Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2006, 23:59:27
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Scuze, Criss-tian78, ceea ce am postat e raspunsul pentru "esmeraldin".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2006, 00:16:54
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

nu oricine este crestin cu adevarat decat numai cel care are credinta cea adevarata, sanatoasa, care este marturisita de Biserica de 2000 de ani. Credinta trebuie sa fie universala, adica sa cuprinda toate adevarurile revelate de Dumnezeu si marturisite de Biserica; sa fie statornica si marturisitoare, si nu in ultimul rand sa fie vie si lucratoare in dragoste. Caci cel care are o credinta trunchiata nici faptele sale cele "bune" nu-i vor folosi la nimic, mai ales daca acesta a rupt legatura cu Biserica cea adevrata si cu Tainele ei sfintitoare.

Taina Preotiei isi are originea in slujirile Mantuitorului si implineste mai ales chemarea arhiereasca, vocatia slujirii. "Precum M-a trimis pe Mine Tatal; va trimit si Eu pe voi... Luati Duh Sfant (Ioan XX, 21-22) si mergand invatati toate popoarele, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" (Matei XXVIII, 19).

Asadar, Taina Peotiei este taina vocatiei speciale, harice, prin transmiterea succesiunii apostolice si succesiunii in credinta prin punerea mainilor arhiereului, prin invocarea Sfantului Duh asupra unei persoane, barbat anume pregatit in Biserica si pentru Biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2006, 00:19:43
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Scuze, Criss-tian78, ceea ce am postat e raspunsul pentru "esmeraldin".
mi-am dat seama :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2006, 11:37:30
esmeraldin esmeraldin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 2
Implicit

Draga Eugen, imi pare rau ca nu faci diferenta intre religii si nu le mai dau nume ca sunt prea multe, cert este ca ptr. tine, tot ce nu este "ortodox" este secta, reese foarte clar din mesajul tau,eu nu am mentionat ce religie am, dar fratilor stiti care este problema... va este frica sa va rupeti de traditie rataciti pe acest pamant si va pierdeti in traditii este un lucru foarte grav, traditia nu va lasa sa fiti liberi si stiti de ce ptr. ca puneti un pret mai mare pe sfinti, pe preoti pe traditii si pe Acela care a facut gestul suprem si a indurat chinul si moartea ptr. noi pacatosii, il ignorati si aproape ca anulati ceea ce El a facut pentru noi, Ioan 3:36.Tot in Ioan 10 :9 spune clar EU SUNT USA DACA INTRA CINEVA PRIN MINE VA FI MANTUIT, de ce nu se spune: Preotii sunt usa si prin ei sa veniti la D-zeu? Dati-mi va rog un verset din Bilie prin care D-zeu ii numeste pe preoti Calea ,adevarul si Viata sau Usa prin care intram la D-zeu? Eu nu inteleg (spovedania la preot) cum se poate ca pe un pacatos, sa il ierte un pacatos poate mai mare ca el, de unde stiti voi ce viata duc preotii, uitati-va pe la stiri si vedeti cati preoti sunt care fac atatea murdarii si pacate grave, cum sa ma ierte pe mine un alt om la fel de neputincios ca si mine ? taina spovedaniei este un sfanta, cum sa incredintez eu ceva asa de sfant, unui murdar de pacate ca si mine? Fratilor Sfant este numai unul: Isus Hristos( sau Sfanta Treime) care tot una este.Biblia spune: EL a trait far de pacat si tot Biblia spune ca numai El are puterea sa ierte pacatul. Preotii sunt: Cum spune Isus "Pastorul turmei", in nici un caz nu iarta pacate. Sunt asa de multe lucruri de spus... Ma rog ca in aceasta saptamana a Patimilor, D-zeu sa va lumineze si ca va deschideti inima Acelui care a facut gestul cel mai suprem si mai minunat ptr. noi, a murit si A Inviat ca noi sa avem trecere inaintea lui D-zeu. ioan 3:16
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2006, 14:25:58
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Intrebare: Ce cauta sectantii pe un forum crestin ortodox? Nici aici nu avem liniste? Asa vi se cere in congregatie, sa intrati pe forumuri crestin-ortodoxe si sa va certati cu cei carora le sunt adresate? Faceti-va si voi forumuri si "luptati-va" in citate din Biblie acolo, nu aici!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2006, 22:11:42
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esmeraldin
Draga Eugen, imi pare rau ca nu faci diferenta intre religii si nu le mai dau nume ca sunt prea multe, cert este ca ptr. tine, tot ce nu este "ortodox" este secta, reese foarte clar din mesajul tau,eu nu am mentionat ce religie am, dar fratilor stiti care este problema... va este frica sa va rupeti de traditie rataciti pe acest pamant si va pierdeti in traditii este un lucru foarte grav, traditia nu va lasa sa fiti liberi si stiti de ce ptr. ca puneti un pret mai mare pe sfinti, pe preoti pe traditii si pe Acela care a facut gestul suprem si a indurat chinul si moartea ptr. noi pacatosii, il ignorati si aproape ca anulati ceea ce El a facut pentru noi, Ioan 3:36.Tot in Ioan 10 :9 spune clar EU SUNT USA DACA INTRA CINEVA PRIN MINE VA FI MANTUIT, de ce nu se spune: Preotii sunt usa si prin ei sa veniti la D-zeu? Dati-mi va rog un verset din Bilie prin care D-zeu ii numeste pe preoti Calea ,adevarul si Viata sau Usa prin care intram la D-zeu? Eu nu inteleg (spovedania la preot) cum se poate ca pe un pacatos, sa il ierte un pacatos poate mai mare ca el, de unde stiti voi ce viata duc preotii, uitati-va pe la stiri si vedeti cati preoti sunt care fac atatea murdarii si pacate grave, cum sa ma ierte pe mine un alt om la fel de neputincios ca si mine ? taina spovedaniei este un sfanta, cum sa incredintez eu ceva asa de sfant, unui murdar de pacate ca si mine? Fratilor Sfant este numai unul: Isus Hristos( sau Sfanta Treime) care tot una este.Biblia spune: EL a trait far de pacat si tot Biblia spune ca numai El are puterea sa ierte pacatul. Preotii sunt: Cum spune Isus "Pastorul turmei", in nici un caz nu iarta pacate. Sunt asa de multe lucruri de spus... Ma rog ca in aceasta saptamana a Patimilor, D-zeu sa va lumineze si ca va deschideti inima Acelui care a facut gestul cel mai suprem si mai minunat ptr. noi, a murit si A Inviat ca noi sa avem trecere inaintea lui D-zeu. ioan 3:16
Intai ar trebui ca TU sa te debarasezi de ceea ce v-au invatat "acolo" cu privire la Ortodoxie. Vezi ce inseamna sa nu-ti cunosti si sa nu-ti practici religia in care te-ai nascut? Ar trebui sa te intrebi retoric, de cand dateaza "confesiunea" mea? Cine a intemeiat-o? Ce inseamna (neo)protestant? Impotriva cui protesteaza (din nou)? Nu cumva impotriva Bisericii intemeiate de El? Care sunt diferentele dintre crestinismul primar si cel practicat de mine? Aveau primii crestini episcopi, preoti, se savarsea frangerea painii, era aceasta Trupul si Sangele Domnului, sau era numai un simbol? (1Cor. 10,15-17) Se mai savarsc in "confesiunea" mea si alte taine precum ungerea cu ulei sfintit (Iacov 5,14)? Aceasta si altele au importanta, sau "ne pierdem in ele", dupa cum te-ai exprimat? Nu cumva alcatuiesc ele ceea ce voi numiti traditii omenesti, iar noi Sfanta Traditie, in care s-a scris si Noul Testament, desfigurat de catre voi prin interpretari proprii?
Nici nu era nevoie sa-mi spui ca esti de alta confesiune, se simte un alt duh. Cum de esti asa de naiv sa crezi ca Il ignoram pe Acela care s-a rastignit pentru noi? Nu ne impartasim cu el la fiecare Cina? Nu este El cu noi in toate zilele (pentru ca in toate zilele se face Liturghie si se jertfeste pentru noi, spre iertarea pacatelor) dupa promisiunea: "...si iata, Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Amin." (Mt.28,20)? Si cine vrei sa-L aduca pe Hristos, daca nu preotii pe care-i huliti voi? Pentru ca diavolul stie f. bine ca daca se renunta la preoti, nici cele savarsite de catre ei nu se mai pot face. Preotul este si el slujitorul lui Hristos, iar preotia nu depinde de vrednicia preotului. Nu vezi ca si in viata civila sunt destui guvernanti nevrednici, dar pun stampila pe un act si e valabil. Asta inseamna sa nu confunzi omul cu functia, sau preotul cu preotia. Preotul, din nefericire, poate fi pacatos, dar preotia lui e valabila. Si de iertat, iarta prin imputernicirea data lui de catre Hristos, asa ca nu NUMAI El are putere sa ierte pacatul, ci si TOTI aceia care au fost chemati la demnitatea preotiei si carora El le-a dat aceasta imputernicire: "Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit şi Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luati Duh Sfant; Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23). Vezi ca si Apostolii si prin ei, pe linie harica, episcopii si preotii au puterea sa ierte pacatele?
Sper ca nu contesti ceea ce e scris atat de clar! "Pastorul turmei" ca persoana fara sfintire (ungere) il gasesti numai la neoprotestanti, adica un fel de doctor care te sfatuieste sa te vindeci singur, el neavand nici medicamente si nici stiinta vindecarii, ci doar o "patalama" data tot de niste neaveniti. Iar in Saptamana Patimilor (de unde ati luat-o, apropos de "Sola Scriptura"), nu te mai obosi sa te rogi pentru noi, roaga-te pentru tine, ca tu ai mare nevoie sa-ti lumineze Dumnezeu mintea intunecata de interpretari straine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2006, 20:20:49
slorandus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Phradmon si Eugen, care este diferenta dintre secta si religie? Daca un lucru marunt e greu de inteles, nici nu ma mira faptul ca lucrurile mari sunt mult ascunse in intuneric.

