Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2012, 00:11:41
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie

Doamne ajuta,

Am o intrebare, poate careva dintre dumneavoastra imi poate da un raspuns. De ce Dumnezeu nu ne-a creat pe toti frumosi(fizic), astfel incat sa aiba fiecare sanse la casatorie? Sau macar daca tot nu ne-a creat pe toti frumosi, de ce a lasat ca aspectul fizic sa fie primul criteriu care se ia in seama atunci cand vine vorba de sa-ti placa o persoana(ma refer sa-ti placa pentru a putea avea o relatie cu acea persoana, iar mai apoi, a te casatori si a intemeia o familie)? De ce a permis ca o persoana urata fizic, dar cu calitati intelectuale si morale sa fie data la o parte, fara a avea sansa la fericire, in comparatie cu o persoana frumoasa fizic, dar urata moral si cu un intelect scazut? Si mai ales barbatii, oricat de urati ar fi, au pretentii la femei frumoase. Femeile frumoase de ce nu s-ar uita si ele atunci tot doar la barbati frumosi? Multumesc. O duminica placuta! (Rog ca acele persoane care vor sa faca misto de acest subiect sa se abtina de la a scrie raspuns si sa ocoleasca acest subiect.)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2012, 00:19:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Am o intrebare, poate careva dintre dumneavoastra imi poate da un raspuns. De ce Dumnezeu nu ne-a creat pe toti frumosi(fizic), astfel incat sa aiba fiecare sanse la casatorie? Sau macar daca tot nu ne-a creat pe toti frumosi, de ce a lasat ca aspectul fizic sa fie primul criteriu care se ia in seama atunci cand vine vorba de sa-ti placa o persoana(ma refer sa-ti placa pentru a putea avea o relatie cu acea persoana, iar mai apoi, a te casatori si a intemeia o familie)? De ce a permis ca o persoana urata fizic, dar cu calitati intelectuale si morale sa fie data la o parte, fara a avea sansa la fericire, in comparatie cu o persoana frumoasa fizic, dar urata moral si cu un intelect scazut? Si mai ales barbatii, oricat de urati ar fi, au pretentii la femei frumoase. Femeile frumoase de ce nu s-ar uita si ele atunci tot doar la barbati frumosi? Multumesc. O duminica placuta! (Rog ca acele persoane care vor sa faca misto de acest subiect sa se abtina de la a scrie raspuns si sa ocoleasca acest subiect.)
Am sa dau un raspuns scurt. Practic nu am sa raspund la intrebarea esentiala a topicului, dar frumusetea fizica nu e primul criteriu al casatorie. Prima impresie (e fals ca e cea mai importanta) se bazeaza intr-adevar pe aspectul fizic, dar pana la casatorie mai e mult.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2012, 00:28:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

In primul rand, cred ca ceea ce numim noi "frumos" difera mult de ceea ce este frumos in fata lui Dumnezeu.

Apoi, chiar daca oamenii frumosi atrag atentia si sunt doriti, asta nu le asigura nicidecum relatii fericite.
Am prietene care sunt extraordinar de frumoase (cateva au fost manechine profesioniste). Ai putea crede ca si-au gasit usor perechea. Nu este adevarat.
Sunt fie necasatorite, fie s-au casatorit tarziu.
Cred ca am mai scris de cunostinta mea, de o frumusete incredibila (tot fost manechin profesionist) care este inselata sistematic (adica sotul ei avea un plan elaborat prin care atragea alte femei). Asta pt ca au fost avansate pe forum teorii cum ca barbatul inseala cand nu gaseste acasa ce-si doreste.

Nu confunda frumusetea fizica cu "o sansa in plus la fericire". Nu este chiar asa.

