Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2009, 17:33:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Confesionalul

Primele confesionale inchise si prevazute cu gratii, apar in sec al XIV lea la Pisa si se generalizeaza in sec al XVI lea (la catolici). Insa, prin aparitia acestei incaperi preotul nu mai pune mana pe capul penitentului pentru a acorda iertarea. Ceea ce-mi pare a fi o abatere. Nu ar fi exclus ca in curand, sa se incurajeze plecand de aici si spovedania online. Ar fi de ajuns ca preotul sa intinda mana catre mine asa cum se petrece aici si eu sa primesc iertarea de pacate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2009, 18:19:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce-MI pare a fi o abatere. .
Eu unul cred ca ne-ar fi de mare folos mai intii sa cercetam motivele catolicilor pentru care au recurs la aceasta forma de confesional. Lipsa dorintei de a pune mina pe capul penitentului, ca motiv, mi se pare o copilarie si o alta forma a noastra a ortodocsilor de a denigra alte confesiuni. Eu unul nu inteleg, dar sunt tentat sa ma informez la sursa inainte de a afirma ceva, asa mi se pare crestineste.

Pe de alta parte, penitentul crestin nu primeste nci o iertare pina cind nu duce la bun sfirsit nevointa recomandata de preot sub forma rugaciunilor, postului , milosteniei.
Nimic nu vine fara efortul sustinut de a-ti schimba fiinta in bine. Restul, ...de iertare fara efort personal sunt povesti...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2009, 16:38:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Multi [COLOR=darkred]au depersonalizat credinta[/COLOR], au rationalizat'o si au pus'o in raft ca intr'un muzeu. Multora li se pare incult, demodat si poate chiar penibil sa stai ingenuncheat sub epitrahilul preotului. Acelora nu prea are rost sa li se spuna multe. Simtind noi, poate vor simti si ei, prin simtirea noastra.

La catolici, ceea ce ei numesc "spovedanie" este maxim de depersonalizata, rece si rationala, fara nici cel mai mic contact personal, uman, cald si mangaietor. [COLOR=darkred]Nu trebuie sa lovim ori sa judecam caderile acelora, insa trebuie sa ne ferim de a le urma si noi.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2009, 17:29:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multi [COLOR=darkred]au depersonalizat credinta[/COLOR], au rationalizat'o si au pus'o in raft ca intr'un muzeu. Multora li se pare incult, demodat si poate chiar penibil sa stai ingenuncheat sub epitrahilul preotului. Acelora nu prea are rost sa li se spuna multe. Simtind noi, poate vor simti si ei, prin simtirea noastra.

La catolici, ceea ce ei numesc "spovedanie" este maxim de depersonalizata, rece si rationala, fara nici cel mai mic contact personal, uman, cald si mangaietor. [COLOR=darkred]Nu trebuie sa lovim ori sa judecam caderile acelora, insa trebuie sa ne ferim de a le urma si noi.[/COLOR]
Nu cred că-i vorba de a judeca, ci de a pune în balanță și a analiza fiecare schimbare , și cel mai important să nu împrumutăm cele complet străine de Biserica noastră Ortodoxă. Hristos nu a vorbit oamenilor din cer, sau stând ascuns , ci i-a privit în ochi, a stat în mijlocul lor, a pus mâna pe ei , a intrat în casele lor și cel mai important, a intrat în sufletele lor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2009, 18:07:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul cred ca ne-ar fi de mare folos mai intii sa cercetam motivele catolicilor pentru care au recurs la aceasta forma de confesional. Lipsa dorintei de a pune mina pe capul penitentului, ca motiv, mi se pare o copilarie si o alta forma a noastra a ortodocsilor de a denigra alte confesiuni. Eu unul nu inteleg, dar sunt tentat sa ma informez la sursa inainte de a afirma ceva, asa mi se pare crestineste.

Pe de alta parte, penitentul crestin nu primeste nci o iertare pina cind nu duce la bun sfirsit nevointa recomandata de preot sub forma rugaciunilor, postului , milosteniei.
Nimic nu vine fara efortul sustinut de a-ti schimba fiinta in bine. Restul, ...de iertare fara efort personal sunt povesti...
Andrei, am dorit sa arat ca preotul prin aceasta practica nu face altceva decat sa-si intareasca pozitia de inlocuitor al lui Hristos. Putem sa vedem acest lucru si in formula de la botez "eu te botez" si nu cea intalnita la ortodocsi "se boteaza robul lui Dumnezeu", in modul de impartasire atat sub chipul painii, cat si al vinului, etc

Astfel, in catolicism iertarea vine de la preot si nu de la Hristos prin preot.

Iar cat priveste iertarea, ea este primita la spovedanie si nu dupa spovedanie.

Last edited by costel; 16.07.2009 at 18:10:29.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2009, 22:09:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul

Iar cat priveste iertarea, ea este primita la spovedanie si nu dupa spovedanie.
De acord, insa iertarea Lui vine conditionat, conditia fiind schimbarea noastra! fara ea, iertarea lui Hristos se pierde, se disipa ca un fum si astfel ajungem de unde am plecat.

Nu o sa ma convingeti niciodata ca iertarea se CONSOLIDEAZA in suflet fara efortul penitentului. Asta ar fi mai degraba o vrajitorie, un descintec facut doar prin simpla ta prezenta , decit o spovedanie crestina care cere efort!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2009, 22:26:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Evident ca fara efortul omului nu putem vorbi de roade. Omul in spovedanie a prezentat ramurile uscate, Dumnezeu le-a taiat, ramane acum ca omul sa rodeasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2009, 22:40:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Evident ca fara efortul omului nu putem vorbi de roade. Omul in spovedanie a prezentat ramurile uscate, Dumnezeu le-a taiat, ramane acum ca omul sa rodeasca.
Costel, insist deoarece omiti elemente, dupa parerea mea esentiale ale spovedaniei ortodoxe, cum este cea a efortului personal de dupa spovada.
Am inteles ca predai si religie. Oare nu este importanta sa dezbati acest subiect pe toate fetele ca sa priceapa CUM TREBUIE elevii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2009, 22:49:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie mi se pare f.util confesionalul.
Multa lumea are probleme la spovedanie tocmai pentru ca nu poate fi numai singur cu preotul si mai exista observatori.
La noi prea se face in vazul si auzul lumii.
Se poate pune mana oricum pe capul celui ce se spovedeste.
Dar nici n-am bagat de seama: se procedeaza asa la noi, cu pusul mainii pe cap?
Lor le lipseste rugaciunea de dezlegare de dinaintea spovedaniei, imi scapa acum denumirea. Ah, mi se pare ca molifta se cheama.
Si: nu cred ca la noi se priveste preotul in ochi la spovedanie, ci din smerenie mai degraba se priveste in jos,

N-am inteles rolul epitrahilului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2009, 01:30:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Primele confesionale inchise si prevazute cu gratii, apar in sec al XIV lea la Pisa si se generalizeaza in sec al XVI lea (la catolici). Insa, prin aparitia acestei incaperi preotul nu mai pune mana pe capul penitentului pentru a acorda iertarea. Ceea ce-mi pare a fi o abatere. Nu ar fi exclus ca in curand, sa se incurajeze plecand de aici si spovedania online. Ar fi de ajuns ca preotul sa intinda mana catre mine asa cum se petrece aici si eu sa primesc iertarea de pacate.
Totul este juridic. Parca am primit sentinta si merg in temnita. Unde este relatia personala cu Dumnezeu? de fapt in teologia catolica Dumnezeu este transcendent. Cat de frumos este in Ortodoxie- si ii admir pe preotii care fac Taina Spovedaniei langa icoana Mantuitorului, nu cred ca este prescriptie clara tipiconala ca Spovedania sa se savarseasca la icoana Mantuitorului- insa cand auzi rugaciunea: "iata fiule, Hristos sta in mijlocul noastru primid marturisirea..." simti ca cerul a coborat pe pamant, ca Hristos este prezent.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare