Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.09.2010, 12:01:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Dar dupa ce moare fizicul (corpul material) cum poate exista sufletul fara el in lumea spirituala?
Moartea este nenaturala, dpdv crestin. Este o aberatie, o deformatie a lumii asa cum a creat-o Dumnezeu. Deci si faptul ca sufletul poate fi o vreme fara trup.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.09.2010, 12:49:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:
"De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit, profet pentru neamuri te-am randuit".
Nicidecum nu poate fi vorba de asa ceva (adica de preexistenta sufletelor inainte de zamislirea in pantecele mamei). Doamne fereste!

"Trupul și sufletul au fost făcute simultan si nu numai intâi unul si apoi celălalt. " Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap XII.

Dumnezeu prestie totul (a nu se confunda cu predestinarea sau destinul!!!), caci EL este atemportal si vede timpul (viata) fiecaruia dintre noi de la inceput la sfarsit de la sfarsit la inceput, mai repede sau mai lent dupa cum vrea EL.

"„Doamne, cercetatu-m-ai si m-ai cunoscut. Tu ai cunoscut sederea mea si scularea mea; Tu ai priceput gandurile mele de departe. Cararea mea si firul vietii mele Tu le-ai cercetat si toate caile mele mai dinainte (sa ma fi nascut) le-ai vazut. Ca inca nu este cuvant pe limba mea. Si iata, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate si pe cele din urma (viitor) si pe cele de demult (trecut)" Psalmul 138
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.09.2010, 13:16:12
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Moartea este nenaturala, dpdv crestin. Este o aberatie, o deformatie a lumii asa cum a creat-o Dumnezeu. Deci si faptul ca sufletul poate fi o vreme fara trup.
Atunci nu este posibil ca sufletul sa existe de o vreme in cer inainte de a se cobori in trup cum exista la fel dupa ce moare corpul fizic ?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.09.2010, 13:31:29
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nicidecum nu poate fi vorba de asa ceva (adica de preexistenta sufletelor inainte de zamislirea in pantecele mamei). Doamne fereste!

"Trupul și sufletul au fost făcute simultan si nu numai intâi unul si apoi celălalt. " Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap XII.

Dumnezeu prestie totul (a nu se confunda cu predestinarea sau destinul!!!), caci EL este atemportal si vede timpul (viata) fiecaruia dintre noi de la inceput la sfarsit de la sfarsit la inceput, mai repede sau mai lent dupa cum vrea EL.

"„Doamne, cercetatu-m-ai si m-ai cunoscut. Tu ai cunoscut sederea mea si scularea mea; Tu ai priceput gandurile mele de departe. Cararea mea si firul vietii mele Tu le-ai cercetat si toate caile mele mai dinainte (sa ma fi nascut) le-ai vazut. Ca inca nu este cuvant pe limba mea. Si iata, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate si pe cele din urma (viitor) si pe cele de demult (trecut)" Psalmul 138
Sint cuvintele spuse de DUMNEZEU nu de un om .
Tu crezi ca DUMNEZEU se joaca cu aceste cuvinte pe care I lea spus lui Ieremia?
Cuvintele sint destul de clare DE CIND INCA NU TE PLASMUIAI IN PINTECE TE STIU nici macar nu spune ca EU DUMNEZEU TE PLASMUIAM asta arata ca creatia sufletului(spirit,duh)este facuta inainte cu mult de a crea corpul fizic.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.09.2010, 13:39:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Sint botezat de biserica ortodoxa deci apartin de biserica ortodoxa.

FIUL exista in DUMNEZEU si prin EL toate sau facut .
Toate sint vii in INPARATIA TATALUI chiar si proectul asta inseamna ca el exista inainte de a fi materializat in fizic ca individualitate .
Botezul Ortodox in numele Sfintei Treimi in Biserica Ortodoxa nu garanteaza ortodoxia intrinseca a vietii dumneavoastra, daca nu credeti intocmai potrivit dogmei Bisericii Ortodoxe.

Fiul exista "in" Tatal DOAR in sens cauzal (adica ca Tatal este cauza Fiului prin nastere) si nicidecum spatio-temporal sau in orice alt sens (iubire, putere, atotputernicie...)

Fiul se intrupeaza nu se materilaizeaza!!! Intruparea nu presupune o schimbare a fiintei dumnezeiesti, ci doar ca Dumnezeirea in una din ipostasele ei, aceea a Logosului (Fiul, Cuvantul) Tatalui, a luat si trup si suflet uman.

Deci sufletul lui Hristos nu a preexistat inainte de zamislirea in pantecele Maicii Domnului, ci chiar in acel moment al intruparii de la Duhul Sfant, al zamislirii... ipostasa Fiului si-a impropriat intreaga fire umana cu trup si suflet.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.09.2010, 13:50:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
...arata ca creatia sufletului(spirit,duh)este facuta inainte cu mult de a crea corpul fizic.
Aceasta marturisire de credinta a preexistentei sufletelor nu este crestin ortodoxa!

Daca aveti "curajul" sa ii contraziceti pe Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe va rog sa o faceti cu argumente teologice solide si bineinteles din afara ortodoxiei crestine (nu incercand sa va identificati cu aceasta).

AVAND IN VEDERE CA FACEI MARTURISIRI DE CREDINTA STRAINE DE ORTODOXIA CRESTINA VA RUGAM SA MODIFICATI INFORMATIILE PRIVITOARE LA RELIGIE DIN CONTUL DUMNEAVOSTRA CARE PRETIND CA SUNTETI ORTODOX.

Last edited by Eugen7; 24.09.2010 at 13:52:58.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.09.2010, 18:00:05
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit existenta sufletului

Iertare si nu cearta sau confruntare ci ce stiu si au intelepciunea cuvenita sa raspunda .
Avem In Sf. carti de rugaciune rugaciunea parintilor pt. fii lor:

Doamnne Dumnezeul cerului si al pamIntului cu sfinta ta Intelepciune ai zidit omul din tarIna si ai suflat in fata lui suflare de viata( facIndul Om viu vetuitor vremelnic si apoi vesnic)
Iar In Sf: biblie la capitolul facerea Zice Sa facem Om dupa Chipul si Asemanarea noastra, deci eu asa inteleg ca omul a fost facut de Dumnezeu dupa care ia adt viata adica a suflat In fata lui suflare de viata .
Iertatima dac gresesc sau nu am citit bine sau nu mam exprimat bine.

Parinte ceresc Inteleptestine intru lucrarea poruncilor tale amin amin amin .
+++ +++ +++ +++
Slava Tie Dumnezeul Nostru Slava tie . amin
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.09.2010, 18:59:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Sint cuvintele spuse de DUMNEZEU nu de un om .
Tu crezi ca DUMNEZEU se joaca cu aceste cuvinte pe care I lea spus lui Ieremia?
Cuvintele sint destul de clare DE CIND INCA NU TE PLASMUIAI IN PINTECE TE STIU nici macar nu spune ca EU DUMNEZEU TE PLASMUIAM asta arata ca creatia sufletului(spirit,duh)este facuta inainte cu mult de a crea corpul fizic.
In Dumnezeu lumea exista din vesnicie ca plan sau ca ratiuni dumnezeiesti care in timp prin creatie vor capata forme sau vor fi plasticizate cum zice parintele Staniloae. Eu trebuie sa fac o distinctie intre planul lui Dumnezeu din vesnicie si actul creator care s-a manifesta in timp. Preexistenta sufletelor prezenta si la Origen sub influenta lui Platon a fost combatuta de Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.09.2010, 22:55:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
...
Doamnne Dumnezeul cerului si al pamIntului cu sfinta ta Intelepciune ai zidit omul din tarIna si ai suflat in fata lui suflare de viata( facIndul Om viu vetuitor vremelnic si apoi vesnic)
Iar In Sf: biblie la capitolul facerea Zice Sa facem Om dupa Chipul si Asemanarea noastra, deci eu asa inteleg ca omul a fost facut de Dumnezeu dupa care ia adt viata adica a suflat In fata lui suflare de viata .
Iertatima dac gresesc sau nu am citit bine sau nu mam exprimat bine.
"Trupul și sufletul au fost făcute simultan si nu numai intâi unul si apoi celălalt. " Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap XII.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.09.2010, 13:34:16
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Aceasta marturisire de credinta a preexistentei sufletelor nu este crestin ortodoxa!

Daca aveti "curajul" sa ii contraziceti pe Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe va rog sa o faceti cu argumente teologice solide si bineinteles din afara ortodoxiei crestine (nu incercand sa va identificati cu aceasta).

AVAND IN VEDERE CA FACEI MARTURISIRI DE CREDINTA STRAINE DE ORTODOXIA CRESTINA VA RUGAM SA MODIFICATI INFORMATIILE PRIVITOARE LA RELIGIE DIN CONTUL DUMNEAVOSTRA CARE PRETIND CA SUNTETI ORTODOX.
Tu vrei sa zici ca biblia este mai prejos de ortodoxie ?
Din cite stiu eu ortodoxia sa inventat dupa ce a fost scrisa biblia si nu inainte.

Nu incerc sa contrazic pe nimeni ci am aratat ce scrie in biblie .

Am mai spus sint botezat in biserica ortodoxa asta ma face ortodox cu drepturi depline la fel ca tine si ca orcare alt ortodox .
Daca tu vrei sa ma las de credinta ortodoxa si sa ma duc la alta biserica e problema ta dar nu stiu daca DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS e de aceeasi parere cu tine.Faptul ca eu pot vedea mai putin ca tine sau intelege nu inseamna ca nu pot fi ortodox.DOMNUL IISUS HRISTOS a mai spus ca omul trebuie sa caute sa descopere el ceea ce il va duce spre DUMNEZEU.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09