantul ca sa-si faca ucenici (fii duhovnicesti) si fac din ei indoit de rai, niste fii ai satanei. Nu ti-a dat Serafim7 citate? Nu din scripturi le-a dat?

Tu crezi ca oricine poate fi mincinos dar parintele duhovnic nu? Pai cati preoti sau stareti au turnat la securitate si au transformat biserica sau manastirea intro sinagoga a satanei? Stii?

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Vad doar oameni care oricat ortodox vorbesc, tot la lume muncesc si aici pe pamant isi strang comori sau crezandu-se unii mai intelepti nu-si strang aiaici nicio comoara dar nici in Cer fiind pusi numa pe cerseala stand la miloaga.
Ai confundat personajele, pe alt thread se cereau donații, de către alt user.
Iarta-ma daca ti-am dat impresia ca ma refer la voi doi, in citatul dat de tine, ma uitam in toata lumea de la inceputul ei si pana azi si maine si constatam ca asta se intampla si nu cred ca facem nici noi exceptie caci nu vad ca stam pe langa via Domnului dorind sa muncim pentru plata din Cer care ne va fi data din mana Lui.


Ma iarta ca vad multi farisei si ipocriti si parinti mincinosi care iata cum azi ca si acum 2000 de ani inchid usa in nas Domnului(IH-CD), dar nu de nevrednicia lor imi pasa, e treaba lor, eu de mine spun ca-s pacatos, poate mai ipocrit si mai fariseu ca toti. Fac si eu pe smeritul... dar din pacate nu e smerenie ci e realitate si importanta insemnata. Nasol de tot. Sa ma ierte Dumnezeu. Ma iarta, nu-ti fa probleme pentru mine, nu-ti fa griji.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.10.2021 at 20:14:06.
  #25  
Vechi 04.10.2021, 20:13:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iorest, dacă îmi permiți iarăși sa subliniez același aspect în care îți spuneam ca trebuie sa înțelegem textul biblic în contextul în care a fost adresat...


Acesta fiind textul invocat de tine pentru a descrie cum vede Pavel calitățile unui arhiereu. Dar dacă citim până finalul textului, se precizează," dupa cum și Aaron ", și este evident ca adresându-se evreilor, el descrie de fapt preoția vechi-testamentara, Arhiereu referindu-se la Mare Preot, cum este și tradus în alte variante ale Bibliei.

Tot Pavel continua:

Deci in noul testament nu mai avem alt Arhiereu sau Mare Preot decât pe Hristos. Hristos este singurul Arhiereu și noi suntem :
Deci episcopul nu e arhiereu, dar interpretând textele unele prin altele apar descrieri în dreptul episcopului precum cele pe care le zice în dreptul arhiereului în epistola către Evrei:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=80&cap=1#7

Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel
7. Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig urât,
8. Ci iubitor de străini, iubitor de bine, înțelept, drept, cuvios, cumpătat,
9. Ținându-se de cuvântul cel credincios al învățăturii, ca să fie destoinic și să îndemne la învățătura cea sănătoasă și să mustre pe cei potrivnici.

De unde a copiat Apostolul Pavel indicațiile astea dacă nu din Arhieria vetero testamentară ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci Hristos e singurul Mare Preot și cei ce îl urmează sunt singura preoție....
O interpretare protestantă, dacă ar fi așa oricine ar putea face treburile preotului și episcopului și deci nu mai există nicio ierarhie, că doar Unul e preot și toți care-L urmează pot face ce face Marele Preot.

Hristos există dinaintea antichității, deci era Mare Arhiereu și când arhiereii precum Aaron exercitau funcția și nu se anulau unele pe altele.

Oare Nu era Hristos Mare Arhiereu când toiagul lui Aaron odrăslea, cine a fost înainte Aaron sau Hristos ?

Dacă Hristos era doar prevestit în Vechiul Testament și nu se arătase încă înseamnă că nu era Mare Arhiereu din afara timpului practic ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar sa nu confundăm asta cu preluarea Bisericilor Tradiționale a elementelor de slujire, ritual, arhitectura etc din iudaism și cultura greaca, romana și orice alt substrat pe care s-a dezvoltat creștinismul ca și instituție umană...
La ce te referi că s-a preluat din cultura greacă și romană în cult ?

