Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 06.08.2009, 08:56:25
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit "Lac sa fie, ca broaste-s destule..." (proverb romanesc)

[quote=simona31;153105] prietene am ceva f f interesant pentru tine, si anume .....daca poti sa te uiti si tu un pic in biblie si sa imi dai si mie un raspuns la .......II Regi”(8:26) „Ahazia avea douazeci si doi de ani cand a ajuns imparat..”
„II Cronici”(22:2)” Ahazia avea patruzeci si doi de ani cand a ajuns imparat....”
Intrebare: Douazeci si doi sau patruzeci si doi?
.................................................. ......
„II Samuel”(24:1) „Domnul S-a aprins de manie din nou impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor, zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda.”
„I Cronicele”(21:1) „Satana s-a sculat impotriva lui Israel, si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel.”
Intrebare: Asadar Stapanul lui David este Satana?

Deci se vede clar ca nu mai putem avea incredere in biblie pentru ca au fost luate, si adaugate cuvinte.am si eu o intrebare........ daca un om e prins inselind, furind etc, de nenumarate ori, mai putem avea incredere in el?

Singura Carte la care nu s-au facut adaugiri, este Sfintul Coran.
QUOTE]

Noh, mare-i gradina... citeste si te minuneaza ce le mai poate mintea unora!
Bre, multi talibani in ziua de azi... Nici aici nu ne lasati?

Zic sa vad unde-o fi pescuit fata asta celebrele "contradictii"... evident, nu ma asteptam sa fie din Biblia Ortodoxa (pe aia oricum n-o prea deschid cei care ii tot dau cu "Sfantul Coran"), dar mahomedanii se intampla deseori sa fie frati buni cu protestantii cand e vorba de atacat Biserica, icoanele, sfintii, apostolii si ortodoxia in general (cazul sarbilor sau grecilor e doar un detaliu...) Banuiala confirmata, in Biblia Ortodoxa numele apare sub transcrierea Ohozia, in Cornilescu e sub forma Ahazia (in limbile semite vechi se scriau doar consoanele si in pronuntie se adaugau vocalele, in plus grecii elenizau numele ebraice; deci un nume poate apare sub transcrieri usor diferite in editia greaca: Ohozia, fata de cea latina: Ahazia; vezi http://www.katapi.org.uk/katapiNSBun...hp?GB=14&GC=22 ) Cat despre versetele in cauza, doar unul din ele exista in bibliile ortodoxe, si anume:

Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
2. Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim un an.

Deci nu in II Regi (8:26), ci in Paralipomena II (sau Cronici II), draga Simona! Iar pretinsul verset din Cronici II: ”Ahazia avea patruzeci si doi de ani cand a ajuns imparat" pur si simplu nu exista in Biblia Ortodoxa.

E de bun-simt sa dai si sursa cand citezi ceva... Iar daca faci copy-paste dupa ce a scris unul pe softpedia sau pe un forum musulman (cum ar fi rasarit.com) despre "Erori biblice", verifica in prealabil ce postezi, ca sa nu cazi in ridicol... Cu search dupa pasajul pretins din Regi, in Biblia greaca gasim in Regi II (8:26) "Twenty and two years old [was] Ochozias when he began to reign" (http://www.katapi.org.uk/katapiNSBun...php?GB=12&GC=8 )

Daca protestantii si Cornilescu si-au facut versiunile lor din Biblie si au gresit la traducere sau transcriere pe ici pe colo (inclusiv in puncte esentiale) ii priveste; ei nu sunt Biserica (unica si apostolica), nu au pastrat mii de ani cuvantul Evangheliei sau Sfanta Scriptura cu pretul vietii (ca ortodocsii, respectiv evreii), ci au luat-o (fara permisiune) acum cateva sute de ani si au folosit productia de serie (tiparul, iar mai nou radioul si Internetul) ca sa inece Adevarul cu un potop de "spam". Musulmanii au folosit mereu sabia ca mijloc de propaganda si "convingere", dar au sesizat in final ca mass-media bate iataganul si acum invata (de la "maestri") metodele protestante...

Biblia Ortodoxa in romana spune la Regi IV (8:26) "Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege", identic cu ce scrie mai departe la Paralipomena II - Cronici II (22:2) "Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim un an." (pt. conformitate: http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare...hp?text=ohozia )

De curiozitate, hai sa vedem de unde varsta de 42 de ani (care nu apare nicaieri in Biblia Ortodoxa) pentru Ohozia: un google search "Ahazia avea patruzeci si doi de ani" ne da doar cateva intrari, doua-trei situri neoprotestante si unul musulman (islamulazi.ro) cu traducerea in romana a marturiei unui protestant convertit la mahomedanism:"Dialogul Musulman-Crestin", care pare sa fie sursa comuna a acestor "erori" gasite in Biblie (la pag.26 din acel "Dialog" e chiar mot-a-mot chestia postata de simona31). Cei iscoditori mai dau poate un google search "Dialogul Musulman-Crestin" sa afle ce-i cu celebra brosura (nu e singura, se pare) si gasesc www.frontpress.ro/?p=3182 (dupa EVZ din 28.6.09); sa intelegem ca "Fratia Musulmana" a luat-o pe calea dialogului, mai nou... :)

Apropos, o parte din filmul facut undercover de David Henshaw in cateva moschei din Anglia in 2007 poate fi gasit cu search "Undercover Mosque Dispatches" pe youtube; politia engleza a pierdut procesul cu Channel 4 pentru acuzatia ca reporterii ca ar fi "distorsionat" filmul ca sa defaimeze musulmanii (http://en.wikipedia.org/wiki/Undercover_Mosque )
Un site mai incisiv pe tema asta ar fi (ATENTIE, simona31 - nu te uita pe astea daca esti intr-o tara araba! intra pe ele mai bine cand ajungi in Ro...): http://www.islammonitor.org/index.ph...1637&Itemid=96
Bun, sa intelegem ca mahomedanii sunt contra sodomiei... OK, dar de ce taceau cand Mahomed Cuceritorul il cucerea pe Radu cel Frumos? (unii zic ca a fost chiar bruscat de Vlad Tepes pentru avansurile lui) N-am auzit sa fi fost anatemizat (si nici alti sultani sau califi)... Sau uita ei chiar asa repede de baietii de la curtile califilor, de mameluci sau de "copiii de suflet ai lui Allah" (ienicerii) ?

Cat priveste asa-zisul verset din II Samuel (24:1) „Domnul S-a aprins de manie din nou impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor, zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda” - e luat tot din Cornilescu si protestanti, Biblia Ortodoxa spune in Regi II (24:1) "Mânia Domnului s-a aprins iarăși asupra Israeliților, pentru că cineva din ei îndemnase pe David, zicând: "Mergi de numără pe Israel și pe Iuda!"; daca versetele urmatoare si 24:10 spun ca Dumnezeu l-a pedepsit apoi pe David (cu toate ca si-a recunoscut vina) pt. numarare, evident ca cel care l-a indemnat pe David (prin sfetnici) sa faca acest lucru fusese Satana.

Dumnezeu nu-l trimite pe Satana sa ispiteasca, ci ii ingaduie intre niste limite f.precise anumite actiuni ca sa-l smereasca pe credincios sau sa-l intareasca prin lupta (cazul lui Iov), iar alteori ii ridica omului o parte din protectia divina atunci cand acesta insista sa se conduca dupa capul lui si nu asculta mustrarile sfintilor; daca l-ar lasa pe mana Satanei, acela l-ar sfasia imediat, ca un leu flamand... David a fost incercat prin ispita de multe ori (ca argintul curatit prin foc) si a avut doua caderi (prima cu numararea israelitilor, apoi cea mai grava cu femeia lui Urie si uciderea aceluia) dar s-a pocait si a platit pentru ele, si asa se adevereste Psalmul 142 al lui David: "Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta."

Singurul fara pacat a fost Hristos, Care le spune ucenicilor ca fara El nu exista mantuire (Ioan 15):
4. Rămâneți în Mine și Eu în voi. Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine.
6. Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard.
9. Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea.
10. Dacă păziți poruncile Mele, veți rămâne întru iubirea Mea după cum și Eu am păzit poruncile Tatălui Meu și rămân întru iubirea Lui.

si apoi despre Duhul Sfant (adica Mangaietorul):
8. Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11. Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.

Asadar, prin jertfa lui Hristos, Satana a fost judecat si legat - deci in nici un caz nu mai poate primi el misiuni de la Dumnezeu!

Doamne ajuta!

Last edited by deja-vu; 09.08.2009 at 04:44:12.
Reply With Quote
  #702  
Vechi 10.08.2009, 01:41:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit asa-zisele contradictii descoperite de simona31

Citat:
În prealabil postat de deja-vu Vezi mesajul

Daca protestantii si Cornilescu si-au facut versiunile lor din Biblie si au gresit la traducere sau transcriere pe ici pe colo (inclusiv in puncte esentiale) ii priveste; ei nu sunt Biserica (unica si apostolica), nu au pastrat mii de ani cuvantul Evangheliei sau Sfanta Scriptura cu pretul vietii (ca ortodocsii, respectiv evreii), ci au luat-o (fara permisiune) acum cateva sute de ani si au folosit productia de serie (tiparul, iar mai nou radioul si Internetul) ca sa inece Adevarul cu un potop de "spam". Musulmanii au folosit mereu sabia ca mijloc de propaganda si "convingere", dar au sesizat in final ca mass-media bate iataganul si acum invata (de la "maestri") metodele protestante...

Biblia Ortodoxa in romana spune la Regi IV (8:26) "Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege", identic cu ce scrie mai departe la Paralipomena II - Cronici II (22:2) "Ohozia era de douăzeci și doi de ani când s-a făcut rege și a domnit în Ierusalim un an." (pt. conformitate: www.bibliaortodoxa.ro/cautare-rezultate.php?text=ohozia )

De curiozitate, hai sa vedem de unde varsta de 42 de ani (care nu apare nicaieri in Biblia Ortodoxa) pentru Ohozia: un google search "Ahazia avea patruzeci si doi de ani" ne da doar cateva intrari, doua-trei situri neoprotestante si unul musulman (islamulazi.ro) cu traducerea in romana a marturiei unui protestant convertit la mahomedanism:"Dialogul Musulman-Crestin", care pare sa fie sursa comuna a acestor "erori" gasite in Biblie
interesante toate explicatiile, felicitari pentru cercetarea detaliata si rabdarea expunerii !

PS: si eu m-am gandit ca ar fi niste erori de traducere, dar nu mi-am batut capul cu simona31 - mi s-a parut ca nu cauta de fapt raspunsuri la intrebari, ci doar sa tulbure apele pe-aici.
Reply With Quote
  #703  
Vechi 10.08.2009, 01:56:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a IX-a dupa Rusalii: Umblarea pe mare - Potolirea furtunii

Matei 14, 22-34

22. Și îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie și să treacă înaintea Lui, pe țărmul celălalt, până ce El va da drumul mulțimilor.
23. Iar dând drumul mulțimilor, S-a suit în munte, ca să Se roage singur. Și, făcându-se seară, era singur acolo.
24. Iar corabia era acum la multe stadii departe de pământ, fiind învăluită de valuri, căci vântul era împotrivă.
25. Iar la a patra strajă din noapte, a venit la ei Iisus, umblând pe mare.
26. Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă și de frică au strigat.
27. Dar El le-a vorbit îndată, zicându-le: Îndrăzniți, Eu sunt; nu vă temeți!
28. Iar Petru, răspunzând, a zis: Doamne, dacă ești Tu, poruncește să vin la Tine pe apă.
29. El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă și a venit către Iisus.
30. Dar văzând vântul, s-a temut și, începând să se scufunde, a strigat, zicând: Doamne, scapă-mă!
31. Iar Iisus, întinzând îndată mâna, l-a apucat și a zis: Puțin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?
32. Și suindu-se ei în corabie, s-a potolit vântul. 33. Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu ești Fiul lui Dumnezeu.
34. Și, trecând dincolo, au venit în pământul Ghenizaretului.




Foarte frumos ne-a zis azi parintele la predica:
In lupta cu valurile vietii, nu trebuie sa spunem decat Doamne, scapa-ne! si indata El ne va intinde mana sa salvatoare, ca odata lui Petru.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 10.08.2009, 09:56:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Da Mirela. Daca tinem cont ca Biserica este simbolizata de corabie, iar marea este lumea cu incercarile ei, iata ca Hristos lucreaza nu doar in Biserica, ci si in lume, este prezent tainic in viata noastra de zi cu zi important este doar sa- i cerem ajutorul, sa strigam ca Petru: Doamne scapa-ne.
Reply With Quote
  #705  
Vechi 10.08.2009, 11:54:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Interesant este ca vantul s-a potolit atunci cand Mantuitorul a urcat in corabie. Atat timp cat Hristos va ramane in afara noastra nu vom face decat sa prelungim scufundarea lui Petru. Din nefericire multi nu mai striga "Doamne ajuta-mi" si se pierd in lume.

Asa ca linistea noastra sta in aceasta impreuna petrecere cu Hristos. Sa-I facem loc inima si nu vom mai avea parte de tulburari.
Reply With Quote
  #706  
Vechi 10.08.2009, 12:28:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

O intrebare: stie cineva un site unde se gasesc lecturile biblice zilnice? Nu numai cele de duminica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #707  
Vechi 10.08.2009, 12:58:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
O intrebare: stie cineva un site unde se gasesc lecturile biblice zilnice? Nu numai cele de duminica.
Pe crestinortodox.ro am vazut ca se gaseste o sectiune dedicata Evangheliei zilei: http://www.crestinortodox.ro/evanghelia-zilei
Reply With Quote
  #708  
Vechi 10.08.2009, 13:07:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pe crestinortodox.ro am vazut ca se gaseste o sectiune dedicata Evangheliei zilei: http://www.crestinortodox.ro/evanghelia-zilei
Multumesc mult!!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #709  
Vechi 24.08.2009, 00:50:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a 11-a dupa Rusalii: Pilda datornicului nemilostiv

Matei 18, 23-35

23. De aceea, asemănatu-s-a împărăția cerurilor omului împărat care a voit să se socotească cu slugile sale.
24. Și, începând să se socotească cu ele, i s-a adus un datornic cu zece mii de talanți.
25. Dar neavând el cu ce să plătească, stăpânul său a poruncit să fie vândut el și femeia și copii și pe toate câte le are, ca să se plătească.
26. Deci, căzându-i în genunchi, sluga aceea i se închina, zicând: Doamne, îngăduiește-mă și-ți voi plăti ție tot.
27. Iar stăpânul slugii aceleia, milostivindu-se de el, i-a dat drumul și i-a iertat și datoria.
28. Dar, ieșind, sluga aceea a găsit pe unul dintre cei ce slujeau cu el și care-i datora o sută de dinari. Și punând mâna pe el, îl sugruma zicând: Plătește-mi ce ești dator.
29. Deci, căzând cel ce era slugă ca și el, îl ruga zicând: Îngăduiește-mă și îți voi plăti.
30. Iar el nu voia, ci, mergând, l-a aruncat în închisoare, până ce va plăti datoria.
31. Iar celelalte slugi, văzând deci cele petrecute, s-au întristat foarte și, venind, au spus stăpânului toate cele întâmplate.
32. Atunci, chemându-l stăpânul său îi zise: Slugă vicleană, toată datoria aceea ți-am iertat-o, fiindcă m-ai rugat.
33. Nu se cădea, oare, ca și tu să ai milă de cel împreună slugă cu tine, precum și eu am avut milă de tine?
34. Și mâniindu-se stăpânul lui, l-a dat pe mâna chinuitorilor, până ce-i va plăti toată datoria.
35. Tot așa și Tatăl Meu cel ceresc vă va face vouă, dacă nu veți ierta - fiecare fratelui său - din inimile voastre.

Pentru ca la noi se citeste Evanghelia in engleza, cand ajung acasa imi place sa o mai citesc o data, de data asta in romana. Si ma gandesc ca si voua poate va face bine sa recititi aceste versete.

Am inteles ca cei 10.000 de talanti erau de fapt o suma imensa, suma ce nu ar fi putut fi platita intr-o viata de om, dar numai ptr ca l-a rugat, acel stapan a acordat iertarea slugii aceleia disperate. Iata insa ca egoismul ii fura darul ce-i fusese dat, si pentru ca nu a invatat sa fie si el iertator si sa stearga acea datorie de numai 100 dinari, ajunge inapoi in temnita din care scapase prin gratia lui Dumnezeu. Bine este cand invatam la timp lectiile vietii!

Last edited by mirelat; 24.08.2009 at 00:54:40. Motiv: scrisesem 100 talanti in loc de 100 dinari
Reply With Quote
  #710  
Vechi 24.08.2009, 01:13:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da! Si uitam cat de importanta este iertarea celorlalti si nejudecarea lor pentru iertarea noastra.
Era o povestire in Pateric cu un calugar care nu dusese o viata prea sfanta, avusese si multe slabiciuni si pacate.. iar cand era pe patul mortii era foarte senin si vesel. Ceilalti, mirati, il intreaba: parinte, nu ti-e frica de judecata lui Dumnezeu? Iar el spune: Nu, fratilor, eu sunt sigur ca Dumnezeu o sa ma ierte si o sa ma primeasca la el. - Dar cum poti fi atat de sigur? - Pentru ca a zis: Nu judecati, ca sa nu fiti judecati'. Or eu, toata viata nu am judecat pe nimeni...
(Este valabil si pentru iertare)

NB si toti cei care scrieti de ceilalti crestini...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30