Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.02.2016, 09:22:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acum depinde si ce scapi de pe vimeo.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.02.2016, 16:53:04
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Normal ca e interzis youtube-ul. Noi ne uitam doar pe trilulilu.
Deci in consecinta nu trebuie sa fii neaparat Istoric cu Facultate , sau Teolog renumit sa stii , sau sa cauti niste lucruri pe care le poate afla toata lumea. Fiecare se uita unde vrea pe Youtube , pe Vimeo , pe Trilulilu .
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.02.2016, 19:48:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mi se pare corect. Uite, de exemplu, ne putem uita pe youtube la asta:

https://www.youtube.com/watch?v=u5JnngqQYvc
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.02.2016, 20:22:48
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mi se pare corect. Uite, de exemplu, ne putem uita pe youtube la asta:

https://www.youtube.com/watch?v=u5JnngqQYvc
Da , ai dreptate, Internetul este ca un hidrant, cu atatea informatii nu poti umple de la el de exemplu un degetar , ca e prea mare debitul. Dar cine, vorbeste cu altcineva spunan-d ca anume carte de cultura generala , sau canal de pe Internet este o tampenie , sau ca autorul cartii respective este eretic, nestiutor inseamna ca,,,,,,stii ce vreau sa zic. Si stii tu bine ca sant destule si minciuni dar si lucruri adevarate nu numai postate pe Internet ci si carti istorice , de arheologie , etnografie , simbolistica care fie ca le-a citit majoritatea sau le au in biblioteca lor personala , ele descriu multe practici , si invataturi si simboluri pagane precrestine adoptate de Biserica stramoseasca la un moment dat in istorie , cand nu a mai putut face fata celor care nu vroiau sa se crestineze , decat cu tot bagajul lor de superstitii. Sant sigur ca ai vazut pe Internet clipuri cu Biserica Catolica care e sora celei Ortodoxe desigur , unde incepand de la Mitra papala , pana la imbracamintea cardinalilor , cruci de diferite forme , cea cu brate egale in special , au origini din Babilonul antic. Daca aceste lucruri sant minciuni in ochii unora, inseamna ca toata populatia globului traieste in minciuna,,,spune si tu,,,
Reply With Quote
  #135  
Vechi 01.02.2016, 20:29:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ionele tata, ti-a mai explicat domnul Dragomir ca nu exista "mitra" papala, ci "tiara" papala, dar se pare ca ai memoria scurta.

In rest, in ce priveste ideea ta fixa despre crucea care ar fi nu stiu ce simbol pagan, cred ca doar rugaciunea iti poate ajuta:


Doamne Atotputernic care ai suferit pentru toate pacatele mele, vino intru ajutor.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, revarsa asupra mea tot binele.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine tot raul.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa si ajung pe calea mantuirii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine atingerea mortii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, pazeste-ma de orice accidente corporale si temporale.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fii intreaga mea nadejde.
Doamne Atotputernic, fa sa ador Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, Nazariteanul crucificat si si ai grija de mine.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor.
In cinstea sangelui nepretuit al lui Iisus Cristos, in cinstea incarnarii spre viata vesnica, precum este adevarat ca Iisus Cristos este nascut in ziua Craciunului si ca a murit in ziua de Vinerea Mare. Amin.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.02.2016, 20:45:16
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ionele tata, ti-a mai explicat domnul Dragomir ca nu exista "mitra" papala, ci "tiara" papala, dar se pare ca ai memoria scurta.

In rest, in ce priveste ideea ta fixa despre crucea care ar fi nu stiu ce simbol pagan, cred ca doar rugaciunea iti poate ajuta:


Doamne Atotputernic care ai suferit pentru toate pacatele mele, vino intru ajutor.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, revarsa asupra mea tot binele.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine tot raul.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa si ajung pe calea mantuirii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine atingerea mortii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, pazeste-ma de orice accidente corporale si temporale.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fii intreaga mea nadejde.
Doamne Atotputernic, fa sa ador Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, Nazariteanul crucificat si si ai grija de mine.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor.
In cinstea sangelui nepretuit al lui Iisus Cristos, in cinstea incarnarii spre viata vesnica, precum este adevarat ca Iisus Cristos este nascut in ziua Craciunului si ca a murit in ziua de Vinerea Mare. Amin.
Frumoasă rugăciune catolică. Dar, mă tem că dl. Ionel o va rejecta, că doar Papa e un fel de Pontifex Maximus (altă țăcăneală stereotipă anti-catolică).
Reply With Quote
  #137  
Vechi 02.02.2016, 16:59:30
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ionele tata, ti-a mai explicat domnul Dragomir ca nu exista "mitra" papala, ci "tiara" papala, dar se pare ca ai memoria scurta.

In rest, in ce priveste ideea ta fixa despre crucea care ar fi nu stiu ce simbol pagan, cred ca doar rugaciunea iti poate ajuta:


Doamne Atotputernic care ai suferit pentru toate pacatele mele, vino intru ajutor.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, revarsa asupra mea tot binele.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine tot raul.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa si ajung pe calea mantuirii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, departeaza de la mine atingerea mortii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, pazeste-ma de orice accidente corporale si temporale.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fii intreaga mea nadejde.
Doamne Atotputernic, fa sa ador Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, Nazariteanul crucificat si si ai grija de mine.
Sfanta Cruce a lui Iisus Cristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor.
In cinstea sangelui nepretuit al lui Iisus Cristos, in cinstea incarnarii spre viata vesnica, precum este adevarat ca Iisus Cristos este nascut in ziua Craciunului si ca a murit in ziua de Vinerea Mare. Amin.
Pai acuma si tu , ori Mitra , ori tiara tot acolo este. Forma de gura de peste a respectivului acoperamant al capului se aseamana cu cea a zeului peste Dagon al filistenilor. Si nu cred ca e nevoie de vreo rugaciune ca sa citesti cartile despre Cultura Cucuteni , Hamangia , Gumelnita , sau cartile ,,Simboluri Patrimoniale,, ,,Semnele Pamantului,, sau ,,Semnele Cerului,, unde sant si desene , gravuri cu simbolul solar din preistorie , numit ,,cruce,, . Acolo apare si cele inscrise intr-un cerc tot simbol solar evident , si tot felul de zvastici. In toate cartile respective la capitolele despre renumitul simbol solar , scrie crucea pelasgica , sau Vartelnita . Deci a fost foarte usor sa treaca acest simbol atat de adorat , din cultura pagana , cultele solare , in crestinism. Mai citeste si tu asemenea carti .
Reply With Quote
  #138  
Vechi 02.02.2016, 17:05:25
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Mai citeste si tu asemenea carti .
Și la ce mi-ar folosi ?

Ionele, crucea de veșmintele preoților este Crucea lui Hristos, nu crucile culturii Cucuteni. Ce nu ți-e clar ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #139  
Vechi 02.02.2016, 17:24:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei, stim cu totii unde vrea sa ajunga si cum o sa se termine povestea, doar ca incearca saracutul niste manevre evazive, poate poate evita intalnirea cu destinul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 03.02.2016, 17:56:19
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și la ce mi-ar folosi ?

Ionele, crucea de veșmintele preoților este Crucea lui Hristos, nu crucile culturii Cucuteni. Ce nu ți-e clar ?
Pai tu nu pricepi , ca SANT ACELEASI CRUCI, si in Cultura Cucuteni , si pe majoritatea troitelor , lazi de zestre (bine aici e vorba de rozeta solara) , .Faptul ca majoritatea formelor crucii de azi sant EXACT , ca cele din Babilon , Asiria , etc. Ca daca Hristos a fost rastignit pe o anume cruce , cu bara transversala nu la mijloc ci mai sus , la nivelul bratelor evident, atunci nu ar fii trebuit sa existe azi decat o singura forma a crucii , indiferent din ce material ar fii. Pentru ca nu e asa , si majoritatea sant formele existente si la popoarele pagane in preistorie , atunci e clar ca adoptarea lor a avut un motiv bine intemeiat. Ca si in cartea lui Gheorghe Musu , ,,Din Mitologia Tracilor,, este un capitol intitulat asa ,,Vestigii ale Cultului solar":Craciunul. Nu se spune vestigii ale cultului crestin,,Craciunul,,,, ci vestigii ale Cultului Solar. Asa e si in cazul diverselor forme ale crucii. Totul a tinut de fantezia oamenilor de la vremea respectiva. Unii la vremea lor au mai adeugat inca o bara transversala, altii au inscris-o intr-un cerc , si asa mai departe. Crestinarea unor oamenii pagani , nu insemna acceptarea lor cu tot bagajul de simboluri si superstitii , dandu-le o tenta crestina ci renuntarea la ele. Este exemplul ala din Noul Testament cand unii si-au ars cartile de magie , la propovaduirea lui Pavel. Asa cum stim azi sant vrajitoare ,la noi in tara , care nu spun ca nu sant crestine , doar au in casa Icoane , cruciulite , DAR ELE SANT VRAJITOARE. Se potrivesc cele doua probleme . Eu cred ca nu.
Reply With Quote
Răspunde