Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2011, 20:23:36
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Cuvant de concentrare- mantra

Am auzit de catva timp ca unele persoane folosesc "mantra" ca o replica, cuvant de concentrare si ii ajuta acest lucru.Mi s-a parut extrem de captivant, de aceea mi-am tot repetat mantra in minte si simteam ca lucrurile merg bine.Mergeau 2-3 zile cel mult o saptamana dupa care mantra mea nu mai era buna.A devenit apoi o obsesie, poate pentru ca sunt incapatanata si nu am vrut sa renunt.Obsesie, dependenta nu stiu, ca mereu trebuia sa-mi repet ceva in minte, sa-mi ghidez viata dupa ceva menit sa-mi dea putere.Simt ca dau in penibil, oare mi-am pierdut identitatea, nu mai stiu ce e cu mine, uneori.Si se intampla des.E din ce in ce mai multa ceata, ca sa zic asa in jurul meu..Nu mai inteleg nimic.Ma opresc sa nu intru in alte probleme, vorbind de mantra, sa nu complic si mai mult subiectul pe care vi-l propun si va cer ajutor.Apropo am 22 de ani.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2011, 20:26:30
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Mai bine repeti rugaciunea inimii: Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul, robul tau!
In orice caz mergeti la un duhovnic pana nu degenereaza toata obsesia asta in ceva si mai rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2011, 21:57:18
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Ce mantra este ? Cum suna? De unde a-ti auzit de ea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2011, 22:40:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Am auzit de catva timp ca unele persoane folosesc "mantra" ca o replica, cuvant de concentrare si ii ajuta acest lucru.Mi s-a parut extrem de captivant, de aceea mi-am tot repetat mantra in minte si simteam ca lucrurile merg bine.Mergeau 2-3 zile cel mult o saptamana dupa care mantra mea nu mai era buna.A devenit apoi o obsesie, poate pentru ca sunt incapatanata si nu am vrut sa renunt.Obsesie, dependenta nu stiu, ca mereu trebuia sa-mi repet ceva in minte, sa-mi ghidez viata dupa ceva menit sa-mi dea putere.Simt ca dau in penibil, oare mi-am pierdut identitatea, nu mai stiu ce e cu mine, uneori.Si se intampla des.E din ce in ce mai multa ceata, ca sa zic asa in jurul meu..Nu mai inteleg nimic.Ma opresc sa nu intru in alte probleme, vorbind de mantra, sa nu complic si mai mult subiectul pe care vi-l propun si va cer ajutor.Apropo am 22 de ani.
Daca vrei sa-ti fie bine, opreste-te. Si fa ceea ce zice Andrei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2011, 10:30:32
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citeste Parintele Paisie si mari initiati ai Orientului... o gasesti si online pe sfaturiortodoxe.ro .

Mantrele sunt rugaciuni catre diavoli, si eu am zis o mantra cand eram mic, fara sa stiu si asta mi-a dat niste cosmaruri urate de tot.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2011, 11:40:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Am auzit de catva timp ca unele persoane folosesc "mantra" ca o replica, cuvant de concentrare si ii ajuta acest lucru.Mi s-a parut extrem de captivant, de aceea mi-am tot repetat mantra in minte si simteam ca lucrurile merg bine.Mergeau 2-3 zile cel mult o saptamana dupa care mantra mea nu mai era buna.A devenit apoi o obsesie, poate pentru ca sunt incapatanata si nu am vrut sa renunt.Obsesie, dependenta nu stiu, ca mereu trebuia sa-mi repet ceva in minte, sa-mi ghidez viata dupa ceva menit sa-mi dea putere.Simt ca dau in penibil, oare mi-am pierdut identitatea, nu mai stiu ce e cu mine, uneori.Si se intampla des.E din ce in ce mai multa ceata, ca sa zic asa in jurul meu..Nu mai inteleg nimic.Ma opresc sa nu intru in alte probleme, vorbind de mantra, sa nu complic si mai mult subiectul pe care vi-l propun si va cer ajutor.Apropo am 22 de ani.
Buna Mflory!Am citit ce ai scris,insa parerea mea este ca nu mantra are legatura cu ce ti se intampla in prezent.
