Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 03.08.2011, 23:16:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
nu am inteles de ce faci distinctie intre eliberarea dreptilor din Iad sambata si a noastra, celorlalti, duminica. Partea asta nu prea am inteles-o. Si cum de apostolii nu au inteles si ei rostul duminicii din moment ce si neamurilor tot sambata le predicau dupa cum o arata cele doua citate mentionate anterior de osutafaraunu?
Ti-am raspuns:Dumnezeu, prin Hristos, se uneste cu omul in mod integral, El a parcurs, spre a ne mantui, toate etapele existentei umane, aflate sub osanda din pricina pacatului. El S-a solidarizat cu omul si in nastere, si in moarte, si in viata de dupa moarte. Invierea e semnul biruintei binelui asupra raului, a luminii asupra intunericului, a vietii asupra mortii.

Apostolii predicau Legea Noua evreilor sambata, caci acestia erau atunci adunati la sinagoga, de aceia mergeau, nu pentru ca tineau sambata, insa se intalneau si duminica :)

Apostolul Pavel a mers la sinagoga caci acolo se inchinau evreii:
"Cand au iesit afara, Neamurile i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul viitor despre aceleasi lucruri." insa Apostolul Pavel a spus "Nu, crestinii sa ma intalneasca maine, in prima zi a saptamanii, caci Iisus a inviat Duminica si noi, crestinii, trebuie sa ne intalnim si sa ne inchinam Lui in acea zi?" (Faptele Apostolilor 13: 42:44 )

"In Sabatul viitor, aproape toata cetatea s-a adunat ca sa auda Cuvantul lui Dumnezeu." (Faptele Apostolilor 13;44)

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 23:28:00.
  #1432  
Vechi 03.08.2011, 23:26:26
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ti-am raspuns:Dumnezeu, prin Hristos, se uneste cu omul in mod integral, El a parcurs, spre a ne mantui, toate etapele existentei umane, aflate sub osanda din pricina pacatului. El S-a solidarizat cu omul si in nastere, si in moarte, si in viata de dupa moarte. Invierea e semnul biruintei binelui asupra raului, a luminii asupra intunericului, a vietii asupra mortii.

Apostolii predicau Legea Noua evreilor sambata, caci acestia erau atunci adunati la sinagoga, de aceia mergeau, nu pentru ca tineau sambata, insa se intalneau si duminica :)
Am vazut apoi ca ai imbogatit raspunsul. Insa tot nu inteleg de unde diferenta intre eliberarea dreptilor VT sambata si a noastra duminica.

Despre predicarea evreilor in sinagoga sambata sunt deacord, insa predicarea la neamuri tot sambata este cel putin curios daca trebuia tinuta duminica. Neamurile nu erau legate de sinagoga evreilor. Se intalneau si duminica asa cum se intalneau si in fiecare zi. Dar ce faceau duminica in plus sau in minus fata de celelalte zile? Lucrul asta nu reiese prea clar.
  #1433  
Vechi 03.08.2011, 23:32:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Am vazut apoi ca ai imbogatit raspunsul. Insa tot nu inteleg de unde diferenta intre eliberarea dreptilor VT sambata si a noastra duminica.
N-ai inteles. Invierea inseamna biruinta in fata mortii, ne-a certificat faptul ca va exista o inviere a mortilor, deci viata vesnica. Cum ar fi putut lumea sa creada in Iisus ca e Dumnezeu-Fiu daca acesta doar ar fi murit? La sfarsitul veacurilor si moartea va fi inghitita de biruinta, dupa cuvantul apostolului neamurilor (I Cor. 15, 54); dar si pana atunci, pentru cei ce cred in Hristos ea nu mai este prabusire in neant, ci revenire la sanul Tatalui.

p.s scuze pentru postul precedent, am vrut sa postez un fragment, n-am apucat sa-l editez si sa-l termin ca ai postat tu. Doar prima replica e din Fapte, nu si interogatia a doua cu Nu, crestinii sa ma intalneasca maine, in prima zi a saptamanii, caci Iisus a inviat Duminica si noi, crestinii, trebuie sa ne intalnim si sa ne inchinam Lui in acea zi?"
http://intercer.net/blogs/studiibibl...testament.html
Blogul exprima evident parerea sabat=sambata, exista si parerea celorlalti :)

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 23:47:35.
  #1434  
Vechi 03.08.2011, 23:47:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-ai inteles. Invierea inseamna biruinta in fata mortii, ne-a certificat faptul ca va exista o inviere a mortilor, deci viata vesnica. Cum ar fi putut lumea sa creada in Iisus ca e Dumnezeu-Fiu daca acesta doar ar fi murit? La sfarsitul veacurilor si moartea va fi inghitita de biruinta, dupa cuvantul apostolului neamurilor (I Cor. 15, 54); dar si pana atunci, pentru cei ce cred in Hristos ea nu mai este prabusire in neant, ci revenire la sanul Tatalui.
Ioana, eu am inteles ce inseamna Invierea, ceea ce nu am inteles este: de unde rezulta ca ea ar fi diferita la dreptii VT fata de noi. Daca aceia au fost eliberati sambata, pai si noi la fel, nu? De ce noi doar duminica? Cat despre cum ar fi putut lumea sa creada in Iisus daca nu ar fi inviat, pai nu cred ca asta ar fi fost cea mai mare problema, vezi celelalte religii care nu au nevoie de Inviere pentru a crede. Invierea este o izbanda asupra mortii, dar fericiti sunt cei ce nu au vazut si au crezut.

Cat despre pasajul dat de tine din Faptele apostolilor, din ce Biblie ai citat?? Ca in niciuna pe care o am nu le spune Ap. Pavel la crestini sa revina a doua zi (la 13:42-44)!! Ce Biblie ai??
  #1435  
Vechi 03.08.2011, 23:53:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana, gasesti raspunsurile in Liturgica Ortodoxa.

PROPUN REVENIRE ON-TOPIC: FORMELE SI METODELE DE PROZELITISM CU CARE NE-AM CONFRUNTAT, CUM AM FOST ABORDATI, CE NE-A DERANJAT, DACA AM APRECIAT "CEVA" IN PREDICATIA MARTORILOR LUI IEHOVA, PENTICOSTALILOR, MORMONILOR, ADVENTISTILOR etc. Nu despre asta era topicul?
  #1436  
Vechi 04.08.2011, 00:03:00
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pe dos, asa-i? Deci zici ca mine atunci! :)))
exact ca tine spun FEMEILE NU POT FI PREOT , NU CRED IN ECUMENISM , ANGLICANII SUNT SECTA ... etc ... asa zici si tu ?
multa iubire
  #1437  
Vechi 04.08.2011, 00:05:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

p.s scuze pentru postul precedent, am vrut sa postez un fragment, n-am apucat sa-l editez si sa-l termin ca ai postat tu. Doar prima replica e din Fapte, nu si interogatia a doua cu Nu, crestinii sa ma intalneasca maine, in prima zi a saptamanii, caci Iisus a inviat Duminica si noi, crestinii, trebuie sa ne intalnim si sa ne inchinam Lui in acea zi?"
http://intercer.net/blogs/studiibibl...testament.html
Blogul exprima evident parerea sabat=sambata, exista si parerea celorlalti :)
:)) Inteleg mai bine acum :)

Nu am citit ce scrie pe blog, dar remarca facuta intareste faptul ca intr-adevar apostolii tineau sabatul din moment ce predicau doar o data pe saptamana iar ziua era sambata. Acum ma intreb: oare ce faceau in celelalte zile?
  #1438  
Vechi 04.08.2011, 00:17:08
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
exact ca tine spun FEMEILE NU POT FI PREOT , NU CRED IN ECUMENISM , ANGLICANII SUNT SECTA ... etc ... asa zici si tu ?
multa iubire
Era vorba despre: "Cred intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica". Sau intre timp te-ai molipsit de la viclenia sectarilor? :)))
  #1439  
Vechi 04.08.2011, 00:18:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Acum ma intreb: oare ce faceau in celelalte zile?
Predicau in calatoriile lor misionare, nu o faceau doar sambata ci permanent :) De exemplu Sf. Petru a mers sa vesteasca Evanghelia Imparatiei in Antiohia, Pont, Galitia, Capadochia, Bitinia si la Roma, unde a suferit si a murit ca martir in anul 67 d.Hr.

Last edited by ioanna; 04.08.2011 at 00:22:37.
  #1440  
Vechi 04.08.2011, 00:23:29
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Era vorba despre: "Cred intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica". Sau intre timp te-ai molipsit de la viclenia sectarilor? :)))
cum asociezi tu ce ai spus mai sus cu PREOTIA FEMEILOR , ECUMENISM SI ALGTE BAZACONII ? asadar asta este ŽŽ LUP in piele xde oaie ŽŽ .... nu ai cum sa fi ortodoxa si sa crezi in bazaconiile de mai sus .... asadar asta ai recunoscut cu propria minuta .... de asta zic ca esti sectara .... ortodoxa in nici un caz
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38