Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 11.04.2016, 23:55:59
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Te-ai intrebat vreodata de ce Iisus nu a fost recunoscut de ucenici pe drumul Emausului?

Sau de ce a fost confundat cu gradinarul?
" chiar dacă am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem.
17. Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi."
Reply With Quote
  #1292  
Vechi 12.04.2016, 08:58:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Bodhisattva este fiinta care actioneaza exclusiv pentru binele tuturor fapturilor, toate actiunile sale avand la baza motivatia de a contribui la bunastarea acestora, anticipata sub forma ei ultima - desavarsirea spirituala.

Desavarsirea spirituala este singura conditie existentiala cu adevarat satisfacatoare.

Miezul budismului mahayana este promisiunea pe care credinciosul o face ca nu va inceta sa actioneze fizic/spiritual pana cand si ultima faptura va fi salvata din ghearele suferintei.


Orice actiune a unui Bodhisattva se instituie ca rugaciune pentru toate fiintele samsarice, prin puterea credintei si puritatea intentiei.

Niciun Bodhisattva nu actioneaza prin puterea sa, ci lasa puterea lui Adi Buddha sa se reverse in toata samsara, sa binecuvanteze toate fapturile.

Niciun efort spiritual nu este facut pentru sine ci efectele virtuoase sunt transferate prin rugaciune celorlalte fapturi.

Sensul efortului spiritual si bucuria vine prin anticiparea salvarii celorlalti.

Aceasta ardere a inimii se numeste bodhicitta (citta = minte, bodhi = treaz/intelect/iluminat).


Pana cand inima nu se aprinde de focul bodhicittei - denumirea de Bodhisattva este doar cu numele.

Teoretic toti budistii mahayana sunt Bodhisattva. Practic sunt doar cei patrunsi de simtire.

Bodhicitta se aprinde, in general, prin efort contemplativ, daca fiinta nu este deja inzestrata de la nastere cu aceasta dragoste arzatoare.

Scriptural sunt doua cai prin care omul poate dobandi o astfel de inima - denumite contemplatia in sapte puncte si contemplatia schimbarii sinelui.

-----

Pentru a intelege inima unui bodhisattva recomand vizionarea filmului

The Monkey King 2 (2016)

https://www.youtube.com/watch?v=WUvmmeff6JE
ci cine e Adi Buddha asta?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1293  
Vechi 12.04.2016, 14:15:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ci cine e Adi Buddha asta?
E un termen polivalent :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1294  
Vechi 12.04.2016, 18:52:09
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E un apofatic.
Reply With Quote
  #1295  
Vechi 12.04.2016, 19:42:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai degrabă catafaltic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1296  
Vechi 12.04.2016, 20:30:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ci cine e Adi Buddha asta?
Adi Budha

Self-originating Buddha, present before anything else existed.
__________________

Reply With Quote
  #1297  
Vechi 12.04.2016, 21:03:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Intrebare

Cand ai zis asta...
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cred ca exista un singur Dumnezeu. Este Unul. Pe care ajungem sa-L cunoastem si sa ne unim cu El prin contemplatie.
...te-ai referit la...?
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Adi Budha

Self-originating Buddha, present before anything else existed.
Reply With Quote
  #1298  
Vechi 12.04.2016, 21:31:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Intrebare

Cand ai zis asta...

...te-ai referit la...?
Eu cred ca daca omul se raporteaza si aliniaza la valorile profund umane (respectul fata de viata, fiinte, puterea de sacrificiu, daruirea de sine, dreptate, rabdare, afectiune...), in fapt iL iubeste si respecta pe unicul Dumnezeu, indiferent cum este acesta denominat.

In astfel de persoane, Dumnezeu poate fi cu usurinta recunoscut.
__________________

Reply With Quote
  #1299  
Vechi 13.04.2016, 00:22:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Eu cred ca daca omul se raporteaza si aliniaza la valorile profund umane (respectul fata de viata, fiinte, puterea de sacrificiu, daruirea de sine, dreptate, rabdare, afectiune...), in fapt iL iubeste si respecta pe unicul Dumnezeu, indiferent cum este acesta denominat.

In astfel de persoane, Dumnezeu poate fi cu usurinta recunoscut.
Eu cred ca daca omul il confunda pe Dumnezeu cu vreo plasmuire a mintii omenesti, poa' sa se alinieze la ce valori umane profunde vrea, ca in final va avea parte de dumnezeul creat dupa chipul si plasmuirea mintii lui, adica un idol ireal, si nu de Dumnezeul care a facut cerul si pamantul si pe care infinitul nu poate sa-l cuprinda, nici vreo minte de creatura sa-L imagineze, fiindca in fiinta Lui e absolut incognoscibil, de negandit, ne neinchipuit.
Singurul care ni-L poate indica pentru a nu-L imagina fiecare in fel si chip e Dumnezeu-Omul, Iisus Hristos!
A cauta doar reflectii ale lui Dumnezeu in bunatatea, iubirea, dreptatea creaturilor, si a nu vedea in Hristos nimic altceva decat in Buddha, e insasi esenta antihristica.


Buddhistii cred intr-o divinitate din care purcede tot ce exista. Nu? Prin urmare, atat divinitatea cat si lumea sunt eterne, fara inceput si fara sfarsit, lumea fiind emanatia acestei divinitati.

