Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 17:44:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Geo

Pot sa adaug si eu.. in al cincilea rand?
In al cincilea rand nu intelegem Sf. Scriptura din mandrie (lipsa de smerenie, mai bine zis).
Ca o deschidem ca sa cautam in ea argumente pt propriile opinii deja formate (sau mai rau, chiar pt propriile patimi.. de ex. cuvintele Sf. Pavel privitoare la iubire sunt recitate cu orice ocazie pt. a sprijini chiar cele mai oribile patimi )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 17:52:49
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

esti comica!

Da Sora Ana, asa e... nu ne lasa mandria din noi sa intelegem...
Doamne da sa imi tin mintea in iad si sa nu deznadajduiesc de mila Ta!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 21:44:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

O iau si eu de la coada la cap:
-Unele lucruri chiar sunt ascunse intentionat:apocalipsa,profetii.
-La apostolul Pavel ne depaseste nivelul sau duhovnicesc foarte inalt,e greu de urmarit,dar plin de caldura.Intrezarim doar,in scrierile sale,bazele dogmelor credintei noastre,ortodoxe.
-In evanghelii, chiar daca nu intelegem pina la ultima virgula,totusi dragostea si minunile si mesajul sunt atat de puternice,incat ne fac sa aderam pe loc la aceasta invataura,chiar acceptand doza de neintelesuri .Si in plus,evangheliile,spre deosebire de toate celalalte scrieri religioase,se desfasoara intr-un mediu uman ,intre pescari si bolnavi si saraci.Abstractul e redus la minim,dar si esentializat la maxim.Deci e cea mai usoara si accesibila invatatura,chiar si pentru omul cel mai simplu.
-Iar Vechiul Testament ,e plin de referiri la regi ,teritorii,pedepse asupra iudeilor si paganilor,dar si presarat cu profetii despre mantuire.El este greu de citit,datorita multimii acestor referiri,dar intre acestea rasar si mai luminoase profetiile.E ca un ocean de judecata,in care apar insulele mantuirii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 22:50:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am sa-mi spun si eu parerea.
1. Ana, nu sunt de acord cu ce spui cu mandria. Nu este asa.
2. Noul Testament este destul de clar. Problema este de interpretare a celor scrise. Si preotii si calugarii si alti teologi, au fiecare interpretarea sa asupra N.T. Atunci ce sa mai spuna laicii.
3. Evangheliile sunt destul de clare, fiind formate mai mult din pilde si explicate chiar de Mantuitorul.
4. Vechiul Testament este greoi din cauza: numelor si denumirilor vechi si necunoscute noua azi (vezi insirarea de sute de nume al unui arbore genealogic, a carui rost nu-l inteleg), apoi multa violenta, si lucruri mai indepartate de mintea umana obisnuita (de ex. povestea cu Sf.Ilie).
Norocul nostru ca nu mai trebuie sa-l folosim.
5. Eu nu vad problema in Sf.Scriptura, ci in alte lucrari religioase, scrise mai toate in limbaj f.filozofic, pierzand pe parcurs si tema in discutie si ne-raspunzand la chestiune, sau ne-explicand.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2010, 23:06:22
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Eu cred ca oricum nu vom putea intelege noi, pacatosii, talcul Sfintelor Scripturi, pentru ca sunt lucruri care cred ca se dezvaluie din dar, celor curati cu inima, ori trebuie sa recunoastem fata de noi insine ca nu suntem noi aceia.
Din cauza asta, nepricepand eu mare lucru, merg "pe mana" Sfintilor, chiar daca nici talcuirile lor nu le inteleg - din nou, zic ca asta nu e vina lor, ci handicapul meu - si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ma zdruncin din increderea asta si sa incep vreodata a zice ca am inteles, ca ar insemna ca imi da pinteni mandria de nu-i adevarat :)

Insiruirile de nume din vechiul testament, obositoare cum sunt, eu le vad importante pentru ca arata continuitatea poporului evreu, ba mai mult, genealogia laturii omenesti a lui Iisus Christos (cele 3 ori cate 14 generatii pana la Nasterea Sa).

Nu cred ca neintelegerea Scripturilor ar trebui sa fie un impediment pe calea credintei sau un motiv pentru a "sari peste" ceva, pentru ca oricum, niciodata, in vecii vecilor, nu vom ajunge sa intelegem pe deplin si sa ni Se explice Dumnezeu, chiar partasi cu El la ospat fiind, adancurile intelepciunii Sale vor fi inepuizabile. Si sunt o multime de oameni care se vor fi mantuit si analfabeti fiind, si slabi de minte, care nu vor fi patruns aceste taine in decursul vietii si totusi au crezut in cele pe care nu aveau cum sa le inteleaga rational.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2010, 23:10:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Avm nevoie de Sf.Scriptura... sa ne hranim sufletul din ea precum trupul cu hrana lui... Ba ar trebui sa o pretuim cu insasi VIATA... nu o sa lasam batjocorita asa cum o fac NECREDINCIOSII...
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2010, 16:34:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Uitam ca "nu Scriptura precedeaza si genereaza Biserica, ci, din contra, credinta Bisericii preceda si genereaza Scriptura, pe care o insoteste apoi constant drept ghid si regula de interpretare canonica. In crestinism cunoasterea teologica incepe cu marturisirea lui Iisus Hristos Domnul, nu cu studiul Bibliei, asa cum canonul biblic urmeaza canonului credintei/adevarului" (diac. Ioan Ica Jr.)
Mi se pare cumprinzatoare aceasta observatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2012, 21:52:00
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Doamne da sa imi tin mintea in iad...
Sa te fereasca Dumnezeu de una ca aceasta, frate Nectarie...

Canta mai degraba: "Sus sa avem inimile..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2012, 21:59:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Sa te fereasca Dumnezeu de una ca aceasta, frate Nectarie...
Canta mai degraba: "Sus sa avem inimile..."
Nu vad nimic rau in ce a spus, ba as spune ca e o atitudinea buna sa ai mintea "in iad", adica intr-o tensiune continua a cautarii adevarului si a progresului in adevar, decat sa dormi linistit in atotsuficienta ta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2012, 22:04:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu vad nimic rau in ce a spus, ba as spune ca e o atitudinea buna sa ai mintea "in iad", adica intr-o tensiune continua a cautarii adevarului si a progresului in adevar, decat sa dormi linistit in atotsuficienta ta.
Ioana, ce legatura are "cautarea adevarului si a progresului in adevar" cu iadul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50