Dacă e preluat din zona iudaică și are suport biblic

23. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați

Aici Iisus vorbește și despre lucruri pe care să nu le lăsați, unele elemente de slujire sunt preluate din Apocalipsă/Revelație ultima carte canonică lăsată cronologic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 20:23:50.
  #26  
Vechi 04.10.2021, 20:35:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Diferența majora fiind următoarea :În VT Marii Preoți făceau jertfe pentru curățirea și iertarea păcatelor, după cum se vorbește și în textele citate.

Prin Hristos, Singurul Arhiereu din veac Și Mare Preot s-a terminat necesitatea jertfelor.

E a făcut ultima mare jertfă prin Sângele și Trupul Său pentru iertarea păcatelor tuturor.

Tot El a spus, aceasta să o faceți întru pomenirea mea, sau cine nu bea sângele Meu și nu mănâncă trupul Meu nu are parte de Mine, dar acest subiect necesita altă abordare mai extinsă...

Exercițiu de imaginație, iar îl propun...

Ia gândiți-vă sa vina acum Hristos pe pământ, nu în slava și putere, precum la Judecată, sa zicem asa în trecere...

Întrebare simplă cum s-ar raporta la oricare cult sau Biserică Tradițională care pretinde ca este înființată de El sau are autoritatea Lui.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #27  
Vechi 04.10.2021, 21:06:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Diferența majora fiind următoarea :În VT Marii Preoți făceau jertfe pentru curățirea și iertarea păcatelor, după cum se vorbește și în textele citate.

Prin Hristos, Singurul Arhiereu din veac Și Mare Preot s-a terminat necesitatea jertfelor.
Acum revelația e deplină, e și normal că s-a schimbat jertfa oficiată, acum e trupul și sângele lui Hristos, n-am văzut niciun ierarh să jertfească viței, turturici.

Episcopii de acum oficiază jertfa lui Hristos, nu în numele lor, nici arhiereii vechiului Testament nu făceau oficial nimic în numele lor, arhiereii veterotestamentari nu aveau revelație deplină, deci episcopii sunt mai înalți în cunoaștere și în deplinătatea Harului.

Cât privește ierarhia, ea nu a fost desființată niciodată, altfel nu ar fi nicio distincție între episcop și preot, preot și diacon, dacă toți care cred ar putea face orice.

A rămas în vigoare și aceasta:
Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5
4.Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron.

E clar că există și o succesiune în timp, nimeni nu se poate hirotoni singur, nu ajunge să crezi Lui ca să faci pe cele ale episcopului și preotului, înainte de treapta ta sigur e cineva mai înaintat în ierarhie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E a făcut ultima mare jertfă prin Sângele și Trupul Său pentru iertarea păcatelor tuturor.
Asta nu exclude cuminecarea și prefacerea în Trupul și Sângele Domnului la liturghie.

Ioan cap 6.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exercițiu de imaginație, iar îl propun...

Ia gândiți-vă sa vina acum Hristos pe pământ, nu în slava și putere, precum la Judecată, sa zicem asa în trecere...

Întrebare simplă cum s-ar raporta la oricare cult sau Biserică Tradițională care pretinde ca este înființată de El sau are autoritatea Lui.
Asta o să vedem la sfârșit, cum s-ar raporta la cei care au minimalizat totul, care au teoria minimalismului dogmatic e o altă întrebare ?

Cum s-ar raporta la cei care desființează ierarhiile ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 21:09:22.
  #28  
Vechi 04.10.2021, 21:47:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

O sa reiau pasajul menționat de tine...

"Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron."(Efeseni 5,4)

Funcțiile în Biserică, în stat și în alte poziții unde se speculează veniturilor contribuabililor sau enoriașilor, după caz sunt licitate mai ceva ca la Bursă.

Deci și tu și eu și oricare punem sa ne luăm cinstea asta la prețul cuvenit și cerut.

Pai dacă Dumnezeu a chemat pe unii ca aceștia, atunci vai de ea...