Se pare ca,dintr-un motiv ori altul nu crezi ca esti capabila sa iti gestionezi viata si problemele singura si te agati de tot felul de carje,care pot fi oameni,situatii,idei etc
Prin mantra respectiva reusesti sa te autosugestionezi si astfel crezi ca lucrurile merg bine datorita ei si nu tie.Si bineinteles ca atata vreme cat in primul rand te indoiesti de tine insati,te vei indoi la un moment dat si de "carjele" pe care le folosesti si ti se va parea ca magia nu mai functioneaza! :)
Eu spun sa cauti raspunsul la intrebarile tale in ceea ce se intampla cu tine,cum de ai ajuns sa ai atat de putina incredere in tine,poate situatiile cu care te confrunti ti se pare ca te depasesc etc Personal nu te cunosc si prefer sa nu fac speculatii...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2011, 19:07:59
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Daca vrei sa-ti fie bine, opreste-te. Si fa ceea ce zice Andrei.
Bine zis, asta si vreau!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2011, 19:16:53
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Buna Mflory!Am citit ce ai scris,insa parerea mea este ca nu mantra are legatura cu ce ti se intampla in prezent.
Se pare ca,dintr-un motiv ori altul nu crezi ca esti capabila sa iti gestionezi viata si problemele singura si te agati de tot felul de carje,care pot fi oameni,situatii,idei etc
Prin mantra respectiva reusesti sa te autosugestionezi si astfel crezi ca lucrurile merg bine datorita ei si nu tie.Si bineinteles ca atata vreme cat in primul rand te indoiesti de tine insati,te vei indoi la un moment dat si de "carjele" pe care le folosesti si ti se va parea ca magia nu mai functioneaza! :)
Eu spun sa cauti raspunsul la intrebarile tale in ceea ce se intampla cu tine,cum de ai ajuns sa ai atat de putina incredere in tine,poate situatiile cu care te confrunti ti se pare ca te depasesc etc Personal nu te cunosc si prefer sa nu fac speculatii...
Cred ca sunt sigura pe mine, dar recunosc ca ma tem de unele lucruri si nu-mi doresc ca ele sa se intample.Sunt constienta ca un cuvant nu poate schimba viata mea(ca nu exista magie), speram insa ca viata poate fi ghidata dupa o idee buna, nu una dumnezeiasca dar o idee umana.Imi doream sa vad acest lucru indeplinindu-se.O sa incerc sa nu ma mai folosesc de mantra de acum inainte, sa vad daca da rezultate.Am inceput chiar de astazi..Deokamdata lucrurile nu-mi par foarte diferite, dar nici rele.E spre bine.Multumesc de sfaturi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2011, 19:28:34
Mflory
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Ce mantra este ? Cum suna? De unde a-ti auzit de ea?
Diferite cuvinte despre viata care credeam sa ma ajute.Am auzit prin mass media, documentare si filme ca unii le scriu pe pietre(mantrele) si niste preoti se roaga ca aceste cuvinte sa-i protejeze pe cei care le rostesc.Eu nu gandeam asa mistic, dar sunau ceva de genul "nimeni nu e stapan pe tine, fa ceea ce vrei, fara sa ai limite."Sau altele.Le repetam si ma comportam in asa fel ca ele sa fie adevarate.Bine ma limitam totusi la bunul simt, ma refeream la limite impuse de superiori, nenecesare..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2011, 21:15:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Diferite cuvinte despre viata care credeam sa ma ajute.Am auzit prin mass media, documentare si filme ca unii le scriu pe pietre(mantrele) si niste preoti se roaga ca aceste cuvinte sa-i protejeze pe cei care le rostesc.Eu nu gandeam asa mistic, dar sunau ceva de genul "nimeni nu e stapan pe tine, fa ceea ce vrei, fara sa ai limite."Sau altele.Le repetam si ma comportam in asa fel ca ele sa fie adevarate.Bine ma limitam totusi la bunul simt, ma refeream la limite impuse de superiori, nenecesare..
In brahmanism mantrele sunt niste enunturi sacre. Fac parte din niste ritualuri.
O mantra care suna cum zici tu ""nimeni nu e stapan pe tine, fa ceea ce vrei, fara sa ai limite.", invita la dezmat uman..:-)) Fragmentul " fara sa ai limite", nu ti-a dat de gandit?? Poate ca ai intrat in rezonanta cu " nenea de la subsol" de ai asemenea stari..Singura "mantra" care poti sa o spui ca sa-ti revii este TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERURI, SFINTEASCA-SE NUMELE TAU ...sau RUGACIUNEA INIMII !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
concentrare, mantra, mod de viata, problema pshihologica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvant de duminica... heaven Generalitati 14 10.07.2011 23:18:20
Cuvânt xanixade Generalitati 5 07.03.2011 23:40:59
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10