Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2011, 13:15:10
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit Reiki

In urma unor contacte cu Reiki, am avut niste nedumeriri si indoieli care s-au concretizat in urmatoarele intrebari:

Care este pozitia Bisericii Ortodoxe fata de practica Reiki? Si care sunt argumentele pentru aceasta?

M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2011, 15:01:02
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pseudostiinta, pe acelasi picior cu astrologia, acupunctura, homeopatia, qi kung, feng shui si alte baliverne, majoritatea de sorginte orientala.

Evident, asta e pozitia unui sceptic, nu a unui crestin.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2011, 15:02:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
M-as bucura sa-mi raspundeti cat mai detaliat fata de acest subiect, cat mai argumentat.
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.

Eu aș băga aceasta în aceeași oală cu yoga, respirația holotropică, bioenergia și altele. O să-ți spun cum tratez eu toate aceste lucruri. Ele sunt practici prezentate ca pe o completare a religiei, o desăvârșire a ei, cică îți ajută sufletul și/sau trupul bla bla bla.

Să tratăm religia ca pe ceva nedesăvârșit, înseamnă să-L acuzăm pe Iisus de minciună prin ascunderea Adevărului, sau să punem sub semnul întrebării perfecțiunea Lui. Ori noi știm că Dumnezeu e desăvârșit, așadar ne-a dat o învățătură desăvârșită, deplină. Dacă aveam nevoie și de aceste lucruri, ne-ar fi învățat și îndemnat să le practicăm, iar sfinții erau maeștrii în ele. Doar nu crede cineva că Hristos a îndurat atâtea chinuri și s-a lăsat răstignit, doar ca să propovăduiască jumate de Adevăr?

Tot ce "desăvârșește" religia, de fapt o virusează. Nu putem sluji la doi stăpâni.

Unii cred că pot alege și aceste practici și pe Dumnezeu, dar de fapt, ar trebui să aleagă numai una din ele, să se hotărască, nu merg împreună și credința în Dumnezeu și aceste prostii.

Last edited by camy_d; 28.01.2011 at 15:04:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2011, 16:32:00
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit

Ma bucur mult ca am primit raspunsuri, nu ma asteptam, si va multumesc.

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Atunci trebuie să ne descrii și tu cât mai detaliat această practică. Știu și eu ceva în mare, dar aș putea răspunde mai bine, dacă aș cunoaște mai multe detalii.
Nu am aprofundat. Am doar niste initieri in Reiki Traditional.
Am ales doar ceea ce rezona cu mine din principiile Reiki si anume faptul de a fi conectat la sursa universala de iubire si energie, de a-ti pastra o stare mentala si emotionala de liniste si bunatate, si ideea de vindecare „prin punerea mâinilor“. Am practicat doar autotratamentul, dar fara o incredere deplina in asta.

Incertitudinile si faptul ca mai nimeni din cei apropiati mie nu este de acord cu astfel de practici m-au adus aici, unde am mai citit si in alt thread opinii ale oamenilor despre Reiki care, se pare, sunt la fel de contradictorii precum ma simt si eu.

Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2011, 16:42:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.

In ortodoxie noi credem ca Dumnezeu este Cel ce vindeca, Cel ce ne tine in viata, iar noi de la sine putere nu avem nimic si nu putem face nimic fara El:

1 Corinteni 6

19. Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?
20. Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2011, 17:11:07
Riluri's Avatar
Riluri Riluri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca ar fi fost de la Dumnezeu, atunci El ne-ar fi vorbit despre asta prin Sfintii Parinti.

Autotratament? Puterea sinelui? Eu, ego samd - astea-s desprinse din hinduism si n-au a face cu crestinismul.
[/b]
Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2011, 17:42:10
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Da, sunt de acord cu ceea ce spui. Probabil din dorinta de a fi speciala, am incercat Reiki. Totusi, de ce medicina este acceptata, iar practicile gen acupunctura, qi gong nu sunt acceptate? Sau mai precis, care dintre metodele de tratament sunt acceptate si care nu?

unele practici sunt stravechi ( de ce ai folosi abacul cand ai calculatorul ?),
unele periculoase (se cere crestere spirituala daca nu vrei rezultate negative(boala, etc) dar daca tot esti crescut spiritual la ce iti mai itrbuie acea practica?),
altele sunt chiar medicina.

te-ai intrebat cati dintre cei ce le resping chiar stiu ceva (prin intelegere cu inima) a acestora?
cati doar iti repeta ce au inteles ei de fapt de la altii???
Daca innegresc ce are altul, ce am eu nu devine mai luminos decat este.
Daca curat lampa mea, ea devine tot mai stralucitorare.

ai crestinismul si ai totul...citeste un pic din Sf.Grigorie Palama sau Maxim Marturisitorul.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2011, 18:28:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Riluri Vezi mesajul
Mai am enorm de multe de citit si inteles si mai ales de trait din invatatura crestina, dar intrebarea mea este: cum este stabilit faptul ca sursa este de la diavol?
Ce nu-i de la Dumnezeu, e de la diavol. Dumnezeu nu ne-a dat Reiki, ci rugăciunea și credința.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2011, 18:57:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am dat un search pe google pt. "Reiki" și așa cum bănuiam, nu e vorba numai de punerea mâinilor.