Oare Luther a pornit reforma, împreună cu Calvin și ceilalți pre și ante reformatori, așa că nu mai avea vieți la candy crush?

De ce sa urmez niște "arhierei" și "episcopi" și alte funcții pe care le ridici în slavi?

De sa urmez o Biserică, doar fiindcă are un istoric care duce aproape de perioada apostolică?

Pai și eu dacă ma rup de biserica Ortodoxă, și îmi fac cultul meu, pot să-mi ma numesc apostolic cultul.

Dar nu asta e ideea...

Biserică este o instituție divin-umană, noi toți trebuie sa ajungem la unitatea credinței, sa devenim o singură turmă și un singur Păstor.

Și o sa afirm ca Biserica Catolică, cu toate "hibele" ei istorice, greșeli umane și alte tipuri de erori, mi se pare singura care dorește sa ajungă la unitate, singura care a încercat de la început să rămână în unitate cu celelalte credințe și biserici surori...

Observam ca mișcarea protestanta, a fost o reacție la abuzurile și erorile umane din cadrul Bisericii, s-a încercat o reforma interna de Luther, care era preot.

Și astăzi majoritatea teologilor protestanți se întorc la literatura și tradiția patristica, nu există unitate inafara Bisericii, dacă Biserica nu era sub călăuzirea lui Dumnezeu, nu rezista pana acum...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #29  
Vechi 04.10.2021, 22:35:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O sa reiau pasajul menționat de tine...

"Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron."(Efeseni 5,4)
Mie mi se pare că pasajul din evrei e compatibil cu cel de mai jos:
Sfânta Evanghelie după Ioan

16. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.

19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Funcțiile în Biserică, în stat și în alte poziții unde se speculează veniturilor contribuabililor sau enoriașilor, după caz sunt licitate mai ceva ca la Bursă.
Crezi că episcopul Macarie al Europei de Nord sau episcopul Igantie de la Huși au dat vreo șpagă pentru a fi ierarh ?

Crezi că părintele Necula care era băiat de frizer a licitat ceva ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci și tu și eu și oricare punem sa ne luăm cinstea asta la prețul cuvenit și cerut.
În stat sunt funcții alese și funcții numite, dacă la numiri există caracter discreționar și coterie/clică, la alegeri ține și de personalitatea omului, puteau Târziu sau Simion să dea bani cuiva ca să intre în Parlament ?

A dat Bolojan bani pt a fi primar și președinte de C.J. ?

A nu se confunda contribuția personală pe care fiecare candidat trebuie să o aducă pentru afișe, interviuri, meshuri, voluntari că doar apare moaca lui pe ele și el va încasa niște salarii cu șpagă pt a fi pe liste.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai dacă Dumnezeu a chemat pe unii ca aceștia, atunci vai de ea...
Revenind, unii ierarhi sunt pentru păcatele oamenilor, să ne lăsăm de păcate și vom avea alți ierarhi sau aceștia se vor îmbunătăți.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Oare Luther a pornit reforma, împreună cu Calvin și ceilalți pre și ante reformatori, așa că nu mai avea vieți la candy crush?
Luther avea semne de nebunie, avea tulburări de personalitate, trecea de la o stare la alta, era speriat de trăznete și făcea unele lucruri la superstiție.

Reforma a avut și un miez politic - desprinderea Nordicilor printr-o nouă religie de Central Europeni și de influența Papei care era un fel de conducător al Sfântului Imperiu Roman (refăcut de germanici).


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De ce sa urmez niște "arhierei" și "episcopi" și alte funcții pe care le ridici în slavi?
Eu nu ridic în slăvi ci dau celui cu cinste, cinstea -

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 13
7. Dați deci tuturor cele ce sunteți datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De sa urmez o Biserică, doar fiindcă are un istoric care duce aproape de perioada apostolică?
Pai și eu dacă ma rup de biserica Ortodoxă, și îmi fac cultul meu, pot să-mi ma numesc apostolic cultul.

Dar nu asta e ideea...
Păi tu nu ai succesiune apostolică, nu-ți poți pune singur mâinile pe tine să te hirotonești.

