Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.04.2009, 07:40:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina draga, dar oare sunt toti oamenii asa credinciosi? Eu am vazut altfel de suferinta, nu una frumoasa. Doar cei credinciosi au parte de o batranete atat de lunga si frumoasa.
Sigur, de sperat, putem spera... ca de meritat nu stiu...

Chiar si in cel de al 12 -lea ceas daca ai credinta, si tot te vei mantui.
Pentru ca Mantuitorul a spus: Nu am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi!

Speranta in Dumnezeu e mare lucru, Anca draga!
Ai avut suferinta ta, diferita de a altora, ca fiecare din noi aici, pe pamint, si asta trebuie sa te tina in picioare.

Nepoteii tai, copii tai, saotul tau si EU!!!!!!!!!
Uite eu sint o prietena!
Hai, sus cu fruntea si de la capat, Anca!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2009, 14:27:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

100 de ani...si cand te gandesti ca altii nu reusesc sa traiaca nici 30 de ani,saracii.Obositi de viata,cred si eu dupa 100 de ani de activitate...eu sunt curios sa aflu cum se simt acei batrani,daca mai merg,daca mai au unele simturi pentru ca este foarte interesant,corpul unui batran de peste 90 de ani este la fel ca corpul unui tantar.Imediat cedeaza la o abatere.Dar stiti cumva care este cea mai inaintata varsta care a trait-o un om ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.04.2009, 14:41:00
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Asa cum spune Mihailt.Lucrarea puternica a Duhului Sfant.Mama mea a implinit in martie a.c. 90 de ani.Este inca vioaie, citeste in fiecare zi acatistul zilei respective, psaltirea Maicii Domnului, isi face rugaciunile de dimineata, din timpul zilei si cele de seara ingenunchiata in fata multelor icoane si iconite din micutul ei Altar amenajat intr-un colt al camerei dinspre soare- rasare.O ajuta Bunul Dumnezeu.Spune ca somnul ei este tot o rugaciune, si ca se viseaza cu Maica Domnului si ingerii.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.04.2009, 19:10:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Asa cum spune Mihailt.Lucrarea puternica a Duhului Sfant.Mama mea a implinit in martie a.c. 90 de ani.Este inca vioaie, citeste in fiecare zi acatistul zilei respective, psaltirea Maicii Domnului, isi face rugaciunile de dimineata, din timpul zilei si cele de seara ingenunchiata in fata multelor icoane si iconite din micutul ei Altar amenajat intr-un colt al camerei dinspre soare- rasare.O ajuta Bunul Dumnezeu.Spune ca somnul ei este tot o rugaciune, si ca se viseaza cu Maica Domnului si ingerii.
M-au impresionat mult cele câteva cuvinte scrise de tine, despre mama ta și mai ales că "somnul ei este tot o rugăciune". Câtă liniște și pace sufletească !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2009, 19:58:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.
Care sunt totusi sfaturile de viata cumpatata?, in ce anume a fost cumpatat acest moldovean?

Nina,

Longevitatea a inceput sa fie un fenomen foarte raspindit cu multi batrini care bat 80 fara probleme, asa peticiti cum sunt pe toate fetele. Nu sunt multi, insa este raspindit tot mai mult , de aceea nu se mai precizeaza toate zonele.

Guvernele, mai ales cel canadian a cam intrat in panica cu fondul de pensii care seaca vazind cu ochii...din ce in ce mai putini lucreaza iar tara se trasnsforma intr-un imens laborator/sanatoriu geriatric - o tara a batrinilor - si nu sunt din aceia smeriti - ci cu distractii in cap vor sa fie plimbati, dusi la cazinouri, in Cruise-uri, se arunca cu nesat in relatii intime intre ei la 70, 80, 90 de ani( din cauza pastilelor), insa fara sa mai contribuie cu nimic la fondul de pensii decit ca consumatori
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2009, 20:03:18
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Moldovenii par să fi descoperit elixirul tinereții. Potrivit statisticilor oficiale, patru din primele cinci județe din țară, ca speranță de viață sunt din Moldova. În această regiune trăiesc peste 250 de oameni care au trecut de bariera celor 100 de ani. Presa de azi publică o mică statistică a centenarilor din județele Moldovei : - Bacău: 75 , - Neamț : 59 , - Vaslui : 46 , - Iași : 35 , -Botoșani : 31 , - Vaslui : 3. Un fost învățător din Bacău spune care este explicația longevității sale, 104 ani : "Am fost cumpătat și m-am ferit de toate patimile care i-au băgat pe alții în mormânt de tineri", a spus bătrânul.
[COLOR=green]Sincer, nu știu de unde ai luat tu asemenea date, dar pot să-ți demonstrez, întâi de toate, că ești ridicol, că ai procedat exact ca Pristanda din "Scrisoarea pierdută" a lui Caragiale. Cred că-ți amintești scena cu steagurile. Uită-te la tine de câte ori apare Vaslui și cu ce număr.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și asemenea date pot fi crezute de cineva care nu cunoaște nivelul de trai al oamenilor din zonă... Totul este grosolan exagerat și seamănă cu o bătaie de joc la adresa acestor oameni. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aseară nu am putut intra. Eram foarte revoltată. Dar, uite că mi-a trecut și nu-ți mai pot spune ce-ai fi meritat.[/COLOR]

[COLOR=green]Scrii așa: Presa de azi publică o mică statistică etc... Care presă? Un titlu de ziar, un link ceva?... Bășcălie, domnule, bășcălie și manipulare...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2009, 20:05:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Care sunt totusi sfaturile de viata cumpatata?, in ce anume a fost cumpatat acest moldovean?

Nina,

Longevitatea a inceput sa fie un fenomen foarte raspindit cu multi batrini care bat 80 fara probleme, asa peticiti cum sunt pe toate fetele. Nu sunt multi, insa este raspindit tot mai mult , de aceea nu se mai precizeaza toate zonele.

Guvernele, mai ales cel canadian a cam intrat in panica cu fondul de pensii care seaca vazind cu ochii...din ce in ce mai putini lucreaza iar tara se trasnsforma intr-un imens laborator/sanatoriu geriatric - o tara a batrinilor - si nu sunt din aceia smeriti - ci cu distractii in cap vor sa fie plimbati, dusi la cazinouri, in Cruise-uri, se arunca cu nesat in relatii intime intre ei la 70, 80, 90 de ani( din cauza pastilelor), insa fara sa mai contribuie cu nimic la fondul de pensii decit ca consumatori
Păi , dragă Cozia, care sunt patimile care ne bagă în mormânt înainte de vreme ? Nu le știi ? : alcoolul, tutunul, lăcomia sub toate aspectele ei, viața dezorganizată, etc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2009, 20:19:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Imi este greu de crezut ca barbatii moldoveni se pot abtine de la tuica onmiprezenta de "inceput" la toate mesele chiar si cele de dimineata...la care eu personal am ramas masca...si tutunul care este o a doua natura a modoveanului tipic.
Stiu eu, poate acesti oameni or fi fost exceptii...sectanti din aceia inraiti poate...sti tu...fara carne, fara alcol, si unii chiar si fara familii...
..deoarece slabe sanse ca cineva sa nu bea si sa nu se infrupte in soric proaspat "decupat" de pe spinari
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2009, 20:24:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Sincer, nu știu de unde ai luat tu asemenea date, dar pot să-ți demonstrez, întâi de toate, că ești ridicol, că ai procedat exact ca Pristanda din "Scrisoarea pierdută" a lui Caragiale. Cred că-ți amintești scena cu steagurile. Uită-te la tine de câte ori apare Vaslui și cu ce număr.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Și asemenea date pot fi crezute de cineva care nu cunoaște nivelul de trai al oamenilor din zonă... Totul este grosolan exagerat și seamănă cu o bătaie de joc la adresa acestor oameni. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aseară nu am putut intra. Eram foarte revoltată. Dar, uite că mi-a trecut și nu-ți mai pot spune ce-ai fi meritat.[/COLOR]

[COLOR=green]Scrii așa: Presa de azi publică o mică statistică etc... Care presă? Un titlu de ziar, un link ceva?... Bășcălie, domnule, bășcălie și manipulare...[/COLOR]
Tu cam te dai în spectacol aiurea de la un timp, dar îți dau pace , nu merită să intru în polemică cu tine. Ești tot timpul cu dosul în sus . Sunt mult mai bine informat ca tine și nu risc a trăi în minciuni universale ca tine. Știrea e din presa din ziua respectivă și ori cum nu mă justific în fața ta . Punct !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2009, 20:33:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Imi este greu de crezut ca barbatii moldoveni se pot abtine de la tuica onmiprezenta de "inceput" la toate mesele chiar si cele de dimineata...la care eu personal am ramas masca...si tutunul care este o a doua natura a modoveanului tipic.
Stiu eu, poate acesti oameni or fi fost exceptii...sectanti din aceia inraiti poate...sti tu...fara carne, fara alcol, si unii chiar si fara familii...
..deoarece slabe sanse ca cineva sa nu bea si sa nu se infrupte in soric proaspat "decupat" de pe spinari
Dragă Cozia probabil că din toată Moldova or fi 250 care nu fac ce spui tu, dar mă rog , fiecare cu părerea și "filozofia" lui despre viață.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 01:47:15
Talcuirea evangheliilor de peste an patinina34 Rugaciuni 82 09.01.2009 08:44:01