Cred ca daca stai sa te gandesti, cele mai frumoase persoane pe care le cunosti nu sunt neaparat astfel pentru calitati fizice. Ci mai mult fascineaza o personalitate armonioasa, calm, umor, bunavointa, inteligenta etc etc..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2012, 00:33:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Aaa, inca ceva. In decursul istoriei nu cred ca a existat vreodata asa o tiranie a imaginii ca in ziua de azi.
Astazi mass media modeleaza opinia publica si impune anumite modele de frumusete. Daca nu atati ca in reclama, nu e bine..
Cred ca in mod firesc, lipsiti de influenta media, oamenii ar fi mult mai personali si mai flexibili in a identifica frumosul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2012, 00:35:26
carmen1980 carmen1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Am o intrebare, poate careva dintre dumneavoastra imi poate da un raspuns. De ce Dumnezeu nu ne-a creat pe toti frumosi(fizic), astfel incat sa aiba fiecare sanse la casatorie? Sau macar daca tot nu ne-a creat pe toti frumosi, de ce a lasat ca aspectul fizic sa fie primul criteriu care se ia in seama atunci cand vine vorba de sa-ti placa o persoana(ma refer sa-ti placa pentru a putea avea o relatie cu acea persoana, iar mai apoi, a te casatori si a intemeia o familie)? De ce a permis ca o persoana urata fizic, dar cu calitati intelectuale si morale sa fie data la o parte, fara a avea sansa la fericire, in comparatie cu o persoana frumoasa fizic, dar urata moral si cu un intelect scazut? Si mai ales barbatii, oricat de urati ar fi, au pretentii la femei frumoase. Femeile frumoase de ce nu s-ar uita si ele atunci tot doar la barbati frumosi? Multumesc. O duminica placuta! (Rog ca acele persoane care vor sa faca misto de acest subiect sa se abtina de la a scrie raspuns si sa ocoleasca acest subiect.)
Va inteleg perfect, cred ca in aceease situatie ma aflu si eu, insa cu voia lui Dumnezeu, toate se vor rezolva, apropos, de persoanele care fac misto,, si eu mi-am spus un pas al meu si unii au raspuns ironic, nu stiu cum sa sterg topicul/subiectul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2012, 00:36:47
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am sa dau un raspuns scurt. Practic nu am sa raspund la intrebarea esentiala a topicului, dar frumusetea fizica nu e primul criteriu al casatorie. Prima impresie (e fals ca e cea mai importanta) se bazeaza intr-adevar pe aspectul fizic, dar pana la casatorie mai e mult.
Pai da, dar daca o fata nu-ti place fizic, nu mai vrei sa o cunosti, i-ai taiat din start sansele. Pe cand daca e frumoasa, ii dai sansele si eventual daca e proasta sau rautacioasa, o parasesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2012, 00:42:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Pai da, dar daca o fata nu-ti place fizic, nu mai vrei sa o cunosti, i-ai taiat din start sansele. Pe cand daca e frumoasa, ii dai sansele si eventual daca e proasta sau rautacioasa, o parasesti.
Corect. Dar in acelasi timp sunt si multe fete care nu sunt tocmai frumoase care sunt casatorite. Depinde ce isi propune fiecare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2012, 00:55:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Aspectul fizic este un lucru foarte important în special în etapele care premerg căsătoria, așa cum bine a observat dl Lucian. În ceea ce americanii numesc "dating": perioada tatonărilor. Când spunem "aspect fizic", nu avem în vedere neapărat "frumusețe". Nu există un tipar al frumuseții, nici rețetă unică a ei. Ceea ce pentru cineva este frumos, pentru altcineva poate să nu fie astfel. Spre exemplu, eu am simțit mereu preferință spre brunetele minione, în timp ce am observat că majoritatea colegilor mei se uitau la blonde, mai ales la blondele înalte. În afară de această variabilitate individuală, mai există una culturală și alta ținând de moda estetică. Am avut prilejul să constat asta răsfoind un album cu ilustrații de acum 150 de ani, care cuprindea frumuseți ale vremii de atunci. NICIUNA nu ar mai corespunde criteriilor general acceptate azi. Erau femei plinuțe, se apreciau mult rotunjimile formelor, pe când acum e la modă femeia scândură. Dacă nu aveți albume atât de vechi, e suficient să priviți păpușile cu care se juca bunica față de păpușile cu care se joacă fetițele de azi.

