Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #921  
Vechi 23.03.2011, 00:59:26
Sobolanul Sobolanul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Nu doresc sa ma bag prea mult in discutia asta insa vad cum unii indivizi care se declara crestini reproseaza ortodocsilor ca nu studiaza Biblia.

Eu fac pariu pe un milion de dolari ca nici unul din sectarii care ii ataca pe ortodocsi si pe catolici si pe oameni in general nu a citit Biblia de la inceput pana la sfarsit.

Nu stiu ce mare adventist (sau ce o fi el) a spus ca Moise si Ilie "nu aveau trupuri, erau spirite".

Totusi, in Evanghelie aflam ca Moise avea trup;

9. Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"

Duhul unui credincios se duce in Rai, dupa cum aflam din Evanghelie;

59. Și îl băteau cu pietre pe Ștefan, care se ruga și zicea: Doamne, Iisuse, primește duhul meu!

Este complet nebiblic sa sustii ca sufletul raposat este "revitalizat" numai dupa Inviere, sufletul continua sa traiasca. Cititi parabola bogatului nemilostiv, ce mai vreti? Nu e suficient? Faptul ca bogatul isi amintea de viata si de faptele sale nu e suficient sa te faca macar sa admiti ca exista posibilitatea ca sufletul sa continue sa traiasca si dupa moartea trupeasca?

Dragii mei, discutiile astea nu isi au rostul.

Hristos a spus ca exista o Biserica, si una care nu va fi niciodata biruita de erezii.

18. Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.

Biserica lui Hristos nu a disparut niciodata asa cum sustin sectarii. Biserica Lui a existat mereu.

Asa ca vreti nu vreti, trebuie sa urmati Biserica aia veche care uneori vi se pare inapoiata. Si Hristos S-a supus arhiereilor evrei si nu i-a hulit. Asa si voi, trebuie sa va asemanati lui Hristos si sa va supuneti preotilor si oamenilor in general pe care ii injurati atata si despre care spuneti atatea si atatea chestii. Nu exista alta cale de a fi ca Hristos; trebuie sa te supui celor care (dupa mintea ta) gresesc, ca revoltandu-te nu ai sa-i faci sa-si schimbe opinia.

Unde sunt sectarii in istorie? Sa-mi dea cineva numele unui sectar din secolul 5 sau 6. Pot sa faca asta? Nu, nu pot pentru ca ei au aparut tarziu, mult prea tarziu, si tot ce se vede la ei e ura, injurii la adresa altor confesiuni, ipocrizie--multi clerici de-ai lor au fost prinsi inseland oamenii, si incultura.

Biblia de care ei fac atata caz de unde o au? Nu de la ortodocsi si de la catolici si de la alte culte mai vechi? Cine a pastrat Biblia ca ei sa o aiba acum? Nu bisericile pe care ei le ataca?

Eu pot foarte bine sa spun ca Biblia nu e de la Dumnezeu si ca e o minciuna a Bisericii Ortodoxe.

Pot sectarii sa imi demonstreze ca Biblia e de la Dumnezeu? De unde stiu ei ca nu e doar o inventie omeneasca, asa cum e de exemplu Koranul sau Mahabarata?

Deja m-am plictisit de sectarii astia care-ti promit marea cu sarea si care fac atata taraboi ca ei detin adevarul cand in realitate ii doare in fund de oameni. Oamenii sufera si ei se agita sa le schimbe religia, de parca de asta are nevoie lumea.

V-as ruga si pe voi sa nu mai deschideti topicuri din astea si sa nu le mai dati ocazia sectarilor sa se manifeste pe aici.

Nu e nevoie sa ataci alta religie ca sa fii mai ortodox.

Terminati odata cu toate certurile astea sterile ca m-am saturat de ele. Asta e primul si ultimul meu mesaj. De certuri si de mahalagisme nu am nevoie.
  #922  
Vechi 23.03.2011, 13:29:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Nu doresc sa ma bag prea mult in discutia asta insa vad cum unii indivizi care se declara crestini reproseaza ortodocsilor ca nu studiaza Biblia.

Eu fac pariu pe un milion de dolari ca nici unul din sectarii care ii ataca pe ortodocsi si pe catolici si pe oameni in general nu a citit Biblia de la inceput pana la sfarsit.
Prietene, nu-ți pune la bătaie banii (pe care oricum nu-i ai ), că-i pierzi! Apoi, vezi ce se întâmplă dacă n-ai citit tot topicul, ori măcar primele două postări? Nu "sectanții" i-au atacat pe ortodocși, ci lucrurile stau puțin altfel...

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Nu stiu ce mare adventist (sau ce o fi el) a spus ca Moise si Ilie "nu aveau trupuri, erau spirite".
Prietene, citește mai cu atenție că lucrurile stau taman pe dos. Adventistul acela a spus că Moise și Ilie erau oameni întregi (cu trup și spirit), nu doar niște fantome, ori niște "suflete" imateriale.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Este complet nebiblic sa sustii ca sufletul raposat este "revitalizat" numai dupa Inviere, sufletul continua sa traiasca.
Asta cer eu de o bună bucată de vreme: dovezi biblice care să ateste că sufletul continuă să trăiască după moarte și înainte de înviere și s-o facă în mod conștient (cu gânduri, cu simțuri, etc.). Altfel, este "complet nebiblic" să susții nemurirea sufletului și desprinderea lui de trup la moarte.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Cititi parabola bogatului nemilostiv, ce mai vreti? Nu e suficient? Faptul ca bogatul isi amintea de viata si de faptele sale nu e suficient sa te faca macar sa admiti ca exista posibilitatea ca sufletul sa continue sa traiasca si dupa moartea trupeasca?
Nu e suficient prietene, căci o parabolă nu are valoare de dogmă. Mai ales alegând toate direcțiile în care parabola se poate extinde.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Biserica lui Hristos nu a disparut niciodata asa cum sustin sectarii. Biserica Lui a existat mereu.
Poate există sectari ce susțin o asemenea nerozie, însă neoprotestanții de pe acest forum sunt de acord că Biserica lui Hristos e vie și a existat în toate timpurile erei creștine, din ea făcând parte orice credincios sincer din orice timp și din orice confesiune creștină.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
trebuie sa va asemanati lui Hristos si sa va supuneti preotilor si oamenilor in general pe care ii injurati atata si despre care spuneti atatea si atatea chestii.
Scriptura ne învață că atunci când oamenii (inclusiv preoții) susțin lucruri aberante și neconforme adevărului, trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni (Fapte 5,29).
Cât despre înjurat nu se pune problema, neoprotestanții nu au asemenea preocupări. Blestemele, drăcuielile și cuvintele grele vin din altă zonă confesională (știi dumneata care).

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Unde sunt sectarii in istorie? Sa-mi dea cineva numele unui sectar din secolul 5 sau 6. Pot sa faca asta? Nu, nu pot pentru ca ei au aparut tarziu, mult prea tarziu
Secte au apărut întotdeauna în istoria creștinismului, problema e alta: dumneata ai o prejudecată serioasă cu privire la ce este secta, ce este erezia și ce este Biserica lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Biblia de care ei fac atata caz de unde o au? Nu de la ortodocsi si de la catolici si de la alte culte mai vechi? Cine a pastrat Biblia ca ei sa o aiba acum? Nu bisericile pe care ei le ataca?
Prietene, Biblia o avem de la inspirația Duhului Sfânt, iar păstrarea ei este atributul Providenței lui Dumnezeu nu al unei biserici anume. Au fost suficiente cazuri în istorie în care biserici prin clerul lor au ascuns și chiar au ars biblii de la poporul de rând.

Citat:
În prealabil postat de Sobolanul Vezi mesajul
Terminati odata cu toate certurile astea sterile ca m-am saturat de ele. Asta e primul si ultimul meu mesaj. De certuri si de mahalagisme nu am nevoie.
Domnule, mă faci să zâmbesc..."Mahalagism" poate fi considerat și a suna la ușă și apoi a fugi.
Adică lansezi niște acuze nefondate dar sonore, apoi o ștergi de la locul faptei cu iluzia că ai elucidat problema topicului...

Last edited by tricesimusquintus; 23.03.2011 at 13:31:32.
  #923  
Vechi 23.03.2011, 22:34:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de niponul Vezi mesajul
Ca sa intelegeti corect ce inseamna rapirea cu duhul, vedeti inca o relatare asemanatoare a aceluiasi Sfant Apostol:

"Cît despre mine, mãcar cã n-am fost la voi cu trupul, dar fiind de fatã cu duhul," (1 Corinteni 5:3).



Luati in considerare si ceea ce a spus Mantuitorul a treia zi dupa fagaduinta facuta talharului, cand inca nu fusese in rai, la Tatal.
"Nu mã tine", i-a zis Isus, "cãci încã nu M-am suit la Tatãl Meu."(Ioan 20:17)

Mantuitorul nu se contrazice in afirmatii. Problema este la modul dvs. de interpretare. Teoria fantomelor va impiedica sa intelegeti corect. Scapati de ea si va veti limpezi.



Aveti ceva impotriva invataturilor Domnului Iisus Hristos? Mantuitorul ne invata despre inviere iar dvs. talcuiti ca si cum ar vorbi despre nemurirea mortilor.

"Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii." (Matei 22:31,32)




Edificatoare in ce sens? Nu ati dat nici un citat care sa spuna ceva despre nemurirea sufletului, inainte de inviere.
Aceeasi problema, citeste mai intai conferinta sau unde s-a vorbit despre suflet.
In al doilea citat Mantuitorul spune ca e tot pe Pamant inviat, nu S-a suit la Tatal. Cred ca ar fi interesant ce spun adventistii, ca Iisus nu avea cum sa moara cu sufletul fiind Dumnezeu.
  #924  
Vechi 23.03.2011, 22:52:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cum să nu aibă importanță? Are și încă foarte mare! Dar nu mă mai miră mimic... dumneavoastră puneți în discuție și lucrurile clar stabilite în Scriptură, cu atât mai mult faceți speculații în lucrurile nelămurite de sfântul apostol.

Domnule nu vă supărați, sunteți turc? Mă obligați ca de aci înainte să vă răspund în limba turcă, de mai repetați absurditatea aceasta! Pasajul din 2 Cor 12 nu pomenește absolut nimic despre suflet!

Nici măcar despre duhul nu pomenește. Spune atât: nu știe dacă a fost cu trupul! Și dacă n-a fost cu trupul, putea la fel de bine să nu fi fost nici cu duhul. Unde omul nu vede decât două posibilități, Dumnezeu poate avea alte 1.000. În consecință nu are rost să speculăm dacă a fost în viziune cu duhul, dacă a fost teleportat cu trupul în trecut și în viitor, dacă i s-a prezentat o imagine video, dacă a putut interacționa cu o hologramă 3D sau poate chiar 5D (!!), important e -și subliniez încă o dată acest aspect- că nu știe cum a fost. Punct.

Lăsați vă rog personajele de desene animate și ocupați-vă mai serios de mult solicitatele textele biblice clare ce vorbesc despre "nemurirea sufletului" și "despărțirea sufletului de trup la moarte". Altfel voi fi nevoit să vă spun: Elveda ve sağlik!


P.S. La restul întrebărilor v-a răspuns deja domnul din Țara Soarelui Răsare, atât de vitregit de admin (când scuturat, când măturat, când [i]radiat)...
Vad ca insistati pe aceeasi aberatie, ca Apostolul nu stie. Eu nu vad nicio logica in aceasta chestiune, si un copil stie sa inteleaga o fraza. Daca cineva spune ca nu-si mai aminteste daca acum cativa ani a fost in Cluj sau in Dej nu presupune ca unul din cele doua orase n-ar exista.
Apostolul spune ca a fost rapit la al treilea cer. Apoi spune ca nu stie daca in trup sau in duhul, deci el le vede posibile pe amandoua (desi a avut doar una din experiente). Mai bine nu mia continuam discutia, parca trebuie sa explic ca la gradinita.

Nu stiu cine e domnul care a raspuns si nici ce a raspuns. Am vazut o intrebare incuietoare pentru adventisti, care sustine ca evreii credeau in nemurirea sufletului: de ce Iisus nu le-a spus ca nu fac bine? Au trebuit sa vina adventistii sa invete.
Iar daca va bagati capul in nisip si desi vi s-au dat multime de pasaje spuneti ca nu le-ati vazut probabil solutia e sa le repete cineva la fiecare mesaj, ca sa le vedeti mai bine. Cat o sa contiunati sa mai rasuciti parabola aceea sa iasa ca la adventisti?
  #925  
Vechi 15.06.2011, 15:32:07
Isus te iubeste Isus te iubeste is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2011
Mesaje: 1
Post Iubindu-ne unii pe altii

Dragii mei,Dumnezeu spune sa-L iubim mai presus de orice cu tot cugetul nostru si apoi pe aproapele nostru,adica pe creatiile Lui,indiferent cine sunt aceestia.Noi trebuie sa iubim neconditionat,simplu.Daca la usa ta vine si bate un adventis sau oricare altul si tu crezi ca e gresit vino si lupta cu sabia Lui Hristos cu Scriptura in mana,caci asa ne invata El.Daca ii judecam atunci si noi vom fi judecati,facem un pacat.Trebuie sa-i luam pe fiecare asa cum sunt,cum spune si Biblia .
  #926  
Vechi 17.06.2011, 11:59:56
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Isus te iubeste Vezi mesajul
Dragii mei,Dumnezeu spune sa-L iubim mai presus de orice cu tot cugetul nostru si apoi pe aproapele nostru,adica pe creatiile Lui,indiferent cine sunt aceestia.Noi trebuie sa iubim neconditionat,simplu.Daca la usa ta vine si bate un adventis sau oricare altul si tu crezi ca e gresit vino si lupta cu sabia Lui Hristos cu Scriptura in mana,caci asa ne invata El.Daca ii judecam atunci si noi vom fi judecati,facem un pacat.Trebuie sa-i luam pe fiecare asa cum sunt,cum spune si Biblia .
Daca trebuie fiecare luat asa cum este si iubit asa cum este, DE CE umbla cu disperare propagandistii cultelor neoprotestante la vanatoare de crestini apartinand Bisericii originale ?

Hristos n-a stat ascuns de la Inaltare si pana la Helen White sau Charles Russel, asteptand sa fie re-descoperit sau re-inventat de ei !

Daca vine un adventist sau un iehovist (sau un alt "ist" din cei aparuti ca ciupercile dupa ploaie in ultimii 150-200 de ani) si bate la usa mea ca sa-mi spuna ca e mai bun "crestinismul" lui decat crestinismul meu, inseamna ca nici macar nu ma respecta, cu atat mai putin ma iubeste. Si inseamna ca el face braconaj. Iar eu n-am vazut pana acum braconier care sa-si iubeasca victimele.

Daca chiar ne iubiti si ne respectati, faceti-o in liniste si de la distanta. Eu n-am vazut sa vina misionari ortodocsi pe la usile neortodocsilor si sa incerce sa-i converteasca la ortodoxie.

"Fratii" neocrestini sa mearga sa-L vesteasca pe Hristos in spatiile in care crestinismul nu exista, nicidecum in tarile care sunt crestine de sute si de mii de ani !
Mergeti in tarile islamice din Africa si din Asia: va asteapta Maroc, Tunisia, Libia, Mauritania, Algeria, Egipt, Sudan, Arabia , Emiratele Arabe, Oman, Yemen, Iran, Irak, Turcia, Malaysia, Indonezia, Pakistan, Afganistan _ acolo sunt miliarde de oameni care habar n-au de Hristos ! Mergeti la buddhisti, confucianisti, shintoisti, hindusi: in India, in Indochina si in China si Japonia _ alte miliarde !
Aia chiar ca nu au auzit de Hristos; nu L-au avut niciodata.

Buna sau rea, inchinarea ortodocsilor si a catolicilor este centrata pe Hristos, invatatura este centrata pe Biblie, iar nu pe Joseph Smith & Brigham Young, nu pe Ellen White sau Charles T. Russel, nu pe Luther sau pe Calvin _ nu pe teoreticieni "originali" ai crestinismului societatii de consum, ci pe traitori ai lui Hristos si posesori reali ai Duhului Sfant.

Last edited by AdrianAamz; 17.06.2011 at 13:00:28.
  #927  
Vechi 17.06.2011, 18:08:03
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca trebuie fiecare luat asa cum este si iubit asa cum este, DE CE umbla cu disperare propagandistii cultelor neoprotestante la vanatoare de crestini apartinand Bisericii originale ?
Pentru ca nu-i considera crestini.
Neoprotestantii nu-i considera crestini pe crestinii cu numele ci doar ce cei care traiesc asa cum a invatat Hristos si apostolii Sai.
Daca cineva se pretinde a fi crestin dar fura, se imbata, minte, injura, nu se roaga, merge la biserica doar la Paste si la Craciun, el e un crestin doar cu numele. Din orice confesiune ar fi, NU va ajunge in Cer.
Are nevoie de evanghelizare.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca vine un adventist sau un iehovist (sau un alt "ist" din cei aparuti ca ciupercile dupa ploaie in ultimii 150-200 de ani) si bate la usa mea ca sa-mi spuna ca e mai bun "crestinismul" lui decat crestinismul meu, inseamna ca nici macar nu ma respecta, cu atat mai putin ma iubeste.
Aveti dreptate in ce va priveste.
Dar daca vine la vecinul de la trei (stiti, tipul acela care a fost botezat ortodox dar practic este un ateu), adventistul da dovada de o dragoste ca a lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu n-am vazut sa vina misionari ortodocsi pe la usile neortodocsilor si sa incerce sa-i converteasca la ortodoxie.
Este intr-adevar una din marile carente ale ortodoxiei.
Nu-i suficient ca recunoasteti, trebuie si schimbare in acest domeniu.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Mergeti in tarile islamice din Africa si din Asia: va asteapta Maroc, Tunisia, Libia, Mauritania, Algeria, Egipt, Sudan, Arabia , Emiratele Arabe, Oman, Yemen, Iran, Irak, Turcia, Malaysia, Indonezia, Pakistan, Afganistan _ acolo sunt miliarde de oameni care habar n-au de Hristos ! Mergeti la buddhisti, confucianisti, shintoisti, hindusi: in India, in Indochina si in China si Japonia _ alte miliarde !
Aia chiar ca nu au auzit de Hristos; nu L-au avut niciodata.
Prin harul lui Dumnezeu eu am facut-o cativa ani si continuu sa o fac si acum intr-o anumita forma. Multi catolici si neoprotestanti sunt pe Campul de Misiune. Este ce-i drept si ortodoxia reprezentata. Nu atat cat ar trebui.
Asa cum spuneti, acolo este cea mai mare nevoie.
Daca sunteti in mod real interesat sa mergeti va pot da detalii.
  #928  
Vechi 17.06.2011, 19:50:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Isus te iubeste Vezi mesajul
Dragii mei,Dumnezeu spune sa-L iubim mai presus de orice cu tot cugetul nostru si apoi pe aproapele nostru,adica pe creatiile Lui,indiferent cine sunt aceestia.Noi trebuie sa iubim neconditionat,simplu.Daca la usa ta vine si bate un adventis sau oricare altul si tu crezi ca e gresit vino si lupta cu sabia Lui Hristos cu Scriptura in mana,caci asa ne invata El.Daca ii judecam atunci si noi vom fi judecati,facem un pacat.Trebuie sa-i luam pe fiecare asa cum sunt,cum spune si Biblia .
Pentru ca toti suntem oameni trebuie sa ne iubim si sa ne ajutam unii pe altii dar exista un punct care ne desparte si acela e credinta. Nu pot sa cred ca exista un semn de egalitate cu cei care ponegresc Sfanta Cruce, Sfintele Taine, si pe Maica Domnului. Nu as vrea sa fie intelese cuvintele mele ca un semn de mandrie, departe de mine gandul acesta, pur si simplu vreau sa afirm ca intre religii nu se poate pune semnul egal!
  #929  
Vechi 17.06.2011, 20:51:05
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Pentru ca nu-i considera crestini.
Neoprotestantii nu-i considera crestini pe crestinii cu numele ci doar ce cei care traiesc asa cum a invatat Hristos si apostolii Sai.
Daca cineva se pretinde a fi crestin dar fura, se imbata, minte, injura, nu se roaga, merge la biserica doar la Paste si la Craciun, el e un crestin doar cu numele. Din orice confesiune ar fi, NU va ajunge in Cer.
Are nevoie de evanghelizare.


Aveti dreptate in ce va priveste.
Dar daca vine la vecinul de la trei (stiti, tipul acela care a fost botezat ortodox dar practic este un ateu), adventistul da dovada de o dragoste ca a lui Dumnezeu.
Biserica Ortodoxa il cheama pe om sa fie crestin cu adevarat. Dar nu bâzâie la urechea lui ca un țânțar pus pe supt sânge, ci doar ii atrage atentia ca isi foloseste libertatea in mod gresit.

Problema cu neoprotestantii este ca ei NU vin sa spuna : "omule, faci rau ca esti betiv, mincinos, desfranat, etc. Hai, schimba-ti viata, Dumnezeu te asteapta".
Asta ii spune si Biserica Ortodoxa. Asta ii spune si preotul ortodox, si credinciosul ortodox care a reusit sa nu mai aiba pacate.

Problema e ca propagandistii neoprotestanti vin si spun: "omule, credinta ortodoxa e rea fiindca tu esti betiv, etc."
Dvs. nu cu pacatele omului va luptati, asa cum se lupta Biserica, ci va luptati ca sa aduceti noi membri la formatiunile dvs.
Unde ati vazut dvs. ca Ortodoxia invata pe cineva ca nu e pacat sa fie betiv, desfranat, ticalos ???

Ziceti de atei ?
Nu v-am vazut sa dati piept cu ateii care in ultimele 2 saptamani au invadat forumul cu agresivitate si cu impertinenta.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Este intr-adevar una din marile carente ale ortodoxiei.
Nu-i suficient ca recunoasteti, trebuie si schimbare in acest domeniu.
Faptul ca ortodoxul nu merge din usa in usa sa-i spuna omului "bai, pacatosule, credinta ta e gresita, viata ta e pacatoasa, hai la noi", asta nu inseamna ca Ortodoxia nu face misiune. Face. Dar cu decență si cu demnitate, nu cu agresivitate si nici din dorinta de a da superiorilor rapoarte statistice cu cate ore a umblat si cu cati membri a mai adus la formatiune.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Prin harul lui Dumnezeu eu am facut-o cativa ani si continuu sa o fac si acum intr-o anumita forma. Multi catolici si neoprotestanti sunt pe Campul de Misiune. Este ce-i drept si ortodoxia reprezentata. Nu atat cat ar trebui.
Asa cum spuneti, acolo este cea mai mare nevoie.
Daca sunteti in mod real interesat sa mergeti va pot da detalii.
Da ? Ati fost in tarile musulmane si ati batut din usa in usa sau ati chemat lumea in sali si pe stadioane si le-ati spus ca au o credinta gresita, ca Mahomed e un inselator si ca Iisus Hristos e Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu ? La ei acasa ???
Nu stiu daca v-ar fi dat sansa sa mai puteti scrie acum pe forumul acesta. Dupa cate ii cunosc eu pe islamici, sigur nu.
Malaiezii n-au permis introducerea in tara de Biblii traduse in limba lor ... si credeti ca ar fi permis sa le vorbeasca cineva de rau pe Allah si pe Mahomed ? Spre deosbire de arabi, poate nu v-ar fi taiat pe loc, dar la inchisoare cu siguranta v-ar fi introdus.

Misiunea mea in lume nu o consider ca fiind cea de a merge sa ma taie mahomeții (stiu ca e corect: "mahomedanii", dar imi place cum suna expresia asta...). N-am vocatie de mucenic. Absolut deloc.
Dar daca raman in spatiul meu ortodox, fie in Grecia, fie in Romania, poate am sa-l aduc pe betivul de la 2 pe calea cea buna. Iar in cel priveste pe ateul de la 3... asa ma respinge pe mine, va respinge si pe dvs.
Sau, stiu eu, poate aveti vreun truc paranormal cu care sa-l faceti sa devina credincios...

Acum, serios vorbind, prin necredință si prin ravratire față de Dumnezeu am trecut și eu. Daca venea cineva la mine, indiferent ca ar fi fost preot ortodox sau predicator neo-protestant sa-mi vorbeasca despre Dumnezeu, credinta, pacate, etc., il dadeam afara fara comentarii. Daca se incapatana, puneam mana pe pistol si-l sileam sa ma lase in pace.

Pe ateu nu-l aduce la credinta nici macar cel mai mare sfant din lume, chiar daca ar face in fata lui cea mai mare minune posibila. Spunea o femeie atee ca nici daca i se arata acum Dumnezeu in fata ochilor, ea tot nu va crede in existenta Lui (exact ca ala cu girafa...).

Numai Dumnezeu il aduce la credinta pe om, in felul Lui. Fara interventia propagandistilor neo-protestanti.
  #930  
Vechi 17.06.2011, 21:44:10
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
bâzâie la urechea lui ca un țânțar pus pe supt sânge

Problema cu neoprotestantii este ca ei NU vin sa spuna : "omule, faci rau ca esti betiv, mincinos, desfranat, etc. Hai, schimba-ti viata, Dumnezeu te asteapta".

Dvs. nu cu pacatele omului va luptati, asa cum se lupta Biserica, ci va luptati ca sa aduceti noi membri la formatiunile dvs.
Unde ati vazut dvs. ca Ortodoxia invata pe cineva ca nu e pacat sa fie betiv, desfranat, ticalos ???
Ati afirmat cand ati venit pe forum ca v-ati dori ca aici se evite ironizarea sau "intzeparea" sau duelurile grosiere.
V-ati cam radicalizat intre timp, nu stiu daca va dati seama.

Eu nu am afirmat ca Ortodoxia ii invata pe oameni sa fie betivi. Nu, niciodata.
Si, da, cand vorbesc despre pocainta subliniez raspicat: pocainta nu inseamna a iti schimba religia ci a parasi pacatele si a te intoarce la Dumnezeu.
Deci lupt impotriva pacatului, nu cum afirmati dumneavoastra.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Da ? Ati fost in tarile musulmane si ati batut din usa in usa sau ati chemat lumea in sali si pe stadioane si le-ati spus ca au o credinta gresita, ca Mahomed e un inselator si ca Iisus Hristos e Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu ? La ei acasa ???
Nu domnule AdrianAamz, in lumea musulmana metodele de evanghelizare sunt diferite. Dar ele exista. Coranul si Biblia au multe puncte comune in prezentarea lui Hristos. De aici se porneste. Iar islamicii nu sunt atat de violenti precum sunt prezentati in massmedia.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
N-am vocatie de mucenic. Absolut deloc.
Dar daca raman in spatiul meu ortodox, fie in Grecia, fie in Romania, poate am sa-l aduc pe betivul de la 2 pe calea cea buna. Iar in cel priveste pe ateul de la 3... asa ma respinge pe mine, va respinge si pe dvs.
Sau, stiu eu, poate aveti vreun truc paranormal cu care sa-l faceti sa devina credincios...

Numai Dumnezeu il aduce la credinta pe om, in felul Lui. Fara interventia propagandistilor neo-protestanti.
Chiar daca nu toti crestinii vor muri ca martiri, o inima de martir am putea sa ne dorim fiecare.
Iar pe betivul de la 2 si ateul de la 3 si musulmanul din Egipt doar Duhul Sfant ii poate intoarce la Dumnezeu.
Dar NU fara interventia noastra. Hristos noua, crestinilor, ne-a dat sarcina propovaduirii.
Eu, unul, voi propovadui tuturor celor trei de mai sus. M-as bucura sa o faceti si dumneavoastra
Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38