Crestinii ortodocsi cred intr-un Dumnezeu Treime, unul in Fiinta, in trei Persoane, care a creat lumea din nimic.
"Cred Intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul Cerului si al Pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute".

Crestini cred ca starea de suferinta, boala si moarte nu e cauzata de Dumnezeu, nu e din vesnicie, ci provocatade pacatul neascultarii primilor oameni. Cu ajutorul diavolului, ingerul razvratit din libera lui alegere.

Buddhistii spun ca starea de suferinta si moarte exista din veci, ca n-are inceput si probabil nici sfarsit, fiind cauzata de ignoranta celor ce purced din divinitate. Pentru ca suferinta sa aiba sfarsit, si sa nu se tot reincarneze, trebuie sa scape de ignoranta.
Daca ar scapa de ignoranta, nu s-ar tot reincarna in nenumarate secvente existentiale fara sfarsit, ci ar pluti fara forma, in abisul si vacuitatea non-manifestarii.

Scopul ultim al buddhistilor e cum sa ajunga iar la starea de nemanifestare din care au purces. Problema e ca n-au cum sa-si aminteasca nimic de la o reincarnare la alta, asa ca o iau iar de la cap cu ignoranta.

Crestinii cred intr-un Dumnezeu iubitor si Proniator, care a creat lumea cu un scop clar si care atat de mult a iubit lumea, incat L-a dat pe singurul Sau Fiu sa fie rastignit pe Cruce spre iertarea pacatelor.
"Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.

Crestinii cred ca in afara de Tatal, Fiul si Sf. Duh, nimeni altcineva nu poate fi numit Dumnezeu, nimeni altcineva nu are esenta divina, nu e emanatie divina. Creatorul e singurul necreat. Creaturile nu au esenta divina si nici acces la ea. Au in schimb acces la har, dar pe alta cale. A smereniei, curatirii de pacate prin Sf. Taine, fara de care nu exista si nu poate exista nicio iluminare in afara de perverse inselari demonice!

Buddhistii cred intr-o divinitate din care purcede tot ce exista si deci toate au esenta divina.

Crestinii cred ca Singurul Fiu al lui Dumnezeu de aceeasi esenta divina cu Tatal si Sf. Duh e Iisus Hristos si ca S-a rastignit pe Cruce pentru iertarea si stergerea pacatelor lumii.

Buddhistii (unii din ei) cred ca Iisus e unul oarecare din nenumaratii iluminati divini care a parcurs nenumarate reincarnari.

Crestinii cred in Intruparea, Rastignirea, Moartea, Invierea si Inaltarea cu trupul a lui Hristos ca singura modalitate prin care umanitatea noastra sa fie unita prin har cu divinitatea, in Persoana Dumnezeului-Om.

Crestinii cred ca Hristos poate ierta pacatele si ca imediat dupa moarte, un om iertat nu are ce rele sa ispaseasca in asa-zise alte reincarnari.
Vezi cazul talharului de pe cruce! Hristos l-a iertat pentru toate relele, si ca talhar, cred ca facuse destule, si i-a zis "astazi vei fi cum Mine in Rai!" N-a urmat nicio reincarnare a talharului, ci a fost iertat si dus in rai!

Buddhistii nu cred in iertarea pacatelor facuta de Hristos, ci in legea implacabila a karmei si reincarnarii, eterna si ea.

Dumnezeu-omul in care cred crestinii are un nume care nu poate fi nicicum ignorat, nici folosit fraudulos de nimeni altcineva oricat ar fi de sfinti/iluminati/intelepti/jertfelnici/iubitori etc.
Un singur Om e de aceeasi fiinta cu Dumnezeu: Iisus Hristos! Nimeni altcineva dintre creaturi, niciodata sub nicio forma nu are, n-a avut si nu va avea aceeasi fiinta cu Tatal si Sf. Duh! Veac pururi!

Buddhistii considera tot si toate, ca fiind divine. Ei isi recunosc divinitatea in toate fapturile bune, blande, iubitoare etc. fiindca oricum toate sunt emanatii divine. Pentru buddhisti, lumea = dumnezeu! Totul e dumnezeu la buddhisti! Omul, pomul, randunica, soricelul, capra cu iezii, vantul, stancile, planetele, oceanul, cerul, norii, ingerii si diavolii, toate purced din divinitate, toate sunt dumnezeu! Doar trebuie sa contemple mult pana isi reamintesc asta. Toate trebe sa scape de ignoranta si sa afle ca asta e natura lor ultima! Dupa care urmeaza vacuitatea, nimicul absolut! Nirvana!
In crestinism, credem ca cei ce se cred egali/de aceeasi esenta cu Dumnezeu n-o sfarsesc prea bine. Lucifer&co, de ex.

etc., etc.

Si zici ca nu conteaza ce nume dau unii sau altii lui Dumnezeu!!!
Reply With Quote
  #1300  
Vechi 13.04.2016, 00:58:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vai, Delia, dar nu e strop de apofatic in textul tau! Se poate?... Nu ma asteptam, de la tine chiar nu ma asteptam...
Nu cunosti ca Dumnezeu e (mai nou) si apofatic - nu doar catafatic?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10