De ce pentru bărbați contează aspectul femeii încă mai mult decât contează pentru femei aspectul bărbatului ? Ei răspund, astfel, unei legi sădită în natura lor, care are în vedere scopul principal al căsătoriei: procrearea precum și diferențele dintre ministerul bărbatului față de ministerul femeii în căsătorie. Astfel, cine a avut norocul să aibă copii atât băieți, cât și fetițe, a putut observa caracterul înnăscut mai mult decât cultural-dobândit al acestor diferențe. Fetițele sunt în mod natural MULT mai cochete. Ele preferă instinctiv păpușile, pe când băieții preferă instinctiv mașinuțele și armele. "Sexul frumos" cultivă frumusețea încă de la început. "Sexul tare" cultivă forța, riscul și aventura încă de la început. Mai târziu, adolescentele și tinerele sunt înclinate mai mult spre tot ce ține de decorum, de abilități de comunicare, pe când adolescenții și tinerii de competiții și filosofie. Fetele vor fi chemate spre a avea rolul de prim plan în îngrijirea copiilor, în decorarea casei, în a fi amfitrioane. Bărbații vor fi chemați spre alte slujiri: de a aproviziona familia cu toate cele necesare materiale și spirituale, de a o îndruma și proteja. Ele sunt gazde înnăscute, ei sunt vânători înnăscuți.

Acum înțelegem mai bine de ce se spune că aspectul fizic contează mai mult la femei decât la bărbați. Fiindcă ei caută să aibă soții care să aibă copii frumoși asemenea mamelor lor. Mai puțin (în mod natural) contează averea fetelor, fiindcă ministerul de provider este bărbătesc. Dimpotrivă, la femei este un lucru normal să se uite la înălțimea bărbatului, la forța lui fizică și intelectual-spirituală și chiar la averea lui sau măcar la capacitatea lui potențială de a procura avere în viitor: toate acestea vor fi de folos copiilor ei. Cum să-ți aperi familia dacă ești o "jumătate de buletin", cum să o conduci dacă ești tont și ignorant, ce să le dai de mâncare copiilor dacă ești lefter și nu ai măcar o capabilitate materială bună pentru viitor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2012, 01:08:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In primul rand, cred ca ceea ce numim noi "frumos" difera mult de ceea ce este frumos in fata lui Dumnezeu.

Apoi, chiar daca oamenii frumosi atrag atentia si sunt doriti, asta nu le asigura nicidecum relatii fericite.
Am prietene care sunt extraordinar de frumoase (cateva au fost manechine profesioniste). Ai putea crede ca si-au gasit usor perechea. Nu este adevarat.
Sunt fie necasatorite, fie s-au casatorit tarziu.
Cred ca am mai scris de cunostinta mea, de o frumusete incredibila (tot fost manechin profesionist) care este inselata sistematic (adica sotul ei avea un plan elaborat prin care atragea alte femei). Asta pt ca au fost avansate pe forum teorii cum ca barbatul inseala cand nu gaseste acasa ce-si doreste.

Nu confunda frumusetea fizica cu "o sansa in plus la fericire". Nu este chiar asa.

Cred ca daca stai sa te gandesti, cele mai frumoase persoane pe care le cunosti nu sunt neaparat astfel pentru calitati fizice. Ci mai mult fascineaza o personalitate armonioasa, calm, umor, bunavointa, inteligenta etc etc..
Asta deoarece,persoanele extrem de frumoase stiu ce influenta au asupra altor"muritori de rand"si devin axate numai pe acest aspect in detrimentul altor calitati.Se comporta de parca ar fi o specie diferita(defapt asa sunt tratati de ceilalti).
Se poate spune ca sunt si ele victimele superficialitatii celorlalti.

Probabil ca frumusetea aia perfecta precum si uratenia se afla la extreme,in rest oamenii de rand ca specie se afla la mijloc,nici prea-prea nici foarte-foarte,atat cat sa nu speriem unii de altii :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.01.2012 at 01:15:11.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2012, 01:11:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Subiect foarte bun! Din pacate in capcana asta cad si eu de cele mai multe ori (de fapt cam de fiecare data - sa fiu sincer). Primeaza aspectul fizic in pofida celui sufletesc,moral... si am "muscat-o" de multe ori. De aceea e greu,trebuie rugaciune multa si mai ales rabdare,sa ne dea Dumnezeu ceea ca ne dorim si cautam. Mai rar intalnim trup frumos si suflet bun all in one. Dar... speranta moare ultima!

Doamne-ajuta!

PS sper sa nu vad mistocari pe aici!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 10:25:14