Eugen, ti se pare ca tonul folosit de tine pentru a raspunde celor care nu au aceleasi pareri ca si tine este unul crestinesc? Asa vorbeste un crestin? In raspunsurile tale te folosesti de citate din Sfanta Scriptura care nu au nici o legatura cu subiectul, si doresti sa impresionezi prin a arata ca esti in cunostinta de cauza.

Sa stii ca in alte religii, oamenii nu sunt invatati anumite lucruri despre ortodoxie. Insa in biserica ortodoxa, preotul isi sfatuieste enoriasii sa nu aiba de-a face cu baptisti, cu adventisti, cu penticostali, sa nu se duca la programele lor ca sa nu cada in ratacire. Deci lucrurile stau cam invers decat le stii tu.

Referitor la iertarea pacatelor, desi nu m-am gandit niciodata la asta din acest punct de vedere, sunt intru totul de acord cu esmeraldin. Un preot, care, poate este mai pacatos decat mine (asta numai Dumnezeu stie), poate sa-mi ierte mie pacatele? Mi se pare absurd. Cand Dumnezeu este la distanta de o rugaciune, eu sa cer iertarea pacatelor unui pacatos?

Si sunt multe alte lucruri care, desi nu au nici o baza in Sfanta Scriptura, se pastreaza ca Sfanta Traditie, pe care chiar Mantuitorul a condamnat-o. Marcu 7,9: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra". Nu conteaza ca aceste cuvinte erau adresate fariseilor si carturarilor, pentru ca daca le erau adresate doar lor, nu avea rost sa mai ramana scrise pentru noi astazi. Cuvintele ni se adreseaza si noua, se adreseaza oricui. Nu traditia, nu datina este cea care tine in viata credinta noastra, ci porunca lui Dumnezeu.

Desi porunca spune "sa nu-ti faci chip cioplit... sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti...", viata crestinului ortodox este plina de icoane si cruci inaintea carora ne inchinam si facem un adevarat cult al icoanelor. Preotul mi-a raspuns la intrebarea asta ca noi de fapt ne inchinam sfantului din spatele icoanei, si nu icoanei in sine. Dar nu vad de ce sa ma inchin unui mort, cand am un Dumnezeu si un Mantuitor viu in cer?

