Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 20.03.2011, 20:30:49
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
De ce acessta frica de Oaste? de ce va temeti de ea? chestiile pe care le-ati spus despre oaste sunt relative si nici decum o caracteristica! de ce nu vreti sa fiti realisti si sa vedeti ajutorul acordat de oaste preotilor in misiunea lor? Nu conteaza ca lumea zace in betii, in desfranari si alte patimi, conteaza sa nu existe miscari "exagerate" Nu, miscari care cateodata ii trezesc din somn pe cei care dorm in ogorul Domnului, Oastea nu a deranjat niciodata preotii ravnitori ci mai mult, ei au apreciat-o, a deranjat pe aceea care nu stiau sigur de ce sunt preoti, Bineanteles ca inoirea vieti se face in Biserica, dar intrebarea este, cat se face? sa fim realisti, Asta vrea si oastea, o inoire a vietii noastre, in Biserica, nu doar traditii si formalism! OD a adus spre biserica mii de suflete care niciodata inainte nu au cunoscut pe Hristos si Sfintele Taine, asa ca n-ai nici un drept sa o acuzi! Ea spre deosebire de alte miscari, are roade si roadele se vad, De ce incercati sa starpiti acest minunat lucru din Biserica lui Hristos? cine va influenteaza mintile? cunoasteti cu adevarat OD?
Iti apreciez toate articolele publicate cu privire la Oastea Domnului! Domnul sa te intareasca! :)
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 20.03.2011, 20:54:29
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Daca o anumita cale este buna, Dumnezeu nu o va lasa neconfirmata. De ce OD nu are sfinti? Mi s-ar putea raspunde pentru ca este o miscare relativ tanara (mai putin de 100 ani) si ca nu putem sti ce se va intampla in viitor.
Eu cred ca este o cale stearpa, care promoveaza o spiritualitate superficiala. De ce am avea nevoie de OD cand calea traditionala a Bisericii este in continuare rodnica (a se vedea sfintii din ultimul secol, recunoscuti ca atare de orice ortodox)?
Care din invataturile lui Iosif Trifa sau Traian Dorz se inalta la nivelul celor apartinand marilor sfinti ai Bisericii (Sfintii Trei Ierarhi, Sf. Isaac Sirul, Sf. Maxim, Sf. Efrem, Sf. Atanasie, Ava Dorotei, Sf. Siluan, Parintele Sofronie s.a.m.d.)? Sau care cantari de la OD se compara cu muzica psaltica traditionala? Daca tot dedicam o parte din timpul nostru vietii spirituale, de ce sa nu ne hranim cu hrana de calitate? De ce sa preferam o hrana de calitate indoielnica?

Daca zelul "ostasilor" ar avea o origine sanatoasa, atunci s-ar umple manastirile de vietuitori sau de oameni in cautare de sfat de la cei care s-au lepadat de lume. Ortodoxia are o componenta ascetica indispensabila. Fara asceza nu este curatire de patimi, nu este smerenie, nu este sfintenie, nu este intimitate cu Dumnezeu.
Mai multe nu zic (dar zic altii, cum ar fi Yannaras) pentru ca nu am intentia sa jignesc pe cineva. Numai ca n-am intalnit pana acum pe cineva cu adevarat sporit duhovniceste care sa mearga pe aceasta cale. Pentru un incepator, OD poate fi pentru un timp ceva folositor (un progres fata de starea anterioara de vietuire in pacat). Dar doar pentru un timp. Dupa ce crestinul gusta ceva mai bun, este normal sa paraseasca OD si sa mearga pe calea batuta a Bisericii. Pentru unii OD poate fi o capcana, o piedica in calea urcusului duhovnicesc.

Referitor la preotii care activeaza in OD, eu i-as imparti in doua categorii. Sunt unii care de mici au facut parte din OD (ei si familiile lor) sau care au devenit membri pe parcurs. Sunt insa si unii care se implica numai pentru a avea un control asupra "ostasilor", dar in sinea lor si-ar dori sa nu aiba astfel de persoane in parohia lor. De ce? Pentru ca uneori "ostasii" sunt persoane problema, mai greu de pastorit decat ceilalti enoriasi.
(Ceva asemanator se intampla si cu visarionistii).
Oastea Domnului are sfinti! Si sfinti nu sunt numai cei care au fost proclamati sfinti, care au zile de sarbatoare stabilite! Dumnezeu a avut si are sfinti nestiuti de nimeni, in pustii, in lanturi, in inchisori,rabdand pentru El. In mocirla lumii de azi Dumnezeu are oameni care tanjesc dupa El si care se lupta, SE LUPTA cu firea, cu ispitele si cu lumea aceasta ca sa ajunga in Imparatia Lui!
Si cine a mai scris peste 15.000 mii de poezii cu asa valoare religioasa si literara? Sfintii Biserici au fost si sunt exemple demne si ne-au lasat invataturi bune de urmat. Dar de ce lepadam pe unii si pe alti? Deranjeaza? Deranjeaza infranarea, rastignirea Eului si trairea dupa Cuvantul Lui.. Iisus ne-a avertizat ca in lume vom avea necazuri, asa cum pe El nu l-au primit decat putini, asa si acum cei care vor sa miste ceva in ogorul Evangheliei sunt aratati cu degetul si sunt "protestanti, sectari, mandrii,nebuni..etc". Vad urcusul duhovnicesc din BOR.. are un tineret foarte evoluat duhovniceste.. Traiesc ortodoxia la maxim.. Problema Oastei e ca taie in omul vechi, ca nu accepta starea caldicica, ca nu bea o bere, un vin, ca nu face nunta "normala ca tot omu'" cu muzica cu versuri mizerabile, dansuri care mai de care mai lascive, nu are tineret care isi petrece noptile in baruri/discoteci/cluburi, in cele mai mizerabile patimi si desfrauri.. ce mai: "nu traieste viata la maxim." :|
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 20.03.2011, 21:02:21
annaa23's Avatar
annaa23 annaa23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Eu consider ca Oastea Domnului are o tenta sectanta...canta acompaniati de orga, lucru ce este condamnat de Biserica:"anatema sa fie!".Cei mai multi "ostasi" sunt in Ardeal si lucrul asta consider ca este numai din lipsa vetrelor de rugaciune, a manastirilor.In una din adunarile din Sibiu au pus la iconostas o fotografie cu Iosif Trifa intemeietorul OD...si un alt lucru ciudat, la adunari predica si femeile:dontgetit:eu cam atata am avut de spus...Doamne ajuta!
Lasa ca nu-i pacatoasa nunta ortodocsilor cu toate soiurile de muzicanti si cele mai mizerabile versuri si dansuri. Aia-i in spiritul dreptei credinte.. Si Oastea Domnului spre informarea ta s-a nascut in genunchi in rugaciune, in lacrimi pentru pacatul poporului acesta, in post pentru mila lui Dumnezeu si in DRAGOSTE pentru salvarea poporului acesta de la moartea duhovniceasca! OD nu este nimic mai mult decat ortodoxia, vrea doar sa traiasca cu adevarat invatatura ortodoxa!
__________________
"Dacă ai dreptate, gîndește-te că Dumnezeu nu ne-a mântuit prin dreptate. Ne-a mântuit prin dragoste..." (Traian Dorz)

"Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El si El va lucra!" (Ps.37, 4-5)

"Cu fața strălucită de Chipul Tău Divin,
Îmi voi pleca genunchii, spre Tine-așa să vin
și din genunchi veșmîntul și talpa să-Ți sărut
spunîndu-Ți ce dator sunt de tot ce mi-ai făcut." (Traian Dorz)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 20.03.2011, 21:36:17
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Presupuneri si dat cu piatra

Citat:
În prealabil postat de 06dec Vezi mesajul
Dupa cate stiu,oastea Domnului nu are binecuvantare,deci e in afara Bisericii..Siii...cu ce e cineva mai ostas decat altzii in dreptmaritoarea noastra Biserica decat mine sau dacat altzii?Mi am dat seama de viclenie,in toata sinceritatea unora dintre ei,atunci cand un neoprotestant s-a laudat ca cei din oastea Domnului de la nu stiu care biserica s-au botezat la ei...
****+++
Dragul meu tu nu vorbi din ce ai auzit de la uni si de la alti tu dute si te convinge singur si dac crezi ca esti asa cum vrei sa pari atunci nu judeca pe cel ce nu este de fata sa se poata apara ca este B I R F A si T R U F I E si I N A L T A R E de sine si acesta ete un pacat mare ca si pacatul de moarte.
Uita eu sunt Unul din acei de cre tu vorbesti si spun cu toata gura ca nu sunt nici ca tine de bun sau ca altu ,eu sunt cel mai mare pacatos si mai netrebnic om de pe fata pamIntului si nu sunt vrednic de mila si de Indurarea Bunului Dumnezeu ce o revarsa peste mine si peste toata casa mea si nu sunt vrednic sa privesc spre slavile ceresti pentru ca pacatul meu marturiseste depre mine ca nu sunt vrednic si ma feresc de a judeca pe uni si pe alti ce din contra sunt suparat pe mine ca nu pot si nu caut sa ma pazesc de pacatul MINDRIEI si al TRUFIEI .
Iar acum la SfIrsit te rog sa ma ierti si sa te rogi si pentru mine ca multa nevoie am de rugaciune si de iertare din partea fratiei tale si a tuturor oamenilor pe cre iam suparat prim fapte si vorbele mele.
S L A V I T sa fie D O M N U L +++ +++ +++ +++
Acestai salutul Ostasilor lui Hristos
Reply With Quote
  #135  
Vechi 20.03.2011, 22:53:46
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mai de mult am citit cartea "Biserica, sectele si fratii mincinosi".
Din ce am citit acolo la capitolul visarionisti, nu prea am gasit nimic care sa nu fie adevarat.
Cartea pr David nu am citit-o, asa ca nu stiu ce a scris despre visarionisti.
Dar banuiesc ca nu chiar tot ce a scris este fals.

Nu a existat “calugaria alba”, dar a existat "necasatoria".
Pr Visarion nu a interzis casatoria. Si a zis, ca si sf ap Pavel “bine este fecioarei sa se casatoreasca, bine este sa ramana necasatorita fecioara”.
Dar in practica iti era aproape imposibil sa te casatoresti fara sa auzi in spate, uneori chiar in fata, cuvinte foarte grele la adresa ta.

"Pr.Visarion nu a obligat pe nimeni sa poarte o anumita vestimentatie" - asa este.
Dar cand, iarna grea fiind, sora mea a venit la biserica cu pantaloni pe sub fusta a fost aspru criticata de epitroapa. Asta e doar unul din sutele de cazuri pe care le stiu.

la voi la biserica este o epitropa care cauta oameni cu ce sau Imbracat si crezi ca te credem ca a cautaot pe sora ta sub fusta asta suna a mistocareala si a ura Impotriva fratilor tai .
Eu sunt O R T O D O X si unul rau si Inrait dar Sunt O S T A S al LUI HRISTOS , si nu as acepta sa fiu rupt de SF: B I S E R I C A mai bine mort si sa stii ca daca as auzi ceva sa nu fie spre zidirea SF BISERICI a LUI HRISTOS as avea puterea sa ies In lume si sa strig In gura mare ca este Ratacire sau or ce ar fi pentru ca asa trebuie sa faca unul care a primit sa fie slujitor In oastea Lui HRISTOS.
S L A V I T sa fie D O M N U L +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #136  
Vechi 20.03.2011, 23:16:52
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow @ sofia

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu o vad ca pe o falie neoprprotestanta in sinul ortodoxiei ,iar pt o elucidare va rog f.mult sa copiati de pe ortodoxmedia,com predica preotului GHEORGHE intituklata oastea domnului ca veti vedea adevarata fata a lor.
********************+++ +++ +++ +++ *****************************
Draga mea sora Intru Hristos bine ar fi cat sa cercetezi cum sa rupt acest Pr: de oastea DOMNULUI si de ce si pe urma sa vezi daca vei mai fi deacord cu ce Ura si Urgie lucreaza Devolul din oameni la DarImarea BISERICI ORTODOXE:
Eu sunt un nevreddnic si un pacatos cum nu mai este pe fata pamIntului si prin voia Proniei cersti mam Nascut Ortodox si am cunoscut de mic calea Oastei si am urmat Si In vremurile cInd Uni ca sa prinda un post de conducere In partid si sa poata trai mai usor sau dezis de SFINTA BISERICA ORTODOXA dar eu nebunul si mult pacatosul nu si nu mam rusinat Sal Vestesc pe Hristos In fata oamenilor, pentru ca lam Iubit sil Iubesc cu aceiasi Dragoste, si nu caut sa ma sui pe tronul judecati care ia fost dat LUI de Tatal si sa judec pe cei pe care numai El are voie sai judece.
S L A V I T sa fie D O M N U L
Reply With Quote
  #137  
Vechi 21.03.2011, 22:47:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Am fost la Oastea Domnului in cateva duminici, mai demult...Nu mi-a placut deloc....Cantari si tot soiul de discursuri(se voiau predici) rostite simplist, de oameni la fel...fara prea multa cultura teologica...departe de ceea ce se aude in biserica ...Ei cred ca sunt mai speciali , oricum nu sunt agreati decat de ff putini preoti si stiu o unica biserica unde popa e ostas....In fine...sunt un soi de pocaiti, dar nu fac rau...doar ca se cred altfel decat restul, si chiar nu sunt..Sa fiu iertata....E opinia mea...
Reply With Quote
  #138  
Vechi 21.03.2011, 22:58:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In biserica, in mod obisnuit vorbeste doar preotul.

Dar poate fi un preot nu prea traitor iar din predica lui poti sa nu te folosesti mare lucru sau mai rau..

La "ostasi" oricine poate, teoretic, tine o predica, iar din 10 predici a 10 indivizi (inclusiv un preot, de obicei), inevitabil vor fi unele mai putin reusite insa s-ar putea sa gasesti totusi mai mult decat una de real folos duhovnicesc.

Asadar as zice ca nu e chiar atat de rau pe cat pare.

Daca poti avea intelegere pentru un preot cu o predica penibila, cred ca poti avea cu atat mai mult pentru un frate care se straduieste dar nu-i prea reuseste..

Cred ca exista un aspect bun al incurajarii mirenilor spre predica si anume, exercitiul marturisirii publice a credintei la care de obicei stam fff. prost.
Cred ca lumea ar avea nevoie si sa auda anumite lucruri, nu doar sa vada ca facem cate o cruce mare cand trecem pe langa cate o biserica.

Apropo, nici Sfintii Apostoli nu prea au avut ceea ce noi numim in mod conventional, "cultura teologica".

Cantarile, sunt o chestiune de gust, cei care au crescut cu ele probabil le vor gasi foarte duhovnicesti, altii obisnuiti cu altele, mai putin.

Sunt insa unele care in mod sigur chiar si un ortodox mare fan cvasi-exclusivist al stilului bizantin, le va gasi de folos sufletesc.

Insa n-ar fi rau sa ne intrebam si cati ortodocsi din cei care vin la biserica au o cultura si gusturi muzicale care inclina mai degraba spre cultul ortodox decat spre cel lumesc.

Last edited by AlinB; 21.03.2011 at 23:10:09.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 21.03.2011, 23:07:57
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In biserica, in mod obisnuit vorbeste doar preotul.

Dar poate fi un preot nu prea traitor iar din predica lui poti sa nu te folosesti mare lucru sau mai rau..

La "ostasi" oricine poate, teoretic, tine o predica, iar din 10 predici a 10 indivizi (inclusiv un preot, de obicei), inevitabil vor fi unele mai putin reusite insa s-ar putea sa gasesti totusi mai mult decat una cu real folos.

Asadar as zice ca nu e chiar atat de rau pe cat pare.

Apropo, nici Sfintii Apostoli nu prea au avut ceea ce noi numim in mod conventional, "cultura teologica".
Iarta-ma, dar nu prea inteleg ce vrei sa spui!
Adica adevarul e o chestie statistica? Daca o predica are putin adevar, inseamna, neaparat logic, ca 10 predici au de 10 ori mai mult adevar ? Dar 100 de predici, atunci ?...
Mai stiu eu una: 1 vapor traverseaza Atlanticul in 6 zile, 2 vapoare traverseaza Atlanticul in 3 zile, 6 vapoare traverseaza Atlanticul inr-o singura zi !?!...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 21.03.2011, 23:12:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In biserica, in mod obisnuit vorbeste doar preotul.

Dar poate fi un preot nu prea traitor iar din predica lui poti sa nu te folosesti mare lucru sau mai rau..

La "ostasi" oricine poate, teoretic, tine o predica, iar din 10 predici a 10 indivizi (inclusiv un preot, de obicei), inevitabil vor fi unele mai putin reusite insa s-ar putea sa gasesti totusi mai mult decat una de real folos duhovnicesc.

Asadar as zice ca nu e chiar atat de rau pe cat pare.

Daca poti avea intelegere pentru un preot cu o predica penibila, cred ca poti avea cu atat mai mult pentru un frate care se straduieste dar nu-i prea reuseste..

Cred ca exista un aspect bun al incurajarii mirenilor spre predica si anume, exercitiul marturisirii publice a credintei la care de obicei stam fff. prost.
Cred ca lumea ar avea nevoie si sa auda anumite lucruri, nu doar sa vada ca facem cate o cruce mare cand trecem pe langa cate o biserica.

Apropo, nici Sfintii Apostoli nu prea au avut ceea ce noi numim in mod conventional, "cultura teologica".

Cantarile, sunt o chestiune de gust, cei care au crescut cu ele probabil le vor gasi foarte duhovnicesti, altii obisnuiti cu altele, mai putin.

Insa n-ar fi rau sa ne intrebam si cati ortodocsi din cei care vin la biserica au o cultura si gusturi muzicale care tin de cultul ortodox..

Apoi draga AlinB....inteleg ca tu ii simpatizezi....Este pb ta..eu nu, dar ii las in pace..Cat despre predici penibile in biserica, se mai intalnesc, e drept....Imi place muzica psaltica....dar oastea nu canta asa ceva....Cat despre alte genuri de muzica , firesc...voi agrea mereu partituri ai greilor muzicii clasice dar si o muzica de relaxare....Ca muzica buna vine TOATA de la Dumnezeu...ca le place sau nu unora/altora......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48