Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.03.2011, 23:12:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Credinciosul nu se infricoseaza de moartea in sine, ci de judecata ce urmeaza imediat dupa moarte. Se gandeste la raspunsul pe care va trebui sa-l dea Dreptului Judecator. Gandul la moarte ii trezeste in suflet pocainta si il motiveaza sa implineasca voia lui Dumnezeu.

Sfantul Ioan Scararul zice: "Aducerea aminte de moarte este o moarte de fiecare zi. Aducerea aminte de moarte e un suspin de fiecare ceas.

Precum painea e cea mai de trebuinta dintre toate mancarile, asa aducerea aminte de moarte e cea mai de trebuinta dintre toata lucrarile (de curatire de patimi).

Celor aflatori in mijlocul lumii, aducerea aminte de moarte le pricinuieste osteneli, impliniri de scultari, necinstiri. Celor din afara de zgomote, le pricinuieste lepadarea grijilor, rugaciunea neincetata si pazirea mintii. Acestora pomenirea mortii le este mama si fiica.

Unii dintre binecrediciosi se intreaba cu nedumerire: pentru ce, daca pomenirea mortii ne face atata bine, Domnul ne-a ascuns cunoasterea ei de mai inainte? Ei nu stiu ca Dumnezeu ne lucreaza prin aceasta in chip minunat mantuirea noastra.

Caci nimenea, daca ar cunoaste mai dinainte moartea sa, nu ar veni indata la botez, sau la viata calugareasca, ci ar petrece toate zilele in faradelegi si s-ar napusti spre botez si spre pocainta doar in ceasul iesirii. Dar dobandind calitatea pacatului din obisnuinta indelungata cu el, ar ramane cu totul neindreptat."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.03.2011, 15:45:28
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Tine mintea-n iad si nu deznadajdui.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.03.2011, 17:48:29
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Moartea unui soldat

Unul dintre cei mai credinciosi generali din istoria militara a USA a fost sudistul Thomas ,,Stonewall" Jackson.Cu putin timp inainte sa fie lovit si el,acesta ii spusese,pentru incurajare, unui capitan mai tanar,care era extrem de speriat inainte sa conduca primul sau atac, in fruntea Regimentului 33 Virginia:,,Capitane,credinta mea religioasa ma invata sa ma simt pe campul de lupta la fel de in siguranta ca si in propriul pat.Cel de Sus a fixat timpul mortii mele,asa ca am scapat de grija ca nu voi muri dar sunt preocupat sa fiu gata in orice clipa."

Ranit mortal,in timpul Razboiului de secesiune, si transportat in propriul cort,Stonewall a privit cu umor numarul mare de doctori care il inconjurau si a spus celor din jur: ,,Dupa numarul de doctori pe care l-ati adus inteleg ca nu sunt sanse prea mari dar multumita Celui de Sus,daca asta este voia Lui,sunt gata sa plec".A mai privit odata spre cer si inainte sa-si dea duhul a spus,parafrazand un psalm: ,,Sa traversam raul si sa ne odihnim la umbra copacilor".

Last edited by Scotsman; 12.03.2011 at 17:55:05.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.03.2011, 18:08:16
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone Vezi mesajul
Va este frica de moarte? Sau va fost vreodata frica de moarte? Va intreb asta deoarece de ceva timp mie incepe sa-mi fie frica, nu neaparat de moarte, imi e frica de anumite lucruri ce pot aduce moartea, nici nu stiu cum sa va explic acum ce vreau sa zic dar va dau un exemplu.

Acum ceva ani (4) mie mi-a murit un frate, inainte sa moara a scris un bilet, un fel de rugaciune prin care spune anumite lucruri... ca si cum ar fi stiut ca va muri :)
Acum eu de atunci ma tot gandesc la unele lucruri pe care le fac ca poate fi un astfel de lucru :). De exemplu si acest post pe care-l pun aici as putea sa-l consider un astfel de lucru

Cred ca e ceva pe pshicul meu, poate a ramas ceva la mine in cap de cand s-a intamplat tragedia :)
Depinde de cate ne leaga de acest pamant, cu cat ne leaga mi multe, cu atat este mai mare frica, cu cat insa ne leaga mai putine, cu atata dorim mai mult sa plecam de aici in locuri mai bune...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.03.2011, 18:10:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Unul dintre cei mai credinciosi generali din istoria militara a USA a fost sudistul Thomas ,,Stonewall" Jackson.Cu putin timp inainte sa fie lovit si el,acesta ii spusese,pentru incurajare, unui capitan mai tanar,care era extrem de speriat inainte sa conduca primul sau atac, in fruntea Regimentului 33 Virginia:,,Capitane,credinta mea religioasa ma invata sa ma simt pe campul de lupta la fel de in siguranta ca si in propriul pat.Cel de Sus a fixat timpul mortii mele,asa ca am scapat de grija ca nu voi muri dar sunt preocupat sa fiu gata in orice clipa."

Ranit mortal,in timpul Razboiului de secesiune, si transportat in propriul cort,Stonewall a privit cu umor numarul mare de doctori care il inconjurau si a spus celor din jur: ,,Dupa numarul de doctori pe care l-ati adus inteleg ca nu sunt sanse prea mari dar multumita Celui de Sus,daca asta este voia Lui,sunt gata sa plec".A mai privit odata spre cer si inainte sa-si dea duhul a spus,parafrazand un psalm: ,,Sa traversam raul si sa ne odihnim la umbra copacilor".
Si totusi Dumnezeu a spus sa nu ucidem, sa intoarcem obrazul cand primim o palma, sa dam si camasa cand ni se cere haina, sa ii iubim pe vrajmasi si sa ne rugam pentru ei...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.03.2011, 18:13:14
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si totusi Dumnezeu a spus sa nu ucidem, sa intoarcem obrazul cand primim o palma, sa dam si camasa cand ni se cere haina, sa ii iubim pe vrajmasi si sa ne rugam pentru ei...
Din ce stiu Jackson se ruga inainte de fiecare atac.Si pentru ai lui si pentru cei din fata sa.The rest is in God's hands.

Last edited by Scotsman; 12.03.2011 at 18:42:19.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.03.2011, 18:57:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone Vezi mesajul
Va este frica de moarte? Sau va fost vreodata frica de moarte? Va intreb asta deoarece de ceva timp mie incepe sa-mi fie frica, nu neaparat de moarte, imi e frica de anumite lucruri ce pot aduce moartea, nici nu stiu cum sa va explic acum ce vreau sa zic dar va dau un exemplu.

Acum ceva ani (4) mie mi-a murit un frate, inainte sa moara a scris un bilet, un fel de rugaciune prin care spune anumite lucruri... ca si cum ar fi stiut ca va muri :)
Acum eu de atunci ma tot gandesc la unele lucruri pe care le fac ca poate fi un astfel de lucru :). De exemplu si acest post pe care-l pun aici as putea sa-l consider un astfel de lucru

Cred ca e ceva pe pshicul meu, poate a ramas ceva la mine in cap de cand s-a intamplat tragedia :)
Eu nu cunosc frica de moarte, mulțumesc lui Dumnezeu că nu mi-a murit până acum cineva prea apropiat, mi-a dat timp să realizez că moartea nu-i neapărat ceva catastrofic și astfel când îmi va muri cineva apropiat, cred că voi suporta mai bine.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.03.2011, 19:53:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu nu cunosc frica de moarte, mulțumesc lui Dumnezeu că nu mi-a murit până acum cineva prea apropiat, mi-a dat timp să realizez că moartea nu-i neapărat ceva catastrofic și astfel când îmi va muri cineva apropiat, cred că voi suporta mai bine.
Crezi? Bine ar fi sa fie asa, mie nu imi era teama de moarte si nici acum nu ma gandesc cu groaza decat la raspunsul pe care il voi da la judecata insa dupa ce moare cineva drag totul se schimba vrei nu vrei si poate ca e bine asa sa avem gandul la moarte mai mereu Si totusi cand gandesti ca moartea este inceputul vietii vesnice sigur vei suporta mai usor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.03.2011, 19:59:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Crezi? Bine ar fi sa fie asa, mie nu imi era teama de moarte si nici acum nu ma gandesc cu groaza decat la raspunsul pe care il voi da la judecata insa dupa ce moare cineva drag totul se schimba vrei nu vrei si poate ca e bine asa sa avem gandul la moarte mai mereu Si totusi cand gandesti ca moartea este inceputul vietii vesnice sigur vei suporta mai usor.
Am și eu o mică teamă, că n-am făcut destule fapte bune să mă mântuiesc, dar uneori încep să gândesc asemănător ca Pr. Teofil Pârâian, voi ajunge în rai nu c-aș fi vrednică, dar mila lui Dumnezeu e prea mare față de mine și în acest moment, deși nici acum nu-s vrednică, mereu îmi dă mai mult decât merit. N-ar fi exclus să fie cum zici tu, cel mai bine voi vedea la acel moment ce voi simți.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.03.2011, 20:20:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit natural !

ce exista mai natural pe lumea asta decat nasterea si moartea ?!
moartea e un fenomen firesc, pe care suntem datori sa-l infruntam cu fruntea sus !
trebuie sa privim cu masura, nici sa nu fim legati prea mult de lumea asta, dar nici sa nu ne dorim moartea,ci sa avem o fica ponderata,normala de ea !!!
atentie,frica nu inseamna obsesie !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 15:28:55
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 17:04:52