Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.03.2011, 10:41:46
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Atei sunt aia care nu cred in zei nu aia care se cred zei.
Sunt și și. La fel cum noi ne numim creștini ortodocși, sunt și creștini catolici, etc.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Regimul ateist a favorizat BOR-ul. Nu ti se pare ciudat? A interzis alte culte, a persecutat preotii neortodocsi, a trecut in patrimoniul BOR bisericile catolice. Asta ti se pare tie ateist? Procentual numarul credinciosilor ortodocsi a crescut in perioada comunista, iar numarul ateilor in Romania este neglijabil asa ca nu mai arunca gunoaiele din curtea bisericii in curtea noastra. Inainte sa ma acuzi de strawman afla care sunt definitiile cuvinteleor pe care le folosesti.
Oare? În 1940-50, nu știu nici exact, dar sigur că știu că au fost persecutați o grămadă de creștini ortodocși în închisori de reeducare- pentru că erau o amenințare la formarea statului ateu comunist.
Din câte mai știu, în regimul comunist, era mai favorabil să fi fost ateu, decât ortodox. Iar majoritatea celor care erau în poziții fruntașe erau... atei... deci sigur că era o mulțime de credincioși, condusă de atei. Nici nu vorbim de literatura atee, care era înflorită pe atunci, de faptul că era periculos să deții literatură occidentală, sau chiar cărți religioase. Mai vorbim și de atitudinea statului comunist față de Biserica Ortodoxă... întrucât era o mulțime de preoți, călugări care lucrau pentru stat...
Aș vrea să văd și eu asemenea statistici... care nici nu știu după ce fel de criterii sunt organizate..
Numărul ateilor e mereu neglijabil, întrucât sunt o grămadă de credincioși declarați. Din punct de vedere statistic.


Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si nu ti-a trecut prin cap ca in evolutia sa omul a fost capabil de construit civilizatii in aceeasi perioada in care a nascut si primele religii? Potopul este inca un punct slab in ce priveste veridicitatea Bibliei. Nu exista deovezi care sa sustina un potop global ci doar unele locale. Si n-o sa-ti vina sa crezi dar legendele si dovezile despre potopuri se gasesc doar in civilizatii care locuiau langa o apa mare cum ar fi un rau sau un fluviu! Incredibil!
???
Cui îi pasă. Eu sunt creștin ortodox, și susțin și geocentrismul și potopul, pentru că sunt susținute și de Biblie și de sfinți părinți. Tu ești ateu și susții contrariul, îmi pare bine de cunoștință.