Desi porunca spune sa ma inchin in ziua a saptea, eu ma inchin in ziua intai, pentru ca bisericii i s-a parut mai important faptul ca Domnul a inviat in ziua intai, decat ca acelasi Domn a dat porunca sa ma inchin in ziua a saptea, si nu si-a schimbat niciunde aceasta porunca.

Desi botezul inseamna o recunoastere a lui Isus ca Mantuitor personal si un angajament ca voi duce o viata dupa exemplul Mantuitorului, noi botezam copiii la varsta de nou nascut cand nici nu stie ce inseamna acest lucru, facand prin aceasta ca inca un suflet sa fie scris in registrul bisericii.

Desi porunca spune "sa nu iei in desert Numele Domnului", folosim Numele Sau in cele mai josnice injuraturi. Si este curios ca nu vei auzi un protestant injurand, ci ne auzi tot pe noi ortodocsii.

Desi sunt oameni care duc o viata de mizerie, din viol in viol, din furt in furt, din crima in crima, pana infunda puscaria, iar cand iese o ia de la capat, iar cand moare, preotul il baga direct "in sanul lui Avraam". Iar apoi ne mai rugam pentru sufletul lui sa ajunga in Rai.

Dupa toate astea ma intreb, oare aceasta este biserica pe care si-a dorit-o Hristos si pe care tinem sus si tare ca au intemeiat-o apostolii? Te mai intrebi impotriva cui au protestat protestantii sau neoprotestantii?

Suntem orbiti de atata traditie si obiceiuri, si nu mai putem vedea ce scrie in Sfanta Scriptura. Ne multumim cu ceea ce stim, si nu mai citim nimic. Iar daca citim ceva, luam totul litera cu litera, fara sa citim in context. Asa ajungem la rataciri, si ni se pare ca tot noi avem dreptate.

Incearca sa privesti pe toti oamenii egali. Pe pamant nu este nici un om mai sfant decat celalalt. In fata lui Dumnezeu toti suntem egali, iar la Ziua de Apoi fiecare va fi tras la raspundere individual, nu va raspunde preotul pentru mine.

Daca esmeraldin a zis ca se va ruga pentru tine, lasa-l sa se roage. Il vad ca pe un crestin care citeste Sfanta Scriptura si stie ce spune, pe cand tu ai multe idei preconcepute, fara baza in Sfanta Scriptura, sau te bazezi pe pasaje scoase din context.