Gradul I: după inițiere, practicantul poate face autotratament, si dupa un timp si tratament. Pozițiile de punere a mâinilor sunt simple și intuitive, se merge pe principiul de sus în jos, urmărindu-se chakrele, pe fața și pe spatele trupului. De asemenea se aplică mâinile în locurile dureroase.

Gradul al II-lea: după inițiere, practicantul primește primele simboluri Reiki, cu ajutorul cărora își poate activa palmele pentru o mai mare eficiență și poate face tratament și prin realizarea și vizualizarea simbolurilor în anumite puncte bine precizate. Poate efectua tratamente la distanta si tratamente mai eficiente folosind simbolurile. De asemenea, simbolurile permit curățarea încăperilor de energii negative, dăunătoare, curățarea și energizarea mâncării, dar și trimiterea luminii la distanță, crearea câmpurilor de protecție.

Gradul al III-lea - sau profesor -: după inițiere, practicantul primește noi simboluri și învață tehnici suplimentare. Poate face acordaje altor persoane. De multe ori, acest grad se "sare" si se trece direct la maestru.

Maestru: după inițiere, noul maestru poate la rândul lui să facă altora inițieri/acordaje si cunoaste simbolurile specifice maestrilor..

După fiecare inițiere, urmează o perioadă de criză de vindecare, de purificare, cu o durată de 21 de zile, în care practicantul trebuie să-și facă autotratament zilnic și să practice un regim de viață cât mai echilibrat și cu un meniu lacto-vegetarian.
În timp, au apărut numeroase sisteme Reiki. Unele recuperează tehnici și simboluri descoperite în vechile manuscrise esoterice orientale, altele se bazează pe experiența înnoitoare a maeștrilor contemporani. Astfel, pe lângă Reiki tradițional au apărut și sunt practicate cu succes Karuna Reiki, Gendai Reiki, Shambala Reiki.


Dacă ar fi fost numai punerea mâinilor, n-ar fi fost chiar rău, doar inutil. Cum orice erezie este un adevăr deformat, cred că sâmburele de adevăr se află în faptul că omul are o energie divină în mâna dreaptă, cu care-și face cruce. Însă toate practicile orientale, se bazează pe puterea pe care omul o ia de la draci. Acea energie divină din mâna dreaptă este eclipsată de energiile satanice care vin peste ea. Ca să nu mai spunem că reiki nu face deosebire între mâna dreaptă și cea stângă.

Dovezi concrete în acel articol că reiki e o rătăcire sunt credința în chakre și folosirea simbolurilor. Cele două n-au niciun sâmbure divin, sunt plăsmuiri ale imaginației. Acolo unde nu e Dumnezeu, e satana, care are tot interesul să le dea acelora energie, ca să practice în continuare reiki și să se depărteze de Dumnezeu. Gândește-te la ele ca la niște talismane, sunt cam la fel, sau poate un rău mai mare!

Dumnezeu ne-a dat tot ce ne trebuie pentru vindecarea sufletească. Dacă aducem ceva nou, negăm faptul că El ne-a propovăduit Adevărul deplin. Trupește ne vindecă doctorul și/sau Dumnezeu.

Last edited by camy_d; 28.01.2011 at 18:59:32.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2011, 22:06:29
Hikari Hikari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2011
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am dat un search pe google pt. "Reiki" și așa cum bănuiam, nu e vorba numai de punerea mâinilor.

Gradul I: după inițiere, practicantul poate face autotratament, si dupa un timp si tratament. Pozițiile de punere a mâinilor sunt simple și intuitive, se merge pe principiul de sus în jos, urmărindu-se chakrele, pe fața și pe spatele trupului. De asemenea se aplică mâinile în locurile dureroase.

Gradul al II-lea: după inițiere, practicantul primește primele simboluri Reiki, cu ajutorul cărora își poate activa palmele pentru o mai mare eficiență și poate face tratament și prin realizarea și vizualizarea simbolurilor în anumite puncte bine precizate. Poate efectua tratamente la distanta si tratamente mai eficiente folosind simbolurile. De asemenea, simbolurile permit curățarea încăperilor de energii negative, dăunătoare, curățarea și energizarea mâncării, dar și trimiterea luminii la distanță, crearea câmpurilor de protecție.

Gradul al III-lea - sau profesor -: după inițiere, practicantul primește noi simboluri și învață tehnici suplimentare. Poate face acordaje altor persoane. De multe ori, acest grad se "sare" si se trece direct la maestru.

Maestru: după inițiere, noul maestru poate la rândul lui să facă altora inițieri/acordaje si cunoaste simbolurile specifice maestrilor..

