Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2014, 22:21:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am o colega la munca si azi a venit cu o problema existentiala.
Are un copil si la scoala face religie. In afara de faptul ca ea era oricum revoltata de faptul ca face religie, azi a dus problema la urmatorul nivel.
Ea nu crede in Biserica. Nu e neaparat ca nu crede in Dumnezeu, dar nu crede in Biserica, in preoti... etc. Necrezand in asa ceva, nu si-a invatat copilul sa isi faca cruce, sa se roage, de Dumnezeu... nimic.
In parte pot sa inteleg asta. Exista oameni care nu cred. Exista oameni care cred in altceva. Este greu sa convingi pe cineva sau sa ii schimbi convingerile. Asta e o realitate si nu cred ca solutia este sa ocolesti altii oameni indiferent de convingerile lor religioase. Asa ca, revenind la subiect, nu mi se pare foarte ciudat ca nu si-a invatat copilul sa se roage. Nici macar in a-si face cruce.
Doar ca la scoala pe copil l-au invatat de Dumnezeu, de rugaciune, de fapte bune, de mers la biserica... Asa ca, a venit contrariata ca vrea copilul sa isi faca rugaciune seara. A incercat sa il convinga ca nu e chiar asa, ca nu trebuie sa creada chiar tot ce ii spune profesorul (este de apreciat ca un astfel de profesor a reusit sa convinga un copil, la o ora pe saptamana sa se roage, atat timp cat acasa nu i s-a vorbit niciodata). Dar copilul nu a vrut sa accepte. Asa ca are o problema: cum isi convinge copilul ca "practicile astea sunt superstii si prostii"? Ca ii "spala astia copilului creierul".
Dar, spre deosebire de majoritatea, ce ma contariaza pe mine, nu este faptul ca ea nu crede sau ca nu vrea sa creada nici copilul ei. Ma contrariaza faptul ca o astfel de persoana, care evident considera ca a depasit "barierele manipularii si indoctrinarii", care nu vrea sa ii "prosteasca" nimeni copilul si sa ii impuna acestuia convingeri face exact asta. Ok, tu nu crezi. Nu vrei sa ii impuna nici copilului tau cineva sa creada. "Credinta este pentru inapoiati". Dar oare cand tu vrei sa iti convingi copilul ca propria ta credinta este cea corecta, cand ii iei libertatea de a alege nu faci exact ce ii acuzi ca fac pe cei care iti invata copilul religie?
Ateii sunt indoctrinati cu idei ateiste si incearca sa ii indoctrineze si pe altii cu ideile lor. Sunt revoltati pentru ca Satana ii lucreaza cum vrea el pentru a sminti si pe cei mai mici. Saracul copil, vai si amar de el, ca are o astfel de mama, stiu pentru ca si tatal meu , ateu fiind m-a indoctrinat la randul lui cu astfel de idei, si cat am avut de suferit din cauza lui.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.04.2014, 09:40:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^Aia nu-s atei....

Ateilor nu le pasa, pentru ca nu cred, dar ei nu incearca sa le bage pe gat si altora ideile lor. Cunosc familii de atei, carora copiii le merg la Biserica si cred in Dumnezeu.
Ateii adevarati nu baga nici copiilor idei in cap, ii lasa sa creada in ce vor ei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2014, 11:30:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^Aia nu-s atei....

Ateilor nu le pasa, pentru ca nu cred, dar ei nu incearca sa le bage pe gat si altora ideile lor. Cunosc familii de atei, carora copiii le merg la Biserica si cred in Dumnezeu.
Ateii adevarati nu baga nici copiilor idei in cap, ii lasa sa creada in ce vor ei.
este o vorba batraneasca care spune: tot ceea ce se naste din pisica, soareci mananca. Cred ca ai inteles la ceea ce ma refer!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2014, 11:38:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^Aia nu-s atei....

Ateilor nu le pasa, pentru ca nu cred, dar ei nu incearca sa le bage pe gat si altora ideile lor. Cunosc familii de atei, carora copiii le merg la Biserica si cred in Dumnezeu.
Ateii adevarati nu baga nici copiilor idei in cap, ii lasa sa creada in ce vor ei.
Serios? Copiii ce varsta au?

Tanti de care era vorba pe topicul asta, nu e atee, e anti-tee.

Cred ca majoritatea ateilor sunt asa, chiar daca vor sa lase alta impresie, mai devreme sau mai tarziu latura luciferica iese la iveala.