Va doresc si eu tuturor zile frumoase in aceasta perioada!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2006, 16:18:36
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Uite ce e, eu nu fac decat ceea ce face Biserica Apostolica de 2000 de ani, imi apar credinta stramoseasca pe care au avut-o bunicii, stra-bunicii, stra-stra-bunicii..., Constantin Brancoveanu, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul si toti romanii. Ai vrea ca preotul sa-si invete enoriasii sa se duca la altii cu alte invataturi, dupa principiul ca "tot Dumnezeu e si acolo"? [i]Sancta simplicitas[/u] sau ce sfanta prostie mai e si la noi la romani. Atunci unde ar fi deosebirea intre adevar si minciuna, intre Biserica intemeiata de Apostoli si cele ale lui Luther, Calvin, Zwingli, Pusen, Smith, Williams, Snew, White, Rowen, Russel...? Iar ce fac altii, in alte religii, ii priveste direct si personal.
Imi pare rau ca n-ai citit ceea ce am postat anterior pentru "esmeraldin", referitor la preotie, si nu ma mai obosesc sa postez din nou, dupa proverbul "popa nu toaca de doua ori..." ca oricum "aveti urechi si nu auziti, ochi si nu vedeti" (Mt. 13,14) asta fiindca tot ma acuzi ca ma folosesc de citate din Sf. Scriptura fara nici o legatura cu subiectul?! (ar fi bine sa te uiti mai intai), ca doresc sa impresionez?! (pe cine?). A, mai e chestia aia care iti place cum suna, din moment ce ai repetat-o de doua ori, cu citatele desprinse din context... pai asta e acuza care vi se aduce voua.
In ceea ce priveste Sfanta Traditie este adevarat ca anumite pasaje pe care le cunoastem condamna traditiile oamenilor, dar în general se ignora alte pasaje cu acelasi subiect.
"Deci, dar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra." (2 Tes. 2,15)
Cuvantul tradus aici drept “predanie” sau “traditie” este cuvantul grecesc paradosis – care desi este uneori tradus diferit in anumite traduceri protestante, inseamna, in mod literal "ceea ce este transmis". Este acelasi cuvant care este folosit in sens negativ cu privire la invataturile fariseilor (Marcu 7:3, 5, 8), sau cu privire la invataturile crestine corecte (1 Corinteni 11:2, 2 Tesaloniceni 2:15). In cazul acesta, ce face ca traditia fariseilor sa fie falsa, iar a bisericii adevarata? Sursa! Hristos a aratat clar sursa traditiei fariseilor atunci cand o numeste “datini omenesti” (Marcu 7:8). Dar Apostolul Pavel, referindu-se la Traditia Crestina, spune, “Fratilor, va laud ca in toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.” (1 Cor. 11,2). De unde a preluat el aceasta traditie? “Caci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si voua” (1 Cor. 11,23). La aceasta se refera Biserica Ortodoxa atunci cand vorbeste despre Traditia Apostolica – “Credinta data (paradotheise) odata pentru totdeauna sfintilor” (Iuda 3). Sursa ei este Hristos, Care a dat-o in mod personal Apostolilor prin tot ce a spus si facut, cu un continut atat de vast incat “lumea intreaga nu ar cuprinde cartile” (Ioan 21:25). Apostolii au transmis aceasta cunoastere intregii Biserici, care, fiind cea care inmagazineaza aceasta cunoastere, a devenit "stalpul si temelia adevarului” (1 Timotei 3:15).
“Fiti urmatori ai mei, precum si eu sunt al lui Hristos. Fratilor, va laud ca în toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.” (1 Cor. 11,1-2)
“Deci, dar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastra.” (2 Tes. 2,15)
“Fratilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, sa va feriti de orice frate care umbla fara randuiala si nu dupa predania pe care ati primit-o de la noi.” (2 Tes. 3:6) (I-auzi!)
Nu numai ca Biblia nu condamna Traditia, ci chiar ne indeamna sa o tinem. Aceasta idee este exprimata in întreaga Scriptura, inclusiv in Vechiul Testament:
“Nu muta hotarul stravechi pe care l-au insemnat parintii tai.” (Proverbe 22,28). Intreaga Scriptura este plina de indemnuri de a transmite Intelepciunea de la tata la fiu, de la Adam pana la noi, atat prin viu grai cat si prin scris.
Traditiile exista, indiferent de confesiune. Aceste traditii se refera, printre altele, la conducerea bisericii, administrarea sacramentelor, felul de inchinare in biserica. Aceste practici sau credinte ni s-au transmis de la “parintii” nostri in credinta, care si ei le-au primit de la altii.
Indiferent cine esti si ce crezi, nu poti sa eviti traditia. Intrebarea este... practici Traditia Apostolilor? Cele mai multe traditii si invataturi neoprotestante nu dateaza de mai mult de unul sau doua secole.
Nu vreau sa postez mai mult, dar vreau sa-ti atrag atentia ca te contrazici singur. Ma sfatuiesti sa privesc pe toti oamenii egal, da? Atunci tu de ce arunci cu pietre in oamenii pacatosi? Faci aceeasi greseala pe care au facut-o si inaintasii tai, care, in loc sa lupte impotriva pacatului, au luptat impotriva oamenilor.
"Fratii" te-au invatat ca un pacatos caruia i se face slujba de inmormantare, cu rugaciunile cuvenite, este trimis direct "in sanul lui Avraam"? Nimeni nu afirma asa ceva, tu de unde le-ai luat? Nu stii unde este locul hulitorilor? Te-a pus pe tine cineva judecator? De ce-i condamni tu pe altii ca sunt asa cum sunt, nu stii ca unde este pacat poate fi si pocainta? Te-a pus Hristos sa imparti tu dreptatea? Nu stii ca batjocoritorii nu vor mosteni Imparatia (1 Cor. 6,10)? Daca pe pamant nu e nici un om mai sfant decat altul, de ce "sfintii vor judeca lumea" (1 Cor. 6,2) ?
Ar fi foarte multe de scris, e plin de interpretari gresite si tendentioase in ceea ce priveste cinstirea sfintilor, a icoanelor, ziua de inchinare si multe altele, dar nu meriti atata atentie, iti meriti exact locul in care esti. Si nu te mai obosi sa postezi, nu faci decat sa te umpli de pacate si n-are cine sa te dezlege de ele, oricum n-am sa-ti mai raspund; am altceva mai bun de facut in aceste zile sfinte.




Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.04.2006, 18:35:25
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Pentru Esmeraldin

Dupa cum am mai spus, nu am citit carti religioase, decat Biblia, dar experienta mea imi spune ca, de fapt, Spovedania, Marturisirea este foarte importanta. Si, poate n-ar trebui sa o priviti strict religios. Poate ca unii nu ii accepta importanta in felul acesta. Dar, daca o luam stiintific, ganditi-va ca psihologia moderna s-a inspirat din Spovedanie. S-a observat ca te ajuta sa te eliberezi de ceea ce tii in tine. Apoi, tot logic ar trebui gandit: daca reusesti sa vezi unde ai gresit stii ce sa corectezi ca sa mergi spre mai bine. Cum vei sti sa rezolvi o problema daca tu nu o definesti? Pentru ca e clar ca omul nu e perfect, dar pana nu constientizeaza ceea ce ar trebui sa mai faca, nu-mi spuneti ca se va indrepta. Nu va sti ce sa indrepte. Apoi, inveti curajul de a fi sincer cu tine insuti si de a fi sincer cu ceilalti. Stiti, m gandeam, cati dintre cei care si-au dat seama ca au gresit chiar incearca sa se indrepte? Avem mentalitatea, daca celalalt n-a observat e de bine: asa, in przenta unei alte persoane, macar de rusine si tot incerci sa faci ceva sa te schimbi in bine. Si ar mai fi de spus faptul ca daca tot iti propui sa te schimbi - daca - vei cauta solutii sa nu mai repeti acele fapte a doua oara si vei capata experienta. Credeti ce doriti, dar eu cred ca spovediania e o experienta necesara, pentru ca "pacatele" sunt incalcarea unor lucruri de bun-simt. Cati dintre noi nu ne simtim enervati cand vedem un om ingamfat?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2006, 19:50:14
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Pentru Slorandus

Cu tonul intepat al lui Eugen aveti dreptate. Ar trebui sa invatam sa avem rabdare si sa incercam sa ne argumentam opiniile, nu doar sa acuzam: "esti sectant".
Cu faptul ca preotul isi sfatuieste enoriasii sa stea departe de sectanti aveti dreptate: asta denota ca nici preotul si nici enoriasii nu sunt pregatiti sa isi argumenteze alegerea, pe cand sectantii da. Mi se pare grav pentru religia noastra majoritara.
Cu spovedania nu prea aveti dreptate. Nu va obliga nimeni sa va napustiti la primul preot si sa va marturisiti. Aveti dreptul sa vi-l alegeti. Gasiti pe unul care vi se potriveste. Apoi, nu stiu daca avem dreptul sa judecam pe altii, pentru ca numai Divinitatea va stabili cine este mai vinovat: aparentele insala. Atunci cand ati vorbit de un preot foarte pacatos nu cumva ati fost ingamfat? V-ati considerat mai presus decat omul acela? Unde e smerenia de care se vorbeste in Biblie? Apoi, ce importanta are pentru spovedanie daca preotul e pacatos? Se spune, dupa cate am invatat eu la scoala - pentru ca singurele notiuni de religie le am de acolo - ca te spovedesti lui Dumnezeu si o faci pentru tine, nu sa te ierte preotul: preotul e doar un mijlocitor, asta e teoria: nu vreau sa ma pronunt mai mult despre ce se face in practica, pentru ca e alta poveste. Spuneati ca nu o considerati necesara pentru ca Dumnezeu e aproape, la distanta de o rugaciune. Va asigur ca e mai departe decat credeti si pana la El e un drum extrem de lung de parcurs, iar constientizarea greselilor si smerenia sunt etapele esentiale, pasii atat de greu de facut. Ca sa ajungi la Dumnezeu trebuie sa te cunosti sincer pe tine insuti, dar mandria nu prea scapi de ea decat prin Spovedanie, de cele mai multe ori e atat de greu sa o constientizezi.
"Nu traditia, nu datina e cea care tine in viata credinta noastra" - pe jumatate corect; cealalta jumatate, gresita; daca o datina are semnificatie, iar cel care o respecta o respecta pentru acea semnificatie, pentru ce sa il condamnam? La acelasi lucru s-a referit si Iisus cand a a rostit vorbele pe care le-ati citat. Ca nu privim la fondul gestului persoanei. Si aici - nu e legat de traditie, dar e legat de vorbele lui Iisus - va dau exemplul clasic al clovnului care, neavand bani, a hotarat sa-i dea lui Dumnezeu ceea ce avea: un spectacol de circ: pentru ca a facut-o din toata inima, cand a ajuns preotul in biserica, hotarat sa-l dea afara pe clovn, a constatat ca Maica Domnului radea iar pruncul batea din palme.
Legat de icoane nu aveti dreptate. Nu te inchini unui mort. Pana sa Il vezi pe Dumnezeu din cer, care nu e ceva abstract, iti vine mai usor sa te concentrezi in rugaciune daca ai o reprezentare a lui. Sa nu-mi spuneti ca L-ati vazut pe Dumnezeu? Ne concentram mai bine cand vedem pe cineva nu, decat atunci cand nici nu-l auzim nici nu-l vedem. Asa, desi departe de realitate, e o reprezentare. Si yoghinii o folosesc.
Cu botezul, nu aveti dreptate. Nu am auzit ca biserica ortodoxa sa ii oblige pe toti sa vina la slujbe, sa respecte absolut toate regulile ei; daca cineva vrea sa se convertesca mai tarziu la alta religie, o poate face; nu il obliga nimeni sa ramana. Ati putea sa-mi spuneti ca e amenintat, da, dar asta se intampla in orice religie, fiecare spune ca are dreptate. Cel putin, cu botezul imediat dupa nastere, daca un copil moare, e, totusi, botezat. Nu mi se pare asa de rau. Oricum botezul si-a atins scopul, eliberarea sufletului de pacatele pe care le-a mostenit.
Cu injuraturile, nu stiu daca aveti sau nu dreptate. E o opinie bazata pe ce am vazut la televizor. Dar cred ca se intampla la fel in interiorul oricarei religii care e majoritara intr-o anumita tara. Si ma gandeam la scandalurile dintre catolici si protestanti in Irlanda- cred.
Cu faptul ca biserica se roaga pentru cei care au omorat, au violat etc. toata viata, iar nu va dau dreptate. Nu vem dreptul sa judecam. Avem o sansa pana in ultima clipa. Ar trebui sa recititi pilda fiului risipitor. Si apoi, chiar pe acest site am gasit o povestioara, chiar daca nu e adevarata, dar cuprinde un mare adevar: Dumnezeu l-ar ierta pana si pe diavol daca el ar recunoaste ca a gresit. Povestioara spunea ca o maica a prins un diavol, dupa care l-a legat si nu s-a lasat pana cand nu l-a obligat sa rostesca din cantarea "Sfinte Dumnezeule" cuvantul "miluieste-ne". Cand a facut-o s-a transformat in inger.
Daca asta e biserica dorita de Hristos, probabil ca nu . Dar El era constient ca se va ajunge aici. Nu am dreptul sa judec, dar mai e mult pana sa se ajunga la ce a vut El. Oricum, cu riscul de a supara pe multi, parafrazez cateva cuvinte dintr-o carte a lui Savatie Bastovoi: un filozof ateu - nu-i mai tin minte numele - a spus ca la cat se chinuie preotii si episcopii sa distruga biserica, dar ea rezista, atunci Dumnezeu exista. Si, daca inca mai apar sfinti, ar trebui sa va dea de gandit ca unele reguli sunt chiar aplicabile.

ATENTIE: Aceasta este o opinie personala. Dumneavoastra veti lua in considerare ceea ce veti crede de cuviinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:22:11
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38