După fiecare inițiere, urmează o perioadă de criză de vindecare, de purificare, cu o durată de 21 de zile, în care practicantul trebuie să-și facă autotratament zilnic și să practice un regim de viață cât mai echilibrat și cu un meniu lacto-vegetarian.
În timp, au apărut numeroase sisteme Reiki. Unele recuperează tehnici și simboluri descoperite în vechile manuscrise esoterice orientale, altele se bazează pe experiența înnoitoare a maeștrilor contemporani. Astfel, pe lângă Reiki tradițional au apărut și sunt practicate cu succes Karuna Reiki, Gendai Reiki, Shambala Reiki.
Pana aici totul este corect ce ati aflat. Insa interpretarea dumneavoastra este defectuoasa sau partinitoare. Este nevoie si de un alt tip de intelegere nu doar de dogma.

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul

Dacă ar fi fost numai punerea mâinilor, n-ar fi fost chiar rău, doar inutil. Cum orice erezie este un adevăr deformat, cred că sâmburele de adevăr se află în faptul că omul are o energie divină în mâna dreaptă, cu care-și face cruce. Însă toate practicile orientale, se bazează pe puterea pe care omul o ia de la draci. Acea energie divină din mâna dreaptă este eclipsată de energiile satanice care vin peste ea. Ca să nu mai spunem că reiki nu face deosebire între mâna dreaptă și cea stângă.

Dovezi concrete în acel articol că reiki e o rătăcire sunt credința în chakre și folosirea simbolurilor. Cele două n-au niciun sâmbure divin, sunt plăsmuiri ale imaginației. Acolo unde nu e Dumnezeu, e satana, care are tot interesul să le dea acelora energie, ca să practice în continuare reiki și să se depărteze de Dumnezeu. Gândește-te la ele ca la niște talismane, sunt cam la fel, sau poate un rău mai mare!
A pune mana pe cineva pentru a-l ajuta reprezinta in primul rand un act de compasiune si nu un gest inutil. Este ca si cum ati spune ca atunci cand il doare pe copil burtica si mama ii pune mana aproape instantaneu este strigator la cer.

Haideti sa definim erezia. Ereziile (gr. hairesis și lat. haeresis = opțiune, alegere) sunt "concepții particulare fie despre Sfânta Treime, fie despre dumnezeirea lui Iisus Hristos, sau despre firea Sa omenească, sau despre raportul dintre cele două firi în ipostasul Său dumnezeiesc, acestea din urmă fiind cunoscute sub numele de erezii hristologice. Se cunosc și erezii pnevmatologice, întâlnite în teologie sub numele de subordinaționism pnevmatologic, sau de pnevmatomahie" [1]. De asemenea, ereziile care afectează viziunea corectă asupra Bisericii se numesc erezii eclesiologice.
Ori ceea ce ati citat dumneavoastra despre Reiki nu CONTRAZICE dogma sau invataturile Bisericii. Ati vazut vreun rand care sa spuna sa nu fii credincios BO ? Ati vazut un rand care sa spuna ca trebuie sa devii budist pentru a practica Reiki ? Ati vazaut vreun rand care a spusn un singur cuvant impotriva invataturilor ortodoxe ? Nu cred. Si atunci de ce aceasta atitudine ?

Chakrele nu apartin sistemului Reiki ci invataturilor provenite de pe meleagurile Indiei. Daca ati fi cercetata mai profund ati fi aflat ca exista o serie de cercetatori printre care si preoti japonezi care au studiat si publicat carti despre aceste chakare. Si nu numai ei. Lucrari despre chakre au publicat si Michale Aivanhov , Rudolf Steiner etc.
Daca analizam simbolurile ele fac parte sin inconstientul colectiv al umanitatii...de cand suntem ne exprimam cel mai usor in imagini. Simbolurile au reprezentat prima scriere din istoria omenirii. Ulterior s-a trecut la alfabetul fenician , grec , latin s.a.m.d.

Putem reaminti aici ca si Sfanta Cruce este tot un simbol. Cu o semnificatie aparte in viata ortodoxa. Este exact cum ati spune ca si Crucea este tot o plasmuire a mintii, nu ?

Daca spuneti , citez "Acea energie divină din mâna dreaptă este eclipsată de energiile satanice care vin peste ea " inseamna oare ca dumneavoastra credeti ca Satana are o forta mai mare decat Creatorul tuturor lucrurilor, Dumnezeu ? Personal nu cred acest aspect insa sunt convins ca exprimarea dumneavoastra nu este cea mai adecvata.


Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a dat tot ce ne trebuie pentru vindecarea sufletească. Dacă aducem ceva nou, negăm faptul că El ne-a propovăduit Adevărul deplin. Trupește ne vindecă doctorul și/sau Dumnezeu.
Va inselati stimata doamna. Doctorul nu te vindeca. El iti prescrie pastiel si iti da sfaturi de care uneori nici el nu tine cont. Ati vazut vreun doctor care a dat un rinichi sa plaman unui bolnav ca sa se vindece ? Eu unul nu. Si cred ca nici dumneavoastra.
Toate cele bune,
Hikari
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54