Cât despre dovezile tale, sunt bazate de obicei pe necredința altora, așa cum ale mele sunt bazate pe credința unora.
Deci punctul slab al potopului global, se apropie de problema de credință, deși ar trebui să ții și tu seama că sunt extrem de multe teorii favorizate de comunitatea științifică, și sunt și teorii valide, nefavorizate, nepredate, nediscutate, la fel cum sunt și dovezi de acest gen.
Deci, și mai incredibil!
Astfel de argumente neîncălzind pe nimeni, plus că sunt bazate pe o logică eronată.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.03.2011, 11:18:10
Pantsalot Pantsalot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Astfel de argumente neîncălzind pe nimeni, plus că sunt bazate pe o logică eronată.
Tu-ti permiti sa vorbesti de logica? in conditiile in care majoritatea de aici, atunci cand nu au o explicatie, dau vina pe intelegerea lor limitata si se complac in asta?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.03.2011, 12:00:12
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pantsalot Vezi mesajul
Tu-ti permiti sa vorbesti de logica? in conditiile in care majoritatea de aici, atunci cand nu au o explicatie, dau vina pe intelegerea lor limitata si se complac in asta?
Da, îmi permit să vorbesc de orice, cât, cum și despre ce vreau. Faptul cu ce face majoritatea nu are nici o legătură cu ce fac eu.
Tu te complaci cu ce face și spune o majoritate doar pentru că spune aceea și pentru că spune "adevărul" oricând?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 09.03.2011, 12:50:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Sunt și și. La fel cum noi ne numim creștini ortodocși, sunt și creștini catolici, etc.
Dupa tine exista atei credinciosi?
Citat:
Oare? În 1940-50, nu știu nici exact, dar sigur că știu că au fost persecutați o grămadă de creștini ortodocși în închisori de reeducare- pentru că erau o amenințare la formarea statului ateu comunist.
Din câte mai știu, în regimul comunist, era mai favorabil să fi fost ateu, decât ortodox. Iar majoritatea celor care erau în poziții fruntașe erau... atei... deci sigur că era o mulțime de credincioși, condusă de atei. Nici nu vorbim de literatura atee, care era înflorită pe atunci, de faptul că era periculos să deții literatură occidentală, sau chiar cărți religioase. Mai vorbim și de atitudinea statului comunist față de Biserica Ortodoxă... întrucât era o mulțime de preoți, călugări care lucrau pentru stat...
Aș vrea să văd și eu asemenea statistici... care nici nu știu după ce fel de criterii sunt organizate..
Numărul ateilor e mereu neglijabil, întrucât sunt o grămadă de credincioși declarați. Din punct de vedere statistic.
Ortodocsii persecutati erau legionari de exemplu si nu erau persecutati pentru ca erau ortodocsi. Oameni de nimic s-au ascuns in spatele religiei cand au fost condamnati pentru activitati politice. Cei care au fost persecutati pe criterii religioase au fost catolicii in timp ce patriarhul rosu declara ca Iisus este sovietic. In perioada comunista nu era bine sa spui ca e cineva mai grozav decat Ceausescu dar erai liber sa mergi la biserica. E drept, existau preoti cu reportofoane sub sutana dar asta arata inca o data cat de bine au colaborat cu statul.
Ca sa intelegi de ce regimul comunist nu a fost ateu, ar trebui sa intelegi ca ateii prefera metoda stiintifica celei religioase. Mai concrent, in stiinta este permisa critica, nu se aresteaza/tortureaza/omoara oameni pentru ca au o parere diferita. In religie, istoria a dovedit o lipsa a tolerantei fata de ceilalti pe principiul nu esti cu noi esti impotriva noastra. Suna cunoscut?
In stiinta nu numai ca e permis, dar e chiar indicat sa existe si pareri contra, ceea ce nu se intampla in perioada comunista. La fel si cu religia, daca te uiti putin pe forum, nu ai voie sa critici nimic. Cum o fi dar sa fie ortodoxu' perfect chiar daca a omorat sau a comis alte infractiuni.

Citat:
???
Cui îi pasă. Eu sunt creștin ortodox, și susțin și geocentrismul și potopul, pentru că sunt susținute și de Biblie și de sfinți părinți. Tu ești ateu și susții contrariul, îmi pare bine de cunoștință.
Uite ca tocmai ai dat un exemplu numai bun de perioada comunista. "Ce cred eu e adevarat pentru ca scrie in Biblia lui Marx si nu ma intereseaza ce zic ceilalti". Parerile obtuze au caracterizat si comunismul si ortodoxismul.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 09.03.2011, 13:43:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ca sa intelegi de ce regimul comunist nu a fost ateu, ar trebui sa intelegi ca ateii prefera metoda stiintifica celei religioase. Mai concrent, in stiinta este permisa critica, nu se aresteaza/tortureaza/omoara oameni pentru ca au o parere diferita.
Ceea ce, in masura in care este adevarat, nu dovedeste decat o severa marginire intelectuala.

Au fost nenumarati oameni de stiinta care nu au avut nici o problema in a practica si metoda stiintifica, si "metoda religioasa", tocmai pentru ca, fiind adevarati oameni de stiinta, au putut sa discearna fara probleme intre rolurile si functiunile diferite ale celor doua.

Ateii care insista pe falsa dihotomie stiinta/religie dovedesc o crasa ignoranta atat in ceea ce priveste (si ce inseamna) religia, cat si, mai grav si rusinos pentru ei, in ceea ce priveste stiinta.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.03.2011, 15:28:07
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dupa tine exista atei credinciosi?

Ortodocsii persecutati erau legionari de exemplu si nu erau persecutati pentru ca erau ortodocsi.
Voi spuneți despre voi că sunteți o mișcare care nu are nici o organizație, decât o solidaritate în necredința în Dumnezeu sau în zei, preferând metodele științifice să le lămurească problemele... și că această ideologie variază de la persoană la persoană, că nu e cuprinsă în niște legi... deci, presupun că ar exista, de ce nu... după cum sunt și creștini care cred în extratereștri, sau după cum sunt și necreștini care au tot felul de secte cu tot felul de mentalități.


Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Oameni de nimic s-au ascuns in spatele religiei cand au fost condamnati pentru activitati politice.
Pe atunci era activitate politică până și ce vorbeau cu vecinul, până și copiii puteau să își denunțe părinții că erau conspiraționiști. Iar preoții aveau puterea de a controla masele și o mai au și astăzi, putere pe care uite, n-o folosesc să submineze statul și nici n-au folosit-o, de aia erau atâția preoți infiltrați în conducerea bisericească...
Iar acelor oameni de nimic li s-a cerut prin 1940 și ceva să zică efectiv că sunt atei, și pentru așa ceva au fost torturați ani de zile, nu pentru simplul fapt că aparțineau unor mișcări politice...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cei care au fost persecutati pe criterii religioase au fost catolicii in timp ce patriarhul rosu declara ca Iisus este sovietic. In perioada comunista nu era bine sa spui ca e cineva mai grozav decat Ceausescu dar erai liber sa mergi la biserica.
Exact. Numai catolicii, ortodocșii erau politici... Toți au fost, toți care manifestau vreun fel de convingeri religioase, ortodocși, catolici, sectanți, evrei....tu nici măcar nu iei seama la ce zici, zici numai așa să mă contrazici...
Erai liber să mergi la biserică, dar erai supravegheat, să nu conspirezi. Tot pe atunci multe biserici efectiv s-au dărâmat, ca să se construiască blocuri, au fost și cazuri când s-au mutat, dar puține.
Tot așa mersul acesta la biserică, nu se prea făcea că era de multe ori declarată zi de lucru, sau zi de nu știu ce, și era obligată lumea să lucreze la CAP, parcă... deci nu era încurajată deloc. Să fi încercat numai să fi mers la biserică într-o astfel de zi...
Sau când se făceau sondaje ca să verifice credincioșii...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
E drept, existau preoti cu reportofoane sub sutana dar asta arata inca o data cat de bine au colaborat cu statul.
Erau și care nu au colaborat, aceia se cheamă mucenici.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ca sa intelegi de ce regimul comunist nu a fost ateu, ar trebui sa intelegi ca ateii prefera metoda stiintifica celei religioase.
XD
Așa ceva n-am mai pomenit de când sunt- statul care promova peste tot gândirea atee, nu era deloc ateu, conducătorii politici comuniști de fapt nu erau atei deloc, erau creștini de fapt pe ascuns, de aia și persecuțiile au fost politice, nu religioase, sau nu, au fost religioase că de fapt conducătorii erau creștini pe ascuns și că de fapt...

Tu te-ai contrazice și pe tine, existențial, numai ca să fii științific...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Mai concrent, in stiinta este permisa critica, nu se aresteaza/tortureaza/omoara oameni pentru ca au o parere diferita. In religie, istoria a dovedit o lipsa a tolerantei fata de ceilalti pe principiul nu esti cu noi esti impotriva noastra. Suna cunoscut?
Da. Comunismul. Vrei să ți-l spun pe litere?
Până și în știință există teorii care se contrazic, dar pentru că o parte din ele convin, sunt explicate, demonstrate, iar restul sunt uitate, ignorate și numai o parte sunt considerate excepția de la regulă. Așa că nu știu ce fel de critică e permisă în știință.
Istoria a dovedit o lipsă a toleranței față de alții, doar pentru simplul motiv al... puterii, expansiunii politice, religia nefiind decât un instrument al puterii... o modalitate de a controla masele... din punctul celor care au încurajat apariția de exemplu a catolicismului, a sectelor... un exemplu destul de bun a fost anglicanismul... și mai este...
De multe ori creștinii adevărați au fost persecutați pentru aceste motive, că aveau și mărturiseau o religie care contraziceau punctul de vedere al împăraților, etc.
Pentru că religia era un motiv destul de ușor să declari un război împotriva unei țări, nu are de a face cu nimic cu ortodoxia, sau cu teologia ei. nici învățăturile creștinești nu propagă războiul și nici nu îl declară decât împotriva trupului care este înclinător spre păcat, al lumii înconjurătoare, care prin acțiunile ei face lucruri idolești,care depărtează de Dumnezeu și diavolul, care, după mentalitatea ta este imaginar, deci lucruri ideologice... filozofice...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
In stiinta nu numai ca e permis, dar e chiar indicat sa existe si pareri contra, ceea ce nu se intampla in perioada comunista. La fel si cu religia, daca te uiti putin pe forum, nu ai voie sa critici nimic. Cum o fi dar sa fie ortodoxu' perfect chiar daca a omorat sau a comis alte infractiuni.
Nici așa. De multe ori se contrazic teorii, se ignoră, doar pentru faptul că nu le folosesc la cei pe care vor să le folosească într-un anumit mod. Pentru că banii care se investesc în știință au un anumit scop. Uite și un exemplu: Tesla. Când dorea acela să afle cum să transmită energie electrică wireless și nu a avut bani, foarte greu a fost finanțat, pentru că nu convinea economic. Și și așa, tot n-a reușit să-și ducă cercetările la capăt. El a descoperit principiul motorului pe curent alternativ, și totuși a murit sărac...


Dacă susțineai existența unui Dumnezeu atotputernic, care îl va pedepsi pe... să zicem Ceaușescu și toți care au contribuit la distrugerea bisericilor, la persecutarea creștinilor, și la hulirea Sa, păi atunci aveai toate șansele să fii... chiar executat.
Dacă ești tu mai atent pe forum, să vezi cum de fapt se fac criticile științifice asupra științei și religiei, asupra științei prin exprimarea agramată, lipsită de argumente logice, bazată de multe ori pe... teorii sau personale sau subiective. Plus că se fac și fără de bun simț.
Tot voi ca atei susțineți înțelegerea între persoane, deci de ce noi, ca ortodocși să nu susținem înțelegerea cu cât mai mult ca voi?

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Uite ca tocmai ai dat un exemplu numai bun de perioada comunista. "Ce cred eu e adevarat pentru ca scrie in Biblia lui Marx si nu ma intereseaza ce zic ceilalti". Parerile obtuze au caracterizat si comunismul si ortodoxismul.
Da, într-adevăr. Ce cred eu e adevărat, pentru că scrie în Biblie și e mai apoi explicat și dezvoltat de Sfinții Părinți și Sfânta Tradiție. Aceste păreri se consolidează una peste alta și nu se contrazic deloc. Nu există excepție care să se abată de la regulă, aici.
Cât despre tine, nu e la fel?
La fel cum zicea un ortodox, oare dacă prin vreo minune veți descoperi existența lui Dumnezeu ce veți face?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.03.2011, 15:33:09
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

"Pareri care se consolideaza una pe alta si nu se contrazic" :))
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.03.2011, 15:47:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"Pareri care se consolideaza una pe alta si nu se contrazic" :))
De ce vă mirați așa ? Sistemul dumneavoastră epistemologic de referință conține contradicții interne ?

Dacă răspunsul este da, vă recomand o vizită la psihiatru.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.03.2011, 15:51:14
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Mai citeste o data propozitia ... Atent si la celelalte cuvinte de data asta :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.03.2011, 16:06:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Mai citeste o data propozitia ... Atent si la celelalte cuvinte de data asta :)
Mi-a fost suficient să o citesc o singură dată. Coerența internă este recunoscută ca fiind un criteriu al adevărului, iar din punct de vedere funcțional acest criteriu postulează că lipsa contradicțiilor pe măsură ce corpusul de cunoștiințe se extinde servește spre a întări valoarea de adevăr.

Mai pe înțelesul dumneavoastră, cunoștințele care nu se contrazic se consolidează reciproc și validează și valoarea de adevăr a sistemului. Pe cale de consecință, propoziția pe care ați ales să o ridiculizați este corectă și n-ați reușit decât să vă faceți de râs.

Better luck next time.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Dumnezeu, religia si stiinta Petrasescu_Lucian Teologie si Stiinta 13 19.10.2011 12:42:53
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Ce este stiinta? alecsandru Teologie si Stiinta 102 10.12.2007 19:54:46