Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.02.2007, 12:51:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Aaaa! ok, asta-i problema? poi da ai dreptate, inca se foloseste traducerea Cornielescu care si la ora actuala este foarte raspandita in tara, altii spun ca e mai accesibila si mai usor de inteles, dar mie traducerea ortodoxa, mai ales versiunea Anania mi se pare mult mai profunda! poate ca problema pt care multi nu au Biblia ortodoxa e pretul, Versiunea Anania costa cam 60 de lei, iar Cornielescu , daca nu o primesti gratuit de la ceva "binevoitoti misionari" oricum nu face mai mult de 10 lei, o fi si asta un impediment?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.02.2007, 13:55:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Normal ca (probabil) este cea mai raspindita, propaganda protestanta a pus mult suflet (si mai ales BANI) in raspindirea acestei traduceri.

N-am auzit pe nici un ortodox sa zica ca "e mai accesibila si mai usor de inteles", numai la "ostasi" am auzit argumente din astea. Iar cei care au pus problema in felul acesta am observat ca nu si-au insusit de la protestanti doar "Cornilescu".

Personal nu agreez prea mult traducerea Anania decit cel mult pentru referinte.

Nu cred ca cine isi doreste cu adevarat o Biblie ortodoxa nu poate face rost de una, fie ea si la 60RON.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.02.2007, 16:15:32
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Si de ce va numiti ostasi si nu crestini ortodocsi simplu, ca toti ceilalti? Vad ca repetati cu perseverenta acest cuvant "aparte". Adica altceva decat ceilalti. Si altii se lupta si nu se numesc pe sine ...hmm... "ostasi" (chiar daca a spus Sf Ap. Pavel)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.02.2007, 16:16:18
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Aaaa! ok, asta-i problema? poi da ai dreptate, inca se foloseste traducerea Cornielescu care si la ora actuala este foarte raspandita in tara, altii spun ca e mai accesibila si mai usor de inteles, dar mie traducerea ortodoxa, mai ales versiunea Anania mi se pare mult mai profunda! poate ca problema pt care multi nu au Biblia ortodoxa e pretul, Versiunea Anania costa cam 60 de lei, iar Cornielescu , daca nu o primesti gratuit de la ceva "binevoitoti misionari" oricum nu face mai mult de 10 lei, o fi si asta un impediment?
Am inteles acuma... domnul danyel se orienteaza dupa Biblia Anania, petru ca "mi se pare mult mai profunda", si nu pentru ca Biserica Ortodoxa o considera o mai buna traducere...
Domnule AlinB, sa sti ca nici eu nu am auzit decat la "ostasi" aceste cuvinte "e mai accesibila si mai usor de inteles". Dupa parerea Biserici ,biblia "Cornilescu", este in asa fel tradusa, defapt manipulata, pentru a sprijini unele fantezi ale neoprotestantilor pe care dansi le-au inventat.

Spre deosebire de alte confesiuni crestine, la neoprotestanti si protestanti, intai au fost "luminati" unii oameni de Duhul Sfant, adica a aparut dogma credintei lor, apoi a fost Biblia manipulata ca sa corespunda acelei dogme. Si tot ei au tupeu sa se bata cu pumni in piept ca au autoritatea data de biblie, insa numai biblia facuta de ei. Interesant argument...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.02.2007, 16:35:39
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Si de ce va numiti ostasi si nu crestini ortodocsi simplu, ca toti ceilalti? Vad ca repetati cu perseverenta acest cuvant "aparte". Adica altceva decat ceilalti. Si altii se lupta si nu se numesc pe sine ...hmm... "ostasi" (chiar daca a spus Sf Ap. Pavel)
Pentru ca majoritatea se considera intai membri ai miscari OD, apoi daca mai e loc si membri ai Biserici ortodoxe.
Si chiar se cred mai "aparte", defapt se cred cei ma buni credinciosi ortodocsi, restul sunt pacatosi sau nu asa "buni credinciosi" ca ei. Sunt mandri si increzuti, in fanatismul lor, dauneaza Biserici ortodoxe, deoarece se declara ortodocsi care practica cel mai bine invataturile Biserici.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.02.2007, 19:43:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sabina
Citat:
În prealabil postat de analugojana
Si de ce va numiti ostasi si nu crestini ortodocsi simplu, ca toti ceilalti? Vad ca repetati cu perseverenta acest cuvant "aparte". Adica altceva decat ceilalti. Si altii se lupta si nu se numesc pe sine ...hmm... "ostasi" (chiar daca a spus Sf Ap. Pavel)
Pentru ca majoritatea se considera intai membri ai miscari OD, apoi daca mai e loc si membri ai Biserici ortodoxe.
Si chiar se cred mai "aparte", defapt se cred cei ma buni credinciosi ortodocsi, restul sunt pacatosi sau nu asa "buni credinciosi" ca ei. Sunt mandri si increzuti, in fanatismul lor, dauneaza Biserici ortodoxe, deoarece se declara ortodocsi care practica cel mai bine invataturile Biserici.
Unde nu da Dumnezeu sa fim mereu intr-o astfel de concurenta mereu. Stiti care este cistigul? Dragostea in Dumnezeu . Este ceva rau in asta? Nu cred. Si hai sa nu fim noi pina la urma cei fanatici sau cine nu e vinovat sa dea primul cu piatra! DUMNEZEU SA NE LUMINEZD CALE LA TOTI ! +
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.02.2007, 20:48:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

sabrina draga mea, dupa cum vad io lucrurile se pare ca tu cunosti foarte bine OD incat sa-ti poti da cu parerea in orice problema, "se considera intai membri ai miscarii OD", de unde sti tu asta sabrina? sau doar presupui? or presupuneri se pot face multe
"Si chiar se cred mai "aparte", defapt se cred cei ma buni credinciosi ortodocsi, restul sunt pacatosi sau nu asa "buni credinciosi" ca ei. Sunt mandri si increzuti, in fanatismul lor, dauneaza Biserici ortodoxe, deoarece se declara ortodocsi care practica cel mai bine invataturile Biserici."
iarasi vorbesti din presupuneri, ai auzit tu ti-a zis cineva sau ti se pare ca OD se considera aparte, si nu-o mai lasi! ia sa-ti dau dreptate; intradevar se considera aparte fata de lume, de trairea lumii si de pacate, nu asa ar trebui sa te consideri si tu ca credincios ortodox?; oricum OD nu se considera aparte de Biserica si de credinciosii ortodocsi traitori!
Sa inteleg ca credinciosii dauneaza Bisericii ortodoxe nu sabrina? intr-o zi o sa te legi nu numai de OD ci si de credinciosii ortodocsi prea ravnitori si prea ne in banca lor pe motiv ca dauneaza si sunt fanatici
Si daca a incerca sa traiesti dupa poruncile lui Dumnezeu si ale Bisericii, inseamna dauna, atunci de ce mai e Biserica? ca sa-si faca fiecare de cap?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.02.2007, 22:04:43
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Bre Sabina, sa stii sunt multumita, ma vad ca in oglinda ha ha ha si ma corectez. O caracterizare uimitoare. Cine doreste sa se vindece, sa ceara...deh...In plus stiu de ce ai impotrivitori. "Ciocul mic si pasul tot mic" dragilor. Ar fi frumos sa intreb ...ce este domle harul?? Sunt multumiti cei ce cauta cauta dar harul n-au aflat? Sau .. suntem multumiti de interiorul nostru? Atentie la...hm patimi... cum spune Sf. Ioan Gura de Aur.
Poate, Sabina vei fi iubita de impotrivitori, te vor lua in brate. Exact asa este, dar sa stii ca se moaie daca vad ca ai dreptate. Rai nu-s.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.02.2007, 22:07:15
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Sau de parerea de sine n-ati aflat?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.02.2007, 11:35:20
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Unde nu da Dumnezeu sa fim mereu intr-o astfel de concurenta mereu. Stiti care este cistigul? Dragostea in Dumnezeu . Este ceva rau in asta? Nu cred. Si hai sa nu fim noi pina la urma cei fanatici sau cine nu e vinovat sa dea primul cu piatra! DUMNEZEU SA NE LUMINEZD CALE LA TOTI ! +
na ca am mai auzito si pe asta! Mare e gradina lui Dumnezeu! Domnul cristiboss56, se bucura ca avem o astfel de concurata, nu-l intereseaza daca oamenii se roaga conform Adevarului, conteaza ca se roaga, char daca conform felului gresit al rugaciuni se roaga defapt la Mamona!

In contextul dumneavostra "Dragostea in Dumnezeu" este defapt "dragostea pamantesca", inventata de neoprotestanti, si in numele caruia putem schimba Adevarul dupa placul, patimile, ambitile si egoismul nostru. La neoprotestanti se predica ca daca practicam "dragostea" vom ajunge "luminati", adica vom cunoaste Adevarul.
In Biserica ortodoxa, intai se ajunge la cunoasterea Adevarului, apoi suntem capabili de cunoasterea si aplicare Dragostei Dumnezeiesti.
Frumos mai stiu sa le intorca domni sectanti, se stie ca fara Dragoste nu se poate aplica Adevarul, insa uita sa mai spuna ca ei se refera la o "dragostea" fantezista, dupa capul lor de eretici.
Am cunoscut "dragostea" lor personal, prin amenintarile unor membri OD. Alta persoana amenintata si insultata este parintele Gheorge, a se vede ca ca dovada acest topic de pe un forum OD: http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/viewtopic.php?t=314&postdays=0&postorder=asc&start =7 si cine e insultatorul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48