Nu stiu tu, dar eu n-am cunoscut din astia pretinsi atei care sa nu fie si anti-tei.

De fapt, cred ca a-teii perfecti sunt cei care zic ca sunt crestini, dar nu actioneza ca atare, asa zisii "crestini nepracticanti".
Adica existenta lui Dumnezeu pentru ei e o chestiune care in general ii lasa rece, cel putin in viata de zi cu zi, nu inseamna mai nimic.
Deci pentru ei, ideea ca Dumnezeu ar exista (idee cu care sunt teoretic de acord) sau ca nu ar exista (ceea ce demonstreaza prin faptele lor) sunt perfect egale ca sanse de adevar.

Tanti din topic, daca nu era anti-tee, ii era indiferent ce face copilul, in sensul ca asa cum are cine stie ce jocuri fanteziste care trec o data cu copilaria si impotriva carora sigur nu are nimic, putea fi macar indiferenta si fata de credinta lui si modul de manifestare, cu atat mai mult cu cat nu avea nimic ce sa reproseze efectiv si la obiect sistemului moral care ii era predat la ora de religie pentru ca pana la urma la asta se reduce chestiunea cu religia.

Si chiar nu am vazut un ateu care sa aiba de facut vreun repros sistemului moral crestin sau care sa ofere o alternativa viabila la el.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.04.2014 at 11:45:56.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2014, 12:23:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Copiii ce varsta au?

Tanti de care era vorba pe topicul asta, nu e atee, e anti-tee.

Cred ca majoritatea ateilor sunt asa, chiar daca vor sa lase alta impresie, mai devreme sau mai tarziu latura luciferica iese la iveala.

Nu stiu tu, dar eu n-am cunoscut din astia pretinsi atei care sa nu fie si anti-tei.

De fapt, cred ca a-teii perfecti sunt cei care zic ca sunt crestini, dar nu actioneza ca atare, asa zisii "crestini nepracticanti".
Adica existenta lui Dumnezeu pentru ei e o chestiune care in general ii lasa rece, cel putin in viata de zi cu zi, nu inseamna mai nimic.
Deci pentru ei, ideea ca Dumnezeu ar exista (idee cu care sunt teoretic de acord) sau ca nu ar exista (ceea ce demonstreaza prin faptele lor) sunt perfect egale ca sanse de adevar.

Tanti din topic, daca nu era anti-tee, ii era indiferent ce face copilul, in sensul ca asa cum are cine stie ce jocuri fanteziste care trec o data cu copilaria si impotriva carora sigur nu are nimic, putea fi macar indiferenta si fata de credinta lui si modul de manifestare, cu atat mai mult cu cat nu avea nimic ce sa reproseze efectiv si la obiect sistemului moral care ii era predat la ora de religie pentru ca pana la urma la asta se reduce chestiunea cu religia.

Si chiar nu am vazut un ateu care sa aiba de facut vreun repros sistemului moral crestin sau care sa ofere o alternativa viabila la el.
Si eu incercam sa zic ca tanti aia nu e atee, e anti-tee (nu stiam cum sa-i zic)... Aia de care zici tu sunt anti-tei (sau cum s-o scrie), ateii pe bune chiar nu au nimic cu crestinii.
ps: Unul din copii are 17 ani, iar el mic 9 si culmea, ambii sunt crestini, sau cel putin, nu atei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.04.2014, 12:29:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se mai intampla si minuni.
Banuiesc ca datorita religiei facute la scoala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.04.2014, 14:55:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau/și a bunicilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.04.2014, 15:03:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma indoiesc ca bunicii care au produs copii atei sa aiba mai multe sanse vizavi de nepoti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.04.2014, 21:29:48
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
.....Problema este cu impusul convingerilor si cu rationamentul prin care s-a ajuns la respectivele covingeri. Ca daca tu refuzi credinta, dar de fapt nu stii ce invata Biserica ai o problema. Si ghici ce nu esti? Exact ce ai pretentia sa fii, un om deschis la minte.
si de ce nu incercati sa-i spuneti aceste lucruri colegei dvs ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.04.2014, 22:46:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
si de ce nu incercati sa-i spuneti aceste lucruri colegei dvs ?
Pentru ca experienta mea cu oamenii, indiferent de subiect, mi-a demonstrat ca in proportie de mult peste 90% oamenii nu renunta la convingerile lor. Si daca vorbim de credinta aproape niciodata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare