Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2009, 02:04:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ma rog am vorbit cam aiureli.
Aici e scris de Sfantul Ioan Damaschinul despre Paradis:
http://www.crestinortodox.ro/carte-8...pre-paradis-26


Sfantul Ioan Damaschinul zice ca pomul binelui si al raului (nu inteleg daca il considera totuna cu pomul vietii si al mortii) dadea celui care manca din el cunostinta propriei naturi deci nu se aplica aceea cu invatatura yoghista chiar asa dar totusi Sfantul Ioan Damaschinul zice:
"Pomul cunostintei binelui si raului este discernamantul unei contemplari multiple, adica cunoasterea propriei sale naturi."
Aci tot de la link:
"Are o clima temperata si este [SIZE=2]luminat de un aer foarte fin si foarte curat, acoperit cu plante vesnic [/SIZE][SIZE=2]inflorite, plin de miros cu buna mireasma, umplut de lumina, depasind [/SIZE][SIZE=2]notiunea oricarei frumuseti si podoabe sensibile: un tinut cu adevarat [/SIZE][SIZE=2]dumnezeiesc si o locuinta vrednica de cel facut dupa chipul lui Dumnezeu, [/SIZE][SIZE=2]in el nu locuia nici o fiinta irationala, ci numai omul, plasmuirea mainilor [/SIZE][SIZE=2]dumnezeiesti.[/SIZE]
[SIZE=2]In mijlocul lui a sadit Dumnezeu pomul vietii si pomul cunostintei (Facerea II, 9.). Pomul cunostintei a fost o incercare, o ispitire si un exercitiu al ascultarii si neascultarii omului. Pentru aceea pomul cuno stintei a fost numit pomul cunostintei binelui si raului si a fost numit astfel pentru ca a dat celor care [/SIZE][SIZE=2]se impartasesc din el puterea de a cunoaste propria lor fire. Acesta era un [/SIZE][SIZE=2]lucru" bun pentru cei desavarsiti; dar pentru cei mai putin desavarsiti si [/SIZE][SIZE=2]pentru cei care sunt mai lacomi in poft a era un lucru rau, dupa cum este rea [/SIZE][SIZE=2]hrana tare pentru cei fragezi si care au nevoie inca de lapte (Evrei V, 11-14.). Caci Dumnezeu, care ne-a creat, nu voia ca noi sa ne ingrijim, sa ne tulburam cu privire la multe lucruri, nici sa ne nelinistim si sa ne ingrijim mai dinainte de viata noastra.[/SIZE]
[SIZE=2]Tocmai lucrul acesta l-a experimentat Adam. Caci, dupa ce a gustat, a cunoscut ca era gol si si-a facut un acoperamant; si luand frunze de smochin, s-a acoperit (Facerea III, 7.). Dar inainte de a gusta "erau goi amandoi" atat Adam cat si Eva "si nu se rusinau"( Facerea II, 25.). Atat de impasibili a voit Dumnezeu sa ne faca! Caci acesta este punctul culminant al impasibilit atii. Dumnezeu a voit inca sa ne faca si fara de grija, in asa fel ca noi sa avem un singur lucru de facut, acela al ingerilor, de a lauda fara incetare si neintrerupt pe ziditorul, de a ne bucura de contemplarea Lui si de a lasa pe seama Lui grija noastra. Acest lucru ni l-a grait si prin profetul David, zicand: "Arunca [/SIZE][SIZE=2]Domnului grija ta, si El te va hrani"( Psalmi LIV, 25.). Iar in Evanghelii, invatand pe ucenicii Lui, spune: "Nu va ingrijiti cu sufletul vostru ce veti manca, nici cu trupul vostru cu ce va veti imbraca"( Matei VI, 25.). Si iarasi: "Cautati imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea vi se vor adauga voua" (Matei VI, 33.). Iar catre Marta: "Marto, Marto, te grijesti si spre multe te silesti, dar un lucru [/SIZE][SIZE=2]trebuieste, caci Maria partea cea buna si-a ales, care nu se va lua de la [/SIZE][SIZE=2]dansa" (Luca X, 41-42.), adica de a sedea langa picioarele lui si de a asculta cuvintele Lui.[/SIZE]
[SIZE=2]Pomul vietii era un pom care avea o energie datatoare de viata, sau din care [/SIZE][SIZE=2]puteau sa manance numai cei care erau vrednici de viata si nesupusi mortii. [/SIZE][SIZE=2]Unii si-au inchipuit ca paradisul este sensibil, iar altii ca este spiritual. Dar [/SIZE][SIZE=2]mie mi se pare ca dupa cum omul a fost creat in acelasi timp corporal si [/SIZE][SIZE=2]spiritual, tot astfel si locasul preasfintit al acestuia a fost creat in acelasi [/SIZE][SIZE=2]timp si corporal si spiritual si avea o infatisare dubla. Caci, dupa cum am [/SIZE][SIZE=2]istorisit, omul locuia cu trupul intr-un loc cu totul dumnezeiesc si foarte [/SIZE][SIZE=2]frumos, iar cu sufletul locuia intr-un loc foarte inalt si incomparabil de [/SIZE][SIZE=2]frumos. Dumnezeu, care locuia in el, era casa lui; Dumnezeu era [/SIZE][SIZE=2]imbracamintea lui stralucitoare; harul lui Dumnezeu il invesmanta; se [/SIZE][SIZE=2]desfata ca un alt inger cu singurul fruct prea dulce al contempl arii lui [/SIZE][SIZE=2]Dumnezeu; cu aceasta contemplare se si nutrea; aceasta pe buna dreptate a [/SIZE][SIZE=2]fost numita pomul vietii. Dulceata impartasirii dumnezeiesti da celor care [/SIZE][SIZE=2]se impartasesc cu ea viata neintrerupta de moarte. Si aceasta este ceea ce [/SIZE][SIZE=2]Dumnezeu a numit "tot pomul", zicand: "Din tot pomul care este in [/SIZE][SIZE=2]paradis, veti manca" (Facerea II, 16). Dumnezeu este lotul, in El si prin El se tine totul. [/SIZE]
[SIZE=2]Pomul cunostintei binelui si raului este discernamantul unei contemplari multiple, adica cunoasterea propriei sale naturi. Ea este buna pentru cei desavarsiti si pentru cei care s-au fixat in contemplatia dumnezeiasca, pentru ca ea vesteste prin ea insasi maretia creatorului. Ea este buna de asemenea si pentru cei care nu se tem de cadere, prin aceea ca au ajuns cu timpul la o oarecare deprindere a unei asemenea contempla tii. Nu este, insa, buna pentru cei care sunt tineri si care sunt mai lacomi cu pofta, pentru ca neavand sigura ramanerea in mai bine si pentru ca nu sunt fixati solid in contemplarea singurului bine, grija de propriul lor corp ii atrage si ii smulge spre ea. Astfel, socotesc eu ca paradisul dumnezeiesc a fost dublu si, in [/SIZE][SIZE=2]adevar, parintii purtatori de Dumnezeu au predat aceasta; unii invatand ca [/SIZE][SIZE=2]este sensibil, altii ca este spiritual. Este cu putinta ca prin cuvintele "tot [/SIZE][SIZE=2]pomul" sa se inteleaga cunostinta puterii dumnezeiesti care se capata din [/SIZE][SIZE=2]creaturi, dupa cum zice dumnezeiescul apostol: "Cele nevazute ale lui de la [/SIZE][SIZE=2]zidirea lumii, se vad fiind cunoscute prin fapturi"( Romani I, 20.). Dar cea mai inalta decat toate cunostintele si decat aceste contemplatii este cunostinta noastra, adica a naturii noastre, dupa cum spune dumnezeiescul David: "Minunata a fost cunostinta Ta din mine" (Psalmi CXXXIII, 5.), adica din structura mea. Aceasta cunostinta era primejdioasa pentru Adam, deoarece era de curand facut, pentru motivele pe care le-am spus.[/SIZE]
[SIZE=2]Sau se poate ca prin "pomul vietii" sa se inteleaga cunostinta [/SIZE][SIZE=2]Dumnezeiasca (In text: mai dumnezeiasca.), care se capata din toate cele sensibile, si inaltarea prin ele la facatorul, creatorul si (Tradus prin corectarea textului editiei din Migne PG, dupa editia de la Verona, 1531, f. 41v.) cauza tuturor. Pentru aceasta l-a numit si "tot pomul", indicand prin aceste cuvinte desavarsirea, nedespartirea, care poarta in sine singura participare la bine. Prin "pomul cuno stintei binelui si raului" indica mancarea sensibila si placuta care in aparenta este dulce, dar in realitate pune pe cel care se impartaseste cu ea in comunitate cu relele. Caci spune Dumnezeu: "Din tot pomul din rai sa mananci" (Facerea II, 16.). Prin aceste cuvinte socotesc ca a vrut sa zica: "Suie-te, prin toate fapturile, la Mine, facatorul, si culege din toate un singur fruct, pe Mine, viata cea adevarata. Toate sa-ti rodeasca viata, iar impartasirea cu Mine fa-o intarirea existentei tale. In chipul acesta vei fi nemuritor". "Dar din pomul cunostintei binelui si raului nu mancati din el; caci in ziua in care veti manca din el cu moarte veti muri" (Facerea II, 17.), in chip natural mancarea sensibila este o completare a ceea ce se pierde, ea se da afara si se distruge. Este deci cu neputinta ca sa ramana nestricacios cel care se impartaseste cu mancarea sensibila.[/SIZE]
"

In al doilea mesaj nu stiu daca nu sunt scrise aiureli.
Scrie pe aci ceva care ar putea sa justifice de ce Domnul nostru Iisus Hristos poate fi numit pom al vietii (El se numeste pe sine vita iar pe cei care petrec in el mladite).
http://www.crestinortodox.ro/articol...sfintei-treimi
"Pomul vietii strabate masa si radacinile sale ajung pana la dreptunghiul pamantului, alimentate fiind de continutul potirului."

Mai zice si Eliade ca Domnul nostru Iisus Hristos ar fi numit pom al vietii da Eliade amesteca cu niste chestii despre arborele cosmic si alte de astea.
Sunt si ceva icoane ortodoxe dar putine in care Domnul nostru Iisus Hristos este reprezentat ca pom iar Sfintii in ramuri.
Majoritatea sunt cele de reprezinta pe Domnul nostru Iisus Hristos ca vita.
Eu am zis asa ceva ca prin om a intrat moartea in creatie adica prin Eva si prin Maica Domnului a intrat din nou viata in creatie adica Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.03.2009, 01:10:15
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

mihailt, merci mult de lamuriri! Am inteles ce ai vrut sa spui si despre ce e vorba in articolul respectiv. Urmeaza sa studiez in detaliu, dar prima data sa termin cu Geneza.

Revin cu o intrebare. Cap. 6
Citat:
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va ramane Duhul Meu pururea in oamenii acestia, pentru ca sunt numai trup. Deci zilele lor sa mai fie o suta douazeci de ani!"
Initial am considerat ca e vorba de varsta maxima care o poate atinge omul. Totusi, tind sa cred ca e vorba de altceva din doua motive. Daca "Duhul Meu" s-ar referi la viata, nimeni nu ar mai trai. Pe de alta parte, daca ar fi o limita de viata, ar aparea o contradictie in Cap.11 unde e prezentat neamul lui Sem in care sunt multi care au depasit 120 de ani (ex. Serug 330 de ani).

Poate cineva sa vina cu o lamurire?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2009, 20:49:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de evolution
Prima intrebare:Cum de au crescut plantele inainte sa apara Soarele?
Plantele au aparut dupa Soare, insa ca sa nu creada oamenii ca Zeul Soare a cauzat aparitia vietii pe Pamant, s-a convenit sa se inverseze cele doua zile. Iti imaginezi cultura vremii, caci popoarele se inchinau la statuete si isi faceau idoli si vitei de aur... Unele mai "rasarite" adulau Soarele ca dumnezeu si asta l-a determinat pe autorul Genezei sa interschimbe cele doua zile ale Facerii. Daca gresesc, sa ma corectati.
Citat:
În prealabil postat de evolution
Intrebare 2:Cum de exista lumina,ziua si noaptea inainte sa existe Soarele?
Eu stiam ca Soarele a aparut inaintea Pamantului,planetele nu pot exista fara o stea in jurul careia sa orbiteaza.
Luminatorul cel mic nu este defapt un luminator,este lumina Soarelui reflectata de el{Luna].


Da, aici poate sa-ti raspunda Steven Weinberg in Primele trei minute ale Universului. Cand Universul-copil era mic in dimensiune (finit si fara margini), atunci materia si antimateria se luptau pentru suprematie in Univers. Quarcii interactionau cu antiquarcii rezultand fotoni si asta se intampla pretutindeni in spatiul abia format. Era o mare de lumina, pentru ca fotonii aveau viteza pe care o stii si ajungeau foarte rapid de unde au plecat, circuland in toate directiile si revenind iarasi in locul unde s-au format. Si din o parte din fotoni se transformau din nou in materie si antimaterie si tot asa... Intre timp Universul isi accelereaza expansiunea si spatiul devine tot mai mare si lumina scade din ce in ce mai mult, treptat, pe masura ce materia castiga teren si fotonii nu mai ajung asa de repede de unde au plecat. Si iata ca Dumnezeu desparte lumina de intuneric.

"Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi."

Dar "La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul." A se intelege cerul ca lumea ingerilor care a fost creata inainte de pamant, adica de lumea noastra - Universul vizibil asa cum il stim noi. Pamantul poate fi acel "ceva" pe care Dumnezeu l-a adus la existenta si din care provine Universul "material", probabil prima singularitate de energie infinita in care spatiu-timpul este infinit comprimat si in care legile fizicii isi pierd sensul lor firesc...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.09.2009, 23:35:17
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima intrebare ar fi urmatoarea. Daca Adam si Eva erau singurii oameni, si atat ei cat si restul vietuitoarelor se puteau hrani cu toate plantele care se gaseau, de cine trebuia sa pazeasca Adam gradina?

Trebuie sa gandim putin lucrurile. Noi cand ne gandim la cuvantul "paza", ne imaginam un bodyguard. Nu in sensul asta trebuiesc privite lucririle in acest caz. Adam si Eva trebuia sa pazeasca gradina de Lucifer, de influenta raului care tocmai patrunsese in univers. Ei trebuiau sa se fereasca de inselaciunile Diavolului.

A doua intrebare. Dumnezeu i-a spus lui Adam sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului. Totusi, din pomul vietii putea manca?
Adam si Eva mancau din pomul vietii. E logic: daca aveau voie sa manance din toti pomii, cu exceptia pomului cunostintei binelui si raului, pomul vietii facea parte din aceia "toti". Fructele acelui pom asigurau continuitatea vietii, tocmai din acest motiv Dumnezeu a pus doi heruvimi la intrarea in gradina, ca Adam sa nu mai aibe posibilitatea sa traiasca vesnic. Asta nu inseamna ca daca mai apuca sa manance inca o data, traia vesnic. Nu, ci din acel pom trebuia sa manance zilnic. La sfarsitul timpului, cei mantuiti vor manca din nou din acel pom pentru a primi vindecare si a le asigura viata vesnica. Apocalipsa 22:2 spune asa: "In mijlocul pietii cetatii (Ierusalimul ceresc) si pe cele doua maluri ale raului, era pomul vietii rodind douasprezece feluri de rod, si dand rod in fiecare luna; si FRUNZELE POMULUI SLUJESC LA VINDECAREA NEAMURILOR".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2009, 19:24:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Am si eu o intrebare tot din Facere:

Ce inseamna blestemul pe care Dumnezeu il spune sarpelui, din versetul 14.