întrebare de baraj: de ce nu se poate hirotoni un episcop singur și mai e nevoie de alți trei ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și o sa afirm ca Biserica Catolică, cu toate "hibele" ei istorice, greșeli umane și alte tipuri de erori, mi se pare singura care dorește sa ajungă la unitate, singura care a încercat de la început să rămână în unitate cu celelalte credințe și biserici surori...
Romano-catolicii nici măcar nu sunt în Consiliul Mondial al Bisericilor, nu se implică în discuții doar trimit observatori, ei vor să unească ca și cum o împărăție își extinde influența și hotarele.

Tu știi că greco-catolicii și-au pierdut din autonomia față de Vatican prin Concordatul din 1933 făcut cu Regele Ferdinand (ridicat în slăvi de către unii ca un mare om de stat), că inițial corifeilor de la Blaj li s-a promis ceva, iar după ce au fost prinși în plasă au primit altceva de la Roma ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și astăzi majoritatea teologilor protestanți se întorc la literatura și tradiția patristica, nu există unitate inafara Bisericii, dacă Biserica nu era sub călăuzirea lui Dumnezeu, nu rezista pana acum...
Și dacă nu exista o Biserică Ortodoxă care să păstreze și să conserve literatura și tradiția patristică în spiritul lor, la ce s-ar putea întoarce învățătorii protestanți ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 23:34:53.
  #30  
Vechi 04.10.2021, 23:57:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Creștinism pur nu ai sa găsești...

Asa ca o paranteză,actualul teritoriu românesc a fost "alfabetizat" de către iezuiti și Calvini, Coresi deși era diacon ortodox, a publicat sub influenta calvinilor, dacă era după ortodocși, tot în slavona auzeai liturghia.La fel și în cazul catolicilor, care tot la intervenția lui Luther s-au gândit sa scoată latina și să-i lase pe oameni sa înțeleagă ce vorbesc ei acolo.

Asa, deci dacă îmi arăți dogma pura creștină...

Sa vedem puțin arealul geografic, practic primii care au rafinat creștinismul au fost filosofii, în timpul de apariție al creștinismului Platon, sau influenta lui, ca era mort, făcea legea încă. Practic tradiția patristica reprezintă o continuare în special a platonismului, și a altor curente filosofice, sub eticheta creștinismului, sau cum prefera ei sa spună ca acestea au deschis calea creștinismului...

Practic bisericile s-au construit pe ruinele templelor și dogmele pe cărțile filosofilor...

Deci,catolicismul și teologia, gândirea catolica asta sunt, Augustin, Toma de Aguino și ceilalți mai relevanți s-au înfruptat din filosofia greaca întâi și după au transformat-o în teologie creștină.

Te duci într-o biserica catolica arhitectura, statui, arta, muzica, sărbători și etc toate reprezinta o reinterpretare a antichității și religiei greco - romane...

În zona de orient, deși încă sub influenta romana, a pătruns curentul religiilor orientale, misticism, ascetism, pictura specifica cu aureola sfinților, mătănii etc... Acestea toate duc în zona de hinduism, budism...

Dacă vorbim despre persecuțiile creștinilor, și martiriul lor, hai sa vorbim și despre persecuțiile creștinilor asupra celorlați după ce au devenit religie oficiala, sau cum au dat foc bibliotecii din Alexandria, cea mai mare din lume...

Sau persecuțiile dintre creștini, sau inchiziția sau cruciadele etc...

Deci, care mai e poporul lui Dumnezeu?

PS

Ziceai ca, m-am făcut de râs ca am zis ca am zis ca nu există dascăli ai bisericii, zicând ca Hristos este singurul...

Pai tocmai ți-am explicat mai sus, toți s-au inspirat din filosofia greaca, în special din Platon și Aristotel...

Deci singurii învățători ai bisericii ar fi Platon și Aristotel, care apropo sunt pictați pe unele mănăstiri..

Întrebare, dacă aceștia doi erai deajuns, ca s-au născut înainte de Hristos...

De ce s-a mai întrupat Fiul Lui Dumnezeu?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 05.10.2021 at 00:28:39.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare