Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1341  
Vechi 03.08.2011, 00:42:34
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Diferenta este ca primii crestini (impreuna cu Sfintii Apostoli) pazeau ziua a saptea (o spune Scriptura si unele scrieri ortodoxe) , iar "neocrestinii" au inceput sa pazeasca ziua intaia.
NU
multa iubire
  #1342  
Vechi 03.08.2011, 00:44:11
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai bine-nteles ca te intreb pe tine, tu te laudai ca ai fi Stie Totul, si te laudai ca ai sti chiar mai bine decat mine ce am priceput eu si ce nu. Asa ca mi se pare normal sa te intreb pe tine :))
pina acum am demonstrat ce stiu ,,, tu dai din gura ... si cu versete lungi pe caare nu le citeste nimeni . la diaalog esti pe linga dar inca mai insisti ... ok fetito da-i bice ca eu rad cu lacrimi de INEPTIILE TALE ...
MULTA IUBIRE
  #1343  
Vechi 03.08.2011, 00:51:04
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In primul rand Duminica a trecut din iudaism in crestinism cu numele sau evreiesc si locul sau in saptamana: cea dintai, pentru ca autorii Evangheliilor aveau in uz calendarul evreiesc. Pentru crestinul ortodox relatia liturgica dintre Sambata si Duminica e una organica, indisolubila deoarece reprezinta „puntea” de legatura dintre patimi, moarte si inviere, e legatura spre viata cea noua a noii creatii inaugurate prin Inviere . Cultul duminical e expresia participarii reale la temporalitatea transfigurata de Invierea lui Hristos, deci noi nu putem desparti Sambata de Duminica. Ziua Domnului incepe sambata prin slujba de vecernie (vecernia mare), insa forta sa e duminica, prin slujba de liturghie. Biserica Ortodoxa a consacrat ziua liturgica a sambetei pentru pomenirea generala a mortilor, in primul rand, a sfintilor marturisitori si mucenici, care si-au dat viata pentru Hristos sau au patimit pentru biruinta credintei crestine in lume, iar Duminica este Ziua Invierii, trairea anticipata prin cultul Bisericii a tainei prezentei Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant.


Ziua aceea pe care o pazeau era DUMINICA, cand se adunau sa celebreze Invierea Domnului, aceea o pazeau, inca din prima saptamana de dupa inviere! in momentul scrierii Evangheliilor, s-a preluat calendarul iudaic in uz, deci duminica a fost consemnata, asa cum aparea in calendarul evreiesc ca fiind ziua 1.
Ioana,
Teoriile astea le cunosc si eu si nu le-am adus in discutie. Ci eu am adus in discutie alte doua lucruri: faptul ca din traditia tinuta prin viu grai, prin bunici, parinti etc. ziua de duminica a fost pastrata ca zi de odihna in care nu era voie sa se faca nimic, exact ca sambata la evrei. Si exact cum la evrei ziua de odihna incepea de cu o seara inainte, din momentul in care femeia aprindea lumanarea, tot asa si pentru bunicii si strabunii nostri, ziua de odihna incepea de cu o seara inainte, de sambata seara. Cum se facea seara in ziua de sambata, bunica imi interzicea orice activitate zicandu-mi ca este deja duminica, ziua de odihna poruncita de Dumnezeu. Si ma enervam pe ea pentru ca eram atee, pentru mine erau simple superstitii.
Iar al doilea lucru adus in discutie este Catehismul ortodox care cere pazirea zilei a saptea ca zi de odihna. Ori in calendarul ortodox, ziua a saptea este sambata, s-a revenit la adevar.
  #1344  
Vechi 03.08.2011, 00:54:04
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
eu am zis ca esti sectara si am ADUS DOVEZILE CU TINE ... intelegi ? ce spui tu sunt vorbe nu dovezi ... nu faci diferente stiu ,, dcar pe viitor sa faci ... cit despre minciuna nu e cazul sa discutam TU NU ESTI ORTODOXA ... si dovezile le-ai scris cu minuta ta .... asadar te-ai acuzat singura
muklta iubire
Eu pana acum nu am vazut nici o dovada din partea ta ci doar cuvintele tale pe care vrei sa le iau de buna :))
  #1345  
Vechi 03.08.2011, 00:57:32
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
pina acum am demonstrat ce stiu ,,, tu dai din gura ... si cu versete lungi pe caare nu le citeste nimeni . la diaalog esti pe linga dar inca mai insisti ... ok fetito da-i bice ca eu rad cu lacrimi de INEPTIILE TALE ...
MULTA IUBIRE
Ai demonstrat doar ca stii sa zici: da-mi textul si ti-l comentez. Dar sa fie doar unul si nu prea lung ca altfel spui tampenii si minciuni de sectar :))

Si cam atat ai demonstrat pana acum :)) Astept si performante mai bune :))
  #1346  
Vechi 03.08.2011, 01:04:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Ioana,
Apropos de faptul ca duminica este tinuta ca zi de odihna la ortodocsi: cand eram studenta tare m-am framantat o vreme cum sa fac cu invatatul pentru ca aveam foarte mult de invatat (am studiat medicina) si nu imi permiteam sa fac pauza totala duminica. Asa ca am intrebat un episcop de la Catedrala din Cluj (unde eram studenta) si mi-a zis ca am voie sa invat duminica cu conditia sa nu lipsesc de la Liturghie pentru asta. Nici nu vroiam altceva, era perfect pentru mine. Dar imi aduc aminte si acum, de parca ar s-ar fi intamplat ieri, indignarea unui coleg cu parinti intelectuali, care mi-a zis ca numai comunistii considerau ca munca intelectuala nu ar fi tot munca...

Last edited by Adriana3; 03.08.2011 at 01:07:13.
  #1347  
Vechi 03.08.2011, 01:08:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ioana,
Iar al doilea lucru adus in discutie este Catehismul ortodox care cere pazirea zilei a saptea ca zi de odihna. Ori in calendarul ortodox, ziua a saptea este sambata, s-a revenit la adevar.
Atunci nu pot sa spun decat ca exista o neconcordanta in Catehismul Ortodox , faptul ca ei au preluat denumirile si numerotarea zilelor din ebraica, fara sa faca legatura cu ziua pe care Apostolii o sarbatoreau ca Zi a Domnului, adica Duminica, ziua Invierii. Prietenul nostru neocrestin Grasu77 cinsteste sambata, respectand traditia iudaica vechi-testamentara, e optiunea lui, insa nu e traditia apostolica.
  #1348  
Vechi 03.08.2011, 01:11:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ai demonstrat doar ca stii sa zici: da-mi textul si ti-l comentez. Dar sa fie doar unul si nu prea lung ca altfel spui tampenii si minciuni de sectar :))

Si cam atat ai demonstrat pana acum :)) Astept si performante mai bune :))
pai si tu ce ai facut ? ai date interpretarile tale ( daca nu e vreun copy paste ) si apoi ai pus versete sub
NU SE INTELEGE NIMIC .... DE ASTA ITI TOT REPET
un text si interpretarea sub ... AI INTELES ACUM ? sau iti fac un desen?
multa iubire
ps pentru tine nu am demonstrat nimic desigur .
.. doar un orb cum poate zice ca vede .. e imposibil sau cine stie poate poate ( si sa nu vii cu cel din bibie ca nu e un argument la ce spun eu )
multa iubire
  #1349  
Vechi 03.08.2011, 01:16:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ioana,
Apropos de faptul ca duminica este tinuta ca zi de odihna la ortodocsi: cand eram studenta tare m-am framantat o vreme cum sa fac cu invatatul pentru ca aveam foarte mult de invatat (am studiat medicina) si nu imi permiteam sa fac pauza totala duminica. Asa ca am intrebat un episcop de la Catedrala din Cluj (unde eram studenta) si mi-a zis ca am voie sa invat duminica cu conditia sa nu lipsesc de la Liturghie pentru asta. Nici nu vroiam altceva, era perfect pentru mine. Dar imi aduc aminte si acum, de parca ar s-ar fi intamplat ieri, indignarea unui coleg cu parinti intelectuali, care mi-a zis ca numai comunistii considerau ca munca intelectuala nu ar fi tot munca...
nu zice nimeni sa faci pauza totala duminica ... zice SA PUI ZIUA INTREAGA CA SI CUM AR FI IISUS HRISTOS DE FATA ... ADICA SA MANINCI CU GINDUL LA EL , SA TE ROGI , SA INVETI CU GINDUL LA EL ETC ETC ETC .... ADICA EL SA FIE PE PRIMUL LOC SI PRIN EL SA FACI CE FACI ti-am spus ca esti confuza rau ....odihna in iisus hristos ( ma tem ca nu o sa intelegi ce spun ) nu e pentru tine daca nu intelegi ....
multa iubire
  #1350  
Vechi 03.08.2011, 01:18:37
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Atunci nu pot sa spun decat ca exista o neconcordanta in Catehismul Ortodox , faptul ca ei au preluat denumirile si numerotarea zilelor din ebraica, fara sa faca legatura cu ziua pe care Apostolii o sarbatoreau ca Zi a Domnului, adica Duminica, ziua Invierii. Prietenul nostru neocrestin Grasu77 cinsteste sambata, respectand traditia iudaica vechi-testamentara, e optiunea lui, insa nu e traditia apostolica.
nu e ... ea nu intelege odihna in domnul iisus hristos
multa iubire
ps revenitul la ziua a saptea este o abureala de-a ei ... nu mai crede toate ineptiile unei sectare ... e tipic lor ....
multa iubire
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38