Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2023, 15:14:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Canibalismul și sacrificiul(uman) ritualic in (Iudeo)Creștinism

Să aruncăm o privire de ansamblu asupra acestor doua aspecte despre care vreau sa discutăm in acest topic.Unul este foarte relevant în teologia creștină și implicit iudaică,mă refer aici la sacrificiu,sau jertfa de sânge.Iar celălalt este puțin discutat,chiar omis,și anume canibalismul propriu-zis ,regasibil in vechiul testament, respectiv canibalismul noutestamentar, propus de Isus,ca o poruncă venită din partea lui Iahve in vederea sacrificiului suprem,că o jertfă de sânge și carne dăruită umanității prin Fiul Său.

Adică din perspectiva lui Iahve, recunoscut de majoritatea ca Dumnezeu și Creatorul Universului, soluția pentru umanitate este uciderea Fiului Său și din această crimă,consumarea cărnii și sângelui sau de către umanitate ar reprezenta purificarea și accesul la salvare,implicit iertare , întrucât toți am fi păcătoși in viziunea Lui.

Interesanta viziunea acestui așa-zis Creator,Zeu, Dumnezeu sau....

Hai sa vedem mai jos ce reiese din Biblie....

Aici avem prima crimă din gelozie,și primul sânge vărsat.

"După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieșim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, și l-a omorât.Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu știu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"și a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ."(Geneza 4,8-10)

Aici avem câteva exemple de canibalism.

"Pentru toate spurcăciunile tale îți voi face ceea ce niciodată n-am făcut până acum și nici nu voi mai face niciodată.De aceea părinții își vor mânca pe copii în mijlocul tău și copiii își vor mânca părinții lor; voi aduce asupra ta osândă și toate rămășițele tale le voi spulbera în toate vânturile"(Iezechiel 5,9-10)

"Dacă nici după aceasta nu Mă veți asculta și veți păși împotriva Mea,Atunci și Eu cu mânie voi veni asupra voastră și vă voi pedepsi înșeptit pentru păcatele voastre;Veți mânca din carnea fiilor voștri și din carnea fiicelor voastre."(Levitic 26,27-29)

"Vezi, o, Doamne, și privește cui ai făcut aceasta! Să mănânce femeile rodul pântecelui lor, copiii pe care îi poartă în brațe? Să fie uciși în templu, Doamne, preotul și profetul?"(Plângeri 2,20)

"Și-i voi ospăta cu carnea fiilor lor și cu carnea fiicelor lor; și va mânca fiecare carnea aproapelui său, fiind în împresurare și în strâmtorare, când îi vor strâmtora vrăjmașii lor și cei ce vor să le ia viața."(Ieremia 19,9)

"Și vei mânca tu rodul pântecelui tău, carnea fiilor și fiicelor tale, pe care ți-i va fi dat Domnul Dumnezeul tău în timpul împresurării și al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău.Și nu va da nici unuia din ei carne din copiii săi, pe care îi va mânca el, căci nu-i va mai rămâne nimic în vremea împresurării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău în toate cetățile tale.Și nu le va da fătul, care a ieșit din coapsele sale și copiii, pe care i-a născut, pentru că ea, din pricina lipsei de toate, îi va mânca pe ascuns în timpul împresurării și al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău în cetățile tale."(Deuteronomul 28,53-55-57)

"Iată, femeia aceasta mi-a zis: Dă pe fiul tău să-l mâncăm astăzi, iar pe fiul meu îl vom mânca mâine.Și așa am fiert noi pe fiul meu și l-am mâncat; și a doua zi am zis către ea: Dă acum pe fiul tău să-l mâncăm. Ea însă a ascuns pe fiul său"(4Regi 6,28-29)

"Jefui-vor la dreapta și vor rămâne flămânzi; la stânga vor mânca și nu se vor sătura; fiecare va mânca din carnea aproapelui său"(Isaia 9,19)

Aici avem de exemple de sacrificiu uman,sau cel puțin tentative sau cerințe ale lui Iahve de jertfă umană.

