Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2006, 11:17:04
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2006, 16:14:29
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Rugaciunile diminetii si ale serii sunt foarte importante; asa comunicam noi cu Dumnezeu spunandu-i Buna dimineata, Doamne! si Noapte buna, Doamne! Desi sunt multe, vei vedea ca sunt foarte frumoase si folositoare, iar cu timpul le vei invata pe de rost, nemaifiind dependenta de carticica de rugaciuni. De regula, in biserici se oficiaza slujba acatistului, mai ales miercurea si vinerea, dar cine are timp si ravna poate citi acatistele si acasa, in liniste, astfel: luni - Acatistul Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil; marti - Acatistul Sf. Ioan Botezatorul; miercuri - Acatistul Sf. Cruci; joi - Acatistul Sf. Ierarh Nicolae sau Acatistul Sf. Apostoli Petru si Pavel; vineri - Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos; sambata - Acatistul Ad. Acoperamant al Maicii Domnului sau Acatistul Bunei Vestiri; duminica - Acatistul Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2006, 09:32:45
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
Cred ca cel mai bine este sa intrebi un preot - daca iti este si duhovnic, cu atat mai bine. Cu prea multa ravna, fara indrumarea cuiva, poti aluneca usor in mandrie, in formalism etc... Oricum, din cate stiu, este bine sa incepi si sa sfarsesti fiecare zi cu rugaciuni de slava si multumire lui Dumnezeu si sfintilor Sai. Acatistierele si Psaltirea contin, de obicei, rugaciuni incepatoare si indrumari despre cum trebuie citite, iar daca nu gasesti suficient timp, poti spune si rugaciuni mai scurte (rugaciunea inimii, "Doamne miluieste" etc), oricand simti nevoia. Toate sunt folositoare, dar depinde de fiecare cat si cum se roaga.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2006, 13:59:01
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Va multumesc mult, ambele sfatuiri imi sunt d efolos ma gindeam si eu sa imi intreb duhovnicul ceea ce oi face dar vroiam ceva pana cand ii voi cere sfatul ceea ce am si primit. Multumesc muult!
Sanatate si credinta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2006, 23:20:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
Este bine sa tii cont de ce iti spune duhovnicul referitor la rugaciunile pe care sa le spui zilnic....iar in rest poti sa spui sau sa citesti dupa cum simti dar fara exagerari...
Sa stii ca nu cantitatea conteaza,ci calitatea.
Pr.Arsenie Papacioc are cateva fraze celebre printre care si "un gand poate fi o rugaciune"(sper ca am redat cat mai exact)...conteaza foarte mult trairea ,simtirea ,concentrarea ta in acel moment al rugaciunii...nu faptul ca incepi sa citesti cu nemiluita la rugaciuni pana obosesti si nu te alegi cu nimic :"tipic,tipic si la inima nimic" (tot vorba pr.Arsenie)...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2006, 11:38:32
CTIN CTIN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Pot fi citite molitvele Sfantului Vasile cel Mare, precum si cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur de catre credinciosi fara a fi in primejdie, sau numai de catre preoti si ieromonahi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2006, 23:57:49
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CTIN
Pot fi citite molitvele Sfantului Vasile cel Mare, precum si cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur de catre credinciosi fara a fi in primejdie, sau numai de catre preoti si ieromonahi?
Nu ar fi bine sa citesti singur aceste molitfe deoarece trebuie o pregatire speciala si o viata foarte curata.Noua ne revine datoria de a ne face pravila de rugaciune de acasa,de a participa la Sfanta Liturghie,la Sfantul Maslu,sa ne spovedim si sa ne pocaim de pacate.Numai asa puterea celui rau nu mai are nici o influenta asupra noastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2006, 15:08:08
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CTIN
Pot fi citite molitvele Sfantului Vasile cel Mare, precum si cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur de catre credinciosi fara a fi in primejdie, sau numai de catre preoti si ieromonahi?
Si pentru preoti e primejdie a citi moliftele... Dar pentru crediciosi?...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2006, 01:17:19
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
Cel mai bine e sa-ti cumperi o carte de rugaciuni. Cu siguranta pe urma vei cumpara si altele.
Uite ce stiu eu.(Tot ce-ti spun am citit in cartile pe care mi le-am cumparat de la biserici, manastiri sau librarii si bineinteles am vorbit si cu duhovnicul meu si dansul m-a sfatuit).
Dimineata cand te scoli primul lucru pe care-l faci e sa-i multumesti lui Dumnezeu ca te-a aparat peste noapte si ca ti-a mai dat o noua zi cu toate ale ei.
Dupa ce te-ai spalat iti faci semnul crucii si citesti rugaciunile pentru dimineata.
Slava Tie Dumnezeul nostru, slava Tie; Imparate Ceresc, Tatal Nostru, Sunt trei tropare, pe urma Psalmul 50, Crezul, rugaciune catre Mantuitorul Iisus Hristos, Rugaciune catre Maica Domnului. (Toate sunt in cartea de rugaciuni).
Rugaciunile de seara: Slava Tie Dumnezeul nostru, slava Tie; Imparate Ceresc, Tatal Nostru,Rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu, Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos, Rugaciune de la Pavercernita MAre. Mai sunt rugaciunile de peste zi, las masa, pentru diferite trebuinte, Sa stii ca nu e greu si cu timpul, daca le citesti cu dragoste si cu credinta le inveti. Daca iti doresti sa te rogi o sa-ti fie usor. Dar nimic nu vine dintr-o data. Cu rabdare si cu smerenie, reusim. Esti fericita ca iti doresti sa te rogi de acum, cand esti tanara. Eu am inceput mult, mult mai tarziu. Si mi-e tare rusine. Dar e bine sa stii ca puterea rugaciunii este mare. Sunt unele rugaciuni asa de frumoase ca simti mereu nevoia sa le spui. Bine... ai sa afli din cartile pe care sigur ai sa le cauti, ca e bine daca ai timp sa citesti acatistul sfantului zilei, seara daca poti si ai timp e bine sa citesti acatistul Maici Domnului sau Paraclisele Maicii Domnului. E foarte frumoasa Psaltirea Maicii Domnului... Cand esti tanar ai mai putin timp. Cand esti mai varstinic te navalesc virtutile. Mie mi-e rusine ca am inceput sa ma rog adevarat, mai tarziu. Sper in milostivirea lui Dumnezeu si ma bucur ca acum stiu cum sa-l iubesc.
Dumnezeu sa te ajute sa te rogi si sa crezi in puterea rugaciunii. Ma bucur pentru tine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2007, 23:43:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
PE LINGA RUGACIUNILE DE SEARA SI DIMINEATA ESTE BINE DE CITIT UN ACTIST AL MAICII DOMNULUI DIMINEATA SI PARACLISUL MAICII DOMNULUI SEARA SI ALTELE IN MASURA TIMPULUI LIBER SI DIN PSALMI ZILNIC
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 16:59:44
Cum trebuie citite acatistele Dutzu Generalitati 10 25.09.2009 00:06:48
Cum trebuie citite rugaciunile de la Liturghie? costel Sfanta Liturghie 2 22.07.2009 17:44:52