Facerea 3

14. Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
15. Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Am adus in discutie si versetul 15 pentru ca face parte din context.Ce parere aveti, sau ce spun parintii bisericesti despre aceasta?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2009, 08:41:58
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Acum un an si jumatate am inceput sa citesc si eu Biblia. Nu am fost un om bisericos, sunt botezat crestin ortodox si incerc sa respect poruncile si sa fiu un bun crestin.
Intrebarile existentiale, gen: care este menirea mea pe acest pamant, ce se intampla dupa ce mor, de ce exista atata suferinta, de ce suferinta loveste atat pe oamenii buni cat si pe cei rai, au inceput sa revina tot mai obsedant in mintea si inima mea. Am incercat sa gasesc raspunsuri, la inceput citind mult siteuri gen "iesirea din matrix", siteuri ezoterice si am ajuns la religie.
Am inceput sa citesc Biblia si am simtit ca in ea sunt raspunsurile. Dar citind, mai ales Vechiul Testament, am inceput sa devin confuz. Am incercat sa inteleg si nu intelegeam. Si am cautat interpretari, talcuiri.
Am incercat si pe site-uri ale religiei iudaice.
In final am ajuns la Kabbalah. Adevarata Kabbalah, nu cea promovata de actori sau cantareti. Si, in acel moment, am simtit ca asta este calea. Kabbalah nu este religie, este o stiinta.
Si este radacina tuturor religiilor monoteiste. Kabbalah iti arata calea de a-L simti cu adevarat pe Dumnezeu, calea de a percepe realitatea. Adevarata realitate.

http://www.perceivingreality.com/
http://www.kabbalah.info/ro/
http://shanti-spirit.ro/

Last edited by toni2009; 26.11.2009 at 08:53:04.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.11.2009, 12:02:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de toni2009 Vezi mesajul
Acum un an si jumatate am inceput sa citesc si eu Biblia. Nu am fost un om bisericos, sunt botezat crestin ortodox si incerc sa respect poruncile si sa fiu un bun crestin.
Intrebarile existentiale, gen: care este menirea mea pe acest pamant, ce se intampla dupa ce mor, de ce exista atata suferinta, de ce suferinta loveste atat pe oamenii buni cat si pe cei rai, au inceput sa revina tot mai obsedant in mintea si inima mea. Am incercat sa gasesc raspunsuri, la inceput citind mult siteuri gen "iesirea din matrix", siteuri ezoterice si am ajuns la religie.
Am inceput sa citesc Biblia si am simtit ca in ea sunt raspunsurile. Dar citind, mai ales Vechiul Testament, am inceput sa devin confuz. Am incercat sa inteleg si nu intelegeam. Si am cautat interpretari, talcuiri.
Am incercat si pe site-uri ale religiei iudaice.
In final am ajuns la Kabbalah. Adevarata Kabbalah, nu cea promovata de actori sau cantareti. Si, in acel moment, am simtit ca asta este calea. Kabbalah nu este religie, este o stiinta.
Si este radacina tuturor religiilor monoteiste. Kabbalah iti arata calea de a-L simti cu adevarat pe Dumnezeu, calea de a percepe realitatea. Adevarata realitate.

http://www.perceivingreality.com/
http://www.kabbalah.info/ro/
http://shanti-spirit.ro/
Si ce legatura are asta cu subiectul?

Nu ne intereseaza ratacirile tale.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.11.2009, 12:42:24
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Inteleg sentimentul tau.
Are legatura. Cabalisti spun ca cele 5 carti ale lui Moise nu descriu absolut deloc aceast lume corporala. Descriu doar lumile spirituale.
Imi cer scuze daca am deranjat. Nu am vrut asta. Am vrut doar sa impartasesc ceea ce am simtit ca ar fi calea. Sa o impartasesc celor care au, conform Kabbalah, "punctul din inima".

Last edited by toni2009; 26.11.2009 at 12:49:00.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2009, 13:18:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Hai sa-ti zic care e calea : Iisus Hristos e Calea , Adevarul si Viata si Biserica Ortodoxa.
Kaballa e o secta gnostica si ezoterica, care habar nu are ce e acela Adevarul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.11.2009, 14:36:26
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Tu tot mai crezi ca exista undeva, ascunsa in Bibile, expresia "crede si nu cerceta"....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adam, eden, pomul vietii, rai



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Geneza Templier Knight Din Vechiul Testament 67 27.05.2017 19:14:27
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 16:49:43
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56