"Nu întârzia a-Mi aduce pârga ariei tale și a teascului tău; pe cel întâi-născut din fiii tăi să Mi-l dai Mie!"(Exod 22,29)

"Ba încă le-am dat și legi care nu erau bune și rânduieli prin care ei nu puteau trăi;Și i-am întinat prin ofrandele lor, făcându-i să jertfească pe toți întâi-născuții lor, pentru a-i pedepsi ca să știe că Eu sunt Domnul."(Iezechiel 20,25-26)

"De aceea, dă-ne din urmașii acelui om șapte bărbați și noi îi vom spânzura, înaintea Domnului în Ghibeea lui Saul, alesul Domnului". "Vă voi da!", a zis regele.Dar regele a cruțat pe Mefiboșet, fiul lui Ionatan, fiul lui Saul, pentru jurământul pe numele Domnului, care era între ei, între David și Ionatan, fiul lui Saul.A luat însă regele pe cei doi fii pe care Rițpa, fiica lui Aia, îi născuse lui Saul, Armoni și Mefiboșet, și pe cei cinci fii pe care Merob, fiica lui Saul, îi născuse lui Adriel, fiul lui Barzilai din Mehola,și i-a dat în mâinile Ghibeoniților; iar aceștia i-au spânzurat, pe munte, înaintea Domnului; și au pierit toți șapte împreună. Ei au fost uciși în cele dintâi zile ale secerișului orzului."(2Samuel 21,6-9)

"Socotește prada de război, de la om până la dobitoc, împreună cu Eleazar preotul și cu căpeteniile semințiilor obștii;.....Acestea să le iei din partea lor și să le dai preotului Eleazar ca dar înălțat Domnului.....Oameni, șaisprezece mii, și din ei darea Domnului a fost treizeci și două suflete."(Numerii 31,26-29-40)

"Iefta a făcut o juruință Domnului și a zis: „Dacă vei da în mâinile mele pe fiii lui Amon, oricine va ieși pe porțile casei mele înaintea mea, la întoarcerea mea fericită de la fiii lui Amon, va fi închinat Domnului și-l voi aduce ca ardere de tot.”(Judecătorii 11,30-31)

"A săvârșit tămâieri în valea fiilor lui Hinom și a trecut pe fiii săi prin foc făcând urâciunile popoarelor pe care le alungase Domnul dinaintea fiilor lui Israel."(2Cronici 28,3)

"Și Dumnezeu i-a zis: "Ia pe fiul tău, pe Isaac, pe singurul tău fiu, pe care-l iubești, și du-te în pământul Moria și adu-l acolo ardere de tot pe un munte, pe care ți-l voi arăta Eu!"(Geneza 22,2)

Iar aici avem expresia canibalismului prin sacrificiul asumat de Isus, deși a fost asimilat cu pâine și vin,in esență reprezintă o perpetuă consumare a unei crime și consum,chiar daca simbolic,deși BO admite că într-adevăr este trupul și sângele lui Isus.Deci se admite consumul "uman",un fel de canibalism ritualic, repetat de mii de ani.Nu știu câți și-au pus astfel problema,dar practic,se continuă o tradiție barbarica de ofrandă umană adusă unor zei însetați de sânge la care participă toți.

Adică un zeu ia trup de om,îl sacrifică Tatălui,și il da spre consum oamenilor.....

"Pe când mâncau ei, Isus a luat o pâine și, după ce a binecuvântat, a frânt-o și a dat-o ucenicilor, zicând: „Luați, mâncați; acesta este trupul Meu.” Apoi a luat un pahar și, după ce a mulțumit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicând: „Beți toți din el, căci acesta este sângele Meu, sângele legământului celui nou, care se varsă pentru mulți, spre iertarea păcatelor. Vă spun că, de acum încolo, nu voi mai bea din acest rod al viței, până în ziua când îl voi bea cu voi nou în Împărăția Tatălui Meu.”(Matei 26:26-29)

"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el"(.Ioan 6,53-56)

"El nu are nevoie să aducă zilnic jertfe, ca arhiereii: întâi pentru păcatele lor, apoi pentru ale poporului, căci El a făcut aceasta o dată pentru totdeauna, aducându-Se jertfă pe Sine însuși."(Evrei 7,27)

"Și cântau o cântare nouă și ziceau: „Vrednic ești Tu să iei cartea și să‑i rupi pecețile: căci ai fost junghiat și ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminție, de orice limbă, din orice norod și de orice neam. "(Apocalipsa 5:9)

Adică sângele atunci le era interzis să aibe acces la viața...

