Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2012, 20:54:44
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Tristetea-melancolia-pacea

Ma simt de multe ori trista ,rutina zilnica nu-mi ofera momente speciale -frumoase, de pace care sa ma predispuna sa ma gandesc la Dumnezeu,toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume,foarte mult mi-as dori sa pot pleca intr-un loc retras ,undeva cu iesire la o mare sau un lac,ceva cu apa si unde sa inchiriez o casa,(undeva intr-un oras grecesc sau francez,nu-mi permit asta(),sa traiesc pt o vreme fara responsabilitati,sa-mi limpezesc gandurile si sa ma regasesc...sa-mi regasesc bucuria de a trai.

Voi cum va bucurati?La ce visati?N-as vrea sa primesc raspunsuri banale.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2012, 21:05:22
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Nu visez. Trăiesc viața așa cum e și așa ar trebui să faceți și dvs. Să reveniți cu picioarele pe pământ și să nu vă mai cufundați în filosofie, meditații, analize etc. Apropiați-vă de oameni. Altfel, s-ar putea să faceți depresie. Deja aveți tendințe depresive.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2012, 22:15:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Ma simt de multe ori trista ,rutina zilnica nu-mi ofera momente speciale -frumoase, de pace care sa ma predispuna sa ma gandesc la Dumnezeu,toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume,foarte mult mi-as dori sa pot pleca intr-un loc retras ,undeva cu iesire la o mare sau un lac,ceva cu apa si unde sa inchiriez o casa,(undeva intr-un oras grecesc sau francez,nu-mi permit asta(),sa traiesc pt o vreme fara responsabilitati,sa-mi limpezesc gandurile si sa ma regasesc...sa-mi regasesc bucuria de a trai.
Atharaxis. În mod normal, nu există așa ceva. Cine a găsit, este ori mistic, ori nesimțit. Sau a plecat deja din lumea aceasta în aceea a realităților neschimbătoare. Lumea în care trăim, lumea fenomenelor, este în continuă învolburare.

"Toate-mi par zadarnice". Aveți dreptate. Eclesiastul, care este înțeleptul Solomon, spune același lucru, cu alte cuvinte: "Toate sunt vânare de vânt".

Poporul lui Dumnezeu a rupt-o cu sclavia. A plecat în deșert. Nu poți ajunge în Țara Făgăduită, decât recapitulând mersul prin deșert, care este viața noastră. Optimismul înseamnă să nu uiți care este ținta. Și să te bucuri, zi de zi, de mana miraculoasă și de apa miraculoasă care sunt Tainele Bisericii. De coloana călăuzitoare, care este Cristos. De strugurii nemaiauziți din ciorchinul minunat, care este rodul viei lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2012, 22:39:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Ma simt de multe ori trista ,rutina zilnica nu-mi ofera momente speciale -frumoase, de pace care sa ma predispuna sa ma gandesc la Dumnezeu,toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume,foarte mult mi-as dori sa pot pleca intr-un loc retras ,undeva cu iesire la o mare sau un lac,ceva cu apa si unde sa inchiriez o casa,(undeva intr-un oras grecesc sau francez,nu-mi permit asta(),sa traiesc pt o vreme fara responsabilitati,sa-mi limpezesc gandurile si sa ma regasesc...sa-mi regasesc bucuria de a trai.

Voi cum va bucurati?La ce visati?N-as vrea sa primesc raspunsuri banale.....
Cultiva cat mai multe ganduri frumoase, generate aspirational astfel:

"Cat de minunat ar fi daca..."

Scrie intr-un caiet 30 de propozitii care sa inceapa cu aceste cuvinte, si daca vrei, lasa-ne si pe noi sa le lecturam.

Bucuria nu poate veni decat dinlauntrul tau,
din propriile tale vise si asteptari care bat la portile gandului.

Elibereaza-le, da-le o forma.

Si crede ca pot deveni realitate.

De cele mai multe ori, solutiile altora nu raspund nevoilor noastre personale, imediate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2012, 22:57:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Apropiați-vă de oameni.
Iata un cuvant bun.
Si eu imi fac o mie si una de griji privitoare la micile mele neajunsuri, care mi se par enorme cateodata. Insa e bine sa ne uitam si in ograda vecina si sa ajutam si acolo, cat putem, lasand la o parte grijile si necazurile noastre. Din proprie experienta va spun ca atunci cand eram excedata de o situatie, daca lasam incolo grijile mele si ma aplecam spre o alta persoana, care avea nevoie intr-un fel de ajutor, primeam usurare, ba chiar cateodata mi se rezolvau si mie problemele ca din senin.

E o pilda tare frumoasa despre rai si iad. Ambele sunt vazute ca o sala imensa de mese, pline de bucate. Numai ca lingurile au capatul extrem de lung si oamenii nu le pot folosi, pentru ca, din cauza lungimii, nu le pot duce la gura. Niciunii nu se pot hrani ei insisi, doar ca cei din rai nu raman nemancati, fiindca fiecare se ingrijeste sa directioneze lingura cu mancare inspre vecinul cel mai apropiat de capatul acesteia, in asa fel incat se hranesc reciproc.

Poate e bine sa luati si o pauza, totusi...
Si neaparat sa mergeti la spovedanie. De multe ori, dispar aceste stari, atunci cand sunt marturisite. Rugaciunea e un sfetnic bun. De asemenea, si rugaciunile celorlati pentru noi.

In rest, la categoria surogate: shopping, plimbari cu prietenii, iesit in oras, la un restaurant, parc, mare, baie calda, masaj, salon de cosmetica, coafor, hidrobicicleta... sunt surogate, dar pe moment intaresc.
E bine si sa luati vitamine si sa va odihniti cat trebuie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2012, 09:43:08
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume
asta a fost si parerea Ecleziasticului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2012, 10:04:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
asta a fost si parerea Ecleziasticului.
Nu trebuie să îl confundăm pe Ecleziastul (împăratul Solomon), autorul Cărții Ecleziastului, cu Ecleziasticul (Isus Navi), autorul Cărții Ecleziasticului (Qochelet, Cartea lui Isus Navi, Cartea lui Ioshua Navi, Cartea lui ben Sirah, toate se referă la aceeași).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2012, 20:51:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Ma simt de multe ori trista ,rutina zilnica nu-mi ofera momente speciale -frumoase, de pace care sa ma predispuna sa ma gandesc la Dumnezeu,toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume,foarte mult mi-as dori sa pot pleca intr-un loc retras ,undeva cu iesire la o mare sau un lac,ceva cu apa si unde sa inchiriez o casa,(undeva intr-un oras grecesc sau francez,nu-mi permit asta(),sa traiesc pt o vreme fara responsabilitati,sa-mi limpezesc gandurile si sa ma regasesc...sa-mi regasesc bucuria de a trai.
Nu stiu cata liniste vei reusi sa ai in locurile indicate de tine. Tristetea nu-i un obiect ce poate fi ingropat in anumite locuri. E ceva ce se imprima in firea umana. De aceea, lucrul cel mai sanatos pe care trebuie sa-l faca omul este cercetare de sine - ce anume ii aduce tristetea. Sa vada spartura din firea sa, locul prin care intra tristetea. Cand va descoperi asta, se va putea bucura de lume oriunde.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2012, 21:05:37
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
Ma simt de multe ori trista ,rutina zilnica nu-mi ofera momente speciale -frumoase, de pace care sa ma predispuna sa ma gandesc la Dumnezeu,toate-mi par zadarnice insa nici nu poti fara ele traind in lume,foarte mult mi-as dori sa pot pleca intr-un loc retras ,undeva cu iesire la o mare sau un lac,ceva cu apa si unde sa inchiriez o casa,(undeva intr-un oras grecesc sau francez,nu-mi permit asta(),sa traiesc pt o vreme fara responsabilitati,sa-mi limpezesc gandurile si sa ma regasesc...sa-mi regasesc bucuria de a trai.

Voi cum va bucurati?La ce visati?N-as vrea sa primesc raspunsuri banale.....
Numai in sanul naturii- acest maret templu al dumnezeirii,cum il numea un filosof !- se poate gasi linistea deplina si reincarca bateriile descarcate de stilul vietii moderne trepidante, desfasurata in universul depersonalizator si alienant al betoanelor si in viteza masinii !!!

Miscarea in pustietatea naturii,zgomotul frunzelor padurii in bataia vantului,susurul unui rau,maretia coamelor muntoase,aerul curat al plantelor, toate acestea refac complet ,si redau tonusul psihic persoanelor stresate sau obosite !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2012, 20:40:29
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Va multumesc pentru sfaturi si sugestii


Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Nu visez. Trăiesc viața așa cum e și așa ar trebui să faceți și dvs. Să reveniți cu picioarele pe pământ și să nu vă mai cufundați în filosofie, meditații, analize etc. Apropiați-vă de oameni. Altfel, s-ar putea să faceți depresie. Deja aveți tendințe depresive.
-da uneori sunt depresiva,nu ma tine mult...asa am fost mereu,



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atharaxis. În mod normal, nu există așa ceva. Cine a găsit, este ori mistic, ori nesimțit. Sau a plecat deja din lumea aceasta în aceea a realităților neschimbătoare. Lumea în care trăim, lumea fenomenelor, este în continuă învolburare.

"Toate-mi par zadarnice". Aveți dreptate. Eclesiastul, care este înțeleptul Solomon, spune același lucru, cu alte cuvinte: "Toate sunt vânare de vânt".

-da ,gandul asta cu "totul e zadarnic" l-a aprofundat regele Solomon,,toate-s vechi si noi toate/ Eminescu,in fine...daca stam sa ne gandim ----tristetea nu e neaparat ceva rau,ce voi sunteti tot timpul cu zambetul la voi?



-sa traiesti undeva departe,sa poti sa spui STOP ce fac eu aici,acum spre ce ma indrept sunt intrebari firesti,





"Cat de minunat ar fi daca..."

Scrie intr-un caiet 30 de propozitii care sa inceapa cu aceste cuvinte, si daca vrei, lasa-ne si pe noi sa le lecturam.

Bucuria nu poate veni decat dinlauntrul tau,
din propriile tale vise si asteptari care bat la portile gandului.

Elibereaza-le, da-le o forma.

Si crede ca pot deveni realitate.

De cele mai multe ori, solutiile altora nu raspund nevoilor noastre personale, imediate.

Ar fi mult prea personal ,nu crezi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Pacea buna si pacea inselatoare NECTARIE Generalitati 0 11.01.2011 15:17:21
Pacea in sufletele noastre- Pactul cu vrajmasul - pacea mincinoasa patinina34 Pocainta 5 20.02.2009 10:02:44
Ma macina tristetea iosif Umanitare 40 27.02.2008 15:49:24