"Dar ia bine seama să nu mănânci sânge, pentru că sângele are în el viață și să nu mănânci viața laolaltă cu carnea."(Deuteronomul 12,23)

O idee care pare că nu are sfârșit.... Mereu umanitatea dorește vărsare de sânge....

"Și, după Lege, aproape totul este curățat cu sânge; și fără vărsare de sânge nu este iertare. "(Evrei 9:22)

Și ne mai mirăm de ce avem atâta vărsare de sânge.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2023, 16:48:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Capitolul 14

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=14#8

3.Să nu mâncați nici un lucru necurat.

Cap 14 descrie amplu ce se putea mânca și ce nu atunci pe vremea lui Moise:

Ce animale nu se puteau mânca, ce vietăți din apă și ce păsări, nici mortăciuni nu se puteau mânca.


Nu cumva vremurile alea de strâmtorare de care se vorbește e lipsa propriu zisă de mâncare la asediile cetăților sau la foamete care vine peste ei ca o pedeapsă, sau mai e cazul când unii aduceau jertfe la Moloh din prostia că vor ajunge la prosperitate(cam cum fac azi unii avorturi ca să le meargă bine material, dar dau de multe boli și alte belele și tot se chinuie financiar).

Sunt contexte diferite, mai e și porunca să nu ucizi din decalog.

Iezechiel
Cap. 4
14. Atunci am zis: "O, Doamne Dumnezeule, sufletul meu niciodată nu s-a întinat; din tinerețile mele și până acum niciodată n-am mâncat dintr-un animal mort sau sfâșiat și carne necurată n-a intrat în gura mea".

Se păzeau la ce mănâncă e clar că nu era canibalism acceptat, dacă erau așa selectivi la carnea de animale, vietăți marine și păsări.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.05.2023 at 16:52:52.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2023, 21:23:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Cartea înțelepciunii lui Solomon, cap 12 lămurește situația, locuitorii vechi ai Cananului dinainte de exodul din Egipt, erau canibali și vrăjitori și Dumnezeu a îngăduit să dispară pt nelegiuirile lor.
Deci cei dinainte de campania militară de cucerire a Cananului a lui Iosua Navi practicau canibalismul.

Cartea înțelepciunii lui Solomon Capitolul 12
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=74&cap=12#5 :

3. De locuitorii cei de demult ai sfântului Tău pământ Te-ai scârbit,
4. Căci făceau lucruri nelegiuite, vrăjitorești și aduceau jertfe necurate,
5. Omorând fără milă pe prunci, mâncând carne omenească și adăpându-se cu sânge; pe acești jertfitori spurcați
6. Și părinți ucigași ai unor prunci fără de apărare ai voit să-i nimicești prin mâinile părinților noștri,
7. Așa încât acest pământ, care este mai de cinste înaintea Ta decât toate celelalte, să primească - vrednici locuitori - pe fiii lui Dumnezeu.
8. Dar și pe aceia ca pe niște oameni i-ai iertat și le-ai trimis, ca soli ai oștirii Tale pedepsitoare, tăuni care înțeapă, ca să-i ucidă cu încetul.
9. Nu pentru că n-ai fi putut supune cu război pe cei necredincioși celor drepți, sau să-i pierzi dintr-odată cu groaznice fiare, sau cu o poruncă scurtă,
10. Ci ai judecat să-i iei cu încetul dându-le loc de pocăință, deși bine știai că neamul lor este viclean și răutatea lor este firească și răsădită înlăuntru și că gândul lor nu se va schimba în veac,

12. Căci cine ar putea să-ți zică: Ce-ai făcut? Sau cine va sta împotriva judecății Tale? Sau cine Te va scoate vinovat pentru neamurile cele nimicite, pe care Tu însuți le-ai făcut? Sau cine se va ridica asupra Ta cu judecată pentru oamenii cei nedrepți?
13. Că nu este alt dumnezeu afară de Tine, care să aibă grijă de toate și căruia să-i dovedești că judecățile Tale sunt totdeauna drepte.
14. Nu este nici împărat, nici stăpânitor care să poată să ridice ochii în fața Ta și să-ți ceară socoteală pentru cei pe care i-ai nimicit.
15. Ci, fiind drept, toate le cârmuiești cu dreptate și socotești lucru nepotrivit cu puterea Ta ca să osândești pe cel care nu trebuie pedepsit.
16. Puterea Ta este începutul dreptății și, pentru că ești Stăpân a toate, către toți cu îngăduință Te arăți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare